Kokosový olej a jeho vlastnosti a využití v kosmetice, v kuchyni i při hubnutí

11. 9. 2017

Kokosový olej je všestranný, téměř univerzální. Je výborný k vaření, v kosmetice, ale do výčtu můžeme zahrnout boj s obezitou i podváhou, zdravější a silnější zuby, protože pomáhá vázat vápník, silnější imunitu, zdravější trávení, boj s kvasinkami, hydrataci, boj s akné a lupénkou.

Jak se kokosový olej vyrábí a který je nejkvalitnější? 

Kokosový olej je rostlinný tuk, který se získává lisováním kokosového "masa", té vnitřní bílé jedlé části kokosu. Takový kokos vyroste na kokosovníku ořechoplodém. První, co bychom měli u kokosového oleje vědět je, že jej nelze dělit na panenský a extrapanenský (i když se to na etiketách často uvádí). Pod názvem „virgin“ najdeme nerafinovaný olej bez chuti, pod názvem „pure“ nerafinovaný s typickou kokosovou chutí, a pak rafinovaný.

Často se setkáte s názorem, že kokosový olej není pro naše tělo zdravý. Ano, je z 90 % tvořen nasycenými mastnými kyselinami, což asi podlomilo kolena mnoha zdravě žijícím lidem. Není to tak špatné, jak by se mohlo zdát. Nasycené mastné kyseliny tvoří krátké řetězce. To znamená, že v optimální míře se neukládají v podobě podkožního tuku, ale naopak ho pomáhá spalovat. Samozřejmě vše je potřeba brát s mírou.

Kosmetiku s BIO kokosovým olejem najdete i na Ladybio

Kokosový olej je úžasně všestranný pomocník v kuchyni, v koupelně i v tělocvičně.

 

Další jeho unikátní vlastností je, že obsahuje kyselinu laurovou. Je to přesně ta kyselina, která umožňuje použití kokosového oleje v kosmetice, protože v suchém stavu má mýdlovou konzistenci. Samotná je mírně toxická a dráždí sliznice, ale ve správném poměru je skvělá do kosmetiky nebo saponátů. Srovnatelné množství této látky má i palmový olej, proto se dá snadno nahradit tím kokosovým. Kokosový olej téměř neoxiduje – dlouho vydrží bez lednice, protože obsahuje asi 1,7% polynenasycených mastných kyselin.

Kokosový olej se nejčastěji využívá k vaření. Kultury třetího světa, které se stále drží svých tradic, konzumují kokos a kokosový olej denně. Zejména proto, že je snadno dostupný. U těchto lidí odborníci vysledovali, že je nepostihují civilizační choroby ani obezita. Osobně si nemyslím, že je to zásluha jen kokosového oleje. Podobné národy a kmeny si tvoří domácí výrobky bez obsahu pesticidů. Bezmasá jídla převyšují nad masitými. V kombinaci s dostatkem pohybu a prakticky nulovým stresem, jsou účinky takového životního stylu vidět okamžitě.

Kokosový olej se v minulosti získával ručně, dnes už je ale taková metoda téměř nevyužívána. A když náhodou najdete ručně zpracovaný olej, pekelně si připlatíte. Takto získaný olej je nejkvalitnější, investice se určitě vyplatí. Další a cenově dostupnější metoda je lisování za studena. Během výroby se nepoužívají žádné chemikálie, ani se olej nevaří, takže nepřichází o své vlastnosti. Získávání oleje pak probíhá dvojí cestou – suchou a mokrou metodou. Suchá znamená, že kokosové "maso" se nasuší a v lisech se vylisuje. Mokrá metoda znamená, že "maso" se namele a získá se z něj kokosové mléko. Olej se pak vyselektuje fermentací, centrifugou nebo enzymatickými procesy. I při těchto metodách se občas použijí vyšší teploty, ale ne takové, aby poškodily unikátní vlastnosti.

Méně kvalitní kokosový olej se získává rafinací, kdy kokosové "maso" ještě před sušením prošlo čistícím procesem - rafinací. Poté nastupuje bělení, dezodorizování vysokými teplotami. Takový kokosový olej si nezachová mnoho svých vlastností, a proto se k jejich zvýraznění použije hydroxid sodný, který odstraní mastné kyseliny. Nevím, jestli takový olej nazývat olejem, ale spíše se hodí termín hmota. Tato hmota se pak zkupuje ve velkém do chemických kosmetických výrobků. Neovlivní barvu ani vůni a ještě se mohou ve složení pyšnit slovem kokosový.

Jak rozeznat kvalitní kokosový olej?

Určitě jej kupujte v menším množství. Pokud si koupíte kilo oleje za 90 korun, už to samo o sobě napovídá o méně kvalitním oleji. Nebojte si připlatit. Stojí to za to. Přírodní a dobrý kokosový olej voní jako kokos, má mírně nažloutlou barvu a hlavně se neprodává po kilogramech. Využijte specializované obchody, jako například Ladybio, kde je vysoká kvalita zaručena. 

 kokosovy olej 4  Akamuti Mýdlo tuhé Kokos 100 g
 Soaphoria - Kokosový olej Mléčné potěšení  Akamuti Kokosový olej BIO 175 g

 

Kosmetiku s BIO kokosovým olejem najdete i v našem eshopu.

Základní kámen přírodní kosmetiky

Kokosový olej je pro kosmetiku skvělé řešení. Používá se do opalovacích krémů, ale jako samotný opalovací krém jej nepoužívejte. Jeho UV filtr na pokožku nestačí, tady doporučuji používat v kombinaci s malinovým olejem, který má SPF 20-50, podle kvality. Kokosový olej zastupuje hydrataci a stejně jako aloe vera zklidňuje podráždění. Je dobrý do opalovacích krémů, ale také po opalování.

Na co ale UV filtr samostatného kokosového oleje stačí, je ochrana vlasů před silným sluncem. Dá se použít jako kondicionér. Ochrání vlasy a zároveň zacelí konečky. "Obyčejné" šampony jsou vyráběny tak, aby odstranily z vlasů co nejvíce mastnoty. Pokud výběr šampon příliš neřešíte nebo problematice nerozumíte, své vlasy poškozujete. Dochází k přesušení, což se projevuje krepatěním. Tento stav vlasů pak většinou řešíme balzámy nebo postřiky na olejové bázi. A jsme zpět u oleje. Kromě toho, že byste měli použít přírodní šampon, doporučuji před každým mytím do konců vlasů vetřít kokosový olej a nechat chvilku působit. Vyhněte se pokožce hlavy, suchost vlasů je hlavně v konečcích a mnoho oleje u pokožky pak má z následek ztrátu objemu. Olej nanášejte vždy před umytím, a pak použijte přírodní šampon, který nepřesušuje vlasy a odstraní pouze přebytečný olej.

Urtekram kolekce kosmetiky s kokosovým olejem

Dánská značka Urtekram vytvořila bohatou kolekci kosmetiky na vlasy i pokožku s obsahem BIO kokosového oleje a másla.

 
Zázračný účinek má také na pokožku. Viděla jsem videa, kde se slečna od kořínků vlasů až po chodidla denně natírala kokosovým olejem. Byl nadšená z toho, jak byla její kůže hydratovaná, bez šupinek, vypnutá a čistá. Jediné, co může být překážkou, byla mastnota. Doporučovala natřít se olejem před koupelí a nechat chvíli působit. 

Věděli jste, že každá pokožka tvoří na svém povrchu tenký film, který ji chrání před volnými radikály, alergeny, špíně a nebezpečnými částicemi? Tvorba vrstvy zabere několik hodin. Pokud se myjete dvakrát denně, váš ochranný film nemá mnoho šancí chránit pokožku. Lékaři doporučují se mýt obden, dokonce až jednou za tři dny (což asi nezatrnulo pouze mě). K ochraně přirozené vrstvy při mytí doporučuji přírodní mýdla s kokosovým olejem.

Nejspíš vás překvapí, že kokosový olej můžete použít k prevenci a ošetření akné. Nejideálnější je pro suchou a namáhanou pokožku. Mluvím o loktech, patách a kolenou. Já osobně používala kokosový olej na suchá místa na rukou, která ani nesvědila, ani nečervenala, prostě se tvořila. Kokosový olej kůži hydratoval a zjemnil.

Když jsme u pokožky, kokosový olej můžete použít jako odličovač makeupu. Popere se i s voděodolnými líčidly. Myslím, že je skvělou alternativou odličovačů, protože odličovače často obsahují alkohol a pokožku vysušují. Proto je potřeba dále použít krém nebo sérum na napnutou pleť. Pokud se odlíčíte kokosovým olejem, zároveň aplikujete i hydrataci a pnutí tak vůbec nenastane. Rozloučíte se i se šupinkami na obličeji.

Kokosový olej ocení i muži při holení. Muži používají mýdla, krémy nebo pěny na holení. Přípravků je hodně a mají mnoho společného - alkohol, parfémy a vše, po čem musí nanést krém. Je to stejné jako s těmi odličovači, prostě místo pěn na holení nabídněte muži kokosový olej.

Úžasný je také jako krém na ruce a jako prevence před jaterními skvrnami. Léčí také záděry. Kokosový olej se vstřebává do hloubky pokožky, kde regeneruje buněčnou strukturu. Navíc obsahuje vitamíny A, C a E a ty jsou známy svými účinky porážející stárnutí buněk. Díky jejich vlastnostem bude vaše pokožka pružná, mladistvá a hydratovaná.

Žena se zajímavým pravidlem krásy

Četla jsem rozhovor se ženou, která měla jedno velice zajímavé pravidlo. Nenanáší na sebe nic, co se nedá sníst. Myslím, že za úvahu to stojí. I co se týče třeba zubní pasty. Nanášíme ji na místa, které snadno vstřebávají látky, a tak do těla dostáváme velké množství chemikálií jen pouhým vmasírováním při čištění zubů. Kokosový olej je antibakteriální, to už víme. Zároveň bělí zuby. Účinky nejsou tak markantní jako u peroxidu nebo u citronů, ale nepoškozuje sklovinu a ještě zastoupí stejnou funkci jako zubní pasta. Do jisté míry dokáže i léčit zubní kaz. Ideálně jej smíchejte třeba s mátovým olejem. Samozřejmě, když se zeptáte svého zubaře, může mít jiný názor.

Kokosový olej je v kosmetice zázračný. Nahrazuje mnoho syntetických složek a přidává něco navíc. Naučila jsem se „kokosák“ dávat do dezertů a ten samý používám i na obličej. Mám velmi problematickou pleť s akné, ale kokosový olej, i přesto, že je mastný, vyrovnává mou pleť. Navíc zahojí ranky po akné - promastí je a nevytvoří strupy. Já osovně můžu olej jen doporučit. 

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka