Ekologie v e-shopu. Jde to vůbec?

29. 11. 2018

Na e-shopu LadyBio najdete jen 100% přírodní, bio a veganskou kosmetiku. Tu nejlepší, co po celém světě najdeme, přivážíme k nám domů. Už jen tím, jakou kosmetiku prodáváme a propagujeme, na sebe prozrazujeme, že nám na přírodě záleží. Jak je v tom případě možné, že posíláme balíčky, které obsahují plastovou výplň? A může se vlastně e-shop chovat 100% ekologicky? Podívejte se s námi do tajů našich skladů – ukážeme vám, jak naše balíčky vypadají a jak s nimi nejlépe dál naložit

ekologie_ladybio

Jsme e-shop. Naklikáte si zboží, a to klidně z postele, objednáte a náš balíček vám donesou až ke dveřím. Je to paráda, nemusíte nic dělat, nemusíte se prodírat davy lidí v obchodech – jen si vyberete, co potřebujete, a hotovo. Jenže – přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu e-shopy produkují? Můžeme se jako e-shop chovat 100% ekologicky? Půjde to vůbec někdy?

Takové otázky si u nás v kanceláři pokládáme dnes a denně. Jak to udělat, aby naše balíčky byly co nejvíce ekologické. A tak recyklujeme, hledáme nové možnosti, nové cesty. 

Jak vypadají naše balíčky?

Jednoduše? Papírová krabice, papírová lepicí páska, recyklovaná výplň, produkty a max. 1–2 letáčky.  

Pojďme se ale na celý proces podívat zblízka. Podle počtu produktů, které jste si objednali, vám přijde papírová krabice – malá, střední nebo velká – z venku oblepená papírovou páskou. Je oblepená tak akorát – to znamená, co nejméně je to možné, aby se balíček po cestě nepoškodil. Papírová lepicí páska znamená jedno – pokud třídíte, nemusíte ji strhávat z celé krabice a můžete všechno rovnou vytřídit do papíru.  

Uvnitř balíčku jsou pak buď jen produkty, nebo produkty a výplň (aby se cestou k vám nerozbily). Ono, dopravci se k balíkům nechovají jako k princeznám – a kdo by se jim taky divil, když se podíváme na ten počet, který musí každý den doručit. Proto především u křehké kosmetiky nějaká výplň v krabicích být musí. Vemte si, že by se kosmetika po cestě zbytečně rozbila. Tam by zase vznikla větší ekologická zátěž, protože se vše musí balit a posílat znovu.

I naši dodavatelé myslí na ekologii a plno produktů je ve skleněných lahvičkách, které se snadněji recyklují. Dodavatelé naplní své krabice až po okraj, což minimalizuje použití výplně. Skleněné a křehké lahvičky s kosmetikou tam sedí jedna vedle druhé a po cestě se nerozbijí. Ale nám to zase trochu ztěžuje doručení balíčku až k vám, protože vy si neobjednáváte krabici plnou až po okraj – ale pouze to, co potřebujete. My ale potřebujeme, aby se křehká kosmetika bez porušení dostala až k vám, takže krabici doplníme výplní. Pojďme se na výplně podívat zblízka. 

Z jakého materiálu jsou výplně, které používáme? 

Výplně – to je kámen úrazu snad každého e-shopu. Naším úkolem je doručit všechny produkty neporušené, tak jako byste si je sami vybrali v obchodě. A se skleněnými lahvičkami to nejde jen tak. I když použijeme správnou velikost krabice podle množství produktů, musíme použít nějaký další obalový materiál. Kosmetika je velmi křehká a v balíku se téměř nesmí ani pohnout.  

Rozhodně souhlasíme s tím, že papírový obal je lepší než plastový. Ale řekněte sami – je lepší nakupovat nový papírový materiál, aby celé krabičky vypadaly na první pohled dobře, nebo recyklovat plastový materiál, který už se jednou vyrobil? 

I když se začínají objevovat kvalitní papírové výplně, které by mohly i skleněné lahvičky ochránit, zatím se s touto cestou neztotožňujeme. Raději recyklujeme výplně, které se nashromáždí v našem skladu. A ty výplně jsou v 90 % plastové. Na naši kosmetiku využíváme externí sklad, který sdílíme s několika dalšími e-shopy. Ve skladu přísně recyklujeme a s recyklací si vzájemně pomáháme. Co jeden nevyužije, využije třeba někdo jiný. Z toho důvodu můžete i v našem balíčku najít plastovou výplň i bublinkovou fólii. 

