Jsi cyklická žena: aneb víš, co všechno tě ovlivňuje?

9. 2. 2018

Znáte to. Vyčítáte si, že jste zase byla protivná a vlastně nevíte proč. Jeden den se na sebe díváte do zrcadla a říkáte si, jak jste krásná, zatímco ten druhý se na sebe ani nemůžete podívat. Někdy se probudíte plná energie, jindy se sebevíc snažíte pracovat a nejde to. Jednou máte chuť na rychlovku a podruhé chcete, aby sex trval co nejdéle, a potřetí mu řeknete, že „dneska ne, brouku“.

Cykličnost. Máme to tak všechny – ať chceme, nebo ne. Jsme cyklické ženy. Budeme se dál den za dnem proměňovat a s námi i naše chutě, energie, přítulnost... Ale to je na nás to krásné. Mějme se rády a naučte se, jak ji využít.

4 fáze, které nás ovlivňují

Hormony jsou poslové informací a vyvolávají změny v těle. A jsou to právě ony, které ovlivňují, jak se cítíme. Hladina ženských hormonů se proměňuje každý den. (Co každý den, v podstatě neustále.) Stejně, jako se jejich hladina proměňuje, proměňujeme se i my. Střídají se nálady, množství energie, únava, pracovitost, chutě, proměňuje se nám obraz světa, našeho okolí i nás samých. Dobrá zpráva je, že se to děje celkem pravidelně. Takové tendence můžeme vysledovat a udělat si třeba z nepříjemné únavy při menstruaci svou výhodu. Rozlišujeme 4 základní fáze – dynamickou – ovulační – předmenstruační a menstruační. 

„V každé jednotlivé fázi máte určité potřeby, které když naplníte, cítíte se prostě skvěle a dobijí vám ty energetické i emoční baterky,“ říká Dana-Sofie Šlancarová, která je hlavou projektu Cyklická žena. Tak schválně – sedí popis jednotlivých fází i na vás?

Dynamická fáze

Přichází po menstruaci – jako byste se znovu probudila. Cítíte tok nové energie a najednou víte, že všechno zvládnete. Chcete se pouštět do nových věcí. Jste sebejisté, práce vás baví, máte hlavu plnou nových projektů, zvládáte multitasking. Přemýšlíte racionálně a logicky – mozek má v tomto období přednost před srdcem. Užíváte si společnost mezi lidmi. Když jde o sex, tak hlavně rychle a nezávazně. Má tahle fáze vůbec nějaká negativa? Ale ano, něco se najde. Býváte hodně netrpělivá. Nechcete naslouchat druhým a na práci v týmu to teď opravdu není.

Na co se zaměřit – udělejte si plán na celý měsíc. Využijte toho, jak efektivní jste, a naplánujte si nejdůležitější úkoly právě na dynamickou fázi. Hodně sportujte, zaběhejte si. Nebo ze svého muže strhejte oblečení a užijte si nezapomenutelnou rychlovku. Praktické záležitosti ve vztazích se vyplatí řešit právě teď.

Poznáváte se v něčem? Zatím ne? Dobře, podívejme se na fázi druhou...

Ovulační fáze

Nastává ve chvíli, kdy se uvolní zralé vajíčko a putuje do dělohy. Vnitřní hlas vám našeptává, ať hledáte partnera, se kterým počnete dítě. Podvědomě se ho snažíte nalákat. Připadáte si krásná, přitažlivá, sexy, svůdná, milá, chápavá, empatická a najednou se zase máte ráda. Zadek vám připadá menší, boky taky nejsou tak hrozné, stehna jsou v těchhle kalhotách opravdu super a když si vezmete tu košili, je to fakt sexy. Jste nad věcí, rozházené oblečení od partnera nebo dětí posbíráte s úsměvem, vaříte samé delikatesy a zkoušíte nové recepty. Najednou zase záříte. Na druhou stranu se vám nechce sedět u počítače ani pracovat. Můžete si připadat frustrovaně, pokud nejste mezi lidmi nebo nemáte partnera. Ale víme, jak to zahnat.

Na co se zaměřit – Užívejte si svou ženskost a otevřenost. Využijte svých komunikačních schopností, zaměřte se na ně v práci i ve vztahu. Vařte, pečte, pečujte o sebe i své blízké a rozjeďte to v posteli.

Tak co, tahle fáze už vám je trošku povědomá, nebo ne? A jedeme dál...

Předmenstruační fáze

Tady se to začíná trošku lámat. Všechno je najednou špatně, zadek je zase tlustý, stehna taky – a druhý den zase ne. Výkyvy nálad, výkyvy energie. Neodpustíte si ani řádek čokolády – sebekritičnost se blíží horní hranici. A dost. Tady musíte zastavit – ubrat plyn. Předmenstruační fáze má i své výhody, ale ty poznáte jen tehdy, pokud zpomalíte a ponoříte se trošku více do sebe. Právě v této fázi se vám bude dařit dotahovat věci do konce. Soustředěnost jede na maximum. A hlavně – jsme neuvěřitelně kreativní a intuitivní. Nepřehlížejte to, využijte všechny plusy ve svůj prospěch.

Na co se zaměřit – Tvořte a přemýšlejte. Nápady se vám pohrnou jak na běžícím páse. Nenechte se vyvést z míry střídáním nálad. Buďte soustředěné a pracujte na svých úkolech – dokončíte je jedna dvě. Naznačte svému okolí, že potřebujete klid. Uklízejte. Pokud nemáte chuť na sex, nenuťte se do něj. Pokud naopak chcete experimentovat, nestyďte se za to.

Taky to znáte, co?

Menstruační fáze

Poslední fází je období menstruace. Cítíte, že máte nedostatek energie, všechno vám jde pomalu a nejraději byste byly celý den zalezlé v posteli. O samotě. Ale to je správně. Je to období, kdy si musíte naordinovat odpočinek – co nejvíce to půjde. Pokud své tělo poslechnete, odvděčí se. Vaše intuice bude ještě silnější než v předchozí fázi. Ponořte se do sebe. Získáte nadhled a budete vědět, kam se dál vydat. Sex během menstruace se bere většinou jako tabu, ale pokud se rozhodnete ho vyzkoušet, může být velmi silným zážitkem. 

Na co se zaměřit – Neplánujte náročné aktivity, vyhraďte si co nejvíce času jen pro sebe. Zalezte si do postele s horkým čajem a dobrou knížkou. Přemýšlejte, meditujte, cvičte jógu. Vemte si homeoffice, pokud můžete. Nemějte výčitky, že vám práce nejde tak od ruky jako běžně. Vždyť za pár dní přijde dynamická fáze a všechno doženete. 

Abychom si tedy jednotlivé fáze uměly porovnat: 

 
   Dynamická fáze  Ovulační fáze  Předmenstruační fáze  Menstruační fáze
 Jedním slovem  Práce  Láska  Kreativita  Odpočinek
 Co je základem?  Nová energie, aktivita, pohyb  Ženství, sex a péče  Proměnlivost a hlava plná nápadů  Relaxace, únava a soustředění se na sebe
 Jaká jsem?  Sebejistá, sebevědomá, vím, co chci.  Krásná, přitažlivá, svůdná, milá, chápavá, nad věcí.  Všechno špatně. Nemám se ráda, nemám ráda ani ostatní. Ale taky kreativní a neuvěřitelně intuitivní.  Unavená, podrážděná, všechno jde pomalu, nemám chuť nic dělat. Chci být sama. Intuice je na maximální hranici.
 Jak cvičit?  Běh, jízda na kole, dynamické posilování, dlouhé procházky. Tanec, pilates, práce s fyzickým středem těla, chůze naboso.   Posilování, práce na problémových partiích, celkový strečink.  Jóga, jemné protahování, meditace, relaxace, pomalá procházka v přírodě.
 A co sex?  Rychlý a nezávazný.  Dlouhé a romantické milování.  Buď nemáme chuť vůbec, nebo chceme experimentovat.  Často na něj máme – cítíme hluboké propojení. Může to být nezapomenutelný zážitek.

A co dál?

Pořád nemáte dost? Jsme rády – jen pokračujte. Poznejte sama sebe.

  • Že přirozený řád ženství je i ve vás objevíte v knize Mirandy Gray Cyklická žena.
  • Aplikace The Flow – vám ukáže ovulační a menstruační dny a ke každému dni si můžete psát své pocity a nálady – jako do deníku. Je speciálně navržená pro projekt Mirandy Gray, je v angličtině, ale jednoduchá.
  • Pokud máte raději vůni papíru, svůj cyklus můžete sledovat i pomocí cyklické mapy.
  • A aby se z nás ti naši chlapi nezbláznili, napsala Dana-Sofie Šlancarová společně se svým manželem knihu Návod na ženy. I ten váš ji ocení, to mi věřte.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka