Porovnáváme: Drahá vs. levná přírodní kosmetika

12. 7. 2018

Nedávno jsem byla v drogérii. Chtěla vzít svůj oblíbený balzám na rty a jít domů. Když v tom před sebou vidím slečnu. Drží v ruce 2 bio produkty – jeden levný, druhý dražší. Jako bych jí četla myšlenky: „Co na tom malinkatém kelímku bezvodého balzámu stojí celé jmění?“ Čte si složení, ale vypadá zmateně. Vůbec neví, na co koukat. Jak poznat, jestli je ten dražší opravdu lepší? Co dělá rozdíl v té ceně? Investovat, nebo vzít ten levnější?

Drahá nebo levná přírodní kosmetika, Ladybio

Poznáváte se? Nejsme na tom všechny tak trošku stejně jako ta slečna v drogérii? Když si vybíráme kosmetiku – ať už v obchodě, nebo na internetu – jak poznáme tu opravdu kvalitní? Ano, víme, že máme číst složení – ale na co si v tom složení dát pozor? A jak se vůbec poprat s anglickými názvy. Přitom si stačí zapamatovat rozdíl 3 základních surovin

Je to opravdu jen o penězích? 

Vemte si, že vaše firma dostane zakázku, kdy víte, že vám rozpočet na jeden krém může vycházet v řádu několika korun, maximálně desetikorun. Nebo můžete použít dražší ingredience, což zdraží i celý proces výroby. Oba druhy ingrediencí jsou přírodní – a u žádné nebyla 100% prokázaná škodlivost. Použijete pak ty dražší ingredience, které třeba máte po ruce? Ne. Zavřete arganový, mangový a jojobový olej zase zpátky do šuplíku a vytáhnete třeba slunečnicový, sojový. Jednoduše sáhnete po těch levnějších a přitom přírodních surovinách. Je to logické. Produkt funguje, u levnější látky není 100% potvrzené, že je škodlivá – proč si nevydělat více.

Cenový rozdíl = ingredience, postup výroby, certifikace, šetrnost k přírodě 

Opravdu je takový rozdíl, když mají produkty nálepku přírodní či bio? Ve složení přírodní kosmetiky syntetické látky v minimálním množství najít můžete, v bio kosmetice je nenajdete vůbec. Tam jsou všechny nahrazeny přírodními složkami, což potvrzují i certifikáty jako BIDH, ECOCERT či CPK. 

Bio kosmetika obsahuje jen kvalitní ingredience a v žádném kroku jejich zpracování se nepoužívá žádná chemie. Začíná to u ekologického zemědělství, kde se vypěstují kvalitní rostliny, jak už jsem zmínila bez použití jakékoli chemie. Ty se pak ekologicky zpracují – celý proces se kontroluje a nesmí se používat žádné konzervanty, syntetická barviva, ropné produkty, umělé parfémy či látky z mrtvých zvířat. 

BIO KOSMETIKA

nezatěžuje životní prostředí

obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů a hydratačních látek

způsobuje minimální počet alergických reakcí

Česká legislativa bohužel nemá ustanovená kritéria, podle kterých se přírodní a bio kosmetika rozlišuje. Takže se u nás může stát, že výrobce označí produkt jako bio, ale přitom během výroby používal syntetické látky nebo produkt testoval na zvířatech. Proto dobře čtěte složení, věřte ověřeným značkám a sledujte certifikace. 

A teď si dáme duel – levnější vs. dražší ingredience

Po tom, co jsme si vysvětlili celý proces pěstování a zpracování jednotlivých surovin, nám už ta cena pomalu začíná dávat smysl, co? Existují však ingredience, které se tváří jako přírodní, ale doopravdy jimi nejsou. My v Ladybio jsme se rozhodli, že je podporovat nebudeme. Které to jsou?

Mastek (Talc) vs. slída (Mica) – souboj v dekorativní kosmetice

Mastek je přírodní látka, minerál – v podstatě prášek, který pohlcuje vlhkost. Používá se do očních stínů, tvářenek, deodorantů, dětských zásypů nebo pudrů. Bohužel se ukazuje, že je pravděpodobně jedovatý pro dýchací cesty a je karcinogenní. Jde o to, že mastek může obsahovat vlákna azbestu, a s tímhle obsahem ho Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (Internation Agency for Research  on Cancer) uvádí mezi karcinogeny. Když je mastek mezi ingrediencemi ve složení produktu, nemůžeme žádným způsobem zjistit, jestli azbestová vlákna obsahuje, nebo ne. Proč se vůbec používá? Protože je levný a alespoň krátkou dobu na tváři vydrží. 

Zatímco slída je skupina minerálů. V kosmetice se používá ta očištěná a rozemletá na prach. Droboučké částečky slídy fungují jako malé hranolky, které odráží a rozkládají světlo. Proto tak skvěle účinkují při snaze skrýt různé nedokonalosti pleti, která následně působí rozzářeně a zdravě. Bohužel pro nás oproti mastku je slída několikanásobně dražší, a proto hodně výrobců dává přednost levnější variantě. Jestli už teď toužíte po tzv. „talc-free“ dekorativní kosmetice, určitě mrkněte na naši Cosm'etika. Tato kosmetika je 100 % bez mastku a upřednostňuje kvalitní složení před levnými náhražkami.

Glycerin vs. oleje – souboj v pečující kosmetice

Glycerin (nebo taky „glycerol“) se vyrábí buď synteticky, nebo se získává z přírodních látek. Jde o výrazně hydroskopické zvlhčovadlo - což ve zkratce znamená, že umí absorbovat vodu z jiných zdrojů. Ale pozor – nejen z povrchu pokožky, ale také z jejích spodních vrstev. Nabízí se nám otázka, jestli použití glycerinu není tak trochu kontraproduktivní. Na jednu stranu má hydratovat, ale na druhou vytahuje z kůže vodu? Tak jako všechno v kosmetice – není tak jednoduché. Aby glycerin mohl správně plnit svou funkci, aby přitahoval to správné množství vody a chránil pokožku, musí se správně dávkovat a navíc skloubit s jednotlivými složkami. Pokud je jeho koncentrace vyšší než 30 % (někde se uvádí i 10 %), vytahuje vodu i ze spodních vrstev pokožky a začíná pleť dehydratovat. Proč je teda v kosmetice velmi častý? Znovu – je levný a dobře dostupný.

Na co se můžeme spolehnout jsou kvalitní rostlinné oleje. Jsou sice dražší, ale jejich použití je v kosmetice naprosto bezpečné, bez vedlejších účinků. Jaké jsou ty nejoblíbenější v kosmetice? Jojobový, arganový, konopný, mandlový, aj.

Sodium Lauryl Sulfate vs. cukerné tenzidy – souboj v péči o vlasy

Sodium Lauryl Sulfate (nebo zkráceně SLS) je dráždivý syntetický tenzid. Bohužel se používá ve většině šamponů, sprchových gelů, mýdel, mycích prostředků, apod. Proč? Dobře odmašťuje, myje lépe než obyčejné mýdlo a silně pění. Rozhodně ale neprospívá ani zdraví pokožky, ani vlasů. Z kůže totiž kromě nečistot smývá také přirozený kožní film. Pokožka se tak postupně stává přecitlivělou a šampony s obsahem SLS mohou mít paradoxně za následek třeba i padání vlasů. Navíc jeho biologická odbouratelnost je velmi špatná.

Cukerné tenzidy jsou pravým opakem syntetických sulfátů. Jsou výbornou alternativou, protože jejich základem jsou cukry. Mají sice výrazně nižší pěnivost a ne tak výrazné mycí schopnosti jako syntetičtí „kamarádi“ ze skupiny SLS, přesto jsou při pravidelném používání mnohem lepší. Nepoškozují její přirozený kožní film pokožky, hydratují ji a jsou plně biologicky odbouratelné.

přírodní oleje na pleť

Která je opravdu přírodní a která se tak jen tváří?

Příště už budete vědět, čemu věřit

Až příště budete tápat stejně jako slečna v drogérii, proč je jeden bezvodý balzámek dražší a druhý levnější, obraťte kelímek v ruce a podívejte se na složení. I certifikovaná kosmetika může být levná, ale je to právě kvůli levnějším surovinám, jako je glycerin, alkohol či sójový olej. 

Na závěr pro vás mám jeden tip – když začnete používat kvalitní (a tím pádem dražší) kosmetiku na vlastní kůži, zjistíte, že i menší množství vydrží podobně dlouho jako to větší. Krémy jsou velmi intenzivnější a stačí nanést malé množství, šampony bez tenzidů zase časem vlasy ozdraví a můžou se začít méně mastit. Takže ve výsledku si nebudete mýt hlavu každý den, ale co dva tři dny. Hlavně budete mít dobrý pocit – víte, co na sebe „patláte“ a že to děláte správně. 

Autorka článku

 tereza cviklová 
Terezka
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
 
Mezi moje srdcovky patří RawGaiaAkamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.
 
V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka