100 let výročí republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?

14. 10. 2018

Proč ženy 20. let nosily rovné střihy šatů a kratší vlasy? Proč v šedesátkách frčely barvy? Co způsobilo osmdesátkovou oblíbenost šusťáků a šíleností? Naše republika v nejbližších dnech oslaví své 100leté výročí. Ale dneska vám průřez stoletím ukážu z jiného pohledu. Pojďme se podívat, jak se během posledních 100 let proměnily trendy krásy.

líčení a účesy v průřezu století

Proč se trendy neustále proměňují?

Trendy vždy udávali naši idolové – nejoblíbenější herečky, zpěváci, zpěvačky či kapely. Všechny ženy tak kopírovaly styly Adiny Mandlové, Marylin Monroe, Twiggy či v devadesátkách Kurta Cobaina.

Pokud si minulé století rozdělíme na desetiletí, téměř v každém se nám vybaví typický módní trend. Ať už je dán líčením, typem účesu, nebo složením šatníku. A vždy je reakcí na aktuální dobu i náladu společnosti. 

Například po 1. světové válce nastalo období ženské emancipace, ženy chtěly mít lepší postavení ve společnosti, vzdělávat se a cestovat – což se odrazilo i v módních trendech. Ženy si rády zkracovaly vlasy, začaly se výrazněji líčit a v oblíkání se staly hitem kalhoty nebo kratší šaty rovného „pánského“ střihu. Nebo se podívejme na 50. léta. Celá Amerika byla zamilovaná do Marylin Monroe, jejích výrazných rudých rtů, kočičích očí a ženské postavy. Postupně se stala idolem žen z celého světa. Ale v tehdejší ČSR tolik vidět nebyla. Proč? U nás s rokem 1948 přišel „vítězný“ únor a nastal tvrdý komunistický režim plný politických procesů a nesvodoby. Nový „západní“ módní styl u nás nebyl vítán, každý pokus o elegantní oblékání či výraznější líčení byl zavržen jako kapitalistický návyk. Ideálem byl styl pracující ženy – košile, pracovní kalhoty, šátek. 

Podívejme se, jak vypadalo líčení a účesy v jednotlivých dekádách. A začneme zpříma – 2minutovým průřezem celého století.

Jak se měnily koncepty krásy v posledním století?

Zdroj: Youtube

20. léta – Coco Chanel a „malé černé“ 

Poválečná doba znovuzískané svobody dovolila uvolnění i v líčení a účesech. Přišel boom filmu a všechny ženy začaly kopírovat styl svých oblíbených hereček. Počáteční trend světlých rtů i očí s nevýrazným make-upem začalo nahrazovat výraznější líčení, ve kterém se začal dávat důraz na oči i rty zároveň. Používaly se výrazné tekuté linky, teňounké obočí namalované tužkou a výrazné, syté rty – v rudých, švestkových či hnědých odstínech. 

Prim začaly hrát mužské prvky. Ženy začaly nosit kalhoty, saka, oblíbený byl rovný střih šatů, kde se prsa, pas i boky ztrácely. A vlasy se výrazně zkracovaly. Hitem byly krátké, uhlazené vlasy, které zvýrazňovaly dlouhý krk. 

dvacátá léta_makeup

30. léta – všechny chtějí být tak krásné jako Adina Mandlová

Ideálem krásy byla jednoznačně herečka Adina Mandlová se svou štíhlou siluetou s ženskými křivkami. Sukně se znovu prodloužily a pas se vrátil na své místo. Nezbytným doplňkem byl klobouček – nejlíp šmrnovně na stranu.  

Co si z looku 30. let pamatujete jsou určitě vlasy. Tehdy frčely krátké vlasy s tzv. poskládanou vlnou. Obočí je tenké, malované do půlkruhu. Důraz se kladl na nepřirozené dlouhé a husté řasy, a proto se není čemu divit, že svět poprvé spatřil i voděodolnou řasenku. 

30. léta a Adina Mandlová

40. léta – skromnost a elegance

40. léta v ČSR byla především ve znamení protektorátu, kde se měla role ženy znovu proměnit. Nyní se měly stát matkami a pracovní silou – povinnosti jim tedy zůstaly, ale práva se změnila. V líčení, účesech i oblékání tak převládala skromnost a elegance. 

Ideálem krásy byly ženské křivky, útlý pas, oblé boky a poprsí. Delší vlasy a širší sukně. Protože ženy neměly k dispozici mnoho látek na nové šaty, které si tehdy často šily samy, velkou roli hrály doplňky – knoflíčky, límečky, umělé květiny či brože. Jedny šaty tak pokaždé dostaly jiný vzhled. 

Velmi populárními se staly natáčky a dlouhé navlněné vlasy. Tenké obočí se začínalo ztlušťovat a ustupovalo se od obloučku k lomenému, přirozenému tvaru. Pomalu začínaly frčet „kočičí oči“ a stále oblíbené byly rudé rty. Aby vše ladilo, nehty se také lakovaly načerveno. 

padesátá léta_makeup

50. léta – retro ve světě, ideál pracující ženy v komunistické ČSSR 

 50. léta a Marylin Monroe  

 

Zatímco ve světě frčel rockenroll, elektroswing, barevné látky, ideál Marylin Monroe s kočičíma očima a rudými rty či Audrey Hepburn s prodlouženým obočím, u nás vše zabrzdil komunistický režim. Pokud o sebe žena více pečovala, byla prohlašována za kapitalistku. Nová móda v ČSSR nebyla vůbec vítána. A líčení či účesy jakbysmet. Líčení tak bylo jemné, decentní. Vše se ale změnilo s přicházejícími 60. léty.

60. léta – Rebelové a barvy

S postupným uvolňováním komunistického režimu se rozvolnila i společnost a trendy z USA konečně dorazily i k nám. Jak to ve „zlatých šedesátých“ vypadalo? Stačí si vzpomenout na film Rebelové – přesně tak se totiž oblíkalo, česalo i líčilo. Prim hrály pastelové barvy, nafoukané účesy, tupírování, laky na vlasy, šátky ve vlasech a lesky na rty

60. léta a Rebelové

70. léta – zvonáče a tupírování

Zvonáče, boty na platformě, roláky, modrý denim, hnědá a béžová kůže, semiš, třásně... Na vlasech frčela trvalá, nebo se nosily rovné vlasy – natupírované, se zvedlými konečky, takže účes vypadal jako „zvoneček“. Líčení bylo velmi barevné, ale oproti osmdesátkám ještě jemné. Na rtech pak převažovala meruňková a hodně, hodně lesku.

sedmdesátky_oblečení

80. léta – disco, barvy, experimenty a šílenosti

Jinak se osmdesátky nazvat nedají. Netuším, kdo vymyslel, že bude moderní šusťáková souprava, zářivé legíny nebo odvážné kombinování nejrůznějších barev. Ale v líčení to bylo ještě zajímavější. Oblíbené byly výrazné, barevné až reflexní stíny – a úplně nejoblíbenější bylo použití několika barev najednou. Třeba zelené, růžové a modré. Na vlasech pak frčela trvalá, nakrepované vlasy, culík na stranu, hodně, opravdu hodně se tupírovalo.

Typická mladá slečna 80. let měla duhové oči, culík na stranu a přes vlasy sportovní čelenku, lízátko v puse a chodila s klukem, který nosil magneťák na rameni. 

80. léta_líčení a účesy

90. léta – Nirvana, Kurt Cobain a Beverly Hills

 devadesátky_grunge
 
 
Devadesátky už si většina z nás pamatuje. Polovina z nás jela v „grungy“ stylu po vzoru Kurta Cobaina. To znamená dlouhé, rozpuštěné, rovné vlasy s mokrým (až mastným) vzhledem, tmavé linky na horním i dolním víčku a světlé rty. Na krku se nosil takový ten upnutý černý náhrdelník, který vypadal jako vytetovaný. Na druhou stranu těch stylů se objevovalo víc a víc. Pořád ještě letělo disko a nosily se zvony, barevné řasenky i lesky na rty.

Nové století – jsi krásná taková, jaká jsi

Po přelomu století se začal stupňovat důraz na přirozenou krásu. A trend pokračuje až do dneška. Na hlavě si můžete vytvořit téměř cokoli, ale oblíbené jsou přirozené vlny, ležérní drdoly i ofinky. Obočí se vytrhává do přirozeného, nepravidelného tvaru. (Přečtěte si článek: Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?) Idolem není jeden typ postavy, ale vsází se na „normální holky“, přirozenost, nestylizovanost a heslem jednoznačně je, že každá žena je krásná taková, jaká je. 

A co jiné části světa? Podívejte se na proměnu trendů v Sýrii nebo v Číně

V pořadu 100 Years of Beauty na Youtube najdete i další timelapsy účesů a líčení. Třeba z Indie, Mexika, Filipín či Francie.

Která doba je vám nejblíž? Napište nám do facebookové skupiny Jsem LadybioJá už jsem zvědavá, jak se trendy budou vyvíjet dál a jak bude takový dvouminutový „timelapse“ vypadat za dalších 100 let.

Autorka článku

 tereza cviklová

 
Terezka
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
 
Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm BalmAkamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.
 
V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka