Zobrazit kategorie
Barvením bez chemie nemusíte získat jen hennové teplé, zrzavé odstíny. I přírodními barvami dosáhnete krásně studené hnědé nebo hedvábné černé. A to díky indigu. Rostlince, která vám právě k těmto odstínům pomůže. A já vám teď povím, jak na to.
Indigo neboli Indigofera tinctoria, česky indigovník pravý, je rostlinka, která se suší na zelený prášek. A stejně jako henna se používá na barvení vlasů. Rozdílná je samozřejmě barva. Čisté indigo obsahuje modrou molekulu barviva – pokud tak na vlasy použijete jen indigo, chytne vám do modra nebo do zelena. Ale vy si díky němu můžete namíchat takový odstín, po kterém toužíte. Žádná zrz, ale hnědá pěkně do studena.
Indigo stejně jako hennu můžete použít i na dříve chemicky barvené vlasy nebo krytí šedin. Jen je dobré vědět, jak na to. A samozřejmě mít připravenou kvalitní barvu. Jak píšu výše, pokud nechcete skončit na modro, nebarvěte pouze indigem. Vždy ho smíchejte s hennou, použijte techniku dvoufázového barvení nebo si vyberte již připravenou hennovou barvu.
Barvení indigem (nebo hennovými barvami obsahujícími indigo) má svá specifika a musíte pracovat trošku jinak než při barvení hennou:
Jinak už postupujete stejně jako při barvení hennou – a o hennování krok za krokem už jsme psali.
U barvení indigem musíte dávat pozor na jakékoli chemikálie a kovy. Nezapomeňte, že se vždy kombinuje s hennou, kontrolujte tak i její složení nebo kompletní složení hennové barvy. Některé firmy místo henny nejvyšší kvality šidí barvu metalickými solemi a jinými toxickými sloučeninami. Právě ty reagují s indigem a můžou za zelené odlesky, nebo dokonce za poškození vlasu. Máme ale 2 tipy, jak tomu předejít.
1) Čtěte složení: Henna nebo hennová barva by měla obsahovat pouze čistou hennu, tzn. rostlinku Lawsonia inermis, a ostatní bylinky. Pokud tam najdete látky jako octan olovnatý (Plumbum aceticum, Lead (II) acetate, Blei (II) acetat), dusičnan stříbrný (silver nitrate), měď (copper), nikl (nickel), kobalt (cobalt), viamut (bismuth) nebo metalickou sůl (iron salts) – barvu rozhodně nekupujte, není přírodní. Směs henny a toxických látek také poznáte podle toho, že taková barva snadno kryje vlasy a zanechává je křehké. A 100% přírodní barvy nikdy nejsou tekuté, vždy se jedná o práškovou směs.
2) Hennu nebo hennovou barvu otestujte: Vezměte z kartáče chomáč vlasů, které jste už barvily hennou, a nalijte na něj peroxid a amoniak. Pokud v barvě byla jakákoli chemie, vlasy okamžitě změní barvu (olovo), uvidíte zelené odlesky (dusičnan stříbrný) nebo se začnou zahřívat, smrdět a po chvíli se rozpadnou (měď).
Dejte si záležet na výběru barvy, kterou kupujete. Že neznámý výrobce z Indie, od kterého nakoupíte přes eBay, není ta správná cesta, jste snad už poznaly samy. U nás najdete přírodní hennu, indigo i hennové barvy od certifikované značky Cosmetikabio – jediné přírodní barvy přímo z Česka. A barvíme se s nimi i my, redaktorky magazínu Ladybio. Takže pokud si něčím nejste jisté, palte to na nás.
Abyste dosáhly kaštanové hnědé, máte dvě varianty. Buď si koupíte už namíchanou hennovou barvu, nebo si ji připravíte doma samy. První varianta je jednoduchá, můžete se přesunout rovnou do e-shopu a vybrat si.
K namíchání vlastní barvy potřebujete čistou hennu a čisté indigo. Hennu si namíchejte, jak jste zvyklé – ale pozor, nepoužívejte citronovou šťávu ani ocet, které vytahují z barev červenou. Indigo reaguje v zásaditém prostředí a do směsi ho přimíchávejte až na poslední chvíli, těsně před barvením. A teď, kolik čeho do směsi namíchat. Pamatujte, že pokud dáte více henny než indiga, získáte barvu v teplých odstínech. Pokud namícháte více indiga než henny, barva bude tmavě hnědá.
Říká vám něco dvoufázové barvení? Jestli toužíte po černé barvě bez chemického barvení, pak by mělo. Jak už jste poznaly podle názvu, skládá se ze dvou částí – nejdříve barvení hennou (příp. ozdravení cassií) a poté barvení černou hennovou barvou nebo – pro ostřílené hennařky – čistým indigem. Proces trvá o něco déle, ale za ten výsledek to stojí. U obou složek dávejte velký pozor na jejich složení. Pokud „přírodní“ henna, cassie či hennová barva bude obsahovat metalické soli nebo jinou chemii, obsažené indigo s nimi bude reagovat a vy zůstanete nešťastná s hlavou na zeleno. Jak jsem psala výše – u kvalitní henny se nemáte čeho obávat.
Vidíte po nabarvení zelené odlesky? Nelekejte se, trvá cca 2–5 dnů, než si barva sedne a odstíny vymizí. Indigo se také vymývá o něco rychleji než henna. Proto je fajn po několika týdnech barvu oživit mixem henny a indiga v poměru 10 : 90. Nebo si můžete mezi aplikací směsi na celou hlavu několikrát dobarvit jen odrůsty – je to na vás.
![]() |
|
![]() |
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm Balm, Akamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to. V Ladybio týmu jsem od jara 2018. |