Zobrazit kategorie
O henně už jste určitě něco slyšeli. Že špatně chytá, každému chytne jinak a někteří z ní měli zelené vlasy. Že to navíc hrozně dlouho trvá, složitě se míchá a po barvení budete mít kompletně všechno špinavé. Celý proces se zdá složitý a výsledek nejistý. Proč tedy vyměnit chemické barvy za hennu? Přečtěte si náš článek a budete mít jasno.
Henna je jedno z nejstarších 100% přírodních barviv na světě. Je to keřovitá rostlinka – Lawsonia inermis. Její listy se suší a drtí na jemný prášek, který má zelenou barvu. Pěstuje se v oblastech se suchým a horkým klimatem. To znamená hlavně v Africe a Indii. Právě odtud se postupně rozšířila do celého světa.
Mimo to, že barví vlasy, umí je ozdravit a posílit. Chrání je před poškození sluncem, větrem, nečistotami ovzduší i chlórem a mořskou solí. Henna vyhladí strukturu vlasu a vytvoří na nich povrch, který odráží světlo – proto budou zářící a lesklé.
Běžné chemické barvy obarví vlas tak, že naruší jeho strukturu, proniknou do něj a změní jeho barvu. Hennu si můžete představit jako nátěr – každý vlas obalí do své ochranné vrstvy. Její zbarvení je původně průsvitné. Tím, že reaguje s vaší přirozenou barvou vlasů vytvoří nový, krásný a lesklý odstín. Vlasy obarvené hennou vypadají, jakoby přesně takové vyrostly. Henna chytá do měděna, červena nebo hněda. Na světlých vlasech sytě září, tmavě hnědé a černé vlasy získají měděný odlesk na sluníčku. A vždy vlasy ztmavuje. Henna neodrůstá, ale postupně bledne – tzn. nevylézá odrůst, který znáte z chemického barvení. Čím častěji hennu používáte, tím více vám vlasy tmavnou. Když docílíte odstínu, který se vám líbí, barvěte už pouze kořínky a jednou za čas celou hlavu.
Postup je podobný jako když barvíte chemickými barvami – namícháte, napatláte na vlasy, necháte působit a smyjete. V něčem se však odlišuje.
Co když ale žádné zrzavé ani rudé vlasy ani odlesky nechcete? Ne každému přece sluší. Henna se může míchat s jinými sušenými rostlinami. Díky nim je pak výsledkem hnědý nebo černý odstín. A teď máte dvě možnosti: buď si barvu namícháte sami, nebo si koupíte už namíchanou přírodní barvu. Začneme jednodušší možností – koupením namíchané hennové barvy. Jediné, na co musíte dávat pozor, je kvalita.
Kupujte jen tu, která má uvedené složení. Měla by obsahovat pouze směs henny, cassie, indiga a bylin bez přidané chemie. Aby někteří výrobci dosáhli kýženého odstínu, používají hennu nižší kvality a přidávají k ní toxické sloučeniny, metalické soli, chemická barviva a další. U nás musí být složení vždy uvedeno, ale existují i země, které takové nařízení nemají. Výrobek může být označován jako „přírodní bylinná barva / henna“, ale ve skutečnosti je plný chemikálií. Proto ještě jednou zdůrazňujeme – kupujte jen tu, která má uvedené složení. A jednoduše – hennové barvy, kterým můžete věřit, najdete i u nás.
Přírodního hnědého odstínu dosáhnete smícháním henny a indiga. Indigo je rostlina, která obsahuje modrou molekulu barviva. Pokud použijete na vlasy pouze indigo, budete je mít modré. Ale v kombinaci s hennou získáte hnědý odstín – a záleží na poměru jednotlivých složek, jestli bude tmavě hnědý nebo červenohnědý. Uvádíme 4 základní poměry:
Pokud byste chtěli chladnější a světlejší odstíny přimíchává se Cassia – jedna z dalších rostlin, která mimo jiné působí jako vynikající kondicionér a dělá vlasy lesklé a pevné. Smícháním 100 g Cassie a lžíce henny získáte teplou zlatou nebo jahodovou blond. To však funguje pouze u blondýnek nebo světlých vlasů – casií neobarvíte ani nezesvětlíte tmavé vlasy.
S hennou se dá krásně experimentovat – vliv na výslednou barvu má také citrón, ocet (jablečný, vinný, lihový) nebo ibiškový čaj. Na intenzitu barvy zase teplota vody, se kterou se henna nebo hennová barva míchá, neodstátá a odstátá voda, skořice, olej nebo ibišek. Ale to už je na celý další článek – proto pokud s hennou začínáte, vyberte si 100% hennu nebo namíchanou hennovou barvu a postupujte podle instrukcí na obalu.
Struktura šedého vlasu je trochu jiná, proto je barvení hennou o něco složitější. Ale taky je možné. Napoprvé se vlasy nemusí úplně obarvit a vznikne přírodní melír. Funguje to podobně jako malování bílé stěny – po prvním nátěru může bílá ještě někde prosvítat. Po 2.–3. barvení však henna do vlasů pronikne a šediny zakryje. Ty nejlépe kryje přírodní henna. Hennové barvy můžou na šediny chytat trošku hůře. Pokud chcete dosáhnout hnědého odstínu, je dobré použít jako podklad hennu – pak teprve nanést hennovou barvu. Podobně se postupuje při přechodu z chemického barvení na hennu – nejdříve je dobré provést kúru s casií, pak teprve nanést hennu a hennovou barvu. Mezi chemickým barvením a hennou si však vždy dejte alespoň měsíční pauzu. A také hennu zkuste nejdříve na jednom pramenu vlasů nebo chomáči vlasů z kartáče – tak poznáte, jestli jsou vlasy na hennu připravené. (A taky ověříte, že opravdu nechytnou zeleně.)
Tak vidíte. Většina z věcí, které jsme zmínili na začátku, jednoduše neplatí. Pokud patříte mezi zastánce přírodní kometiky a přírodních produktů, určitě vyzkoušejte i hennu. Nezískáte jen krásnou přirozenou barvu, ale vlasy budou silné, zpevněné, nebudou se lámat ani třepit. A jestli máte i přesto z henny strach, udělejte to jako kdysi – ženy si z barvení dělaly svátek – barvily si vlasy, povídaly si a odpočívaly. Řekněte o henně své kamarádce, dejte si sklenku vína a zkuste to spolu. Ve dvou se to vždycky lépe táhne.
![]() |
|
![]() |
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm Balm, Akamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to. V Ladybio týmu jsem od jara 2018. |