Přírodní recepty a babské recepty, které zatočí s bolestivou menstruací

23. 5. 2017

Při posezení s kamarádkami často zabrousíme na téma bolestivé menstruace. Slýchávala jsem od mámy, jak musela ležet přes hranu postele celý den, nebo jak přítel mé známé sedává na záda, protože jen tlak jí na chvíli uleví od bolesti. Vídám kamarádky, které do sebe sypou hrsti léků. Každá z nás zná bolestivou menstruaci. Některé se objeví s dospíváním, některé až po porodu. Těm šťastnějším se tělo po dospívání či po porodu umoudří a zklidní. Pokud patříte mezi ty, které si chtějí pomoci přírodní cestou, pak je článek právě pro vás.

Co je příčinou bolestivé menstruace?

 
Po dobu 28 - 31 dní v našem těle probíhá cyklus. Ve vaječnících vzniká vajíčko, které se přesouvá do dělohy, kde postupně dozrává a roste asi na velikost osm milimetrů. V této fázi je připraveno na oplodnění. Pokud se tak nestane, odchází z těla ven a právě toto loučení bolí. Vajíčko se totiž usadí v měkké stélce dělohy, která pak může za samotné krvácení i výskyt kousků stélky v menstruační krvi. Celý cyklus končí prvním dnem menstruace. 
BM 2

Bolestivý menstruační cyklus trápí řadu dospělých žen i mladých dívek. 

Bolest způsobuje několik faktů

Za prvé je připisována děložnímu čípku. Před porodem se jedná o jakousi „trubku“ s úzkým otvorem. Tato „trubka“ se před krvácením roztahuje na velikost odcházejícího vajíčka. Další děj, který způsobuje bolest je silná trvající kontrakce dělohy, kterou způsobují hormony. Po hormonální stránce žena dozrává až po prvním porodu, proto se může stát, že bolestivá menstruace odezní právě po porodu. Tento fakt se snaží řešit hormonální antikoncepce, která vyrovnává hladinu hormonů. Užívání antikoncepce z tohoto důvodu většina žen považuje spíše za obcházení nebo potlačování problému. Ale pozor, bolest může být i následek nebo poslíček závažné nemoci.

Nebudu zde představovat závažná onemocnění, protože vím, jak jednoduché je se s nimi ztotožnit. Řekněme, že jste po zdravotní stránce v pořádku a nechcete používat antikoncepci, což jako autorka článku schvaluji a podporuji. Obrátím se tedy na babské rady. Od bolesti se dá pomoci, bylinnými čaji, změnou stravy s vyváženými látkami, omezením cukrů, pravidelným a dostatečným pitným režimem, aktivním způsobem života, teplou sprchou, či koupelí, teplými zábaly, umírněným pitím červeného vína, zbavením se stresu nebo pomocí alternativní medicíny.

Sháněním informací o bolestivé menstruaci jsem došla k jedné věci. Platí na ni z 90% to, co na opožděnou menstruaci. Nejspíše se to opírá o teorii, že za bolestivou menstruaci může stres nebo nepravidelnost. Tedy můžeme říci, pokud zabrousíte na náš článek o vyvolání zpožděné menstruace vlastně se to týká i vás. Představím pár společných rad.

Teplá voda

Účinky vody jsou známy od středověku. Dnes ji známe jako vodoléčbu nebo hydroterapii, při které se využívá fyzikálních vlastností vody, zejména hydrostatický tlak a teplota. Dovolí nám se uvolnit a rozproudí v těle krev. Díky teplotě a uvolnění dojde k roztažení cév a tím lépe proudí v těle tekutiny. Tato alternativa pomůže od bolesti, ale také ke spuštění menstruace, na bolavé svaly, bolest hlavy, napětí v těle. Všechno spolu souvisí. Je jasné, že se během menstruace nechcete nakládat do plné vany. Pak stačí proud teplé vody ve sprše a bolest by měla ustat.

Pokud je právě poledne a vám se nechce chodit do vany nebo sprchy, pak se dají běžně sehnat gelové nebo semínky plněné polštářky, které nahřejete v mikrovlnné troubě nebo v teplé vodě. Přikládáním na bolestivé místo dosáhnete stejného účinku jako ve sprše nebo vaně. Dají se používat libovolně během dne a můžete je využít i na jiné bolesti. Polštářky plněné semínky jsou často doplňovány o vonné bylinky jako levandule, heřmánek a meduňka, které krásně voní.

