Kokosový olej a jeho vlastnosti a využití v kosmetice, v kuchyni i při hubnutí

11. 9. 2017

Kokosový olej je všestranný, téměř univerzální. Je výborný k vaření, v kosmetice, ale do výčtu můžeme zahrnout boj s obezitou i podváhou, zdravější a silnější zuby, protože pomáhá vázat vápník, silnější imunitu, zdravější trávení, boj s kvasinkami, hydrataci, boj s akné a lupénkou.

Jak se kokosový olej vyrábí a který je nejkvalitnější? 

Kokosový olej je rostlinný tuk, který se získává lisováním kokosového "masa", té vnitřní bílé jedlé části kokosu. Takový kokos vyroste na kokosovníku ořechoplodém. První, co bychom měli u kokosového oleje vědět je, že jej nelze dělit na panenský a extrapanenský (i když se to na etiketách často uvádí). Pod názvem „virgin“ najdeme nerafinovaný olej bez chuti, pod názvem „pure“ nerafinovaný s typickou kokosovou chutí, a pak rafinovaný.

Často se setkáte s názorem, že kokosový olej není pro naše tělo zdravý. Ano, je z 90 % tvořen nasycenými mastnými kyselinami, což asi podlomilo kolena mnoha zdravě žijícím lidem. Není to tak špatné, jak by se mohlo zdát. Nasycené mastné kyseliny tvoří krátké řetězce. To znamená, že v optimální míře se neukládají v podobě podkožního tuku, ale naopak ho pomáhá spalovat. Samozřejmě vše je potřeba brát s mírou.

Kosmetiku s BIO kokosovým olejem najdete i na Ladybio

Kokosový olej je úžasně všestranný pomocník v kuchyni, v koupelně i v tělocvičně.

 

Další jeho unikátní vlastností je, že obsahuje kyselinu laurovou. Je to přesně ta kyselina, která umožňuje použití kokosového oleje v kosmetice, protože v suchém stavu má mýdlovou konzistenci. Samotná je mírně toxická a dráždí sliznice, ale ve správném poměru je skvělá do kosmetiky nebo saponátů. Srovnatelné množství této látky má i palmový olej, proto se dá snadno nahradit tím kokosovým. Kokosový olej téměř neoxiduje – dlouho vydrží bez lednice, protože obsahuje asi 1,7% polynenasycených mastných kyselin.

Kokosový olej se nejčastěji využívá k vaření. Kultury třetího světa, které se stále drží svých tradic, konzumují kokos a kokosový olej denně. Zejména proto, že je snadno dostupný. U těchto lidí odborníci vysledovali, že je nepostihují civilizační choroby ani obezita. Osobně si nemyslím, že je to zásluha jen kokosového oleje. Podobné národy a kmeny si tvoří domácí výrobky bez obsahu pesticidů. Bezmasá jídla převyšují nad masitými. V kombinaci s dostatkem pohybu a prakticky nulovým stresem, jsou účinky takového životního stylu vidět okamžitě.

Kokosový olej se v minulosti získával ručně, dnes už je ale taková metoda téměř nevyužívána. A když náhodou najdete ručně zpracovaný olej, pekelně si připlatíte. Takto získaný olej je nejkvalitnější, investice se určitě vyplatí. Další a cenově dostupnější metoda je lisování za studena. Během výroby se nepoužívají žádné chemikálie, ani se olej nevaří, takže nepřichází o své vlastnosti. Získávání oleje pak probíhá dvojí cestou – suchou a mokrou metodou. Suchá znamená, že kokosové "maso" se nasuší a v lisech se vylisuje. Mokrá metoda znamená, že "maso" se namele a získá se z něj kokosové mléko. Olej se pak vyselektuje fermentací, centrifugou nebo enzymatickými procesy. I při těchto metodách se občas použijí vyšší teploty, ale ne takové, aby poškodily unikátní vlastnosti.

Méně kvalitní kokosový olej se získává rafinací, kdy kokosové "maso" ještě před sušením prošlo čistícím procesem - rafinací. Poté nastupuje bělení, dezodorizování vysokými teplotami. Takový kokosový olej si nezachová mnoho svých vlastností, a proto se k jejich zvýraznění použije hydroxid sodný, který odstraní mastné kyseliny. Nevím, jestli takový olej nazývat olejem, ale spíše se hodí termín hmota. Tato hmota se pak zkupuje ve velkém do chemických kosmetických výrobků. Neovlivní barvu ani vůni a ještě se mohou ve složení pyšnit slovem kokosový.

Jak rozeznat kvalitní kokosový olej?

Určitě jej kupujte v menším množství. Pokud si koupíte kilo oleje za 90 korun, už to samo o sobě napovídá o méně kvalitním oleji. Nebojte si připlatit. Stojí to za to. Přírodní a dobrý kokosový olej voní jako kokos, má mírně nažloutlou barvu a hlavně se neprodává po kilogramech. Využijte specializované obchody, jako například Ladybio, kde je vysoká kvalita zaručena. 

 kokosovy olej 4  Akamuti Mýdlo tuhé Kokos 100 g
 Soaphoria - Kokosový olej Mléčné potěšení  Akamuti Kokosový olej BIO 175 g

 

Kosmetiku s BIO kokosovým olejem najdete i v našem eshopu.

Základní kámen přírodní kosmetiky

Kokosový olej je pro kosmetiku skvělé řešení. Používá se do opalovacích krémů, ale jako samotný opalovací krém jej nepoužívejte. Jeho UV filtr na pokožku nestačí, tady doporučuji používat v kombinaci s malinovým olejem, který má SPF 20-50, podle kvality. Kokosový olej zastupuje hydrataci a stejně jako aloe vera zklidňuje podráždění. Je dobrý do opalovacích krémů, ale také po opalování.

Na co ale UV filtr samostatného kokosového oleje stačí, je ochrana vlasů před silným sluncem. Dá se použít jako kondicionér. Ochrání vlasy a zároveň zacelí konečky. "Obyčejné" šampony jsou vyráběny tak, aby odstranily z vlasů co nejvíce mastnoty. Pokud výběr šampon příliš neřešíte nebo problematice nerozumíte, své vlasy poškozujete. Dochází k přesušení, což se projevuje krepatěním. Tento stav vlasů pak většinou řešíme balzámy nebo postřiky na olejové bázi. A jsme zpět u oleje. Kromě toho, že byste měli použít přírodní šampon, doporučuji před každým mytím do konců vlasů vetřít kokosový olej a nechat chvilku působit. Vyhněte se pokožce hlavy, suchost vlasů je hlavně v konečcích a mnoho oleje u pokožky pak má z následek ztrátu objemu. Olej nanášejte vždy před umytím, a pak použijte přírodní šampon, který nepřesušuje vlasy a odstraní pouze přebytečný olej.

Urtekram kolekce kosmetiky s kokosovým olejem

Dánská značka Urtekram vytvořila bohatou kolekci kosmetiky na vlasy i pokožku s obsahem BIO kokosového oleje a másla.

 
Zázračný účinek má také na pokožku. Viděla jsem videa, kde se slečna od kořínků vlasů až po chodidla denně natírala kokosovým olejem. Byl nadšená z toho, jak byla její kůže hydratovaná, bez šupinek, vypnutá a čistá. Jediné, co může být překážkou, byla mastnota. Doporučovala natřít se olejem před koupelí a nechat chvíli působit. 

Věděli jste, že každá pokožka tvoří na svém povrchu tenký film, který ji chrání před volnými radikály, alergeny, špíně a nebezpečnými částicemi? Tvorba vrstvy zabere několik hodin. Pokud se myjete dvakrát denně, váš ochranný film nemá mnoho šancí chránit pokožku. Lékaři doporučují se mýt obden, dokonce až jednou za tři dny (což asi nezatrnulo pouze mě). K ochraně přirozené vrstvy při mytí doporučuji přírodní mýdla s kokosovým olejem.

Nejspíš vás překvapí, že kokosový olej můžete použít k prevenci a ošetření akné. Nejideálnější je pro suchou a namáhanou pokožku. Mluvím o loktech, patách a kolenou. Já osobně používala kokosový olej na suchá místa na rukou, která ani nesvědila, ani nečervenala, prostě se tvořila. Kokosový olej kůži hydratoval a zjemnil.

Když jsme u pokožky, kokosový olej můžete použít jako odličovač makeupu. Popere se i s voděodolnými líčidly. Myslím, že je skvělou alternativou odličovačů, protože odličovače často obsahují alkohol a pokožku vysušují. Proto je potřeba dále použít krém nebo sérum na napnutou pleť. Pokud se odlíčíte kokosovým olejem, zároveň aplikujete i hydrataci a pnutí tak vůbec nenastane. Rozloučíte se i se šupinkami na obličeji.

Kokosový olej ocení i muži při holení. Muži používají mýdla, krémy nebo pěny na holení. Přípravků je hodně a mají mnoho společného - alkohol, parfémy a vše, po čem musí nanést krém. Je to stejné jako s těmi odličovači, prostě místo pěn na holení nabídněte muži kokosový olej.

Úžasný je také jako krém na ruce a jako prevence před jaterními skvrnami. Léčí také záděry. Kokosový olej se vstřebává do hloubky pokožky, kde regeneruje buněčnou strukturu. Navíc obsahuje vitamíny A, C a E a ty jsou známy svými účinky porážející stárnutí buněk. Díky jejich vlastnostem bude vaše pokožka pružná, mladistvá a hydratovaná.

Žena se zajímavým pravidlem krásy

Četla jsem rozhovor se ženou, která měla jedno velice zajímavé pravidlo. Nenanáší na sebe nic, co se nedá sníst. Myslím, že za úvahu to stojí. I co se týče třeba zubní pasty. Nanášíme ji na místa, které snadno vstřebávají látky, a tak do těla dostáváme velké množství chemikálií jen pouhým vmasírováním při čištění zubů. Kokosový olej je antibakteriální, to už víme. Zároveň bělí zuby. Účinky nejsou tak markantní jako u peroxidu nebo u citronů, ale nepoškozuje sklovinu a ještě zastoupí stejnou funkci jako zubní pasta. Do jisté míry dokáže i léčit zubní kaz. Ideálně jej smíchejte třeba s mátovým olejem. Samozřejmě, když se zeptáte svého zubaře, může mít jiný názor.

Kokosový olej je v kosmetice zázračný. Nahrazuje mnoho syntetických složek a přidává něco navíc. Naučila jsem se „kokosák“ dávat do dezertů a ten samý používám i na obličej. Mám velmi problematickou pleť s akné, ale kokosový olej, i přesto, že je mastný, vyrovnává mou pleť. Navíc zahojí ranky po akné - promastí je a nevytvoří strupy. Já osovně můžu olej jen doporučit. 

  napsala pavlina
 Pavlína  

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 22 každý den
Neváhejte se s námi poradit
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín

Jak správně čistit pleť?
Objevte nové a zdravější cesty čištění pleti
Jak správně čistit pleť?
Jojobový olej - esence krásy a zdraví
Úžasně všestranný, hydratační, léčivý a pro všechny typy pleti a vlasů
Jojobový olej - esence krásy a zdraví
Vše o menstruačních kalíšcích
Z čeho se vyrábí? Jak jsou spolehlivé? Kolik ušetřím? Máme odpovědi!
Vše o menstruačních kalíšcích
Jak na domácí samovyšetření prsu
Čím menší nádor najdete, tím rychleji s ním zatočíte. Tutoriál, jak ho najít, najdete v článku. A taky návod, jak na domácí samovyšetření prsu.
Jak na domácí samovyšetření prsu
Opalování od A do Z
Vše, co byste měli vědět o opalování, aby vaše kůže okouzlovala létem ještě před zimou.
Opalování od A do Z
Recenze na kartáček Miswak
Zubní kartáček a pasta v jednom? To jsem musela vyzkoušet!
Recenze na kartáček Miswak
Posilování pánevního dna - lepší sex a léčba inkontinence
S NatraTone je lepší sex a nulová inkontinence
Posilování pánevního dna - lepší sex a léčba inkontinence
Hebké paty k pomilování
Stydíte se za své tvrdé paty? Máme bojový plán, jak se jich nadobro zbavit.
Hebké paty k pomilování
Vegan kosmetika
Proč je veganská kosmetika považována za tu nejkvalitnější?
Vegan kosmetika
Proč je palmový olej tak nenáviděný?
Palmový olej má mnoho skvělých vlastností. Bohužel, jeho pěstování často vede k destrukci životního prostředí. Snahy aktivistů však přinášejí ovoce.
Proč je palmový olej tak nenáviděný?
Ricinový olej - elixír krásy
Krásnější vlasy, pleť, nehty, řasy... Ricinový olej se kompletně postará o krásnější a zdravější vzhled
Ricinový olej - elixír krásy
Proč jsou opalovací krémy zlo?
Nejsou 'opalováky' jako 'opalováky'. Jedny z nich mají nepěkné vedlejší účinky.
Proč jsou opalovací krémy zlo?
Cassia je nejlepší přírodní kondicionér
Tak jako se u nás pro zvýraznění blond vlasů používá heřmánek, ve světě se využívá Cassie. Rozšířila se z Asie a dodnes si ji pletou s Hennou, možná proto ji často najdete pod názvem Neutrální Henna nebo Bezbarvá Henna. S Hennou ale nemá nic společného.
Cassia je nejlepší přírodní kondicionér
Proč nejste dost vlhká? Aneb poševní suchost
Suchost poševní sliznice postihne v životě každou ženu. Často o tomto problému nemluví, protože je to pro ně choulostivé a obtížné. Nakonec se cítí nejistě a rozpačitě a to může ovlivnit jejich sexuální život.
Proč nejste dost vlhká? Aneb poševní suchost
Neem nebo-li nimba. Olej nebo raději prášek?
Kosmetika z nimbového stromu vám svými blahodárnými účinky vykouzlí obdivný výraz. Jestli jste o nimbě neboli neeem neslyšeli, nebo o něm víte jen velmi málo, přicházíte o studnici řešení různých kožních i vlasových problémů. 100% přírodní olej nebo prášek z nimby řeší zejména problematickou pleť (akné, mastnou pleť, ekzém), ale jejich účinky jsou téměř univerzální pro každou část těla.
Neem nebo-li nimba. Olej nebo raději prášek?
Jak na bolestivou menstruaci
Rady a tipy na vyléčení bolestivé menstruace. Bez léků, bez hormonů.
Jak na bolestivou menstruaci
Opožděná menstruace - aneb jak menstruaci vyvolat přírodní cestou
Chystáte se na dovolenou, nebo je pro vás období PMS příliš těžké a chcete ho co nejrychleji překonat, nebo se menstruace prostě nedostavila? Chcete nejdříve zkusit přirozenou cestu?
Opožděná menstruace - aneb jak menstruaci vyvolat přírodní cestou
Proč máte na svůj parfém alergii a jakým složkám se vyhnout
Ženy s velkým “žet” vědí, že ta správná vůně umí zatočit s vlastní náladou i s partnerem. Pečlivě vybírají vůně a ingredience, aby prádlo, jídlo, domov i ony samy neodolatelně voněly. Stále častěji však přibývá lidí, kteří mají na parfémy alergii. Proč tomu tak je a jak vybrat parfém, který alergii nevyvolá?
Proč máte na svůj parfém alergii a jakým složkám se vyhnout
Přírodní oleje na pleť
Láká vás tajemství krásné a pružné pleti bez vrásek? Poradíme vám jaký přírodními oleji na pleť vybrat přesně pro váš typ pleti!
Přírodní oleje na pleť
Krémy proti vráskám, aneb jak správně pečovat o svou pleť?
Mít i ve zralém věku krásnou pleť je snem nejedné ženy. Chcete vědět jak toho dosáhnout?
Krémy proti vráskám, aneb jak správně pečovat o svou pleť?
Najdete nás na Facebooku