Indigo: Kouzlete s odstíny přírodních barev

9. 5. 2018

 Barvením bez chemie nemusíte získat jen hennové teplé, zrzavé odstíny. I přírodními barvami dosáhnete krásně studené hnědé nebo hedvábné černé. A to díky indigu. Rostlince, která vám právě k těmto odstínům pomůže. A já vám teď povím, jak na to.

Tajuplné indigo

Indigo neboli Indigofera tinctoria, česky indigovník pravý, je rostlinka, která se suší na zelený prášek. A stejně jako henna se používá na barvení vlasů. Rozdílná je samozřejmě barva. Čisté indigo obsahuje modrou molekulu barviva – pokud tak na vlasy použijete jen indigo, chytne vám do modra nebo do zelena. Ale vy si díky němu můžete namíchat takový odstín, po kterém toužíte. Žádná zrz, ale hnědá pěkně do studena.

Indigo_02

Jak na barvení s indigem

Indigo stejně jako hennu můžete použít i na dříve chemicky barvené vlasy nebo krytí šedin. Jen je dobré vědět, jak na to. A samozřejmě mít připravenou kvalitní barvu. Jak píšu výše, pokud nechcete skončit na modro, nebarvěte pouze indigem. Vždy ho smíchejte s hennou, použijte techniku dvoufázového barvení nebo si vyberte již připravenou hennovou barvu. 

Barvení indigem (nebo hennovými barvami obsahujícími indigo) má svá specifika a musíte pracovat trošku jinak než při barvení hennou:

  • Barvu zalívejte vodou ne teplejší než 50 °C – teplotu nejlépe přesně změřte kuchyňským teploměrem, ale můžete ji i odhadnout – v 50stupňové vodě udržíte prst po dobu několika vteřin.
  • Reaguje v zásadité směsi – nikdy proto nepřidávejte citron nebo ocet, naopak můžete přidat špetku soli. (Když se koupete ve slané mořské vodě, vlasy trpí – ale tady se nemusíte bát. Špetka soli vám s vlasy nic neudělá, indigo bude krásně barvit a naopak se jejich kvalita zlepší.)
  • Indigo s vodou míchejte těsně před použitím.
  • Pokud je směs hustá, přidejte trošku vody nebo čaje. Hlavně důkladně rozmíchejte.
  • A nezapomeňte, že trvá cca 2–5 dnů, než se barva ustálí – ať už jste dříve používaly chemické barvy, nebo ne. Jestli uvidíte odlesky do zelena, nepanikařte – indigo zoxiduje a zbarvení zmizí.

Jinak už postupujete stejně jako při barvení hennou – a o hennování krok za krokem už jsme psali.

Skryté chemikálie jsou skrytá hrozba

U barvení indigem musíte dávat pozor na jakékoli chemikálie a kovy. Nezapomeňte, že se vždy kombinuje s hennou, kontrolujte tak i její složení nebo kompletní složení hennové barvy. Některé firmy místo henny nejvyšší kvality šidí barvu metalickými solemi a jinými toxickými sloučeninami. Právě ty reagují s indigem a můžou za zelené odlesky, nebo dokonce za poškození vlasu. Máme ale 2 tipy, jak tomu předejít.

1) Čtěte složení: Henna nebo hennová barva by měla obsahovat pouze čistou hennu, tzn. rostlinku Lawsonia inermis, a ostatní bylinky. Pokud tam najdete látky jako octan olovnatý (Plumbum aceticum, Lead (II) acetate, Blei (II) acetat), dusičnan stříbrný (silver nitrate), měď (copper), nikl (nickel), kobalt (cobalt), viamut (bismuth) nebo metalickou sůl (iron salts) – barvu rozhodně nekupujte, není přírodní. Směs henny a toxických látek také poznáte podle toho, že taková barva snadno kryje vlasy a zanechává je křehké. A 100% přírodní barvy nikdy nejsou tekuté, vždy se jedná o práškovou směs.