Proč není v balíčku faktura?

Do balíku nedáváme žádné věci navíc, maximálně přihodíme letáček, který jsme dostali od dodavatele. Netiskneme žádné další papíry – ani faktury, ani návody. Fakturu vám vždy zašleme e-mailem a pokud by se vám ztratila, můžete nás požádat a my ji zpětně dohledáme. Všechny návody, které byste mohli potřebovat, zase najdete na našem e-shopu.

Vemte si třeba přírodní barvy na vlasy. Mohli bychom každému z vás vytisknout návod a checklist, jak barvu aplikovat krok za krokem. Na první pohled by to vypadalo pěkně. Ale proč spotřebovávat a ničit další papíry, když si všechno můžete zdarma stáhnout na našem webu?  

Kdo je míň – kdo je víc „eko“?

Když se nad tím zamyslíte... Co to znamená „víc nebo míň eko“? Proč bychom to měli hodnotit? Popravdě – nelíbí se nám to. Jsme rádi za každého, kdo o tom přemýšlí, kdo se snaží chovat ekologicky a přemýšlí, jak to udělat lépe. A je skvělé, že se čím dál více e-shopů (nejen těch s přírodní kosmetikou či eko produkty) snaží jít alespoň částečně touto cestou. 

Než jsem začala psát tento článek, zeptala jsem se několika e-shopařů (právě těch, kteří prodávají různé produkty – sportovní věci, spotřebiče, batohy...), jestli o ekologii nějakým způsobem přemýšlejí a co pro to dělají. Jejich odpovědi mě mile překvapily. Většina z nich zatím nemá papírovou lepicí pásku, ale na druhou stranu se snaží zredukovat použití nového materiálu tím, že jej zrecyklují do svých balíčků – výplně i krabice. A co jim zbyde (co se třeba nedá použít, protože je to moc rozbité nebo špinavé), vytřídí. Přemýšlejí o tom a snaží se celý proces zlepšovat. (A většina z nich začala po našem rozhovoru vážně přemýšlet i o té papírové lepicí pásce a výplních.)

Jsme „míň eko“, když chceme najít kompromis – chováme se ekologicky, ale nechceme kvůli tomu vytvářet další odpad? Stále hledáme a testujeme nové výplně a nové materiály. Jenže žádná naše křehká lahvička zatím v papírové výplni, kterou bychom mohli ze skladu zrecyklovat, nepřežila. Nejsme přece „míň přírodní“ jen proto, že hledáme nové cesty a snažíme se recyklovat materiály, které jsou v našem skladu a které by se jinak odvezly jako odpad. Nebo ano?

Jak nejlépe recyklovat balíčky LadyBio?

1) Zeptejte se po rodině, známých, kamarádech, jestli někdo z nich použitou krabici využije dál. Třeba to vás samotné překvapí – děda může potřebovat krabici na nářadí, kolega se bude stěhovat – a nebo, znáte to, známý má známého, který má malý e-shop a zrovna takové krabice využívá, jak jen to jde.  

2) Objednávejte si více produktů najednou. Před tím, než potvrdíte objednávku, se podívejte do koupelny – třeba zjistíte, že potřebujete ještě šampon nebo že vám vlastně dochází i bambucké máslo. Nebo se domluvte s kamarádkou, s mamkou, s kolegyní v práci, že si objednáte 1 balíček společně. Obalového materiálu bude méně a často taky ušetříte za dopravu, protože u větších nákupů ji máte zdarma. 

3) Papír do papíru, plast do plastu – to nejmenší a nejjednodušší, co můžete udělat, je roztřídit balíček do jednotlivých kontejnerů. A pokud vás zajímá, jak které obaly třídit, mrkněte na jaktridit.cz

recyklace_ladybio

Tak co si myslíte – může být e-shop 100% ekologický? Myslím si, že zatím bohužel ne. Ale můžeme recyklovat, opakovaně používat materiály, a hlavně stále hledat cesty, jak to udělat líp. A pro nás je důležité právě takovou cestou jít.  

Na první pohled některé věci jednoduše nepoznáte, není dobré soudit bez souvislostí a házet všechny do jednoho pytle. Že něco nějak vypadá, neznamená, že to tak musí být. Ptejte se, pište, zjišťujte, ověřujte informace, bavte se o tom, čemu nerozumíte, s přáteli... (a nejen o ekologii). Za vším se totiž může skrývat snaha, která nejde na první pohled vidět.

Článek vznikl kvůli videu na Instagramu, kde se do nás opřeli, jak je možné, že se chováme „tak neekologicky“, když jsme e-shop s přírodní kosmetikou. Nás to mrzí, protože to děláme, jak nejlépe umíme – recyklujeme, testujeme nové materiály a pořád hledáme nové možnosti, jak to udělat líp. Chceme tímto článkem podpořit všechny, kteří přemýšlejí o ekologii a snaží se, i když to na první pohled není vidět. Jen tak dál. :-) 

Co si o celé ekologii myslíte vy? Myslíte si, že e-shop může být 100% ekologický? Dejte nám vědět do facebookové skupiny Jsem Ladybio.

Za celou redakci 

 tereza cviklová


 
Terezka
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
 
Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm BalmAkamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.
 
V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2018 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2018 jsou tady
Vytvořte si svůj kouzelný lapač snů
Kruh, provázek, peříčka, korálky... Uvařte si čaj a začněte relaxovat
Vytvořte si svůj kouzelný lapač snů
Jak čistit kosmetické štětce
Nečistíte? Pak se s nimi brzy rozloučíte a ještě si můžete zadělat na akné
Jak čistit kosmetické štětce
Tvářenka Ere Perez funguje překvapivě lépe jako rtěnka
Tvářenka 2v1 mě překvapila hned několikrát. Mám ji radši jako rtěnku
Tvářenka Ere Perez funguje překvapivě lépe jako rtěnka
100 let republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?
Od dob první republiky až po dnešní přirozenost. Co frčelo poslední století?
100 let republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?
Trendy letošního podzimu
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v líčení?
Trendy letošního podzimu
Barbora Moravčíková: O svíčkách, vůních a podnikání
Jak vypadá dílna na svíčky a kde Barbora chodí na vůně? Vše v rozhovoru
Barbora Moravčíková: O svíčkách, vůních a podnikání
Zabalte slámu, vybalte poklad
Masky na vlasy bývají často opomíjené. Taková škoda!
Zabalte slámu, vybalte poklad
Jednoduchý návod, jak poznat pravou přírodní kosmetiku
Naučte se odlišit přírodní kosmetiku od té, která se za přírodní jen vydává
Jednoduchý návod, jak poznat pravou přírodní kosmetiku
Recenze: Jak vypadají 3 měsíce s Antoninem .B?
Aplaus, nebo katastrofa? Přečtěte si recenzi na luxusní vlasovou péči Antonin .B
Recenze: Jak vypadají 3 měsíce s Antoninem .B?
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
5 bio tipů, jak si udržet letní opálení až do zimy
Chcete si užívat opálenou pokožku co nejdéle? Seznamte se s našimi tipy
5 bio tipů, jak si udržet letní opálení až do zimy
Naličte se a vyberte barvu vlasů podle svého barevného typu
Podívejte se, jakou roli hrají odstíny v líčení a při výběru barvy vlasů
Naličte se a vyberte barvu vlasů podle svého barevného typu
5 vyzkoušených tipů, jak hydratovat pokožku
Sluníčko, slaná voda, klimatizace – čím se bránit proti vysoušení pokožky?
5 vyzkoušených tipů, jak hydratovat pokožku
Nikoleta neboli Surová dcérka: O veganství, raw stravě a cestování
Nakoukněte, jak vypadá životní styl Surové dcérky
Nikoleta neboli Surová dcérka: O veganství, raw stravě a cestování
Ere Perez: Nejočekávanější dekorativka léta je konečně u nás!
Z australské Bondi Beach doputovala až k nám. Představujeme Ere Perez
Ere Perez: Nejočekávanější dekorativka léta je konečně u nás!
6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku
Co když to se slunkem přeženete? Podívejte se, co vám uleví
6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku
7 tipů, jak vyzrát na komáří štípance pomocí přírodní kosmetiky
Jak předcházet komáří katastrofě a odehnat komáry pomocí přírody?
7 tipů, jak vyzrát na komáří štípance pomocí přírodní kosmetiky
Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?
Stačí špejle a tužka na oči... A zvládnete to i doma
Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?
Heureka