BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?

4. 11. 2019
Milé maminky a babičky, vím, že chcete pro svoje nejmenší to nejlepší. A také vím (jsem taky máma), že nemáte čas číst sáhodlouhé litanie o kosmetice pro miminka (těch je na internetu kvadrilión), takže tento článek bude velmi specifický: praktický a vycházející z mé zkušenosti. Jdeme na to.
Kosmetika pro miminka

Pokožka novorozenců se skládá ze stejných vrstev jako ta dospělá, ale je pět krát tenčí a nevyvinutá

Dětská pokožka je citlivá. To ví všichni. Nabídka dětské kosmetiky proto není marketingový tah, ale cesta, jak těm našim drobečkům vybudovat silnou imunitu. V čem je dětská pokožka jedinečná?

  • Má pět vrstev jako dospělácká, ale je pět krát tenčí,
  • mazové a potní žlázy se teprve vyvíjejí (proto se miminka nepotí a mají horší termoregulaci), dětská hydrolipidová vrstva má jinou strukturu než dospělá, proto jsou děti náchylnější k suché pokožce a dehydrataci,
  • pokožka se vyvíjí až do šesti let, do tří let je velmi citlivá na UV záření, skladbu potravin, kosmetiku, prací prostředky apod.,
  • mezi kožními buňkami dětské kůže jsou větší mezery než u dospělé, proto do ní snadněji pronikají škodliviny.

Citlivost a jemnost kůže miminek přímo nabádá, abychom si vybavili koupelnu arzenálem olejíčků, krémů, pudrů a balzámů. Opak je pravdou. Co dětská pokožka potřebuje, je zejména šetrnost. Z vlastní zkušenosti vím, že miminku do tří měsíců stačí čtyři přípravky — mýdlo, olej, čaj a krém na opruzeniny. Za dárkové sady a balíčky pečující kosmetiky poděkujte, ale nechejte si je na později.

 

Novorozenci se v první fázi života učí přežít. I když leží v postýlce zabalené do peřinky jako vánočky, svádějí boj, učí se přizpůsobit, adaptovat. Stejně jako jejich kůže. Nechejte ji co nejvíce prostoru vytvořit si vlastní obranný systém. Pozorujte ji, pomáhejte jemnými přípravky a rázně zakročte, až když se objeví problém.

„Ty ji koupeš jen jednou týdně? Zbláznila ses?”

Šokovaný výraz mé mamky mi na chvíli vnukl myšlenku, že jsem krkavčí matka zanedbávající dítě, ale víte co? Dělala jsem správně. Děti se rodí s ochranným filmem, mázkem, odborně vernix caseosa. Ano, takové to bílé mazlavé, co kazí naivní představu všech, co si myslí, že se děti rodí růžové, suché a jemňoučké. Tento mázek má však velmi zásadní vliv na zdraví pokožky. Hydratuje, zvláčňuje, je bohatý na antioxidanty, vitamíny A a E, lipidy a obranné látky proti mikrobům a bakteriím. Ideálně by se neměl umývat alespoň 24 hodin. Jedině tak nabízí pokožce dostatečnou ochranu v prvním týdnu života. Mázek se doporučuje po porodu jen setřít a zbytek vmasírovat jako tělové mléko. Miminko je chráněné, krásně voní „miminkovstvím”, což pomáhá mamince tvořit mléko. Pokud to ve vaší porodnici dovolí, neváhejte a neumývejte prcka. V jiném případě požádejte alespoň o bonding bez umytí. Dvě hodiny jsou pořád lepší než nic.

To byla jen taková zajímavost, kterou, bohužel, ne všechny můžeme využít. Pokud rodíte v porodnici, která se řídí zvyklostmi osmdesátých let (a že jich ještě je), můžete pro zdraví pokožky svého drobečka dělat následující:

  • poprvé koupat miminko ve vaničce až po týdnu. Během prvních dnů umývejte jen ručičky, chodidla, zadeček za pomocí vlhké plenky,
  • koupel by neměla trvat déle než 5 minut,
  • voda by měla mít 37°C (vanička se zabudovaným teploměrem stojí kolem tři sta korun),
  • nepřidávejte do vody žádnou kosmetiku (pokud neřešíte nějaký problém s pokožkou), můžete do vody přidat hrnek heřmánkového nebo řepíkového čaje. Na vlasy také nepoužívejte žádnou kosmetiku,
  • vodu z pokožky ručníkem nestírejte, ale spíše ťupkejte, aby voda sama nasákla do ručníku. Tření dráždí pokožku,
  • po prvním týdnu života koupejte miminko maximálně 3 krát týdně, ve třetím měsíci můžete koupat častěji.
 

Já jsem svou holčičku v prvních týdnech koupala jen v heřmánku. Pak jsem si vzala na pomoc hypoalergenní mýdlo pro miminka CigaleBio s meruňkovým olejem a pořídila jsem ho i pro to druhé, co se za pár měsíců narodí.

„Ten můj miláček má lupy jak strouhanku”

Stroupky ve vlasech, které připomínají lupy, mamky u miminek řeší velmi často. Nejde o lupy, ale o seboroickou dermatitidu, která je způsobená zvýšenou činností potních žláz. Není to nic vážného, většinou stroupky samy vymizí. Budou vás ale hodně štvát. Budete mít chuť vzít škrabku a tu škaredou slupku sloupnout. Neuděláte to, ale možná u kojení neodoláte a budete se je snažit seškrábnout nehtem. To taky nedělejte! Můžete poškodit vlasové kořínky a určitě podráždíte citlivou kůži na hlavičce. Co tedy s tím?

Postižená místa vydatně promazejte panenským olejem — kokosovým, mandlovým nebo slunečnicovým. Na hlavičku nasaďte bavlněnou čepičku a klidně ji tak nechejte celý den. Pokud vám to vadí, tak alespoň půl hodiny před koupáním. Zrohovatělá kůžička změkne, a tak ji budete moci snadněji vyčesávat dětským měkkým hřebínkem. Masáž hlavičky pomůže s prokrvením a obnovou kůže. Mějte trpělivost, než se kůže na hlavičce uzdraví, může to nějaký ten měsíc trvat.

Pokud ale stroupky vytvářejí tlustou souvislou vrstvu, poraďte se s pediatrem.

Znáte zázračný krém na opruzeniny?

Nehezké a bolavě vypadající pruzeniny jsou strašákem každého rodiče. Když jsem hledala a ptala se po spolehlivém krému, odpovědi se tak různily, že jsem z toho nebyla vůbec chytrá. Tady totiž platí jasné pravidlo: každé dítě je jiné a každému pomáhá něco jiného. U nás doma  naštěstí zabodoval hned na první dobrou klasický Bepanthen. Později jsem zkoušela různé přírodní i méně přírodní krémy, ale nepomáhaly. U sousedů Bepanthen nezabíral, za to dětský zásyp ano. Zkrátka, musíte zkoušet. Doporučuji však ve složení hledat zinek, ten pomůže téměř vždy.

Když pominu opruzeniny, čím dalším pečovat o pokožku? Nejlepší jsou panenské oleje — nejvhodnější je kokosový, mandlový nebo slunečnicový. Hydratují, zvláčňují a obsahují vitamíny a minerály, které nejen vyživují pokožku, ale také pomáhají vytvářet přirozený kožní film. Nebo speciálně vytvořené krémy pro miminka, které respektují specifičnost jejich pokožky. Z přírodní kosmetiky doporučuje extra jemnou řadu Freistil od i+m Naturkosmetik nebo mou oblíbenou značku Balm Balm, ta nabízí bezvodý balzám bez parfemace.

Ještě chci připomenout, že o pokožku se nestará jen kosmetika. Za zdraví pokožky může strava a vhodné oblečení — nejlépe přírodní materiály (bavlna, mušelín, bambus, pozor však na vlnu, ta může způsobit alergii).

Opalovací krémy pro miminka nejsou zbytečnost

Krémy na opalování obecně patří mezi kosmetiku, ve které se objevuje nejvíce chemie. Jsou v nich látky, které se dokážou usídlit v organismu, často pocházejí z ropy a některé jsou dokonce hořlavé. A tak některé maminky raději miminka opalovákem nemažou, ale schovávají je ve stínu. Jenomže škodlivé UV paprsky pronikají látkou i sklem a dokážou se odrazit od kamenů, písku, fasád, betonu a vody. Miminko tedy ve stínu není dostatečně chráněno! Vybrat vhodný opalovací krém přitom není žádná věda. Nejsnadnější cesta je navštívit e-shop nebo obchod s přírodní kosmetikou (jako jsme například my). Přírodní opalovací krémy neobsahují umělá barviva, petrochemické látky, parfemace ani agresivní konzervanty. Základ naopak tvoří rostlinné oleje a minerály, které na pokožce vytvoří pečující film, přes který UV záření nepronikne. Více se o dětských opalovacích krémech dočtete ►TADY.

 

 Kůže miminek a dětí je na UV záření mnohem citlivější než u dospělých, protože melanocyty jsou méně aktivní a nedokáží se účinně bránit.

 

Za sebe můžu doporučit Opalovací mléko 50+ od Alphanova. Chvíli sice trvá, než se bílý film z pokožky vytratí, ale nelepí a kůže je pak vláčná a chráněná.

Kosmetika stvořená pro mazlení

Až po tento řádek jsem napsala snad o všem, co začínající maminka potřebuje vědět o kosmetice, kterou bude pro své miminko potřebovat. Teď bych vám ale ráda představila kosmetiku, která není nutná, ale stojí za vyzkoušení. Je stvořená nejen pro péči o jemnou pokožku miminek, ale také pro mazlení a hýčkání.

Česká značka PraváJá vytvořila dětský olej s šípkem a heřmánkem. Obsahuje pečující, hojivé, antibakteriální a hydratační látky, které se postarají o zdraví kůže. Zároveň umí působit na smysly a zklidnit miminko. Se správnou mazlivou uklidňující masáží vytvoříte nejen konejšivou atmosféru, ale hlavně nezapomenutelné chvíle intimity a lásky. Ano, jistě si pobrečíte dojetím. Stojí to za to!

Druhou extra péčí je aura z květové Bachovy terapie. Jestli znáte pojem „bachovky”, už asi tušíte. Jestli ne, tak ve zkratce je to lidové jméno pro značku Les Fleurs de Bach. Není to jen kosmetika, je to terapie založená na bylinách. Například ve Velké Británii ji koupíte v lékárnách. Bachovky spojují léčivé byliny, panenské a esenciální oleje tak, aby krásně voněly a zároveň řešily nějaký problém. Aura Klidné dítě spojuje pomeranče, mandarinky, cesmínu, sporýš a další rostliny do vůně — mlhy, která přináší uklidňující náladu. Je určená pro plačtivé, rozrušené, stresované, neklidné děti (i rodiče). Pomáhá vytvořit atmosféru klidu, trpělivosti a porozumění. Věřte mi, dříve nebo později ji potřebovat budete. Skvělý pomocník do každé rodiny a báječný dárek pro mladou rodinu!

Miminka nepotřebují velké sady kosmetiky. Potřebují hlavně jemnost a jednoduchost, která chápe jejich specifické potřeby. Nikdy neuděláte špatně, když budete pokožku mazat mandlovým olejem a do vaničky místo pěny do koupele přidáte heřmánkový čaj. Opruzeninám nejspíš nezabráníte, ani vyrážkám z jídla a stroupkům ve vlasech. Ale vždy budete mít po ruce přírodní péči, která pomůže. Bez chemie, bez obav. 

Autorka článku

NikiNiki Pavlíková
 
Nemůžu se nabažit čerstvého horského vzduchu a radosti z vlastnoručně zasazených rostlinek. Miluji čaj a silnou kávu. Pomalu propadám józe a nadobro jsem propadla cestování. Lépe mi to píše než mluví, a proto věčně datluji do klávesnice nebo plním papír inkoustem.
 
Těším se na každou kosmetickou novinku, knihu i film. Jsem vizuálně založený člověk, proto si užívám výhledů, obrázků a barev. Ale nejvíc ze všeho beznadějně miluji svou dcerku Nefeli.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Vybrat si organický parfém jen podle popisků? Jde to. Přečtěte si, jak...
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Heureka