Jaký jste barevný typ?

2. 9. 2018

Barvy a přirozená krása jdou spolu ruku v ruce. Jako mladí máme chuť experimentovat, často zkoušíme různé trendy a vůbec si nemusíme všimnout, jak významná je role barev. Ale čím jsme starší, zjišťujeme, že nám některé odstíny prostě nesluší. A tak jsem začala přemýšlet. Čím to je, že nám některé barvy sluší víc než ostatní?

které barvy nám sluší

Zavřete oči a představte si jaro. První sluneční paprsky, které vás začínají prohřívat. Vůni tajícího sněhu a probouzející se přírody. Představte si, jak cvrlikají ptáčci, jak se smějí se lidi na znovu otevřených zahrádkách kaváren. A teď jarní barvy... Nejdříve jemné, pastelové – lehká modrá, světlounce žlutá, krémová zelená – které pak přecházejí do sytějších odstínů kvetoucí přírody – malinová, zelená, teplá žlutá, hnědá. A co vidíte, když si představíte léto, podzim nebo zimu? Z přírody i z odstínů jednotlivých ročních dob vychází i celá barevná typologie. Rozlišujeme 4 barevné typy – jarní, letní, podzimní a zimní – každý má tři další podtypy a každému dominují jiné odstíny.

Jak se naučit kouzlit s barvami a k čemu nám to je? 

Barvy jsou čarodějky. Když zvolíte správně, podtrhnou vaši krásu a budete se cítit nádherné. Pokud se netrefíte, svůj look tím úplně shodíte. Odstíny, které s naší barevností obličeje neladí, zvýrazňují nedokonalosti pleti, vrásky, vytváří pocit bledosti apod. Podle barevné typologie se každá řadíme k jednomu barevnému typu. Pojďme zjistit, ke kterému patříte vy.

Začneme základem – jste teplý nebo studený typ?

Nejdříve zjistěte, jestli patříte mezi studené nebo teplé typy. Podle toho pak budeme pokračovat v rozdělení do jednolivých barevných typů. Rozdíl mezi nimi poznáme podle podtónu pleti. Záleží na tom, jestli je váš přirozený odstín více do broskvova, nebo do růžova.  

Jak na to? Sedněte si na přirozené světlo a přiložte si k pleti nejdříve zlatý a pak stříbrný šátek nebo papír. U jednoho se vám zdůrazní nedokonalosti pleti, u druhého se celá rozzáříte – pleť bude vypadat svěží, čistá, mladší. Poznáváte to?

Teplý typ – sem patří jaro a podzim – zlatá dodá pleti svěžest a celému obličeji šmrnc, u stříbrné bude pleť vypadat nezdravě a bledě. 

Studený typ – sem patří léto a zima – stříbrná pleť rozjasní, máte pocit, že vám to najednou sluší. Naopak ve zlaté zapadnete, zůstanou vidět jen nedokonalosti pleti. 

Můžete si všimnout, že odstíny nepracují jen s barevností tváře, ale i s konturami. Tvář vypadá hezky, šmrncovně, nebo naopak široce, bez kontur, nelichotivě. 

Pokračujeme – jste podle barevné typologie jaro, léto, podzim nebo zima?

Všichni známe odstíny barev, které převládají v jednotlivých ročních obdobích. Schválně píšu odstíny – na jaře, v létě, na podzim i v zimě se objeví modrá, zelená, žlutá, hnědá... Jen v každém období má jiný odstín. A stejně je to s barevnými typy. Každému z nás sluší všechny barvy, jen jde o to, jaké použijeme odstíny. 

Podívejte se do tabulky a najděte svůj typ podle prvků, které na vás nejvíce sedí. Ale pokud byste chtěli přesně zjistit, jaký barevný typ jste, zkuste profesionála. Ten vám vysvětlí, jaké barvy, materiály, typy líčení se právě k vám hodí, a dodá přesnou paletu vašich barev.

 

Jarní typ

Letní typ 

Podzimní typ 

Zimní typ 

Barevnost pleti          

Světlá pleť se zlatavým podtónem  Velmi světlá s chladným nádechem Světlá, béžová Světlá, bledá, až „namodralá“ nebo naopak krásně nahnědlá s olivovým podtónem

 Pihy 

Má často pihy – zlatohnědý odstín   Časté – zlatohnědé až načervenalé   

 Barva očí  

Světle modrá, šedomodrá, šedozelená, oříškově hnědá  Šedomodrá, modrozelená, šedozelená Zelené smaragdy, hnědá, modrá, zlatohnědá, jantarová, zelenohnědá Šedá, modrá, zelená nebo hnědá

Barva vlasů 

Plavá, zlatavá blond nebo světle hnědá. S odlesky do rezava, měděna a teplých tónů  Od blond až po hnědou – ale vždy s popelavým nádechem  Typické jsou sytě zrzavé, rudé, ale i hnědé nebo zlatavé  Hnědé, tmavě hnědé nebo černé 

Opalování 

Celkem dobře se opaluje, získá medovou, zlatě hnědou až červenou barvu.  Opaluje se středně dobře, pokožka má hnědoolivový podtón, ne dočervena.  Opaluje se hůř než ostatní typy, dohněda málokdy. Většinou jen do červena a pak rychle vybledne.  Velmi dobře a rychle se opaluje, do olivové hnědé.  

Jaký typ líčení a která barva vlasů vám podle barevné typologie sluší?

Jestli jste se našly v jednom z typů barevné typologie, určitě jste zvědavé, které barvy jsou ty vaše. Ale žádná z nás nejsme 100% jaro, 100% léto, 100% podzim či 100% zima. Proto má každý z typů další 3 podtypy. Svou barevnou paletu berte jako výchozí bod, ze kterého budete čerpat inspiraci. Najděte si svůj typ a podívejte se na barvy. Které z nich máte rády? Které rády nosíte? Které vám naopak nesluší? Porovnávejte je mezi sebou. Nejdůležitější je, abyste se ve svých barvách cítily dobře. Třeba tak objevíte odstín, o kterém byste nikdy neřekly, že vám bude slušet – přitom bude dokonalý. 

Jarní typ

Už víme, že jarní typy mají jemnou pleť dobroskvova, často mají pihy a ve vlasech odlesky do teplých tónů. Patří sem blondýnky s modrýma očima, světlé hnědovlásky i světlé a jemné zrzky se světle zelenýma, šedýma či modrozelenýma očima. Jarní typy se dále dělí na jemný, čistý a hřejivý podtyp. 

barevná typologie_jarní typ

Líčení jarního typu

Jarní typy, to je jemné, svěží a přirozené líčení v teplých odstínech. Vyhnout byste se měli výrazným kontrastům. Stíny přirozených tónů, případně s perleťovým leskem. Jarním ženám sluší všechny světlé až středně tmavé barvy. Zkuste třeba stíny v tónech šedé, růžové, lososové, lipově zelené či tyrkysové. U rtěnek se také nedoporučují žádné výrazně syté barvy, zkuste lososovou, meruňkovou či hnědorůžovou. Experimentovat můžete naopak u řasenek. Právě vám bude slušet i modrá, růžová či zelená. 

Barva vlasů, která sluší jarním ženám

Jarní typy by neměly své vlasy ztmavovat. Budou jim slušet odlesky do zlatava, melír či ombré. Výraznějším jarním typům budou slušet odlesky do teplých tónů i jemně do měděna. 

Letní typ

Léto je tlumené, jemné a zdánlivě nevýrazné. Studené a éterické. Letním typům nesluší žádné měděné odlesky. Na to pamatujte. Letní ženy se dále dělí na podtypy: jemný, něžný a chladný.

barevná typologie_letní typ

Líčení letního typu

Létu sluší neutrálně béžový make-up (což ale závisí na momentálním opálení – v létě je třeba používat jiný odstín make-upu než v zimě). Základem líčení bývají buď výrazné oči, nebo výrazná pusa. U letních typů neplatí ani jedno. Vystačí si s nenápadnými rty i jemnýma očima. Léto má mít vše jemné a spíše vrstvit, přidávat na intenzitě nanesených stínů. Lesk můžete nahradit rtěnkou, ale ta by také měla mít jemné barvy – spíš studené. Dát si záležet na měkkosti v líčení a rovnováze v obličeji. Letním typům doporučujeme, aby se vyhýbali rudým rtěnkám i černému kouřovému líčení. 

A co třeba řasenky? Vyzkoušejte ty, které řasy natočí a otevřou vám pohled. U tvářenek platí – hlavně žádná oranžová. 

Barva vlasů, která sluší letním ženám

Léto by si mělo vybírat ze studených odstínů od popelavé blond až po středně hnědou. Sedne vám třeba studená hnědá se světlými melíry dvou barev. A jestli vás láká něco odvážného, zkuste platinovou blond (bez žlutých či zlatavých odstínů). Co vám naopak slušet nebude je zrzavá nebo barvy s červenými, měděnými odstíny. 

Podzimní typ

Plné, teplé, syté tóny. Teplý tón jej spojuje s jarem, ale sytostí a výrazností se blíží zimě. Je to právě ten typ, který poznáte na první pohled. Podzimní typy se dělí na výrazné, něžné a hřejivé.

barevná typologie_podzimní typ

Líčení podzimního typu

Právě podzimním ženám sluší přírodní zemité tóny – zlatavá, medová, červené odstíny. Základem líčení by tak měly být tmavé, výrazné a teplé tóny. Jako jediným vám bude slušet i oranžová barva – v líčení i oblékání. 

Make-up vybírejte v odstínech béžové s bronzovým nádechem (podle aktuálního opálení). Vyzkoušet můžete tvářenku v barvě terakoty, oranžové hnědé či lososové. S řasenkami moc neexperimentujte, výrazná černá či hnědá vám bude stačit. Naopak svůj look můžete podtrhnout sytou rtěnkou – vybírejte z odstínů sytě červené, meruňkové nebo hnědooranžové. 

Barva vlasů, ve které budou podzimní ženy šik

Podzimní typy by se měly snažit co nejvíce podtrhnout přirozenou barvu vlasů. Zkuste použít tmavou blond, hnědé nebo zrzavé barvy se zlatavými odlesky. A jestli chcete něco extra, sáhněte po rudé. Ta vám bude opravdu slušet. 

Zimní typ

Zimní ženy můžou vypadat buď jako Sněhurka – s ledově bílou pletí a tmavými vlasy, nebo jako snědá kráska z jihu. Oba podtypy patří do zimy. Zimní typy se dělí na výrazné, čisté a chladné.

barevná typologie_zimní typ

Líčení zimního typu

Pro zimní typy platí stejná „výjimka“ jako pro ty letní. Ale na rozdíl od léta si můžou dovolit použít dva kontrastní prvky. Zkuste gelovou černou linku na očích zkombinovat s rudou rtěnkou na rtech. Uvidíte, že právě vám budou dva kontrasty sedět. Navíc výrazné líčení, které na ostatních může vypadat „křiklavě“, vám padne jako ulité. Podkladové líčení pak by mělo být co nejpřirozenější – tvářenku pak volte podle barvy rtěnky. 

Barva vlasů, která zimním ženám sekne

Pokud se budete držet tmavých a chladných tónů, nic nezkazíte. Slušet bude tmavě hnědá i černá. Zdá se vám to jako nuda? Zkuste tmavě fialovou nebo bordó. A „sněhurky“ můžou jít do bílé platinové blond. 

Barevná typologie nám napovídá, které barvy a odstíny můžou zvýraznit naši krásu. Ale jedno si zapamatujte. Nejdůležitější je, jak to cítíte vy. V jakých barvách a odstínech si připadáte pohodlně a šik. Zbytek můžete brát jako inspiraci.

Zkoušeli jste se už líčit nebo nakupovat podle barev svého typu? Napište nám, jak to dopadlo do facebookové skupiny Jsem ladybio. A klidně nám pošlete i fotku. Jsme zvědavé! :-) 

Autorka článku

 tereza cviklová
 
Terezka
 
Píšu častěji, než mluvím. Většinou mě najdete s otevřeným notebookem, kde textuju weby, dávám do kupy články nebo tvořím popisky. Když zrovna nepíšu, potkáte mě třeba venku se psem – mojí bílou chlupatou koulí Cherie, válet se v parku s knížkou nebo běhat v Čimičáku, kde věčně začínám trénovat na půlmaraton. A věřím, že do deseti let ho i zaběhnu. :-)
 
Mezi moje srdcovky patří růžová voda Balm BalmAkamuti bambucké máslo nebo šampony Urtekram. Jo a taky menstruační kalíšek – jestli jste ho ještě nezkoušela, rozhodně stojí za to.
 
V Ladybio týmu jsem od jara 2018.
 
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka