Přírodní zubní pasty splní to, co běžné pasty jen slibují. V čem je jejich síla?

10. 11. 2016

Na začátku to byla jen pasta na zuby. Bílá hmota, která vyčistila zuby a dodala důležité minerály. Ale postupem času, kdy se kosmetický průmysl stal byznysem, se zubní pasta stala kapitolou sama o sobě. A jak to dnes bývá, ne všechny zubní pasty splňují to, co slibují. Některé dokonce mohou ublížit… Jak tedy vybrat zubní pastu, která bude mít to, co očekáváte?

Viděli jste tu reklamu na zubní pastu pro muže? Taky vás v tu chvíli napadlo, v čem jsou mužské zuby tak odlišné, že vyžadují speciální péči? V ničem. Je to jen marketingový tah, jak přilákat novou skupinu nakupujících. Stejně jako další reklamy, které slibují hollywoodský úsměv už jen tím, že si pastu dáte na umyvadlo. Řada zubních past dnes obsahuje takový mix látek, které na první pohled vypadá profesionálně, ale ve výsledku je to jen přehnané množství zbytečností a, bohužel, někdy i škodlivostí.

 

                                Mohou zubní pasty za hormonální nerovnováhu

Ošemetné složení zubních past

Pasty obecně jsou ze 40 % vytvořené z vody, z 50 % brusných prostředků neboli abraziv a z 1-4 % pěnidel s příchutí, pojidly, barvivem a fluoridem. To, co pasty od sebe odlišuje jsou pak ostatní látky. Abraziva působí na zubní sklovinu a odstraňují zubní povlak a skvrny. Většinou jde o uhličitan vápenatý, oxid křemičitý nebo hydrogenfosforečnan vápenatý. Čím více a větších takových látek, tím je efekt silnější. Pozor při výběru, pokud máte citlivé zuby.

Další důležitou složkou je fluorid. Sodný, cínatý, aminifluorid a monofluorofosforečnan posilují odolnost skloviny vůči sníženému pH. Testy prokázaly, že zubní pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání vznik kazů až o 30 %.

Pak tady máme řadu látek, které doplňují vitamíny, minerály, chrání před paradontózou, osvěžují dech, působí antibakteriálě, snižují citlivost zubů a chrání před zubním kamenem. V zásadě se jedná o látky, které můžete nahradit ve stravě bohaté na vitamíny a minerály. Sníst misku šťavného ovoce je přece daleko příjemnější než si jít vyčistit zuby. Pokud tedy netrpíte vážnějšími problémy, vyberte pastu s nejmenším obsahem těchto látek.

Mohou zubní pasty za hormonální nerovnováhu? 

To, co ze zubních past udělalo koktejl chemických látek, jsme my - zákazníci. Přejeme si totiž, aby zubní pasty dobře chutnaly, pěnily a měly ty fajn barevné pásky. A právě pěnidla a dochucovadla jsou v zubních pastách to, čemu se snažíme vyhnout. Nemají čistící ani pečující efekt. Jsou v pastách tedy zcela zbytečně.

Pěnidla jsou zastoupena většinou látkou SLS, které však u citlivých osob může způsobit větší výskyt aftů. SLS navíc v kombinaci s dalšími umělými látkami mohou vytvořit nebezpečnou sloučeninu nitrosamin, která je vědci považována za silně rakovinotvornou. Chuťovými přísadami jsou umělá sladidla, která déle vydrží, ale vyrábí se uměle a s původní chutí máty, ekapyptu nebo meruňky nemají nic společného. Jde pouze o imitaci. Dalším strašákem jsou konzervanty, které bývají agresivní a řada lidí, je na ně alergická. Jde o takzvané Éčka. Triclosan a parabeny, které vytvářejí “tu správnou” konzistenci mohou za narušení funkce štítné žlázy. Čím více takových látek, tím větší koktejlový efekt. Může vám to zadělat na akné, koutky, popraskané rty, suchou pokožku, slabé vlasy, lámavé nehty nebo hůře, zavodněnost, usazení na ledvinách, narušení funkce štítné žlázy a hormonální nerovnováhu.

      zuby 1

Pokud chcete o koktejlovém efektu, který u vás může vyvolat špatný výběr mýdla, šamponu, rtěnky nebo třeba zubní pasty, pročtěte si náš Ladybook.


Díváte se teď na svou zubní pastu s mírnou nechutí? Studujete složení a přejete si, aby tam žádá sladidla, pěnidla a dochucovadla nebyla? Pokud berete kosmetiku vážně a chcete od ní jen to, co slibuje, sáhněte po přírodních zubních pastách.

V čem jsou přírodní zubní pasty jiné? 

Mají srovnatelný efekt s klasickými pastami, ale chemické látky jsou nahrazeny přírodními extrakty. Jejich největší obsah tvoří abraziva a voda, dále pak antibakteriální látky například z lišejníku isladského, minerály a éterické oleje. V žádném případě v nich nenajdete chemická pěnidla SLS ani parabeny a konzervanty. Upozorňujeme, že tyto pasty jen velmi málo pění, ale díky abrazivům, které cítíte jako jemný písek, budete mít zuby čisté a dásně ošetřené. A také se pobavíte. Zubní pasty od značky UGLY jsou barevné - zelené, hnědé, oranžové. A to díky přírodním látkám. Ale nebojte se. Po vypláchnutí budou vaše zuby zářit.

  zuby 2

UGLY - neobsahují bělící složky, Pasty neobsahují fluorid, sodium sulfate, parabeny, umělá barviva, konzervanty, pěnící látky, zahušťovadla, stabilizátory, umělá sladidla, glycerin, lepek a žádnou geneticky modifikovanou složku.

                        zuby 3

Jak se projíst k bílým zubům

Mylně se řada lidí domnívá, že ve středověku měli lidé špatné zuby a ve třiceti už skoro žádné neměli. Naopak. Archeologické nálezy potvrzují, že naši předci měli výborný chrup. A to bez stovek druhů zubních past, které máme k dispozici my. Je to tím, že jejich strava byla bohatá na abraziva. Ano, ta abraziva, která se dnes snažíme uměle vytvořit. Teprve až s příchodem novověku s “vybranějším” stravováním (avšak chudší na abraziva), se chrup populace zhoršil.

I dnešní cestovatelé jsou ohromeni tím, jak kmeny domorodců uprostřed pralesa mají dokonalé zuby, které jim kdekdo závidí. Jejich strava je jednoduchá bez umělých aditiv a k čištění jim stačí tráva, popílek nebo kokosový olej. Inspirujte se jejich zubní hygienou a pomozte si k bílým zubům:
  • Zeleninu a ovoce jezte nejčastěji v syrovém stavu. Stáhnou ze zubů zubní plak a kyseliny zuby vybělí.
  • Vnitřní strana banánové slupky (ano to bílé) také velmi dobře čistí zuby. Stejný účinek má i bílá část citronové kůry. U citronů ale opatrně! Citlivé zuby by mohly bolet.
  • Bio kokosový olej zuby nejen vyčistí, ale i vybělí. Navíc sniží riziko zánětů dásní. 
  • Jedlá soda patří mezi profláknuté tipy. Ale opatrně! Nepoužívejte častěji jak třkrát týdně. Při nadměrném užívání může poškodit sklovinu. 
  • Překvapivě dobře působí i kurkuma. I když zuby zabarví do žluta, po vypláchnutí jsou bělešjší. Navíc má skvělé antibakteriální vlasnosti.

Jaký je váš recept na bílé zuby? Poraďte ostatním na našem Facebooku.

  napsala niki
 Niki  

Narozena 1988
"Co na srdci, to na papíře. Psaní mě baví od dětství, a tak si užívám možnost, kterou mi Ladybio nabízí. Mimo články vytvářím obsah na FB, prozkoumávám novou kosmetiku a posílám vám zkrášlující a pečující rady do emailu."
Niki miluje orientální vůně, pleťové oleje a značku Akamuti. Nedá dopustit na kokosový olej a menstruační kalíšek. O přírodní kosmetiku se zajímá od roku 2015.
V Ladybio týmu je od léta 2016.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 22 každý den
Neváhejte se s námi poradit
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín

Ricinový olej - elixír krásy
Krásnější vlasy, pleť, nehty, řasy... Ricinový olej se kompletně postará o krásnější a zdravější vzhled
Ricinový olej - elixír krásy
Proč jsou opalovací krémy zlo?
Nejsou 'opalováky' jako 'opalováky'. Jedny z nich mají nepěkné vedlejší účinky.
Proč jsou opalovací krémy zlo?
Cassia je nejlepší přírodní kondicionér
Tak jako se u nás pro zvýraznění blond vlasů používá heřmánek, ve světě se využívá Cassie. Rozšířila se z Asie a dodnes si ji pletou s Hennou, možná proto ji často najdete pod názvem Neutrální Henna nebo Bezbarvá Henna. S Hennou ale nemá nic společného.
Cassia je nejlepší přírodní kondicionér
Proč nejste dost vlhká? Aneb poševní suchost
Suchost poševní sliznice postihne v životě každou ženu. Často o tomto problému nemluví, protože je to pro ně choulostivé a obtížné. Nakonec se cítí nejistě a rozpačitě a to může ovlivnit jejich sexuální život.
Proč nejste dost vlhká? Aneb poševní suchost
Neem nebo-li nimba. Olej nebo raději prášek?
Kosmetika z nimbového stromu vám svými blahodárnými účinky vykouzlí obdivný výraz. Jestli jste o nimbě neboli neeem neslyšeli, nebo o něm víte jen velmi málo, přicházíte o studnici řešení různých kožních i vlasových problémů. 100% přírodní olej nebo prášek z nimby řeší zejména problematickou pleť (akné, mastnou pleť, ekzém), ale jejich účinky jsou téměř univerzální pro každou část těla.
Neem nebo-li nimba. Olej nebo raději prášek?
Jak na bolestivou menstruaci
Rady a tipy na vyléčení bolestivé menstruace. Bez léků, bez hormonů.
Jak na bolestivou menstruaci
Opožděná menstruace - aneb jak menstruaci vyvolat přírodní cestou
Chystáte se na dovolenou, nebo je pro vás období PMS příliš těžké a chcete ho co nejrychleji překonat, nebo se menstruace prostě nedostavila? Chcete nejdříve zkusit přirozenou cestu?
Opožděná menstruace - aneb jak menstruaci vyvolat přírodní cestou
Proč máte na svůj parfém alergii a jakým složkám se vyhnout
Ženy s velkým “žet” vědí, že ta správná vůně umí zatočit s vlastní náladou i s partnerem. Pečlivě vybírají vůně a ingredience, aby prádlo, jídlo, domov i ony samy neodolatelně voněly. Stále častěji však přibývá lidí, kteří mají na parfémy alergii. Proč tomu tak je a jak vybrat parfém, který alergii nevyvolá?
Proč máte na svůj parfém alergii a jakým složkám se vyhnout
Přírodní oleje na pleť
Láká vás tajemství krásné a pružné pleti bez vrásek? Poradíme vám jaký přírodními oleji na pleť vybrat přesně pro váš typ pleti!
Přírodní oleje na pleť
Krémy proti vráskám, aneb jak správně pečovat o svou pleť?
Mít i ve zralém věku krásnou pleť je snem nejedné ženy. Chcete vědět jak toho dosáhnout?
Krémy proti vráskám, aneb jak správně pečovat o svou pleť?
Jak oslavit Valentýna jako nezadaná?
Jste single a nevíte co s valentýnským večerem? Máme pro vás zajímavé tipy!
Jak oslavit Valentýna jako nezadaná?
Kosmetika s lanolinem. Ano nebo ne?
My ho v kosmetice nechceme! Chcete zjistit proč?
Kosmetika s lanolinem. Ano nebo ne?
Manuál na výjimečného Valentýna
Chcete Den zamilovaných oživit? Překvapte svou lásku neobvyklým zážitkem. Dopřejte si den plný neopakovatelných okamžiků. V našem manuálu vám prozradíme, jak na to!
Manuál na výjimečného Valentýna
Menstruační kalíšek ano nebo ne?
Menstruační kalíšky jsou stále více oblíbenějším řešením menstruace. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody a co říkají ty, které kalíšek vyzkoušely?
Menstruační kalíšek ano nebo ne?
Stop stresu, únavě a nachlazení! Esenciální oleje vám pomohou
Trápí vás stres, únava nebo opakující se nachlazení? Už máte po krk zaručených chemických zbraní? Vyzkoušejte přírodní cestu.
Stop stresu, únavě a nachlazení! Esenciální oleje vám pomohou
15 kouzelných využití arganového oleje
Která z vás dámy, by nechtěla v 60 letech vypadat na 30? Všechny do jedné bychom kvůli tomu vraždily – což ovšem není nutné. Stejně tak není nutné ani vyhazovat zbytečně statisíce za předražené krémy, nebo dokonce chodit pod kudlu k plastickému chirurgovi.
15 kouzelných využití arganového oleje
Ultimátní průvodce světem přírodních mýdel
Dovedete si představit život bez mýdla? Asi jen těžko. Pravidelně jej používala už Kleopatra, skutečný boom nastal až s výrobou kvalitních mýdel ve Španělsku, Francii a Itálii. I české mýdlárenství má bohatou tradici. My Vám teď ukážeme, proč se zaměřit kromě olivových mýdel i na ty exotická a na super novinku - tuhé mýdla na vlasy!
Ultimátní průvodce světem přírodních mýdel
Květové vody a jak je používat. Která se hodí pro Vaši pleť?
Každý den pleti dopřejete krém, čistíte ji a myslíte si, že pro ni děláte dost? My vám ukážeme, co pro ni můžete dělat více. Květové vody nejsou tolik rozšířené a mnoho žen o nich neví. Přitom jsou tak blahodárné! Je na čase svoji neznalost napravit.
Květové vody a jak je používat. Která se hodí pro Vaši pleť?
Rtěnka na doživotí. Jedinečná, bez chyb, od Cosm´etika
'Nezklamala, překvapila a hlavně nemá žádné mínus.' Takový je rozsudek testování rtěnky Cosm´etika v odstínu Boreaux. V čem je tak výjimečná? Fotky uvnitř článku.
Rtěnka na doživotí. Jedinečná, bez chyb, od Cosm´etika
Jak zatočit s unaveným vzhledem?
Je jedno, zda budík zvoní v pět deset v devět padesát. Víme, že budík nenávidíte v každou denní dobu. Stejně tak nenávidíte kruhy pod očima, opuchlost a unavený vzhled. Jak vypadat svěží i po prohýřené noci?
Jak zatočit s unaveným vzhledem?
Najdete nás na Facebooku