Přírodní zubní pasty splní to, co běžné pasty jen slibují. V čem je jejich síla?

10. 11. 2016

Na začátku to byla jen pasta na zuby. Bílá hmota, která vyčistila zuby a dodala důležité minerály. Ale postupem času, kdy se kosmetický průmysl stal byznysem, se zubní pasta stala kapitolou sama o sobě. A jak to dnes bývá, ne všechny zubní pasty splňují to, co slibují. Některé dokonce mohou ublížit… Jak tedy vybrat zubní pastu, která bude mít to, co očekáváte?

Viděli jste tu reklamu na zubní pastu pro muže? Taky vás v tu chvíli napadlo, v čem jsou mužské zuby tak odlišné, že vyžadují speciální péči? V ničem. Je to jen marketingový tah, jak přilákat novou skupinu nakupujících. Stejně jako další reklamy, které slibují hollywoodský úsměv už jen tím, že si pastu dáte na umyvadlo. Řada zubních past dnes obsahuje takový mix látek, které na první pohled vypadá profesionálně, ale ve výsledku je to jen přehnané množství zbytečností a, bohužel, někdy i škodlivostí.

 

                                Mohou zubní pasty za hormonální nerovnováhu

Ošemetné složení zubních past

Pasty obecně jsou ze 40 % vytvořené z vody, z 50 % brusných prostředků neboli abraziv a z 1-4 % pěnidel s příchutí, pojidly, barvivem a fluoridem. To, co pasty od sebe odlišuje jsou pak ostatní látky. Abraziva působí na zubní sklovinu a odstraňují zubní povlak a skvrny. Většinou jde o uhličitan vápenatý, oxid křemičitý nebo hydrogenfosforečnan vápenatý. Čím více a větších takových látek, tím je efekt silnější. Pozor při výběru, pokud máte citlivé zuby.

Další důležitou složkou je fluorid. Sodný, cínatý, aminifluorid a monofluorofosforečnan posilují odolnost skloviny vůči sníženému pH. Testy prokázaly, že zubní pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání vznik kazů až o 30 %.

Pak tady máme řadu látek, které doplňují vitamíny, minerály, chrání před paradontózou, osvěžují dech, působí antibakteriálě, snižují citlivost zubů a chrání před zubním kamenem. V zásadě se jedná o látky, které můžete nahradit ve stravě bohaté na vitamíny a minerály. Sníst misku šťavného ovoce je přece daleko příjemnější než si jít vyčistit zuby. Pokud tedy netrpíte vážnějšími problémy, vyberte pastu s nejmenším obsahem těchto látek.

Mohou zubní pasty za hormonální nerovnováhu? 

To, co ze zubních past udělalo koktejl chemických látek, jsme my - zákazníci. Přejeme si totiž, aby zubní pasty dobře chutnaly, pěnily a měly ty fajn barevné pásky. A právě pěnidla a dochucovadla jsou v zubních pastách to, čemu se snažíme vyhnout. Nemají čistící ani pečující efekt. Jsou v pastách tedy zcela zbytečně.

Pěnidla jsou zastoupena většinou látkou SLS, které však u citlivých osob může způsobit větší výskyt aftů. SLS navíc v kombinaci s dalšími umělými látkami mohou vytvořit nebezpečnou sloučeninu nitrosamin, která je vědci považována za silně rakovinotvornou. Chuťovými přísadami jsou umělá sladidla, která déle vydrží, ale vyrábí se uměle a s původní chutí máty, ekapyptu nebo meruňky nemají nic společného. Jde pouze o imitaci. Dalším strašákem jsou konzervanty, které bývají agresivní a řada lidí, je na ně alergická. Jde o takzvané Éčka. Triclosan a parabeny, které vytvářejí “tu správnou” konzistenci mohou za narušení funkce štítné žlázy. Čím více takových látek, tím větší koktejlový efekt. Může vám to zadělat na akné, koutky, popraskané rty, suchou pokožku, slabé vlasy, lámavé nehty nebo hůře, zavodněnost, usazení na ledvinách, narušení funkce štítné žlázy a hormonální nerovnováhu.

      zuby 1

Pokud chcete o koktejlovém efektu, který u vás může vyvolat špatný výběr mýdla, šamponu, rtěnky nebo třeba zubní pasty, pročtěte si náš Ladybook.


Díváte se teď na svou zubní pastu s mírnou nechutí? Studujete složení a přejete si, aby tam žádá sladidla, pěnidla a dochucovadla nebyla? Pokud berete kosmetiku vážně a chcete od ní jen to, co slibuje, sáhněte po přírodních zubních pastách.

V čem jsou přírodní zubní pasty jiné? 

Mají srovnatelný efekt s klasickými pastami, ale chemické látky jsou nahrazeny přírodními extrakty. Jejich největší obsah tvoří abraziva a voda, dále pak antibakteriální látky například z lišejníku isladského, minerály a éterické oleje. V žádném případě v nich nenajdete chemická pěnidla SLS ani parabeny a konzervanty. Upozorňujeme, že tyto pasty jen velmi málo pění, ale díky abrazivům, které cítíte jako jemný písek, budete mít zuby čisté a dásně ošetřené. A také se pobavíte. Zubní pasty od značky UGLY jsou barevné - zelené, hnědé, oranžové. A to díky přírodním látkám. Ale nebojte se. Po vypláchnutí budou vaše zuby zářit.

  zuby 2

UGLY - neobsahují bělící složky, Pasty neobsahují fluorid, sodium sulfate, parabeny, umělá barviva, konzervanty, pěnící látky, zahušťovadla, stabilizátory, umělá sladidla, glycerin, lepek a žádnou geneticky modifikovanou složku.

                        zuby 3

Jak se projíst k bílým zubům

Mylně se řada lidí domnívá, že ve středověku měli lidé špatné zuby a ve třiceti už skoro žádné neměli. Naopak. Archeologické nálezy potvrzují, že naši předci měli výborný chrup. A to bez stovek druhů zubních past, které máme k dispozici my. Je to tím, že jejich strava byla bohatá na abraziva. Ano, ta abraziva, která se dnes snažíme uměle vytvořit. Teprve až s příchodem novověku s “vybranějším” stravováním (avšak chudší na abraziva), se chrup populace zhoršil.

I dnešní cestovatelé jsou ohromeni tím, jak kmeny domorodců uprostřed pralesa mají dokonalé zuby, které jim kdekdo závidí. Jejich strava je jednoduchá bez umělých aditiv a k čištění jim stačí tráva, popílek nebo kokosový olej. Inspirujte se jejich zubní hygienou a pomozte si k bílým zubům:
  • Zeleninu a ovoce jezte nejčastěji v syrovém stavu. Stáhnou ze zubů zubní plak a kyseliny zuby vybělí.
  • Vnitřní strana banánové slupky (ano to bílé) také velmi dobře čistí zuby. Stejný účinek má i bílá část citronové kůry. U citronů ale opatrně! Citlivé zuby by mohly bolet.
  • Bio kokosový olej zuby nejen vyčistí, ale i vybělí. Navíc sniží riziko zánětů dásní. 
  • Jedlá soda patří mezi profláknuté tipy. Ale opatrně! Nepoužívejte častěji jak třkrát týdně. Při nadměrném užívání může poškodit sklovinu. 
  • Překvapivě dobře působí i kurkuma. I když zuby zabarví do žluta, po vypláchnutí jsou bělešjší. Navíc má skvělé antibakteriální vlasnosti.

Jaký je váš recept na bílé zuby? Poraďte ostatním na našem Facebooku.

  napsala niki
 Niki  

Narozena 1988
"Co na srdci, to na papíře. Psaní mě baví od dětství, a tak si užívám možnost, kterou mi Ladybio nabízí. Mimo články vytvářím obsah na FB, prozkoumávám novou kosmetiku a posílám vám zkrášlující a pečující rady do emailu."
Niki miluje orientální vůně, pleťové oleje a značku Akamuti. Nedá dopustit na kokosový olej a menstruační kalíšek. O přírodní kosmetiku se zajímá od roku 2015.
V Ladybio týmu je od léta 2016.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka