100 let výročí republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?

14. 10. 2018

Proč ženy 20. let nosily rovné střihy šatů a kratší vlasy? Proč v šedesátkách frčely barvy? Co způsobilo osmdesátkovou oblíbenost šusťáků a šíleností? Naše republika v nejbližších dnech oslaví své 100leté výročí. Ale dneska vám průřez stoletím ukážu z jiného pohledu. Pojďme se podívat, jak se během posledních 100 let proměnily trendy krásy.

líčení a účesy v průřezu století

Proč se trendy neustále proměňují?

Trendy vždy udávali naši idolové – nejoblíbenější herečky, zpěváci, zpěvačky či kapely. Všechny ženy tak kopírovaly styly Adiny Mandlové, Marylin Monroe, Twiggy či v devadesátkách Kurta Cobaina.

Pokud si minulé století rozdělíme na desetiletí, téměř v každém se nám vybaví typický módní trend. Ať už je dán líčením, typem účesu, nebo složením šatníku. A vždy je reakcí na aktuální dobu i náladu společnosti. 

Například po 1. světové válce nastalo období ženské emancipace, ženy chtěly mít lepší postavení ve společnosti, vzdělávat se a cestovat – což se odrazilo i v módních trendech. Ženy si rády zkracovaly vlasy, začaly se výrazněji líčit a v oblíkání se staly hitem kalhoty nebo kratší šaty rovného „pánského“ střihu. Nebo se podívejme na 50. léta. Celá Amerika byla zamilovaná do Marylin Monroe, jejích výrazných rudých rtů, kočičích očí a ženské postavy. Postupně se stala idolem žen z celého světa. Ale v tehdejší ČSR tolik vidět nebyla. Proč? U nás s rokem 1948 přišel „vítězný“ únor a nastal tvrdý komunistický režim plný politických procesů a nesvodoby. Nový „západní“ módní styl u nás nebyl vítán, každý pokus o elegantní oblékání či výraznější líčení byl zavržen jako kapitalistický návyk. Ideálem byl styl pracující ženy – košile, pracovní kalhoty, šátek. 

Podívejme se, jak vypadalo líčení a účesy v jednotlivých dekádách. A začneme zpříma – 2minutovým průřezem celého století.

Jak se měnily koncepty krásy v posledním století?

Zdroj: Youtube

20. léta – Coco Chanel a „malé černé“ 

Poválečná doba znovuzískané svobody dovolila uvolnění i v líčení a účesech. Přišel boom filmu a všechny ženy začaly kopírovat styl svých oblíbených hereček. Počáteční trend světlých rtů i očí s nevýrazným make-upem začalo nahrazovat výraznější líčení, ve kterém se začal dávat důraz na oči i rty zároveň. Používaly se výrazné tekuté linky, teňounké obočí namalované tužkou a výrazné, syté rty – v rudých, švestkových či hnědých odstínech. 

Prim začaly hrát mužské prvky. Ženy začaly nosit kalhoty, saka, oblíbený byl rovný střih šatů, kde se prsa, pas i boky ztrácely. A vlasy se výrazně zkracovaly. Hitem byly krátké, uhlazené vlasy, které zvýrazňovaly dlouhý krk. 

dvacátá léta_makeup

30. léta – všechny chtějí být tak krásné jako Adina Mandlová

Ideálem krásy byla jednoznačně herečka Adina Mandlová se svou štíhlou siluetou s ženskými křivkami. Sukně se znovu prodloužily a pas se vrátil na své místo. Nezbytným doplňkem byl klobouček – nejlíp šmrnovně na stranu.  

Co si z looku 30. let pamatujete jsou určitě vlasy. Tehdy frčely krátké vlasy s tzv. poskládanou vlnou. Obočí je tenké, malované do půlkruhu. Důraz se kladl na nepřirozené dlouhé a husté řasy, a proto se není čemu divit, že svět poprvé spatřil i voděodolnou řasenku. 

30. léta a Adina Mandlová

40. léta – skromnost a elegance

40. léta v ČSR byla především ve znamení protektorátu, kde se měla role ženy znovu proměnit. Nyní se měly stát matkami a pracovní silou – povinnosti jim tedy zůstaly, ale práva se změnila. V líčení, účesech i oblékání tak převládala skromnost a elegance. 

Ideálem krásy byly ženské křivky, útlý pas, oblé boky a poprsí. Delší vlasy a širší sukně. Protože ženy neměly k dispozici mnoho látek na nové šaty, které si tehdy často šily samy, velkou roli hrály doplňky – knoflíčky, límečky, umělé květiny či brože. Jedny šaty tak pokaždé dostaly jiný vzhled. 

Velmi populárními se staly natáčky a dlouhé navlněné vlasy. Tenké obočí se začínalo ztlušťovat a ustupovalo se od obloučku k lomenému, přirozenému tvaru. Pomalu začínaly frčet „kočičí oči“ a stále oblíbené byly rudé rty. Aby vše ladilo, nehty se také lakovaly načerveno. 

padesátá léta_makeup

50. léta – retro ve světě, ideál pracující ženy v komunistické ČSSR 

 50. léta a Marylin Monroe  

 

Zatímco ve světě frčel rockenroll, elektroswing, barevné látky, ideál Marylin Monroe s kočičíma očima a rudými rty či Audrey Hepburn s prodlouženým obočím, u nás vše zabrzdil komunistický režim. Pokud o sebe žena více pečovala, byla prohlašována za kapitalistku. Nová móda v ČSSR nebyla vůbec vítána. A líčení či účesy jakbysmet. Líčení tak bylo jemné, decentní. Vše se ale změnilo s přicházejícími 60. léty.

60. léta – Rebelové a barvy

S postupným uvolňováním komunistického režimu se rozvolnila i společnost a trendy z USA konečně dorazily i k nám. Jak to ve „zlatých šedesátých“ vypadalo? Stačí si vzpomenout na film Rebelové – přesně tak se totiž oblíkalo, česalo i líčilo. Prim hrály pastelové barvy, nafoukané účesy, tupírování, laky na vlasy, šátky ve vlasech a lesky na rty

60. léta a Rebelové

70. léta – zvonáče a tupírování

Zvonáče, boty na platformě, roláky, modrý denim, hnědá a béžová kůže, semiš, třásně... Na vlasech frčela trvalá, nebo se nosily rovné vlasy – natupírované, se zvedlými konečky, takže účes vypadal jako „zvoneček“. Líčení bylo velmi barevné, ale oproti osmdesátkám ještě jemné. Na rtech pak převažovala meruňková a hodně, hodně lesku.

sedmdesátky_oblečení

80. léta – disco, barvy, experimenty a šílenosti

Jinak se osmdesátky nazvat nedají. Netuším, kdo vymyslel, že bude moderní šusťáková souprava, zářivé legíny nebo odvážné kombinování nejrůznějších barev. Ale v líčení to bylo ještě zajímavější. Oblíbené byly výrazné, barevné až reflexní stíny – a úplně nejoblíbenější bylo použití několika barev najednou. Třeba zelené, růžové a modré. Na vlasech pak frčela trvalá, nakrepované vlasy, culík na stranu, hodně, opravdu hodně se tupírovalo.

Typická mladá slečna 80. let měla duhové oči, culík na stranu a přes vlasy sportovní čelenku, lízátko v puse a chodila s klukem, který nosil magneťák na rameni. 

80. léta_líčení a účesy

90. léta – Nirvana, Kurt Cobain a Beverly Hills

 devadesátky_grunge
 
 
Devadesátky už si většina z nás pamatuje. Polovina z nás jela v „grungy“ stylu po vzoru Kurta Cobaina. To znamená dlouhé, rozpuštěné, rovné vlasy s mokrým (až mastným) vzhledem, tmavé linky na horním i dolním víčku a světlé rty. Na krku se nosil takový ten upnutý černý náhrdelník, který vypadal jako vytetovaný. Na druhou stranu těch stylů se objevovalo víc a víc. Pořád ještě letělo disko a nosily se zvony, barevné řasenky i lesky na rty.

Nové století – jsi krásná taková, jaká jsi

Po přelomu století se začal stupňovat důraz na přirozenou krásu. A trend pokračuje až do dneška. Na hlavě si můžete vytvořit téměř cokoli, ale oblíbené jsou přirozené vlny, ležérní drdoly i ofinky. Obočí se vytrhává do přirozeného, nepravidelného tvaru. (Přečtěte si článek: Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?) Idolem není jeden typ postavy, ale vsází se na „normální holky“, přirozenost, nestylizovanost a heslem jednoznačně je, že každá žena je krásná taková, jaká je. 

A co jiné části světa? Podívejte se na proměnu trendů v Sýrii nebo v Číně

V pořadu 100 Years of Beauty na Youtube najdete i další timelapsy účesů a líčení. Třeba z Indie, Mexika, Filipín či Francie.

Která doba je vám nejblíž? Napište nám do facebookové skupiny Jsem LadybioJá už jsem zvědavá, jak se trendy budou vyvíjet dál a jak bude takový dvouminutový „timelapse“ vypadat za dalších 100 let.

Autorka článku

 tereza cviklová

 
Terezka
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
 
Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm BalmAkamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.
 
V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Vybrat si organický parfém jen podle popisků? Jde to. Přečtěte si, jak...
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Přečtěte si recenzi na epilační sadu Nadirah s cukrovou pastou
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Kolagen má omlazovat a vyhlazovat vrásky. Ukázalo se, že pravda je jiná
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Přečtěte si recenzi na přírodní parfém a objevte nečekané spojení esencí
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Jaká je pravda o SPF ochraně přírodních olejů? Tohle vás nepotěší...
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Jak ji změnilo veganství a proč dala zelenou přírodní kosmetice?
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Máte barvu pleti a vlasů jako Rachel z Přátel? Tyto barvy vám sluší
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
Jak to udělat, abychom se i pletí s vráskami mohly chlubit?
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Rozhovor s majitelkou LadyBio, s Veronikou, který si prostě chcete přečíst
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Mají sice příznivé účinky pro tělo, ale jsou dva pádné důvody, proč na LadyBio nepatří
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Ponořte se do tajů květových vod
Je pro vaši pleť lepší růže, nebo heřmánek? Přečtěte si, jak používat květové vody
Ponořte se do tajů květových vod
Testujeme: Jak pod drobnohledem dopadly maska a tonikum Bioaroma?
Přečtěte si, jak mi dvojí bylinková péče způsobila nečekanou závislost
Testujeme: Jak pod drobnohledem dopadly maska a tonikum Bioaroma?
4 × 4 tipy, jak po zimě hodit vlasy do latě
Přečtěte si, které olejové zábaly jsou těmi nejlepšími maskami na vlasy
4 × 4 tipy, jak po zimě hodit vlasy do latě
Testujeme: Je Moringa All-beauty Créme opravdový Skin Hero?
Přečtěte si recenzi na rozjasňující krém od Ere Perez. Je tak boží, jak slibuje?
Testujeme: Je Moringa All-beauty Créme opravdový Skin Hero?
Jak a čím se dělá permanentní make-up?
A jaká rizika sebou nese? A co udělá s pletí?
Jak a čím se dělá permanentní make-up?
Návod, jak bojovat s mastnou a problematickou pletí
Zbavte se nedokonalostí pleti jednou provždy. Přečtěte si, co funguje...
Návod, jak bojovat s mastnou a problematickou pletí
4 typy líčení, bez kterých se neobejdete
Ženy preferují jeden typ líčení. Každé ale sluší 4 základní looky...
4 typy líčení, bez kterých se neobejdete
Exkluzivně z Austrálie: Jak se rodí nápady v Ere Perez? A co ekologie?
Jak vznikají produkty a co uhlíková stopa? Vše v rozhovoru...
Exkluzivně z Austrálie: Jak se rodí nápady v Ere Perez? A co ekologie?
Heureka