Jsi cyklická žena: aneb víš, co všechno tě ovlivňuje?

9. 2. 2018

Znáte to. Vyčítáte si, že jste zase byla protivná a vlastně nevíte proč. Jeden den se na sebe díváte do zrcadla a říkáte si, jak jste krásná, zatímco ten druhý se na sebe ani nemůžete podívat. Někdy se probudíte plná energie, jindy se sebevíc snažíte pracovat a nejde to. Jednou máte chuť na rychlovku a podruhé chcete, aby sex trval co nejdéle, a potřetí mu řeknete, že „dneska ne, brouku“.

Cykličnost. Máme to tak všechny – ať chceme, nebo ne. Jsme cyklické ženy. Budeme se dál den za dnem proměňovat a s námi i naše chutě, energie, přítulnost... Ale to je na nás to krásné. Mějme se rády a naučte se, jak ji využít.

4 fáze, které nás ovlivňují

Hormony jsou poslové informací a vyvolávají změny v těle. A jsou to právě ony, které ovlivňují, jak se cítíme. Hladina ženských hormonů se proměňuje každý den. (Co každý den, v podstatě neustále.) Stejně, jako se jejich hladina proměňuje, proměňujeme se i my. Střídají se nálady, množství energie, únava, pracovitost, chutě, proměňuje se nám obraz světa, našeho okolí i nás samých. Dobrá zpráva je, že se to děje celkem pravidelně. Takové tendence můžeme vysledovat a udělat si třeba z nepříjemné únavy při menstruaci svou výhodu. Rozlišujeme 4 základní fáze – dynamickou – ovulační – předmenstruační a menstruační. 

„V každé jednotlivé fázi máte určité potřeby, které když naplníte, cítíte se prostě skvěle a dobijí vám ty energetické i emoční baterky,“ říká Dana-Sofie Šlancarová, která je hlavou projektu Cyklická žena. Tak schválně – sedí popis jednotlivých fází i na vás?

Dynamická fáze

Přichází po menstruaci – jako byste se znovu probudila. Cítíte tok nové energie a najednou víte, že všechno zvládnete. Chcete se pouštět do nových věcí. Jste sebejisté, práce vás baví, máte hlavu plnou nových projektů, zvládáte multitasking. Přemýšlíte racionálně a logicky – mozek má v tomto období přednost před srdcem. Užíváte si společnost mezi lidmi. Když jde o sex, tak hlavně rychle a nezávazně. Má tahle fáze vůbec nějaká negativa? Ale ano, něco se najde. Býváte hodně netrpělivá. Nechcete naslouchat druhým a na práci v týmu to teď opravdu není.

Na co se zaměřit – udělejte si plán na celý měsíc. Využijte toho, jak efektivní jste, a naplánujte si nejdůležitější úkoly právě na dynamickou fázi. Hodně sportujte, zaběhejte si. Nebo ze svého muže strhejte oblečení a užijte si nezapomenutelnou rychlovku. Praktické záležitosti ve vztazích se vyplatí řešit právě teď.

Poznáváte se v něčem? Zatím ne? Dobře, podívejme se na fázi druhou...

Ovulační fáze

Nastává ve chvíli, kdy se uvolní zralé vajíčko a putuje do dělohy. Vnitřní hlas vám našeptává, ať hledáte partnera, se kterým počnete dítě. Podvědomě se ho snažíte nalákat. Připadáte si krásná, přitažlivá, sexy, svůdná, milá, chápavá, empatická a najednou se zase máte ráda. Zadek vám připadá menší, boky taky nejsou tak hrozné, stehna jsou v těchhle kalhotách opravdu super a když si vezmete tu košili, je to fakt sexy. Jste nad věcí, rozházené oblečení od partnera nebo dětí posbíráte s úsměvem, vaříte samé delikatesy a zkoušíte nové recepty. Najednou zase záříte. Na druhou stranu se vám nechce sedět u počítače ani pracovat. Můžete si připadat frustrovaně, pokud nejste mezi lidmi nebo nemáte partnera. Ale víme, jak to zahnat.

Na co se zaměřit – Užívejte si svou ženskost a otevřenost. Využijte svých komunikačních schopností, zaměřte se na ně v práci i ve vztahu. Vařte, pečte, pečujte o sebe i své blízké a rozjeďte to v posteli.

Tak co, tahle fáze už vám je trošku povědomá, nebo ne? A jedeme dál...

Předmenstruační fáze

Tady se to začíná trošku lámat. Všechno je najednou špatně, zadek je zase tlustý, stehna taky – a druhý den zase ne. Výkyvy nálad, výkyvy energie. Neodpustíte si ani řádek čokolády – sebekritičnost se blíží horní hranici. A dost. Tady musíte zastavit – ubrat plyn. Předmenstruační fáze má i své výhody, ale ty poznáte jen tehdy, pokud zpomalíte a ponoříte se trošku více do sebe. Právě v této fázi se vám bude dařit dotahovat věci do konce. Soustředěnost jede na maximum. A hlavně – jsme neuvěřitelně kreativní a intuitivní. Nepřehlížejte to, využijte všechny plusy ve svůj prospěch.

Na co se zaměřit – Tvořte a přemýšlejte. Nápady se vám pohrnou jak na běžícím páse. Nenechte se vyvést z míry střídáním nálad. Buďte soustředěné a pracujte na svých úkolech – dokončíte je jedna dvě. Naznačte svému okolí, že potřebujete klid. Uklízejte. Pokud nemáte chuť na sex, nenuťte se do něj. Pokud naopak chcete experimentovat, nestyďte se za to.

Taky to znáte, co?

Menstruační fáze

Poslední fází je období menstruace. Cítíte, že máte nedostatek energie, všechno vám jde pomalu a nejraději byste byly celý den zalezlé v posteli. O samotě. Ale to je správně. Je to období, kdy si musíte naordinovat odpočinek – co nejvíce to půjde. Pokud své tělo poslechnete, odvděčí se. Vaše intuice bude ještě silnější než v předchozí fázi. Ponořte se do sebe. Získáte nadhled a budete vědět, kam se dál vydat. Sex během menstruace se bere většinou jako tabu, ale pokud se rozhodnete ho vyzkoušet, může být velmi silným zážitkem. 

Na co se zaměřit – Neplánujte náročné aktivity, vyhraďte si co nejvíce času jen pro sebe. Zalezte si do postele s horkým čajem a dobrou knížkou. Přemýšlejte, meditujte, cvičte jógu. Vemte si homeoffice, pokud můžete. Nemějte výčitky, že vám práce nejde tak od ruky jako běžně. Vždyť za pár dní přijde dynamická fáze a všechno doženete. 

Abychom si tedy jednotlivé fáze uměly porovnat: 

 
   Dynamická fáze  Ovulační fáze  Předmenstruační fáze  Menstruační fáze
 Jedním slovem  Práce  Láska  Kreativita  Odpočinek
 Co je základem?  Nová energie, aktivita, pohyb  Ženství, sex a péče  Proměnlivost a hlava plná nápadů  Relaxace, únava a soustředění se na sebe
 Jaká jsem?  Sebejistá, sebevědomá, vím, co chci.  Krásná, přitažlivá, svůdná, milá, chápavá, nad věcí.  Všechno špatně. Nemám se ráda, nemám ráda ani ostatní. Ale taky kreativní a neuvěřitelně intuitivní.  Unavená, podrážděná, všechno jde pomalu, nemám chuť nic dělat. Chci být sama. Intuice je na maximální hranici.
 Jak cvičit?  Běh, jízda na kole, dynamické posilování, dlouhé procházky. Tanec, pilates, práce s fyzickým středem těla, chůze naboso.   Posilování, práce na problémových partiích, celkový strečink.  Jóga, jemné protahování, meditace, relaxace, pomalá procházka v přírodě.
 A co sex?  Rychlý a nezávazný.  Dlouhé a romantické milování.  Buď nemáme chuť vůbec, nebo chceme experimentovat.  Často na něj máme – cítíme hluboké propojení. Může to být nezapomenutelný zážitek.

A co dál?

Pořád nemáte dost? Jsme rády – jen pokračujte. Poznejte sama sebe.

  • Že přirozený řád ženství je i ve vás objevíte v knize Mirandy Gray Cyklická žena.
  • Aplikace The Flow – vám ukáže ovulační a menstruační dny a ke každému dni si můžete psát své pocity a nálady – jako do deníku. Je speciálně navržená pro projekt Mirandy Gray, je v angličtině, ale jednoduchá.
  • Pokud máte raději vůni papíru, svůj cyklus můžete sledovat i pomocí cyklické mapy.
  • A aby se z nás ti naši chlapi nezbláznili, napsala Dana-Sofie Šlancarová společně se svým manželem knihu Návod na ženy. I ten váš ji ocení, to mi věřte.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín

Značky menstruačních kalíšků podle Ladybio
Porovnání všech značek, které u nás najdete. A vše, co jste chtěly vědět o menstruačním kalíšku, ale bály jste se zeptat...
Značky menstruačních kalíšků podle Ladybio
Olivový olej a jeho účinky
10 prospěšných látek pro tělo a krásu obsahuje panenský olivový olej. Přečtěte si domácí recepty na masky a zábaly
Olivový olej a jeho účinky
Použití esenciálních olejů v těhotenství
Které esenciální oleje jsou v těhotenství vhodné a které škodlivé a nebezpečné?
Použití esenciálních olejů v těhotenství
Avokádový olej je zázrak pro zdraví i krásu
Avokádový olej je přímo nabitý vitaminy A, D a E, které jsou základními stavebními kameny nádherné pokožky bez vrásek.
Avokádový olej je zázrak pro zdraví i krásu
Jak funguje menstruační kalíšek?
Nejprve může působit zvláštně, ale jakmile ho vyzkoušíte, už se k tamponům a vložkám nevrátíte.
Jak funguje menstruační kalíšek?
Pinkwashing - růžová kontraproduktivní propagace?
Přispíváte na charitu? Fajn. Některé firmy se dobročinnosti rády napakují.
Pinkwashing - růžová kontraproduktivní propagace?
Můj boj s celulitidou
Celulitida a kila. Jak s nimi zatočit a nezbláznit se?
Můj boj s celulitidou
Recenze na krém Argital Floré redukující celulitidu
Měsíc zkoušení krému na celulitidu je za mnou. Jaké jsou výsledky?
Recenze na krém Argital Floré redukující celulitidu
Jak na přírodní barvení hennou
Podívejte se, jak obarvit vlasy bez chemie
Jak na přírodní barvení hennou
Konopná kosmetika - univerzální lék?
Připravili jsme pro Vás výčet nejčastěji užívaných produktů konopné kosmetiky. Zjistíte, co od nich očekávat, pro koho jsou vhodné, či jak je používat.
Konopná kosmetika - univerzální lék?
Granát - kámen energie
Granát patří bezpochyby k symbolu české kultury.
Granát - kámen energie
Hematit - magnetický minerál proti zlozvykům
Magnetický kámen uvádí do rovnováhy tělo s duší a pomáhá překonávat zlozvyky
Hematit - magnetický minerál proti zlozvykům
Recenze na alun (krystalový deodorant)
Vypadá jako kus ledu a slibuje spolehlivou ochranu před pachem z pocení. Uvidíme...
Recenze na alun (krystalový deodorant)
Lávový kámen pro sílu a ochranu
Lávě se od pradávna říkalo ztuhlá krev matky Země. Je kamenem síly a ochrany
Lávový kámen pro sílu a ochranu
Recenze: Mušelínový ručník Balm Balm
Mušelínový ručník může za to, už nikdy nebudu potřebovat peeling
Recenze: Mušelínový ručník Balm Balm
Růženín, minerál lásky
Minerální kámen růženín je spojován s láskou nejen kvůli romantické barvě
Růženín, minerál lásky
Howlit - polodrahokam harmonie a klidu
Howlit je léčivý kámen, který bojuje se stresem a dodá klid
Howlit - polodrahokam harmonie a klidu
Jak na akné podruhé pomocí přírodní kosmetiky
Tipy na přírodní kosmetiku proti akné. Zjistěte, jak správně čistit a hydratovat pleť. Zbavte se akné - už napořád.
Jak na akné podruhé pomocí přírodní kosmetiky
5 kroků k pleti bez akné
Pochlubte se krásnou pletí bez akné. 5 kroků a budete vědět, jak na to...
5 kroků k pleti bez akné
Proč přírodní šampony proti lupům fungují lépe?
Přírodní šampony fungují i v boji proti lupům – pohlídejte si jejich složení
Proč přírodní šampony proti lupům fungují lépe?
Najdete nás na Facebooku