Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“

7. 7. 2019

Vybrat si parfém tak, aby perfektně sedl, je těžké i v obchodě. Může se vám líbit prvotní vůně, ale jakmile se časem rozvine, můžete klidně zjistit, že tohle pro vás není to pravé ořechové. Jak si ale vybrat parfém na e-shopu bez toho, aniž byste ho nejdříve očuchali? Jde to vůbec, nebo to vždycky bude trochu risk? Mám pro vás pár tipů od nás, holek z LadyBio, jak na to. 

prirodni_organicka_vune_levandule

Celkem dlouho jsem rozvažovala a sbírala odvahu, než jsem si objednala první parfém z našeho e-shopu. Jednoduše jsem se bála, že to budou vyhozené peníze za vůni, která mi nebude sedět. Ptala jsem se naší Veroniky, holek z backoffice, jak mám postupovat – čeho se mám držet. A taky co bych o parfémech měla vědět. Překvapilo mě, že to není tak složité, jak to na první pohled může vypadat. Jen musíte alespoň trochu vědět, co je to přírodní parfém, jak parfémy fungují a co hledáte – které vůně vám sedí. 

1) Vybírejte podle toho, co máte ráda

To je rada, co? Ale ze zkušeností u nás víme, že je to ta nejdůležitější. Někdy vás i věc jasná jako facka prostě nenapadne. Určitě víte, co máte ráda. Které vůně vám sedí a které vůbec. Vybíráte si vůni podle ročního období? Nebo podle příležitosti? Jestli víte, že máte ráda sladší vůně na zimu, hledejte ve složení třeba vanilku. Jestli máte rádi na léto jasmín, hledejte ve složení jasmín. Víte, že naopak nemáte ráda exotické a těžké vůně? Vyhněte se složkám, které vám nesedí. 

Jednoduše – podívejte se do složení. Zjistěte si, jaké vůně a esence parfém obsahuje, v jakém pořadí jsou ve složení uvedeny, a vybírejte podle nich. 

 portret_Petra  

Nejdříve se vždycky kouknu na složení, zjistím, jestli je to ono, co hledám. Vím, co mám ráda. Třeba vanilku, nebo na léto jasmín. Pak taky vybírám podle toho, jestli hledám vůni lehkou, těžkou – nebo sladkou. Jestli hledám vůni na večer nebo na den – nebo jestli hledám vůni na jaro či na podzim. No a když jsem si vybírala parfém, vždycky jsem si nejdříve objednala vzoreček. 

– Petra

2) Přírodní parfém není to stejné co vůně z parfumérky 

Organické parfémy voní trošku jinak než ty z drogerií a parfumerií, na které jste zvyklé. Vůně se stejně rozvíjí a proměňuje, ale je specifická. Přírodní parfémy neobsahují žádné chemické ani živočišné látky, neobsahují žádné alergeny. 

Při výrobě přírodního parfému se nemíchají syntetické vůně ve zkumavkách v laboratoři, ale vyrábějí se z éterických olejů a rostlinných výtažků. Organické vůně nepotlačují přirozenou vůni těla, ta se naopak stává další esencí. Stejný parfém voní jinak na vás a jinak třeba na vaší kamarádce. 

 Terka-portret-watercolor  

 

„Přírodní parfém je specifický a musí sednout. Není to žádná květinová, pudrová, sladká ‚vodička‘. Mimo to bych se koukla na povahu jednotlivých značek, na složení a rozepsání hlavy, srdce a základu parfému.“ 

– Terka

3) Hlava, srdce, základ – trojlístek, který při výběru parfému pomáhá

Každý parfém voní trošku jinak, když si ho na sebe stříknete, jinak po chvíli, kdy se vůně rozvine, a zase jinak po dvou hodinách. Všechny vonné esence se totiž v parfému neuvolňují najednou, ale postupně. Vůně se časem rozvíjí a získává na své charakterističnosti. Proto u parfémů popisujeme jeho hlavu, srdce a základ.

Hlavu parfému cítíme okamžitě a většinou se právě na základě tohoto prvotního dojmu rozhodujeme, jestli nám parfém voní, nebo ne. Vonné esence bývají intenzivní a taky odeznívají rychle – po několika minutách, či dokonce sekundách mizí. Mezi vonné esence, které cítíte z hlavy parfému, patří často bergamot, svěží citrusové složky, levandule, neroli či kořeněné esence, jako je koriandr či kardamom.  

Po odeznění hlavy nastupuje srdce parfému. Právě srdce určuje celkový charakter vůně, esence bývají výraznější. Tzv. střední tóny parfému často obsahují květinovou vůni, která má základ v růži či jasmínu a která se dále pojí s dalšími květinovými tóny, jako je iris, ylang-ylang atd.

Na konec nastupuje základ parfému neboli jeho nízké tóny. Základ obsahuje látky, které jsou cítit nejdéle – minimálně 4 h nebo i celý den. Bývají jemné, ale charakteristické, dřevité, cypřišové nebo orientální tóny, které se často kombinují s exotickým ovocem či květinami. Z hlavy parfému můžete cítit pryskyřice, skořice, vanilka, santalové či cedrové dřevo. 

Všechny tři fáze spolu ladí a jednotlivé složky se doplňují a navzájem prolínají. Vždy spolu tvoří jeden harmonický celek. 

 portret_Katerina  

 

„Parfém voní na každém jinak a nejlepší je ho ozkoušet, ale když bych ho vybírala přes internet, tak určitě podle složení. Když vím, že mám ráda vanilku a sladší vůně na zimu, zohlednila bych to. A určitě bych zohlednila i tu složku na konci, protože ta zůstává a voní nejdýl.“

– Katka

4) I každá značka voní jinak

Každá značka přírodního parfému je nějak specifická. Je dobré vědět, na čem si která značka zakládá a pro koho jsou její parfémy určeny. Jak sami sebe charakterizují. Trošku vám to zjednoduším. Podívejte se na krátký popis značek, které najdete na našem e-shopu. 

Walden – Luxusní parfémy z Anglie

Organické parfémy Walden jsou tajemné, vyvážené, sametové, luxusní. Když si ho nanesete, neovoníte se růží nebo pomerančem, parfém je komplexní. Není to žádná „vyšší dívčí“, vůně hodí se pro opravdové ženy. 

Parfémy Walden se vrací k pravému voňavkářskému řemeslu, kdy se vůně vyráběly jen v malém množství, z přírodních ingrediencí nejvyšší kvality. V jejich složení najdete 100% přírodní absoluty, pryskyřice a éterické oleje z celého světa. 

Přečtěte si recenzi na hřejivě tajemný parfém See the Moonlight

Bachovy esence – vůně, které harmonizují emoce

Tzv. Bachovky pocházejí ze světové metropole parfémů i kosmetiky – z Paříže. Unikátní vůně totiž nemají sloužit „jen“ jako parfém, ale zároveň mají harmonizovat emoce. Proto si i parfém vybíráte podle toho, kterou emoci chcete zdůraznit. „Odvaha“ voní po vanilce, „Radost“ po citrusech a „Harmonie“ vás přenese do kokosového ráje. 

Základem parfémů jsou Bachovy květové esence, které vytvořil doktor Edward Bach. Ten věřil, že právě květové esence dokážou uvést do souznění tělo, duši i ducha a uzdravit tak celého člověka. 

Pacifica – pro milovníky výraznějších vůní

Přírodní parfémy Pacifica jsou v uvozovkách jednodušší parfémy, ve kterých vždy dominuje jedna složka. Zábavně kombinují exotické vůně, pečující složení, mladistvost a dobrodružství. Mimo parfémy v běžném aplikátoru nabízejí i tuhé parfémy a vůně v praktickém roll-on balení, které padne přesně do kabelky.  

Balm Balm Single Note – jedna lahvička, jedna vůně 

Zábavné, hravé, radostné. Přesně takové jsou přírodní toaletní vody a parfémy Balm Balm. Každá z nich nese jediný voňavý tón esenciálního oleje a alkoholu z ryzího obilného zrna. Bergamot, mandarinka, ylang-ylang, pelargonie a levandule – můžete je používat samostatně nebo je libovolně kombinovat. 

Jsou 100% organické, netestované na zvířatech a „carbon neutral“, což dosvědčují certifikáty COSMOS Organic od Organic Soil Association a Leaping Bunny. 

 
portret_Renata  
 
 
 
 
 
„Každá značka voní trochu jinak, já bych vybírala určitě i podle specifik jednotlivých značek.“ 

– Renata 

5) A nejdříve objednejte malou velikost

I když si vybíráte podle složení, podle značky, podle rozepsané hlavy, srdce a základu, jistota je jistota. Proto si na poprvé objednejte jen malé množství parfému nebo testovací sadu. U nás najdete takové sady hned dvě – dárkový set parfémů Balm Balm a Mini parfémky od Waldenu. 

Dárkový set 5x5 ml Single Note Balm Balm

5 lahviček s 5 originálními vůněmi, které můžete používat samostatně nebo libovolně kombinovat podle nálady. V každé lahvičce se skrývá 5 ml prvotřídního organického parfému. Zahalte se do osobitých tónů bergamotu, mandarinky, levangule, ylang ylang či pelargonie. Nebo je zkombinujte a vytvořte si vlastní jedinečnou vůni.  

Dárková sada Walden 

Sadu pěti pětimililitrových organických parfémů najdete i u luxusních anglických vůní Walden. Najdete v ní parfémy A Different Drummer– otevírá se kořeněným tónem pepře, po kterém následuje vůně cedrového dřeva a hladký jantarový závěr, A Little Stardust– ten vás zahalí do luxusní vůně kosatce a jasmínu, které jsou obohacené tóny amyrisu a tonkových bobů, Castles in the Air – omamnou svěží vůni, která vznikla spojením citrusové směsi a bergamotu s náznakem květového ylang-ylang, Two Eternities– vůni věnce lesních květů s planými růžení, která se vznáší nad svěžím citrusovým základem z bergamotu a sladkého pomeranče a The Solid Earth– s úvodním tónem petitgrainu, které je následované srdcem tvořeným vetiverem a lehkým olejem pačuli a hladkými nízkými tóny amyrisu. 

Tohle je našich 5 tipů, jak si vybrat parfém na e-shopu, abyste s ním byly spokojené. Napoprvé je to trochu přemýšlení, trochu vybírání a trochu risk. Když pak ale sedne, spokojenost nezná mezí. Já si oblíbila parfémy Walden a chystám se vyzkoušet Bachovky. A co vy? Dejte nám vědět, jestli jste se napoprvé trefily a taky jestli vám náš článek výběr usnadnil.  

Autorka článku

 tereza cviklová

 
Terezka
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
 
Mezi moje srdcovky patří Moringa All-beauty créme a Papájová marmeláda od Ere Perez, arganový olej od Akamuti nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.
 
V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Přečtěte si recenzi na epilační sadu Nadirah s cukrovou pastou
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Kolagen má omlazovat a vyhlazovat vrásky. Ukázalo se, že pravda je jiná
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Přečtěte si recenzi na přírodní parfém a objevte nečekané spojení esencí
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Jaká je pravda o SPF ochraně přírodních olejů? Tohle vás nepotěší...
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Jak ji změnilo veganství a proč dala zelenou přírodní kosmetice?
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Máte barvu pleti a vlasů jako Rachel z Přátel? Tyto barvy vám sluší
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
Jak to udělat, abychom se i pletí s vráskami mohly chlubit?
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Rozhovor s majitelkou LadyBio, s Veronikou, který si prostě chcete přečíst
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Mají sice příznivé účinky pro tělo, ale jsou dva pádné důvody, proč na LadyBio nepatří
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Ponořte se do tajů květových vod
Je pro vaši pleť lepší růže, nebo heřmánek? Přečtěte si, jak používat květové vody
Ponořte se do tajů květových vod
Testujeme: Jak pod drobnohledem dopadly maska a tonikum Bioaroma?
Přečtěte si, jak mi dvojí bylinková péče způsobila nečekanou závislost
Testujeme: Jak pod drobnohledem dopadly maska a tonikum Bioaroma?
4 × 4 tipy, jak po zimě hodit vlasy do latě
Přečtěte si, které olejové zábaly jsou těmi nejlepšími maskami na vlasy
4 × 4 tipy, jak po zimě hodit vlasy do latě
Testujeme: Je Moringa All-beauty Créme opravdový Skin Hero?
Přečtěte si recenzi na rozjasňující krém od Ere Perez. Je tak boží, jak slibuje?
Testujeme: Je Moringa All-beauty Créme opravdový Skin Hero?
Jak a čím se dělá permanentní make-up?
A jaká rizika sebou nese? A co udělá s pletí?
Jak a čím se dělá permanentní make-up?
Návod, jak bojovat s mastnou a problematickou pletí
Zbavte se nedokonalostí pleti jednou provždy. Přečtěte si, co funguje...
Návod, jak bojovat s mastnou a problematickou pletí
4 typy líčení, bez kterých se neobejdete
Ženy preferují jeden typ líčení. Každé ale sluší 4 základní looky...
4 typy líčení, bez kterých se neobejdete
Exkluzivně z Austrálie: Jak se rodí nápady v Ere Perez? A co ekologie?
Jak vznikají produkty a co uhlíková stopa? Vše v rozhovoru...
Exkluzivně z Austrálie: Jak se rodí nápady v Ere Perez? A co ekologie?
Suchá i mastná – jak si poradit se smíšenou pletí?
Zjistěte, jak pečovat o smíšenou pleť, aby byla v pohodě
Suchá i mastná – jak si poradit se smíšenou pletí?
Heureka