Jak na domácí samovyšetření prsu

23. 8. 2017

Karcinomem prsu v ČR ročně onemocní až 100 000 žen. Z 99 % postihuje právě ženy a je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Z 85 % se objevuje po 45. roku, to ovšem neznamená, že se nemůže objevit i u mladší ženy. Zvláště pokud se tento problém už v rodině vyskytl. Kontrolujte se pravidelně. Je to snadné a zvládnete to sama. 

Co je to nádor prsu?

Abychom porozuměli celé problematice, je dobré si aspoň ve zkratce říct to základní. Slovíčko „zhoubné“ nám říká, o jaký typ nádorového onemocnění se jedná. Nádorové onemocnění není jedna nemoc, ale několik chorob, které spolu tvoří v tomto případě nádor (některé formy se vyskytují i bez nádoru, např. leukémie). Dochází k množení buněk, které se chovají abnormálně na úkor těch zdravých a živých. Zhoubný nádor má schopnost zakládat malé vzdálené nádorky v jiných částech těla, a tím se šířit. Jeho pojmenování se pak odvíjí od orgánu, kde původně vznikl. V tomto případě tedy v prsní tkáni.

Prso je tvořeno mléčnými žlázami (lobuli), které po porodu tvoří mléko. Tyto žlázy jsou spojeny s bradavkou kanálky, které se v lékařství nazývají ductuli. Zbytek prsu je pak tuková, mízní a pojivová tkáň. Právě mízní tkáň je pro nás riziková, protože vede až k žlázám v podpaží a proudí jí krev a míza. Tyto dvě tekutiny jsou optimální pro přesun nádorových buněk.

Od začátku hovořím o zhoubném onemocnění, aby ale nedošlo k omylu, většina nádorových onemocnění prsu jsou nezhoubná. Netvoří metastáze, což jsou právě už zmíněné vzdálené nádorky. Mohou se projevovat jako nahromaděná tekutina v dutince nebo jako nahromadění pojivové tkáně v jizvách. Ty se nám tvoří při růstu prsou. Tím se také vysvětluje, proč touto nemocí trpí spíše ženy.

Jak se projevuje nádor prsu?

Nejčastěji se projevuje jako bulka, nebo jako zduřelé či zatuhlé prso. Zpočátku není nádor vidět, nebolí ani se neprojevuje zvláštním chováním. Jakmile začne růst, je viditelný okem. Projevit se může různě, například při zvednutí rukou se kůže vedoucí z vnější části prsu až do podpažní jamky vtáhne dovnitř prsu a vytvoří malou prohlubeň, nebo se tvoří malé důlky. Při pohybu rukou se zdravé prso hýbe vláčně a měkce, netvoří se prohlubně. U nemocného prsa je to právě naopak. Dále se může projevit asimetrií prsou - tady ale pozor, asimetrie je naprosto běžná u každé ženy. Je to dáno rozmístěním vnitřních orgánů. Podobně jako u plic. Na levé straně je plíce menší, aby vytvořila prostor pro srdce. Výtoky z bradavky, ekzém na bradavce, zarudlá nebo teplá kůže (pozor tady se může jednat i o zánět)... Každá svá prsa známe nejlépe. Rozpoznat podezřelé chování nebo změnu pak můžeme jen my.

Čím menší bulku najdete, tím rychleji s ní zatočíte

Samovyšetření prsu by měla provádět každá žena nad 20 let a to po každé menstruaci.

 

Nejjistější a 100% vyšetření je mamografem nebo ultrazvukem. Tato vyšetření jsou ale finančně náročná, pokud nespadáte do rizikového věku, a čekací doba se většinou protáhne i do několika let. Pravidelná vyšetření se kvůli čekací době provádějí po dvou letech. Proto lékaři doporučují provádět pravidelnou kontrolu doma, ideálně jednou měsíčně. Samovyšetření prsu by měla provádět každá žena starší 20 let a to po každé menstruaci. 
Začneme u pravého prsu. Lehněte si na zem a pravé rameno si podložte polštářem.
 

Jak na domácí samovyšetření prsu? 

 

1. Dejte pravou ruku za hlavu.

2. Ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem levé ruky si prohmatávejte celý prs, zejména vnější stranu. Musíte vyvinout dostatečný tlak, jemné přejíždění po kůži se mine účinkem.

3. Pohybujte se v kruzích až k bradavce. Pokud toto vyšetření budete provádět pravidelně, naučíte se své prso dokonale znát a snáz si všimnete jakékoli změny. Důležité je každé vyšetření provádět stejným způsobem.

4. Tento postup opakujte i u levého prsa.

5. Vyšetření se doporučuje provádět i ve stoje, například ve sprše. Pokožka je dostatečně kluzká a usnadňuje tak pohyb po prsou. Nejvíce nádorových onemocnění se objevuje na vnější straně prsa od podpažní jamky k bradavce. Proto je důležité provádět vyšetření s jednou rukou za hlavou.

6. Dále se doporučuje provádět vyšetření před zrcadlem. Objevíte i vznikající jamky, pomerančovou kůži nebo snadno posoudíte zatuhlost prsou nebo vznikající asimetrii.

 BioAroma Pečující olej pro poprsí a dekolt 100 ml

Zpříjemněte si domácí vyšetření prsu spojením s pečující masáží. 

BioAroma pečující olej pro poprsí a dekolt 

  • dodává ňadrům pevnost, výživu a elasticitu

  • základem je 100% přírodní karobový z Kréty

  • díky čistým přírodním ingrediencím je vhodný i pro těhotné a kojící ženy

  • po kliknutí na obrázek se podívejte na báječné video o tom, jak si dopřát lymfatickou detoxikační masáž poprsí zvyšující touhu a uvolňující emoce

Pokud si nejste jistá, vždy se můžete poradit s praktickým lékařem nebo gynekologem. Ve snaze podchytit onemocnění včas, vzniklo mnoho organizací plnící internet instruktážními videi.
Nepodceňujte své zdraví, ale také hned nemalujte čerta na zeď. Je zbytečné vyvozovat přehnané závěry. Vždyť 8 z 10 vyšetření nádor psu nepotvrdí. Vždy si zajděte za lékařem a s ním svoji obavu konzultujte. Pokud se tento problém ve vaší rodině už vyskytl, doktora o tom informujte, aby této problematice u vás věnoval zvýšenou pozornost. 

Co zvyšuje riziko nádoru prsu?

Osobně jsem se setkala s několik názory, že vznik rakoviny prsu může souviset s kosmetikou. Nejdiskutovanější jsou antiperspiranty. Antiperspiranty zabraňují pocení tím, že ucpávají potní žlázy. V podpaždí se potom tvoří malé bulky, které se časem vstřebávají. Při dlouhodobém užívaní nebo u citlivějších žen může dojít k ucpávání žlázek a tím ke vzniku nádorů. Antiperspirantům coby viníkem vzniku rakoviny byly věnovány vědecké studie, ale prozatím neprokázaly, že by užívání antiperspirantů mělo rizikový vliv na nádor prsu. To však neznamená, že je strašák pryč. Antiperspiranty sebou nesou další úskalí - obsahují hliníkové soli, které se ukládají v mozku a v pozdějším věku (až se jimi nahromadí pomyslný pohár), způsobují mozkové onemocnění, například Alzheimerovu chorobu. Samotné ucpávání pórů pokožky, kudy mají odpadní látky přirozeně odcházet, vede k hromadění těchto látek pod kůží, v uzlinách, žlázách a orgánech.

Pokud se zajímáte o své tělo, a mám na mysli zejména ty ženské, určitě uvažujete nad hormonální antikoncepcí (HA). Nikdo mi nemůže tvrdit, že dlouhodobé užívání medikamentu nemá dopad na zdraví. Opět jsem zašla do lékařské poradny. Podle všeho HA zvyšuje riziko nádorového onemocnění prsu mírně. Pokud ovšem nespadáte do rizikového věku nad 45 let. Podle stoupajících čísel se však lékaři rozhodují, zda-li tuto hranici neposunout už na 40. rok. Lékaři pak sledují každou ženu, která:


1. Prodělala první menstruaci před 12. rokem
2. Menopauza proběhla až po 50. roce
3. První dítě měla po 30. roce
4. V její rodině se rakovina prsu vyskytuje (zjišťuje se z DNA)
5. Už se u ní onemocnění objevilo

Nicméně během života se sami vystavujeme vlivům, které toto riziko zvyšují. Kouření, alkohol, stres, špatná životospráva a do toho užívání HA… Každá žena by se měla sama nad sebou zamyslet a říct si, jestli jí krabičky nikotinu, proleželé dny u televize a nezdravé jídlo stojí za riziko vzniku zdravotních potíží.

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 22 každý den
Neváhejte se s námi poradit
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín

Stylový vánoční tipy od holek z Ladybio a limitované vánoční edice
Vánoce jsou skutečně za dveřmi...Nejvyšší čas začít přemýšlet nad dárky! A pro stylovou inspiraci jsme i letos sestavili luxusního vánočního průvodce.
Stylový vánoční tipy od holek z Ladybio a limitované vánoční edice
Hygge - vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge - vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
RECENZE: Šampon a kondicionér Nordic Berries
Čtyři měsíce testování řady Nordic Berries má Ladybio verdikt
RECENZE: Šampon a kondicionér Nordic Berries
RECENZE: Skin Blossom čistící gel na tvář
Čistící gel s antioxidanty slibuje mnohé, ale obstál v půlročním testu?
RECENZE: Skin Blossom čistící gel na tvář
Večerní a ranní odličování
Umíte se odličovat na jedničku nebo děláte chyby, které ráno vidíte v zrcadle?
Večerní a ranní odličování
Recenze: BB krém Cosm´etika
Slibuje prvotřídní péči o pleť a univerzální tón pro všechny typy pleti. Dostává svému slibu?
Recenze: BB krém Cosm´etika
Domácí pečený čaj - recept - provoní domov, posílí tělo
Hrneček plný antioxidantů, vitamínů a chuti na míru té vaší. Užijte si náš recept na nejlepší domácí pečený čaj!
Domácí pečený čaj - recept - provoní domov, posílí tělo
Zelený čaj spaluje tuky
Kvalitní zelený čaj a čaj Matcha pomáhají s hubnutím i s rakovinou
Zelený čaj spaluje tuky
Aby milování nebolelo
Bolest při milování je běžné u mnoha žen. Ale nemusí! Je to jen o tom, najít příčinu a řešení
Aby milování nebolelo
Čaj Rooibos regeneruje pleť
Čaj pro celou rodinu i pro zkrášlení
Čaj Rooibos regeneruje pleť
Cesta vašeho šálku čaje začíná u čínských léčitelů
Čaj známe už tisíce let, ale znáte jeho účinky na krásu?
Cesta vašeho šálku čaje začíná u čínských léčitelů
Jak správně čistit pleť?
Objevte nové a zdravější cesty čištění pleti
Jak správně čistit pleť?
Kokosový olej je neuvěřitelně všestranný
V kuchyni, v kosmetice i při hubnutí. Kokosový olej toho umí hodně
Kokosový olej je neuvěřitelně všestranný
Jojobový olej - esence krásy a zdraví
Úžasně všestranný, hydratační, léčivý a pro všechny typy pleti a vlasů
Jojobový olej - esence krásy a zdraví
Vše o menstruačních kalíšcích
Z čeho se vyrábí? Jak jsou spolehlivé? Kolik ušetřím? Máme odpovědi!
Vše o menstruačních kalíšcích
Opalování od A do Z
Vše, co byste měli vědět o opalování, aby vaše kůže okouzlovala létem ještě před zimou.
Opalování od A do Z
Recenze na kartáček Miswak
Zubní kartáček a pasta v jednom? To jsem musela vyzkoušet!
Recenze na kartáček Miswak
Posilování pánevního dna - lepší sex a léčba inkontinence
S NatraTone je lepší sex a nulová inkontinence
Posilování pánevního dna - lepší sex a léčba inkontinence
Hebké paty k pomilování
Stydíte se za své tvrdé paty? Máme bojový plán, jak se jich nadobro zbavit.
Hebké paty k pomilování
Vegan kosmetika
Proč je veganská kosmetika považována za tu nejkvalitnější?
Vegan kosmetika
Najdete nás na Facebooku