100 let výročí republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?

14. 10. 2018

Proč ženy 20. let nosily rovné střihy šatů a kratší vlasy? Proč v šedesátkách frčely barvy? Co způsobilo osmdesátkovou oblíbenost šusťáků a šíleností? Naše republika v nejbližších dnech oslaví své 100leté výročí. Ale dneska vám průřez stoletím ukážu z jiného pohledu. Pojďme se podívat, jak se během posledních 100 let proměnily trendy krásy.

líčení a účesy v průřezu století

Proč se trendy neustále proměňují?

Trendy vždy udávali naši idolové – nejoblíbenější herečky, zpěváci, zpěvačky či kapely. Všechny ženy tak kopírovaly styly Adiny Mandlové, Marylin Monroe, Twiggy či v devadesátkách Kurta Cobaina.

Pokud si minulé století rozdělíme na desetiletí, téměř v každém se nám vybaví typický módní trend. Ať už je dán líčením, typem účesu, nebo složením šatníku. A vždy je reakcí na aktuální dobu i náladu společnosti. 

Například po 1. světové válce nastalo období ženské emancipace, ženy chtěly mít lepší postavení ve společnosti, vzdělávat se a cestovat – což se odrazilo i v módních trendech. Ženy si rády zkracovaly vlasy, začaly se výrazněji líčit a v oblíkání se staly hitem kalhoty nebo kratší šaty rovného „pánského“ střihu. Nebo se podívejme na 50. léta. Celá Amerika byla zamilovaná do Marylin Monroe, jejích výrazných rudých rtů, kočičích očí a ženské postavy. Postupně se stala idolem žen z celého světa. Ale v tehdejší ČSR tolik vidět nebyla. Proč? U nás s rokem 1948 přišel „vítězný“ únor a nastal tvrdý komunistický režim plný politických procesů a nesvodoby. Nový „západní“ módní styl u nás nebyl vítán, každý pokus o elegantní oblékání či výraznější líčení byl zavržen jako kapitalistický návyk. Ideálem byl styl pracující ženy – košile, pracovní kalhoty, šátek. 

Podívejme se, jak vypadalo líčení a účesy v jednotlivých dekádách. A začneme zpříma – 2minutovým průřezem celého století.

Jak se měnily koncepty krásy v posledním století?

Zdroj: Youtube

20. léta – Coco Chanel a „malé černé“ 

Poválečná doba znovuzískané svobody dovolila uvolnění i v líčení a účesech. Přišel boom filmu a všechny ženy začaly kopírovat styl svých oblíbených hereček. Počáteční trend světlých rtů i očí s nevýrazným make-upem začalo nahrazovat výraznější líčení, ve kterém se začal dávat důraz na oči i rty zároveň. Používaly se výrazné tekuté linky, teňounké obočí namalované tužkou a výrazné, syté rty – v rudých, švestkových či hnědých odstínech. 

Prim začaly hrát mužské prvky. Ženy začaly nosit kalhoty, saka, oblíbený byl rovný střih šatů, kde se prsa, pas i boky ztrácely. A vlasy se výrazně zkracovaly. Hitem byly krátké, uhlazené vlasy, které zvýrazňovaly dlouhý krk. 

dvacátá léta_makeup

30. léta – všechny chtějí být tak krásné jako Adina Mandlová

Ideálem krásy byla jednoznačně herečka Adina Mandlová se svou štíhlou siluetou s ženskými křivkami. Sukně se znovu prodloužily a pas se vrátil na své místo. Nezbytným doplňkem byl klobouček – nejlíp šmrnovně na stranu.  

Co si z looku 30. let pamatujete jsou určitě vlasy. Tehdy frčely krátké vlasy s tzv. poskládanou vlnou. Obočí je tenké, malované do půlkruhu. Důraz se kladl na nepřirozené dlouhé a husté řasy, a proto se není čemu divit, že svět poprvé spatřil i voděodolnou řasenku. 

30. léta a Adina Mandlová

40. léta – skromnost a elegance

40. léta v ČSR byla především ve znamení protektorátu, kde se měla role ženy znovu proměnit. Nyní se měly stát matkami a pracovní silou – povinnosti jim tedy zůstaly, ale práva se změnila. V líčení, účesech i oblékání tak převládala skromnost a elegance. 

Ideálem krásy byly ženské křivky, útlý pas, oblé boky a poprsí. Delší vlasy a širší sukně. Protože ženy neměly k dispozici mnoho látek na nové šaty, které si tehdy často šily samy, velkou roli hrály doplňky – knoflíčky, límečky, umělé květiny či brože. Jedny šaty tak pokaždé dostaly jiný vzhled. 

Velmi populárními se staly natáčky a dlouhé navlněné vlasy. Tenké obočí se začínalo ztlušťovat a ustupovalo se od obloučku k lomenému, přirozenému tvaru. Pomalu začínaly frčet „kočičí oči“ a stále oblíbené byly rudé rty. Aby vše ladilo, nehty se také lakovaly načerveno. 

padesátá léta_makeup

50. léta – retro ve světě, ideál pracující ženy v komunistické ČSSR 

 50. léta a Marylin Monroe  

 

Zatímco ve světě frčel rockenroll, elektroswing, barevné látky, ideál Marylin Monroe s kočičíma očima a rudými rty či Audrey Hepburn s prodlouženým obočím, u nás vše zabrzdil komunistický režim. Pokud o sebe žena více pečovala, byla prohlašována za kapitalistku. Nová móda v ČSSR nebyla vůbec vítána. A líčení či účesy jakbysmet. Líčení tak bylo jemné, decentní. Vše se ale změnilo s přicházejícími 60. léty.

60. léta – Rebelové a barvy

S postupným uvolňováním komunistického režimu se rozvolnila i společnost a trendy z USA konečně dorazily i k nám. Jak to ve „zlatých šedesátých“ vypadalo? Stačí si vzpomenout na film Rebelové – přesně tak se totiž oblíkalo, česalo i líčilo. Prim hrály pastelové barvy, nafoukané účesy, tupírování, laky na vlasy, šátky ve vlasech a lesky na rty

60. léta a Rebelové

70. léta – zvonáče a tupírování

Zvonáče, boty na platformě, roláky, modrý denim, hnědá a béžová kůže, semiš, třásně... Na vlasech frčela trvalá, nebo se nosily rovné vlasy – natupírované, se zvedlými konečky, takže účes vypadal jako „zvoneček“. Líčení bylo velmi barevné, ale oproti osmdesátkám ještě jemné. Na rtech pak převažovala meruňková a hodně, hodně lesku.

sedmdesátky_oblečení

80. léta – disco, barvy, experimenty a šílenosti

Jinak se osmdesátky nazvat nedají. Netuším, kdo vymyslel, že bude moderní šusťáková souprava, zářivé legíny nebo odvážné kombinování nejrůznějších barev. Ale v líčení to bylo ještě zajímavější. Oblíbené byly výrazné, barevné až reflexní stíny – a úplně nejoblíbenější bylo použití několika barev najednou. Třeba zelené, růžové a modré. Na vlasech pak frčela trvalá, nakrepované vlasy, culík na stranu, hodně, opravdu hodně se tupírovalo.

Typická mladá slečna 80. let měla duhové oči, culík na stranu a přes vlasy sportovní čelenku, lízátko v puse a chodila s klukem, který nosil magneťák na rameni. 

80. léta_líčení a účesy

90. léta – Nirvana, Kurt Cobain a Beverly Hills

 devadesátky_grunge
 
 
Devadesátky už si většina z nás pamatuje. Polovina z nás jela v „grungy“ stylu po vzoru Kurta Cobaina. To znamená dlouhé, rozpuštěné, rovné vlasy s mokrým (až mastným) vzhledem, tmavé linky na horním i dolním víčku a světlé rty. Na krku se nosil takový ten upnutý černý náhrdelník, který vypadal jako vytetovaný. Na druhou stranu těch stylů se objevovalo víc a víc. Pořád ještě letělo disko a nosily se zvony, barevné řasenky i lesky na rty.

Nové století – jsi krásná taková, jaká jsi

Po přelomu století se začal stupňovat důraz na přirozenou krásu. A trend pokračuje až do dneška. Na hlavě si můžete vytvořit téměř cokoli, ale oblíbené jsou přirozené vlny, ležérní drdoly i ofinky. Obočí se vytrhává do přirozeného, nepravidelného tvaru. (Přečtěte si článek: Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?) Idolem není jeden typ postavy, ale vsází se na „normální holky“, přirozenost, nestylizovanost a heslem jednoznačně je, že každá žena je krásná taková, jaká je. 

A co jiné části světa? Podívejte se na proměnu trendů v Sýrii nebo v Číně

V pořadu 100 Years of Beauty na Youtube najdete i další timelapsy účesů a líčení. Třeba z Indie, Mexika, Filipín či Francie.

Která doba je vám nejblíž? Napište nám do facebookové skupiny Jsem LadybioJá už jsem zvědavá, jak se trendy budou vyvíjet dál a jak bude takový dvouminutový „timelapse“ vypadat za dalších 100 let.

Autorka článku

 tereza cviklová

 
Terezka
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
 
Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm BalmAkamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.
 
V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Vytvořte si svůj kouzelný lapač snů
Kruh, provázek, peříčka, korálky... Uvařte si čaj a začněte relaxovat
Vytvořte si svůj kouzelný lapač snů
Jak čistit kosmetické štětce
Nečistíte? Pak se s nimi brzy rozloučíte a ještě si můžete zadělat na akné
Jak čistit kosmetické štětce
Tvářenka Ere Perez funguje překvapivě lépe jako rtěnka
Tvářenka 2v1 mě překvapila hned několikrát. Mám ji radši jako rtěnku
Tvářenka Ere Perez funguje překvapivě lépe jako rtěnka
Trendy letošního podzimu
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v líčení?
Trendy letošního podzimu
Barbora Moravčíková: O svíčkách, vůních a podnikání
Jak vypadá dílna na svíčky a kde Barbora chodí na vůně? Vše v rozhovoru
Barbora Moravčíková: O svíčkách, vůních a podnikání
Zabalte slámu, vybalte poklad
Masky na vlasy bývají často opomíjené. Taková škoda!
Zabalte slámu, vybalte poklad
Jednoduchý návod, jak poznat pravou přírodní kosmetiku
Naučte se odlišit přírodní kosmetiku od té, která se za přírodní jen vydává
Jednoduchý návod, jak poznat pravou přírodní kosmetiku
Recenze: Jak vypadají 3 měsíce s Antoninem .B?
Aplaus, nebo katastrofa? Přečtěte si recenzi na luxusní vlasovou péči Antonin .B
Recenze: Jak vypadají 3 měsíce s Antoninem .B?
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
5 bio tipů, jak si udržet letní opálení až do zimy
Chcete si užívat opálenou pokožku co nejdéle? Seznamte se s našimi tipy
5 bio tipů, jak si udržet letní opálení až do zimy
Naličte se a vyberte barvu vlasů podle svého barevného typu
Podívejte se, jakou roli hrají odstíny v líčení a při výběru barvy vlasů
Naličte se a vyberte barvu vlasů podle svého barevného typu
5 vyzkoušených tipů, jak hydratovat pokožku
Sluníčko, slaná voda, klimatizace – čím se bránit proti vysoušení pokožky?
5 vyzkoušených tipů, jak hydratovat pokožku
Nikoleta neboli Surová dcérka: O veganství, raw stravě a cestování
Nakoukněte, jak vypadá životní styl Surové dcérky
Nikoleta neboli Surová dcérka: O veganství, raw stravě a cestování
Ere Perez: Nejočekávanější dekorativka léta je konečně u nás!
Z australské Bondi Beach doputovala až k nám. Představujeme Ere Perez
Ere Perez: Nejočekávanější dekorativka léta je konečně u nás!
6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku
Co když to se slunkem přeženete? Podívejte se, co vám uleví
6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku
7 tipů, jak vyzrát na komáří štípance pomocí přírodní kosmetiky
Jak předcházet komáří katastrofě a odehnat komáry pomocí přírody?
7 tipů, jak vyzrát na komáří štípance pomocí přírodní kosmetiky
Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?
Stačí špejle a tužka na oči... A zvládnete to i doma
Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?
Opožděná menstruace: Jak menstruaci vyvolat přírodní cestou?
Co když se menstruace prostě nedostavila? Zkuste nejdříve přírodu
Opožděná menstruace: Jak menstruaci vyvolat přírodní cestou?
Kajakářka Amy Hilgertová: Příroda je přirozenější, ale musí fungovat
Začtěte se do rozhovoru s vycházející hvězdou vodního slalomu
Kajakářka Amy Hilgertová: Příroda je přirozenější, ale musí fungovat
5 tipů, jak bezpečně přejít na přírodní barvení vlasů
Jak na to, aby vás přírodní barvy na vlasy poslouchaly?
5 tipů, jak bezpečně přejít na přírodní barvení vlasů
Heureka