2) Hennu nebo hennovou barvu otestujte: Vezměte z kartáče chomáč vlasů, které jste už barvily hennou, a nalijte na něj peroxid a amoniak. Pokud v barvě byla jakákoli chemie, vlasy okamžitě změní barvu (olovo), uvidíte zelené odlesky (dusičnan stříbrný) nebo se začnou zahřívat, smrdět a po chvíli se rozpadnou (měď). 

Dejte si záležet na výběru barvy, kterou kupujete. Že neznámý výrobce z Indie, od kterého nakoupíte přes eBay, není ta správná cesta, jste snad už poznaly samy. U nás najdete přírodní hennu, indigo i hennové barvy od certifikované značky Cosmetikabio – jediné přírodní barvy přímo z Česka. A barvíme se s nimi i my, redaktorky magazínu Ladybio. Takže pokud si něčím nejste jisté, palte to na nás.

Studená hnědá – buďte brunet bez červených odlesků 

Abyste dosáhly kaštanové hnědé, máte dvě varianty. Buď si koupíte už namíchanou hennovou barvu, nebo si ji připravíte doma samy. První varianta je jednoduchá, můžete se přesunout rovnou do e-shopu a vybrat si

K namíchání vlastní barvy potřebujete čistou hennu a čisté indigo. Hennu si namíchejte, jak jste zvyklé – ale pozor, nepoužívejte citronovou šťávu ani ocet, které vytahují z barev červenou. Indigo reaguje v zásaditém prostředí a do směsi ho přimíchávejte až na poslední chvíli, těsně před barvením. A teď, kolik čeho do směsi namíchat. Pamatujte, že pokud dáte více henny než indiga, získáte barvu v teplých odstínech. Pokud namícháte více indiga než henny, barva bude tmavě hnědá. 

Podívejte se na základní kombinace: 

  • středně hnědá– 2 díly henny + 2 díly indiga,
  • tmavě hnědá – 1 díl henny + 2 díly indiga,
  • velmi tmavě hnědá – 1 díl henny + 4 díly indiga,
  • červenohnědá – 2 díly henny + 1 díl indiga,
  • červená, méně měděná – 4 díly henny + 1 díl indiga.
Indigo_03

I u kupovaných barev však nezapomínejte, že každá máme odlišnou barvu vlasů a henna reaguje právě s přirozenou barvou vlasů. Takže každé z nás chytne trošku jinak – a nikdy vlasy nezesvětlí.

Černočerná s indigem

Říká vám něco dvoufázové barvení? Jestli toužíte po černé barvě bez chemického barvení, pak by mělo. Jak už jste poznaly podle názvu, skládá se ze dvou částí – nejdříve barvení hennou (příp. ozdravení cassií) a poté barvení černou hennovou barvou nebo – pro ostřílené hennařky – čistým indigem. Proces trvá o něco déle, ale za ten výsledek to stojí. U obou složek dávejte velký pozor na jejich složení. Pokud „přírodní“ henna, cassie či hennová barva bude obsahovat metalické soli nebo jinou chemii, obsažené indigo s nimi bude reagovat a vy zůstanete nešťastná s hlavou na zeleno. Jak jsem psala výše – u kvalitní henny se nemáte čeho obávat. 

Vidíte po nabarvení zelené odlesky? Nelekejte se, trvá cca 2–5 dnů, než si barva sedne a odstíny vymizí. Indigo se také vymývá o něco rychleji než henna. Proto je fajn po několika týdnech barvu oživit mixem henny a indiga v poměru 10 : 90. Nebo si můžete mezi aplikací směsi na celou hlavu několikrát dobarvit jen odrůsty – je to na vás.

Dvoufázové barvení – nejdříve vlasy nabarvěte hennou nebo proveďte kúru s cassií, opláchněte a okamžitě nabarvěte černou hennovou barvou. Tadáá – černá jako vyšitá.

Barvení se povedlo a vy máte přesně takový odstín, jaký jste chtěly? Pochlubte se nám. Napište, co vám šlo nebo s čím jste se potrápily, připojte fotku před a po a sdílejte na náš facebook nebo pošlete na e-mail ladybio@ladybio.cz. Za každou recenzi od nás dostanete krabičku přírodní barvy, kterou si vyberete!

 napsala terezka 
 ruze terka
 
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)

Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm BalmAkamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.

V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín

Cassia: Perfektní kondicionér a přírodní barvení „na zkoušku“
To nejlepší, co pro své vlasy můžete udělat. Slibujeme
Cassia: Perfektní kondicionér a přírodní barvení „na zkoušku“
5 tipů, jak přežít epilaci
Každé léto řešíme to stejné – co se stále dorůstajícími chloupky? Vyřešte to jednou pro vždy
5 tipů, jak přežít epilaci
Křišťál - král drahých kamenů
Dříve se myslelo, že křišťál je zkamenělý led
Křišťál - král drahých kamenů
Opalování od A do Z
Vše, co byste měli vědět o opalování, aby vaše kůže okouzlovala létem ještě před zimou.
Opalování od A do Z
Proč jsou chemické opalovací krémy zlo?
Nejsou 'opalováky' jako 'opalováky'. Jedny z nich mají nepěkné vedlejší účinky.
Proč jsou chemické opalovací krémy zlo?
Přírodní oleje na pleť
Jak vybrat olej podle typu pleti?
Přírodní oleje na pleť
Velký průvodce přírodními parfémy
Coco Chanel prohlásila, že žena, která nepoužívá parfém, nemá budoucnost. Ovšem když se tak rozhlédnete okolo sebe, ono není až tak jednoduché vybrat tu správnou lahvičku, která se stane součástí vaší osobnosti, okouzlí ty správné lidi a ještě vám dokonale padne jako ony pověstné malé černé šaty...
Velký průvodce přírodními parfémy
Nefrit - polodrahokam moudrosti
Fyzik W. Starck dokázal, že kameny mají 'léčivou' moc. Jakou má nefrit?
Nefrit - polodrahokam moudrosti
Menstruační kalíšek: Jak ho správně zavést?
Krok za krokem pro začátečnice
Menstruační kalíšek: Jak ho správně zavést?
Recenze na přírodní parfémy Walden
"Je to jako držet hvězdný prach..."
Recenze na přírodní parfémy Walden
Rodonit - kámen kontrastů
Jemná hřejivá růžová a temná černá - rodonit je kámen ceněný už od antiky
Rodonit - kámen kontrastů
Na kafíčko o BIO kosmetice
O BIO kosmetice s blogerkami a youtuberkami
Na kafíčko o BIO kosmetice
Porovnání menstruačních kalíšků. Která značka bude ta pravá?
Jak vybrat značku menstruačního kalíšku? Nedělejte z komára velblouda
Porovnání menstruačních kalíšků. Která značka bude ta pravá?
Olivový olej a jeho účinky
10 prospěšných látek pro tělo a krásu obsahuje panenský olivový olej. Přečtěte si domácí recepty na masky a zábaly
Olivový olej a jeho účinky
Použití esenciálních olejů v těhotenství
Které esenciální oleje jsou v těhotenství vhodné a které škodlivé a nebezpečné?
Použití esenciálních olejů v těhotenství
Avokádový olej je zázrak pro zdraví i krásu
Avokádový olej je přímo nabitý vitaminy A, D a E, které jsou základními stavebními kameny nádherné pokožky bez vrásek.
Avokádový olej je zázrak pro zdraví i krásu
Jak funguje menstruační kalíšek?
Nejprve může působit zvláštně, ale jakmile ho vyzkoušíte, už se k tamponům a vložkám nevrátíte.
Jak funguje menstruační kalíšek?
Pinkwashing - růžová kontraproduktivní propagace?
Přispíváte na charitu? Fajn. Některé firmy se dobročinnosti rády napakují.
Pinkwashing - růžová kontraproduktivní propagace?
Můj boj s celulitidou
Celulitida a kila. Jak s nimi zatočit a nezbláznit se?
Můj boj s celulitidou
Recenze na krém Argital Floré redukující celulitidu
Měsíc zkoušení krému na celulitidu je za mnou. Jaké jsou výsledky?
Recenze na krém Argital Floré redukující celulitidu
Najdete nás na Facebooku