Čaj pro krásu i k dietě

26. 9. 2017

Čaje mají pozitivní vliv na zdraví a neměly by chybět v každodenním životě. Obsahují vitamíny, které nejen že povzbuzují mysl, ale také zrychlují metabolismus a zkrášlují pokožku. Z vyluhovaného čaje můžete lístky používat dále na pleť, a tak vše spotřebujete do posledního kousku.

 

Je známo, že čaj má blahodárný vliv na zdraví. Pití čaje je rutina, kterou po celém světě dodržují rodiny už staletí, i když v porovnání pití čaje v Číně a v Evropě je rozdíl několika tisíců let. Šálek horkého čaje je důležitým prvekm modliteb, součást relaxace i základním kamenem obřadu. Od nepaměti se nad ním setkávají rodiny i přátelé, dělají se nad ním důležitá rodinná i světová politická rozhodnutí. Zlepšuje náladu, léčí a probouzí krásu.

Čajovník je stálezelený keř, který ve volné přírodě dorůstá výšky až 15 metrů. Možná vás toto číslo zarazí, vždyť na fotkách z plantáží jsou vysoké sotva do pasu. Uměle se ale zastřihávají kvůli snadnějšímu sběru. Kolébkou čaje je jihovýchodní Asie, ale dnes ho vyváží Indie, Irák, Pákistán, Čína, Japonsko, Nepál, Austrálie a Keňa.

Cesta vašeho šálku čaje začíná u čínských léčitelů

Cesta vašeho šálku čaje začíná u čínských léčitelů

 
Kdo první vhodil čajové lístky do horké vody, to nedokáže nikdo říct. Spekuluje se však o tom, kdo mu dal slávu. Říká se, že to byl léčitel Šen-munga. Ale jsem si zcela jistá, že prohledáváním historie čaje narazíte na mnohem více jmen. Objevení čaje mělo zásadní význam v léčitelství, kde dokáže i dnes pomoci tam, kde farmakologie nestačí. Není divu, že se čajovníku začaly připisovat nadpřirozené schopnosti a začal se spojovat s božstvem. Proto je původ čaje doprovázen mnoha mýty a legendami.

Cesta čaje na každý stůl na světě byla náročná a různorodá. V 6. století př.n.l. byl čaj dostupný pouze pro bohaté, ve 2. století př.n.l. si jej mohl koupit každý. Rozšířil se zejména díky znečištěné vodě, která se mohla pít pouze převařená a ochucená, protože chuť byla opravdu hrozná. Lidé se snažili chuť vylepšit, a tak do vody přidávali lístky čaje a další rostliny, byliny a květy.

 Čaj je dnes k dostání kdekoliv a kvalitní dobrý čaj je cenově dostupný pro všechny. Nicméně i tak jsou v nabídce rarity jako šlehaný japonský čaj.

 
Tradiční pití čaje je už od sbírání lístků až po samotné pití obřadem lpícím na nejmenších detailech, ať už v Číně nebo u saharských beduínů. Pro sběr lístků jsou vybrány a vyškoleny sběračky, které několik týdnů před sběrem nesmí jíst nic kořeněného, podstupují koupele a čajové lístky sbírají v rukavičkách. Samotná příprava čaje je tajemstvím zabalený obřad od vaření až po první doušek.

Čajová království

Čínu jako čajovou velmoc v 19. století předčila Indie, která si své prvenství drží dodnes. Za nejlepší a nejkvalitnější čaj z Indie je považován Darjeeling. Mnoho lidí si myslí, že Darjeeling je druh čaje, ale jde o území Západního Bengálska.

Druhou světově známou čajovou oblastí je ostrov Cejlon, který mimo čaj pěstuje výběrové koření. Pěstování čajovníku na Cejlonu však začalo (ne)šťastnou nehodou. Cejlon se nejdříve pyšnil skvělou kávou, ale kávovníkové plantáže postihla rez (ano, ta, co se objevuje na kovu) a rostliny ve velkém vymřely. A tak na mrtvá pole plantážníci vysadili odolnější čajovník. Cejlonský čaj se cení podle nadmořské výšky - nejkvalitnější je ten, který vyroste ve výšce 2000 metrů nad mořem.

Heřmánkový čaj neexistuje

Neustále mluvíme o čaji, čajovnících a čajových lístcích, ale co další čaje - heřmánek, máta, meduňka, šípek, lesní ovoce? Připravte se na malé odhalení… Takové šálky horkého nápoje nejsou čaje, ale odvary! Čaj je připravován pouze z lístků čajovníků a vody ne vařící. Vařící voda čajové lístky znehodnotí – zničí prospěšné vitamíny, antioxidanty a také zničí chuť. U odvarů (jinak také „nečajů“) z bylinek, větviček, ovoce a koření není třeba hlídat správnou teplotu vody.

Není čaj jako čaj

Není čaj jako čaj. Detailisti rozeznávají čaje a nečaje neboli odvary

Zelený, bílý, černý

Milná je představa, že černý čaj, zelený čaj a bílý čaj jsou druhy keříků čajovníků. Jde o jeden a ten samý keřík, ale různí se čas sklizně jednotlivých lístků. Podobné je to i u oliv. Neexistují černé a zelené olivovníky – zelené olivy jsou nezralé, černé jsou zralé. Další dělení čaje je podle stupně oxidace. Nenechte se mýlit, pokud vám budou tvrdit, že se jedná o fermentaci. Ne. Oxidace mění molekuly vody v lístku a podle doby a intenzity pak můžeme čaje rozdělit na bílé, zelené, polozelené a černé. V tradičních recepturách můžete narazit na onu zmiňovanou fermentaci a to zejména při zpracování čajů Pchu-er. Ty se nechávají zrát desítky let. Populární jsou také „bylinné čaje“ uznávané odborníky - rooibos, maté, lapacho či honeybush.

 Bílé

        (Bai Cha) mírná oxidace, list se nechá přirozeně zvadnout a následně se suší, pěstují se ve stínu, aby se omezilo   množství chlorofylu

 Zelené

  (Lu Cha) mírná oxidace, enzymy se ničí při sušení na pánvích nebo se napařují, mají typickou svěží zelenou barvu 

 Polozelené 

  (Oolong) čaj se vyrábí přerušením oxidace, lístky mají hnědou barvu se zeleným nádechem

 Černé

  lístky jsou mechanicky narušeny a sušeny při teplotě 30°C, listy jsou plně oxidované, mají tmavě hnědou až černou barvu

Bílý „nevinný“ čaj

Nejjemnější čaj s nejnižším množstvím teinu (čajového kofeinu) byl v historii považován za velmi vzácný. Dovolit si jej mohli jen čínští císaři. Sklizeň je i dnes velmi složitá a specifická. Sklízejí se pouze mladé až skoro zavinuté lístky v pupenech. Nechávají se povadnout a nakonec se suší na slunci. Dále přichází třídění podle velikosti.

Zelený čaj

Možná je i u vašich přátel zelený čaj ten nejoblíbenější. Má výraznější chuť než bílý, ale ne tak silnou, jako čaj černý. Často je vybírán jako zdravější verze ranní kávy, protože obsahuje podpůrné látky povzbuzující metabolismus, které spalují kalorie rovnoměrně celý den. Proto se také doporučuje při dietách. Boom v hubnutí posledních let udělal také čaj Matcha. Zelený čaj dále snižuje horečku, zastavuje mírné krvácení, snižuje krevní cukr a zlepšuje trávení, posiluje srdce, léčí opary, stimuluje, pomáhá od kocoviny a zbystřuje smysly. Proto je také oblíbený mezi studenty. Také nás nepřekvapí, že pití zeleného čaje pomáhá jako prevence rakoviny a srdečních onemocnění. Ve srovnání s kávou je pití čaje bezpečné i pro lidi s vysokým tlakem. Zelené čaje můžeme také dělit podle chuti, intenzity a doplňujících chutí, které jim dávají jednotlivé druhy keřů. V čajovnách se pak setkáváme s názvy jako Banča, Mačča, Genmaiča, Hódžiča a další. Vesměs jsou to čaje Japonské zelené, které vždy v nabídce mají své speciální místo.

Zelený čaj Matcha spaluje kalorie

Vraťme se ale na chvíli k čaji Matcha či Mačča. Proč se o něm zmiňuji? Protože pomáhá při redukci nadváhy a ženy po něm často sáhnou při svých dietách. Matcha je japonský zelený práškový čaj. Vyjímečný je i díky tomu, že plantáže čaje Matcha se čtyři týdny před sklizní pokryjí plachtami redukující denní světlo o 90 %. Tento sluneční deficit rostliny kompenzují hromaděním chlorofylu v listech. Ty nejlepší a nejkvalitnější čajové lístky se sklidí, spaří, usuší a nařežou. Odstraní se od žilek a stonků a na rok se zamrazí v boxech, aby neztratily chuť. Takovému čaji říkáme „tencha“. Po vyjmutí z boxů se čajové listy namelou na velmi jemný prášek pomocí kamenů. Výjimečnost spočívá i v tom, že lístky jiných čajů se po luhování vyhodí, ale Matcha čaj je tak jemně namletý, že se dokonale promísí s vodou a vypijete tak celý list beze zbytku. Přísun antioxidantů, L-theaninů a teofylinu je tak mnohonásobně větší.

 Anglicky čaj pro přirozenou svěžest Beauty Brews Čaj Půvab 50 g 
 

Organické anglické čaje od Beauty Brews nabízejí dokonalou kombinaci výběrových ingrediencí pro podporu krásy a duševní pohody

Oolong

Polozelený čaj Oolong tvoří přechod mezi zelenými a černými čaji. Jeho jedinečnost je ve sběru, kdy se listy suší na prudkém slunci, pak nastane oxidace a následně zavinutí lístků do kuliček.

Černé čaje

Černé čaje získávají svoji barvu dlouhou oxidací. Díky ní má černý čaj velmi silou výraznou chuť trvající mnoho let. Černý čaj Puerch tak můžeme sehnat sedmiletý i třicetiletý. Stejně jako čaj Matcha se i Puerh doporučuje při redukci váhy. Sama jsem je vyzkoušela, a pokud bych měla jeden z nich vybrat, volím Puerh. Po něm byly účinky nejvíce vidět.

Čaje na krásu

Čaj je skvělou ingrediencí v receptech na krásu. Nejčastěji se přidává čaj zelený. Obsahuje spalovače tuku a vitamíny C a B jako vzpruhu pro pokožku. Zelený čaj mírní projevy stárnutí, zklidňuje pleť, rozjasňuje a hydratuje.

Regenerace a osvěžení

Vychlazený zelený čaj nalijte do lahvičky s dávkovačem. Naneste na vatový tamponek a potřete pleť kdykoli během dne pro regeneraci a osvěžení. Nebo nalijte zelený čaj do lahvičky s rozprašovačem.

Záchrana na oteklé oči

Lístky zeleného čaje z ranního šálku nechejte vychladnout a přiložte na 15 minut na oči.

Vlasové tonikum

Po každém umytí jako poslední fázi opláchněte vlasy silným odvarem ze zeleného čaje.

Čistící maska

3 lžíce zeleného čaje zalijte 100 ml vody o teplotě 60°C. Nechejte 5 minut luhovat a pak zchladnout. Přidejte 2 lžíce syrovátek, 1 lžící olivového oleje a pár kapek citrónové šťávy. Masku naneste na obličej a dekolt, jemně vmasírujte a nechte 15 minut působit.

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Vybrat si organický parfém jen podle popisků? Jde to. Přečtěte si, jak...
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Přečtěte si recenzi na epilační sadu Nadirah s cukrovou pastou
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Kolagen má omlazovat a vyhlazovat vrásky. Ukázalo se, že pravda je jiná
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Přečtěte si recenzi na přírodní parfém a objevte nečekané spojení esencí
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Jaká je pravda o SPF ochraně přírodních olejů? Tohle vás nepotěší...
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Jak ji změnilo veganství a proč dala zelenou přírodní kosmetice?
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Máte barvu pleti a vlasů jako Rachel z Přátel? Tyto barvy vám sluší
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
Jak to udělat, abychom se i pletí s vráskami mohly chlubit?
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Rozhovor s majitelkou LadyBio, s Veronikou, který si prostě chcete přečíst
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Mají sice příznivé účinky pro tělo, ale jsou dva pádné důvody, proč na LadyBio nepatří
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Ponořte se do tajů květových vod
Je pro vaši pleť lepší růže, nebo heřmánek? Přečtěte si, jak používat květové vody
Ponořte se do tajů květových vod
Testujeme: Jak pod drobnohledem dopadly maska a tonikum Bioaroma?
Přečtěte si, jak mi dvojí bylinková péče způsobila nečekanou závislost
Testujeme: Jak pod drobnohledem dopadly maska a tonikum Bioaroma?
4 × 4 tipy, jak po zimě hodit vlasy do latě
Přečtěte si, které olejové zábaly jsou těmi nejlepšími maskami na vlasy
4 × 4 tipy, jak po zimě hodit vlasy do latě
Testujeme: Je Moringa All-beauty Créme opravdový Skin Hero?
Přečtěte si recenzi na rozjasňující krém od Ere Perez. Je tak boží, jak slibuje?
Testujeme: Je Moringa All-beauty Créme opravdový Skin Hero?
Jak a čím se dělá permanentní make-up?
A jaká rizika sebou nese? A co udělá s pletí?
Jak a čím se dělá permanentní make-up?
Návod, jak bojovat s mastnou a problematickou pletí
Zbavte se nedokonalostí pleti jednou provždy. Přečtěte si, co funguje...
Návod, jak bojovat s mastnou a problematickou pletí
4 typy líčení, bez kterých se neobejdete
Ženy preferují jeden typ líčení. Každé ale sluší 4 základní looky...
4 typy líčení, bez kterých se neobejdete
Exkluzivně z Austrálie: Jak se rodí nápady v Ere Perez? A co ekologie?
Jak vznikají produkty a co uhlíková stopa? Vše v rozhovoru...
Exkluzivně z Austrálie: Jak se rodí nápady v Ere Perez? A co ekologie?
Heureka