BM3

Léčba vodou je známá už tisíciletí. Dnes ji známe pod pojmem hydroterapie.  

Kontryhel a řebříček

Tyto dvě byliny jsme si představili už v článku Jak vyvolat menstruaci. Jedná se o léčivky, které pomáhají sjednotit menstruaci. Nejspíš si říkáte, jak to s tím souvisí, ale bolestivá menstruace je právě jeden z příznaků nepravidelnosti. Směs bylin dívky kdysi užívaly v dospívání, aby se jim dobře vyvinuly pohlavní orgány a tím také docílili bezbolestné pravidelnosti. Pokud vám záleží na kvalitě bylin, pak je jednoduché si je nasbírat. Rostou na okraji lesů nebo ve stínu stromů. Samozřejmě se dají i koupit nasušené. Zvlášť nebo v namíchané směsi. Pijí se v poměru 1:1 cca půl lžičky od každé. Zalijte 250 ml vroucí vody a nechte odstát. Pokud si směs už kupujte, připravujte podle návodu.

Červené víno

Jestli patříte mezi striktní abstinenty a jste přesvědčeny o škodlivosti vína jako alkoholu, asi vás překvapí jeho účinky na organismus. Na rozdíl od bílého vína je červené zpracováváno i se slupkou, které obsahuje mnoho prospěšných látek a vlákninu, alkohol v něm roztahuje cévy a uvolňuje mysl. Obsahuje fenolické látky neboli flavonoidy. Jde o antioxidanty, které zabraňují stárnutí a spolu s vitamínem C a E a Betacarotenem odbourávají škodlivý cholesterol. Proto je červené víno při různých dietách povolováno, někdy dokonce doporučováno. Slyšela jsem i názor lékaře, že pokud trpíte chudokrevností, skvělým receptem jsou dvě deci denně. Hovoříme ale spíše o polosuchém až suchém víně. Sladká vína mohou být uměle doslazena cukrem. A ten není dobrý ani při hubnutí ani při řešení bolestivé menstruace.

BM4

Sklenice poctivého červeného vína je lék na spoustu neduhů.

Petržel

Při hledání informací stále častěji narážím na zeleninu. Petržel je vlastně dokonalý pomocník v kosmetice, něco jako české aloe vera. Petrželová šťáva má silné antibakteriální účinky. Používá se na pleť jako prostředek proti akné. Na léčbu močových cest, prevenci ledvinových kamenů. Obsahuje mnoho vitamínu C, a proto je skvělá na posílení imunity a uvolňuje střevní plyny. V našem případě se stará o nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Ale pozor, jedná se o silné diuretikum, tedy je močopudná a vzhledem k tomu, že uvolňuje i plyny, což je pro ženy nepříjemné, doporučuji ji konzumovat doma. Pozor na dehydrataci. Co pomocí petržele vyloučíte, musíte také doplnit.

Pokud nesnášíte samotnou chuť, přidávejte si ji do zeleninových smoothie nebo ji odšťavněte s jinou zeleninou. Dodáte do těla spoustu prospěšných látek a navíc osvěží. Bonus? Je to mísrné přírodní afrodiziakum.

Lněný olej

Lněný olej, nebo lépe lněná semínka, obsahují fytoestrogeny, které jsou velmi podobné estrogenům v ženském těle. Konzumací semínek vyrovnáváme hladinu hormonů během menstruace. Doporučuje se týden před menstruací užívat dvě lžičky lněného oleje nebo nabobtnalých semínek. Lněná semínka mají i jiné účinky. Pomáhají proti zácpě a onemocnění střev a dvanácterníku. Pokud jej chcete na tento problém užívat, je dobré jej předem namlít. Samotné semínko odolává tělesným kyselinám a traktem projde bez porušení. Připravíte se tak o mnoho prospěšných látek. To platí i v případě, že chcete lněné semínko používat na bolestivou menstruaci. Všechny dobré látky jsou uvnitř.

Hořčík

Všechny známe tvrzení „Na křeče je dobrý hořčík“. Tak si říkám, pokud dochází v děloze při menstruaci k stahům, tedy konkrétně k bolestivým stahům, znamená to, že dochází k jakési křeči. Na to je přeci nejlepší hořčík. Do svého jídelníčku zapojte potraviny a nápoje s vyšším obsahem hořčíku. Nepomůže nám jen při uvolnění menstruace, ale i při každodenním napětí v práci. Jednou jsem slyšela v kanceláři rozhovor mezi kolegyněmi, kdy jedna radila druhé: „Pokud se cítíš v napětí, začni užívat hořčík. Já se po něm cítila úplně apatická.“

Dobromysl, majoránka

Dobromysl, nebo chcete-li oregáno, mají s majoránkou velmi podobné vlastnosti. Tyto bylinky se tváří nenápadně, obyčejně, ale jsou to silná přírodní antidepresiva s analgetickým účinkem. Pomohou od PMS i od bolestivé menstruace, dokonce nám majoránka vyvolá vynechanou menstruaci.

                                           BM5

Majoránka je skvělá i na vaginální choroby, sedací koupele vyřeší vaše obtíže. Vývar z majoránky: 2 PL majoránky zalijte 250 ml vroucí vody. Koupel připravíte z vody o teplotě 37°C. Dopřejte si ji na 10-15 min, 2 – 3 krát týdně.

Od bolesti si také můžete pomoci změnou životního stylu. Přidejte sport a relaxaci. Může se stát, že jsou obtíže rodové nebo jen používáte nevhodné hygienické pomůcky. Poslední dobou je mezi ženami čím dál více oblíbený menstruační kalíšek. Pokud jej ještě neznáte, jedná se dámskou hygienickou pomůcku ke sběru tekutiny během menstruace. Mění se každých 4 - 12 hodin, podle intenzity menstruace, a vyrábí se z měkkého materiálu -silikon, latex, nebo termoplast. Vyrábí se v různých velikostech, barvách a je dodáván s obalem. Můžete jej používat opakovaně, je hygienický a jeho výhodou je, že se v něm nerozkládá tekutina a tudíž nezapáchá. Kalíšek se přizpůsobí vašemu tělu, což u tamponu nelze říct. Tampon zevnitř tlačí na děložní čípek. Toto „nepohodlí“ pro vaše tělo je pak často připisováno bolestivé a nepravidelné menstruaci. Mnohé ženy po dlouhodobém používání kalíšku zaznamenaly zlepšení během menstruačního cyklu. Ustoupily jak bolesti, tak se dostavila pravidelnost. Dokonce se zlepšila i intenzita menstruace, mnohé ženy zaznamenaly kratší dobu menstuace.

Jako další radu bych ráda uvedla cvičení. Ženy po porodu často trápí uvolněné svaly pánevního dna, inkontinence, a tak se často uchylují ke speciálnímu cvičení, které se zaměřuje na tyto partie. Používají k tomu i různé pomůcky, například Venušiny kuličky nebo NatraTone. Tyto pomůcky tvoří podporu pro svaly a při cvičení se tak mohou pevně obemknout kolem jejich tvaru. Jako „vedlejší účinek“ tohoto pravidelného cvičení je celkové zlepšení cyklu. Opět se jedná o zlepšení pravidelnosti, ústup bolesti a zmírnění intenzity.

Nakonec bych zdůraznila, že vše je v naší hlavě. Naše tělo funguje na energii, kterou mu dodáváme. Představme si, že je to stroj, který potřebuje hmotu na pohánění a promazání, který při přetěžování nebude fungovat do nekonečna. Pokud do něj budeme dodávat nekvalitní pohonnou hmotu a olej a nedostane šanci na odpočinek, nebude pracovat jak má. Vše je propojené. Pokud jste často nemocné, trpíte vaginálními problémy a bolestivou menstruaci, třeba se stačí jen zamyslet, zda nekonzumujete mnoho cukru. Zvykli jsme si na dobu, která nám v hektickém životě nabízí průmyslové výrobky, a nemoci zaháníme chemickými léky. Zapomněli jsme na skvělé účinky rostlin a sílu relaxace.

 

Při dlouhotrvajících potížích, v případě nemocí, či jiných obtíží je nutné vyhledat odbornou gynekologickou pomoc.

S případnými dotazy se obraťte na svého lékaře.

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka