Toužíte po tajemném lapači snů, ale znáte jeho symboliku?

25. 7. 2018

Dreamcatcher. Tajuplný, přírodní, kouzelný. Původně indiánský talisman pro lepší spánek dnes v různých barvách i stylech krášlí mnoho ložnic, balkonů či zahradních altánků. Lapač snů, myšlenek a negativních energií podobně jako skandinávský a přírodní styl v našich ložnicích pomalu dobývá své místo v domovech po celé Evropě. Víte však, proč je magický lapač snů tak oblíbený a jaké symboly v sobě skrývá?

Lapač snů

Mandala, síťka a peříčka – symbolika v každém kousku

Kruhový základ neboli mandala je magický symbol rovnováhy, nekonečna, koloběhu života. A ten je nadkulturní. Připomíná vesmír, dráhu slunce, která je symbolem „Velkého ducha“.

Indiáni rozdělují kruh podle 4 světových stran. Sever představuje moudrost, mysl, inteligenci a mentální cestu - je důležité, aby byla psychika v souladu s tělem. Jih je symbolem přírody a živlů, všeho, co pochází ze země. Východ je stranou „Velkého ducha“ a naší duchovní cesty. Západ je zase fyzická stránka a krása. To vše je v kruhu – v harmonii. Obruč u lapače snů představuje vesmír - jsme jím obklopeni a chrání nás. Je to pomyslná hranice vnějšího světa a našeho vnitřního prostoru.

Korálek uprostřed jsme my, naše já. Dalo by se říct, že jsme středem vesmíru a je třeba se chránit, nejen před zlými sny.

Síťka vypletená uvnitř lapače je pomyslným filtrem. Chrání náš střed a díky uzlíkům a smyčkám se k nám nic špatného nedostane. Pavučina zachytí negativní energii a v případě zlých snů zůstane uvězněná a odejde (spálí se) s prvními ranními paprsky slunce - nebo se vyvětrá a odejde pryč.

Svou speciální funkci mají také peříčka. Zachycují vesmírnou energii a filtrují dobré nebo užitečné sny od těch špatných. Říká se, že pomocí nich sklouznou ty pozitivní (pro náš klid, nebo růst) zpět k nám do naší duše.

Bílá je symbolem čistoty, ale co třeba černá?

Barvy dokážou vzbudit pocit i náladu – podpořit myšlenku a účel, proč máme talisman u sebe doma. Vnímání barev je velmi individuální - každý to máme trochu jinak. Ale všeobecné významy a symbolika jednotlivých barev, které se v lapačích objevují, vás mohou inspirovat. Nevíte kterou kombinaci si vybrat? Řiďte se svou intuicí. 

Bílá  symbol čistoty, klidu, harmonie a odpočinku 
 
Černá  to je pevnost, síla, nekonečno a elegance
 
Žlutá  pozitivní barva slunce, symbol radosti a štěstí
 
Červená  energická barva, symbol životní energie a síly 
 
Zelená  uklidňující, barva přírody a zdraví 
 
Hnědá  uzemňující, klidná barva, symbol země 
 
Modrá  symbol vody, nebe, svěžesti a optimismu 
 
Fialová  barva duchovna a magie
 
Moderní lapače snů se přizpůsobují trendům. Vybírat můžeme nejen z různých barev, ale i materiálů (dřevo, kov, proutí) či ozdob (korálky, mušle, přívěsky) - fantazii se meze nekladou. Pokud má lapač plnit jen funkci dekorační a designovou, záleží pouze na vašem vkusu. Pokud má však sloužit jako ochranný amulet, při výběru se držte základních pravidel - vyberte si lapač snů z přírodních materiálů, s kruhovým základem, síťkou a korálkem uvnitř, s peříčky - a nejlépe takový, který je vytvořený s láskou a pozitivní energií.

Z indiánských teepee až k nám domů

Původ lapačů je spojován se severoamerickými indiány. Používal se k filtrování špatných snů a myšlenek. Ochraňoval před zlými duchy a negativní energií. Indiáni ho zavěšovali při vstupu do obydlí a nad hlavu spícího. Vypletená síť lapače připomíná tu pavoučí a plní podobnou funkci - zachytit. V našem případě vše negativní.

I když jsou zvířata pro Indiány posvátná a každé z nich považovali za svého učitele, původně se lapače vyráběly z kůže a šlach zvířat, proutí, korálků a peříček ptáků. Indiáni věřili, že právě peříčka přináší dobré sny a pozitivní energii. Třeba orel symbolizuje sílu „Velkého ducha“. Je spojením s božským světem. Vyjadřuje schopnost žít duchovně, ale zároveň být pevně spojen se zemí. A právě orlí pírka používali šamani jako posvátný nástroj k uzdravování a očišťování aury nemocných.

V 60. a 70. letech minulého století se lapače staly symbolem indiánské kultury spojující všechny kmeny v Severní Americe. Pak se začaly šířit jako tradiční řemeslný výrobek a do Evropy se tak dostaly jako suvenýr z cest. Díky svému kouzlu se rozšířily po celém světě a dostaly se třeba až k vám domů.

Kde se vzal legendární lapač snů?

Jak doopravdy lapače vznikly se možná nikdy nedozvíme. O jeho vzniku však panuje mnoho magických legend, které se kmen od kmene liší. Já vám popíšu tu, která se mi líbí nejvíce. Říká se, že kdysi dávno si maminka už nevěděla rady s neklidným, ukřičeným dítětem. Protože duchové a sny mají v indiánských kulturách hluboký význam, napadlo ji, že ho trápí právě špatné sny, které na něj posílají zlí duchové. Máma tak dítěti vyrobila amulet z peříček, kousků kůže a korálků, aby přes síťku filtroval noční můry a zajistil mu klidné spaní. Od té doby spalo dítě dobře.  

Příběh jiného kmene vypráví o legendární „Pavoučí ženě“ - mystické postavě, která ochraňovala svůj lid. Jejím symbolem ochrany byl pavouk. Jak kmen rozšiřoval své území, lidé se obávali, že tak daleko už ochranná síla „Pavoučí ženy“ nedosáhne. Začali si tedy vyrábět amulety z vrbového proutí vypletené síťkou, které měli stále při sobě. Svým vzhledem připomínaly pavoučí síť a mocná síla Pavoučí ženy tak dosáhla i do nejvzdálenějších končin. 

Lapač snů význam

Do ložnice, na terasu i na svatbu...

Říkáte si, kam s ním? Na ochranu před nočními můrami ho pověste v ložnici. Na zeď, nad čelo postele nebo kamkoli v blízkosti svého pelíšku. Už víme, že nemusí lapat jen zlé sny. Pokud ho zavěsíte na lustr nebo doprostřed místnosti, zajistíte tak správné proudění energií a jejich čištění.

Zavěšením na dveře chráníme a filtrujeme náš domov před negativní energií. V blízkosti okna bude díky němu do domu proudit sluneční energie a bude ji pomáhat udržovat uvnitř. Zavěsit ho však můžeme všude, kde se chceme cítit příjemně. Vyjímá se na terase, v altánku nebo na balkoně. Nádhernou symboliku vnáší i jako dekorace na svatbu v přírodním stylu.

„Pidilapač“ jako talisman, který můžete mít neustále u sebe

Pokud jste si oblíbili vzhled lapače snů a je pro vás jeho symbolika důležitá, můžete ho nosit jako talisman pořád u sebe. Pidi-dreamcatcher v podobě náušnic, přívěsku, potisku na tričku či tetování vás může neustále ochraňovat. A jeho miniaturní verze zavěšená v autě vás bude chránit před neštěstím a nebezpečím na cestách.

Lapač snů – má vlastní forma meditace

Svůj první lapač jsem dostala právě v náročném období, kde stres střídal špatný spánek. Pověsila jsem si ho do ložnice a světe div se – začala spát klidněji. Do ložnice se mi ale „nehodil“. Tak jsem začala zkoumat, jak a z čeho si ho můžu vyrobit sama. Našla jsem spoustu návodů a začala tvořit - a tvořím dodnes. Ničeho se nebojte, můžete to zvládnout i sami. Zkuste si vyrobit svůj, jen podle svých představ. Právě výroba se může stát příjemou relaxací a formou meditace - vyčistíte si hlavu, zaměstnáte ruce a dáte do tvoření kus sebe a pozitivní energie.

A pokud vám ruční práce moc nejdou, podívejte se do mého koutku a vyberte si. Pošlu vám s ním kus pozitivní energie. 

Autorka článku 

 lucka branná 2

Lucie

V 9 letech jsem napsala příběh o zraněném zajíci, kterého vyléčila Smetánka lékařská :) Psaní článků pro  Ladybio je volné pokračování mého zájmu o přírodní zázraky. Mám ráda harmonii, v sobě i kolem sebe. Inspiruje mě příroda, protože ta to má všechno moc krásně zařízené. Jsem svobodomyslná váha, milující svou rodinu a přátele. Baví mě jóga, kolo, badminton, ale i odpočinek, příroda, hudba, dobré jídlo a všechny kouzelné místa a okamžiky, které si můžu vychutnat. Největší láskou je tvoření. Mandaly, minerální kameny a lapače snů jsou moji favoriti. Snažím se žít co nejvíce v souladu sama se sebou a být spokojená, nesobecky.
 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 16 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Ekologie v e-shopu. Jde to vůbec?
Okolo ekologie se točí téměř celý rok 2018. Ale může být e-shop 100% ekologický?
Ekologie v e-shopu. Jde to vůbec?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2018 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2018 jsou tady
Vytvořte si svůj kouzelný lapač snů
Kruh, provázek, peříčka, korálky... Uvařte si čaj a začněte relaxovat
Vytvořte si svůj kouzelný lapač snů
Jak čistit kosmetické štětce
Nečistíte? Pak se s nimi brzy rozloučíte a ještě si můžete zadělat na akné
Jak čistit kosmetické štětce
Tvářenka Ere Perez funguje překvapivě lépe jako rtěnka
Tvářenka 2v1 mě překvapila hned několikrát. Mám ji radši jako rtěnku
Tvářenka Ere Perez funguje překvapivě lépe jako rtěnka
100 let republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?
Od dob první republiky až po dnešní přirozenost. Co frčelo poslední století?
100 let republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?
Trendy letošního podzimu
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v líčení?
Trendy letošního podzimu
Barbora Moravčíková: O svíčkách, vůních a podnikání
Jak vypadá dílna na svíčky a kde Barbora chodí na vůně? Vše v rozhovoru
Barbora Moravčíková: O svíčkách, vůních a podnikání
Zabalte slámu, vybalte poklad
Masky na vlasy bývají často opomíjené. Taková škoda!
Zabalte slámu, vybalte poklad
Jednoduchý návod, jak poznat pravou přírodní kosmetiku
Naučte se odlišit přírodní kosmetiku od té, která se za přírodní jen vydává
Jednoduchý návod, jak poznat pravou přírodní kosmetiku
Recenze: Jak vypadají 3 měsíce s Antoninem .B?
Aplaus, nebo katastrofa? Přečtěte si recenzi na luxusní vlasovou péči Antonin .B
Recenze: Jak vypadají 3 měsíce s Antoninem .B?
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
5 bio tipů, jak si udržet letní opálení až do zimy
Chcete si užívat opálenou pokožku co nejdéle? Seznamte se s našimi tipy
5 bio tipů, jak si udržet letní opálení až do zimy
Naličte se a vyberte barvu vlasů podle svého barevného typu
Podívejte se, jakou roli hrají odstíny v líčení a při výběru barvy vlasů
Naličte se a vyberte barvu vlasů podle svého barevného typu
5 vyzkoušených tipů, jak hydratovat pokožku
Sluníčko, slaná voda, klimatizace – čím se bránit proti vysoušení pokožky?
5 vyzkoušených tipů, jak hydratovat pokožku
Nikoleta neboli Surová dcérka: O veganství, raw stravě a cestování
Nakoukněte, jak vypadá životní styl Surové dcérky
Nikoleta neboli Surová dcérka: O veganství, raw stravě a cestování
Ere Perez: Nejočekávanější dekorativka léta je konečně u nás!
Z australské Bondi Beach doputovala až k nám. Představujeme Ere Perez
Ere Perez: Nejočekávanější dekorativka léta je konečně u nás!
6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku
Co když to se slunkem přeženete? Podívejte se, co vám uleví
6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku
Heureka