Čaj pro krásu i k dietě

26. 9. 2017

Čaje mají pozitivní vliv na zdraví a neměly by chybět v každodenním životě. Obsahují vitamíny, které nejen že povzbuzují mysl, ale také zrychlují metabolismus a zkrášlují pokožku. Z vyluhovaného čaje můžete lístky používat dále na pleť, a tak vše spotřebujete do posledního kousku.

 

Je známo, že čaj má blahodárný vliv na zdraví. Pití čaje je rutina, kterou po celém světě dodržují rodiny už staletí, i když v porovnání pití čaje v Číně a v Evropě je rozdíl několika tisíců let. Šálek horkého čaje je důležitým prvekm modliteb, součást relaxace i základním kamenem obřadu. Od nepaměti se nad ním setkávají rodiny i přátelé, dělají se nad ním důležitá rodinná i světová politická rozhodnutí. Zlepšuje náladu, léčí a probouzí krásu.

Čajovník je stálezelený keř, který ve volné přírodě dorůstá výšky až 15 metrů. Možná vás toto číslo zarazí, vždyť na fotkách z plantáží jsou vysoké sotva do pasu. Uměle se ale zastřihávají kvůli snadnějšímu sběru. Kolébkou čaje je jihovýchodní Asie, ale dnes ho vyváží Indie, Irák, Pákistán, Čína, Japonsko, Nepál, Austrálie a Keňa.

Cesta vašeho šálku čaje začíná u čínských léčitelů

Cesta vašeho šálku čaje začíná u čínských léčitelů

 
Kdo první vhodil čajové lístky do horké vody, to nedokáže nikdo říct. Spekuluje se však o tom, kdo mu dal slávu. Říká se, že to byl léčitel Šen-munga. Ale jsem si zcela jistá, že prohledáváním historie čaje narazíte na mnohem více jmen. Objevení čaje mělo zásadní význam v léčitelství, kde dokáže i dnes pomoci tam, kde farmakologie nestačí. Není divu, že se čajovníku začaly připisovat nadpřirozené schopnosti a začal se spojovat s božstvem. Proto je původ čaje doprovázen mnoha mýty a legendami.

Cesta čaje na každý stůl na světě byla náročná a různorodá. V 6. století př.n.l. byl čaj dostupný pouze pro bohaté, ve 2. století př.n.l. si jej mohl koupit každý. Rozšířil se zejména díky znečištěné vodě, která se mohla pít pouze převařená a ochucená, protože chuť byla opravdu hrozná. Lidé se snažili chuť vylepšit, a tak do vody přidávali lístky čaje a další rostliny, byliny a květy.

 Čaj je dnes k dostání kdekoliv a kvalitní dobrý čaj je cenově dostupný pro všechny. Nicméně i tak jsou v nabídce rarity jako šlehaný japonský čaj.

 
Tradiční pití čaje je už od sbírání lístků až po samotné pití obřadem lpícím na nejmenších detailech, ať už v Číně nebo u saharských beduínů. Pro sběr lístků jsou vybrány a vyškoleny sběračky, které několik týdnů před sběrem nesmí jíst nic kořeněného, podstupují koupele a čajové lístky sbírají v rukavičkách. Samotná příprava čaje je tajemstvím zabalený obřad od vaření až po první doušek.

Čajová království

Čínu jako čajovou velmoc v 19. století předčila Indie, která si své prvenství drží dodnes. Za nejlepší a nejkvalitnější čaj z Indie je považován Darjeeling. Mnoho lidí si myslí, že Darjeeling je druh čaje, ale jde o území Západního Bengálska.

Druhou světově známou čajovou oblastí je ostrov Cejlon, který mimo čaj pěstuje výběrové koření. Pěstování čajovníku na Cejlonu však začalo (ne)šťastnou nehodou. Cejlon se nejdříve pyšnil skvělou kávou, ale kávovníkové plantáže postihla rez (ano, ta, co se objevuje na kovu) a rostliny ve velkém vymřely. A tak na mrtvá pole plantážníci vysadili odolnější čajovník. Cejlonský čaj se cení podle nadmořské výšky - nejkvalitnější je ten, který vyroste ve výšce 2000 metrů nad mořem.

Heřmánkový čaj neexistuje

Neustále mluvíme o čaji, čajovnících a čajových lístcích, ale co další čaje - heřmánek, máta, meduňka, šípek, lesní ovoce? Připravte se na malé odhalení… Takové šálky horkého nápoje nejsou čaje, ale odvary! Čaj je připravován pouze z lístků čajovníků a vody ne vařící. Vařící voda čajové lístky znehodnotí – zničí prospěšné vitamíny, antioxidanty a také zničí chuť. U odvarů (jinak také „nečajů“) z bylinek, větviček, ovoce a koření není třeba hlídat správnou teplotu vody.

Není čaj jako čaj

Není čaj jako čaj. Detailisti rozeznávají čaje a nečaje neboli odvary

Zelený, bílý, černý

Milná je představa, že černý čaj, zelený čaj a bílý čaj jsou druhy keříků čajovníků. Jde o jeden a ten samý keřík, ale různí se čas sklizně jednotlivých lístků. Podobné je to i u oliv. Neexistují černé a zelené olivovníky – zelené olivy jsou nezralé, černé jsou zralé. Další dělení čaje je podle stupně oxidace. Nenechte se mýlit, pokud vám budou tvrdit, že se jedná o fermentaci. Ne. Oxidace mění molekuly vody v lístku a podle doby a intenzity pak můžeme čaje rozdělit na bílé, zelené, polozelené a černé. V tradičních recepturách můžete narazit na onu zmiňovanou fermentaci a to zejména při zpracování čajů Pchu-er. Ty se nechávají zrát desítky let. Populární jsou také „bylinné čaje“ uznávané odborníky - rooibos, maté, lapacho či honeybush.

 Bílé

        (Bai Cha) mírná oxidace, list se nechá přirozeně zvadnout a následně se suší, pěstují se ve stínu, aby se omezilo   množství chlorofylu

 Zelené

  (Lu Cha) mírná oxidace, enzymy se ničí při sušení na pánvích nebo se napařují, mají typickou svěží zelenou barvu 

 Polozelené 

  (Oolong) čaj se vyrábí přerušením oxidace, lístky mají hnědou barvu se zeleným nádechem

 Černé

  lístky jsou mechanicky narušeny a sušeny při teplotě 30°C, listy jsou plně oxidované, mají tmavě hnědou až černou barvu

Bílý „nevinný“ čaj

Nejjemnější čaj s nejnižším množstvím teinu (čajového kofeinu) byl v historii považován za velmi vzácný. Dovolit si jej mohli jen čínští císaři. Sklizeň je i dnes velmi složitá a specifická. Sklízejí se pouze mladé až skoro zavinuté lístky v pupenech. Nechávají se povadnout a nakonec se suší na slunci. Dále přichází třídění podle velikosti.

Zelený čaj

Možná je i u vašich přátel zelený čaj ten nejoblíbenější. Má výraznější chuť než bílý, ale ne tak silnou, jako čaj černý. Často je vybírán jako zdravější verze ranní kávy, protože obsahuje podpůrné látky povzbuzující metabolismus, které spalují kalorie rovnoměrně celý den. Proto se také doporučuje při dietách. Boom v hubnutí posledních let udělal také čaj Matcha. Zelený čaj dále snižuje horečku, zastavuje mírné krvácení, snižuje krevní cukr a zlepšuje trávení, posiluje srdce, léčí opary, stimuluje, pomáhá od kocoviny a zbystřuje smysly. Proto je také oblíbený mezi studenty. Také nás nepřekvapí, že pití zeleného čaje pomáhá jako prevence rakoviny a srdečních onemocnění. Ve srovnání s kávou je pití čaje bezpečné i pro lidi s vysokým tlakem. Zelené čaje můžeme také dělit podle chuti, intenzity a doplňujících chutí, které jim dávají jednotlivé druhy keřů. V čajovnách se pak setkáváme s názvy jako Banča, Mačča, Genmaiča, Hódžiča a další. Vesměs jsou to čaje Japonské zelené, které vždy v nabídce mají své speciální místo.

Zelený čaj Matcha spaluje kalorie

Vraťme se ale na chvíli k čaji Matcha či Mačča. Proč se o něm zmiňuji? Protože pomáhá při redukci nadváhy a ženy po něm často sáhnou při svých dietách. Matcha je japonský zelený práškový čaj. Vyjímečný je i díky tomu, že plantáže čaje Matcha se čtyři týdny před sklizní pokryjí plachtami redukující denní světlo o 90 %. Tento sluneční deficit rostliny kompenzují hromaděním chlorofylu v listech. Ty nejlepší a nejkvalitnější čajové lístky se sklidí, spaří, usuší a nařežou. Odstraní se od žilek a stonků a na rok se zamrazí v boxech, aby neztratily chuť. Takovému čaji říkáme „tencha“. Po vyjmutí z boxů se čajové listy namelou na velmi jemný prášek pomocí kamenů. Výjimečnost spočívá i v tom, že lístky jiných čajů se po luhování vyhodí, ale Matcha čaj je tak jemně namletý, že se dokonale promísí s vodou a vypijete tak celý list beze zbytku. Přísun antioxidantů, L-theaninů a teofylinu je tak mnohonásobně větší.

 Anglicky čaj pro přirozenou svěžest Beauty Brews Čaj Půvab 50 g 
 

Organické anglické čaje od Beauty Brews nabízejí dokonalou kombinaci výběrových ingrediencí pro podporu krásy a duševní pohody

Oolong

Polozelený čaj Oolong tvoří přechod mezi zelenými a černými čaji. Jeho jedinečnost je ve sběru, kdy se listy suší na prudkém slunci, pak nastane oxidace a následně zavinutí lístků do kuliček.

Černé čaje

Černé čaje získávají svoji barvu dlouhou oxidací. Díky ní má černý čaj velmi silou výraznou chuť trvající mnoho let. Černý čaj Puerch tak můžeme sehnat sedmiletý i třicetiletý. Stejně jako čaj Matcha se i Puerh doporučuje při redukci váhy. Sama jsem je vyzkoušela, a pokud bych měla jeden z nich vybrat, volím Puerh. Po něm byly účinky nejvíce vidět.

Čaje na krásu

Čaj je skvělou ingrediencí v receptech na krásu. Nejčastěji se přidává čaj zelený. Obsahuje spalovače tuku a vitamíny C a B jako vzpruhu pro pokožku. Zelený čaj mírní projevy stárnutí, zklidňuje pleť, rozjasňuje a hydratuje.

Regenerace a osvěžení

Vychlazený zelený čaj nalijte do lahvičky s dávkovačem. Naneste na vatový tamponek a potřete pleť kdykoli během dne pro regeneraci a osvěžení. Nebo nalijte zelený čaj do lahvičky s rozprašovačem.

Záchrana na oteklé oči

Lístky zeleného čaje z ranního šálku nechejte vychladnout a přiložte na 15 minut na oči.

Vlasové tonikum

Po každém umytí jako poslední fázi opláchněte vlasy silným odvarem ze zeleného čaje.

Čistící maska

3 lžíce zeleného čaje zalijte 100 ml vody o teplotě 60°C. Nechejte 5 minut luhovat a pak zchladnout. Přidejte 2 lžíce syrovátek, 1 lžící olivového oleje a pár kapek citrónové šťávy. Masku naneste na obličej a dekolt, jemně vmasírujte a nechte 15 minut působit.

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka