Nimbový olej a prášek jako všelék

23. 6. 2017

Také vám připadá, že o téhle rostlině slyšíte poprvé? Nebojte, když jsem narazila na toto téma, myslela jsem si, že jde o druh indického chleba. Strávila jsem spoustu hodin, abych zjistila, že nejsem tak daleko. Tedy co se Indie týče.

Neem, nimba, Azadirachta indica, zederach indický. Tolik jmen, ale přesto jedna rostlina, tedy konkrétně strom. Jak už název prozrazuje, přišel se nám představit až z daleké Indie, kde jsou jeho účinky využívány po celá tisíciletí. Strom totiž odolává široké škále nemocí, plísní a dokonce i hmyzu. Díky této schopnosti si jej všimli lidé, a tak je dnes používán v přírodní medicíně a homeopatii. Jedná se o přírodní antibiotikum. Z Indie se rozšířil do Číny, Japonska, pohltil Ameriku a dnes se úspěšně prokousává Evropou. Stále tu čelí přísné legislativě, a to z jednoho důležitého důvodu. Neem má velmi silné účinky. A zde platí pravidlo „všeho s mírou“. Můžete si způsobit poškození orgánů nebo i smrt. Proto je přísně hlídáno dávkování. Samotný Neem na váhu v Evropě neseženete.

Neem neboli nimba neuvěřitelně prospěšné účinky na tělo i vlasy

 

Všelék Neem

Dlouholeté studie objevily v Neemu přes 140 účinných zdraví prospěšných látek, které nám pomohou se vyrovnat s nachlazením, chřipkou, únavou, ale i s těžšími nemocemi jako například cukrovka. Pomáhá v boji s nádorovými nemocemi a pozitivně působí na imunitu. Pokud se zajímáte o to, jak pracuje lidské tělo anebo třeba jako já trpíte alergiemi, víte, že spousta nemocí je důsledkem slabé imunity. U virových nebo bakteriálních onemocnění je to jasné, ale věděli jste, že slabá imunita vede k aftům, oparům, akné, kožním nemocem, alergiím a rakovinovému bujení? Neem je nejvíce diskutován právě u lidí trpícími kožními chorobami či nemocemi dutiny ústní.

Neem v kosmetice léčí hlavně problematickou pleť

V našem obchůdku najdete kosmetiku, která obsahuje Neem jako hlavní složku. Jsou to hlavně krémy na mastnou a problematickou pleť. Jak to, že má pozitivní účinky na pleť? Karoten. Jedno slovo. Pamatujete, jak nám maminky a babičky dávaly na svačinu mrkev a kromě zdravých očí slibovaly i krásné opálení? Nebo jak se před letními prázdninami začaly rojit reklamy na doplňky stravy slibující mladou a opálenou pleť? Všechny tyto přípravky a sortiment ovoce zeleniny jsou založeny na jednom malém, červeném ale nesmírně silném antioxidantu. Jestli si to nedokážete představit, vzpomeňte si na podzim. Jak to, že jsou listy nejdříve zelené a pak červené? Protože každý list obsahuje barviva a s nástupem podzimu strom zamezí přístupu živin do listů. Chlorofyl v listech se začne rychle rozkládat, za to stálejší karoteny vydrží déle. Proto se listy zbarvují do červena.

Nimba v kosmetice řeší hlavně problematickou pleť

 

Kromě kožních chorob mě zaujali dva velcí protivníci, kteří svádí marný boj. Nemoci dutiny ústní a klíšťata. V našem eshopu najdete například ústní vodu. Pomáhá proti tvoření zubního kazu, paradentóze, odstraňuje zubní kámen, léčí afty a opary a zabraňuje jejich vzniku. Pro bělení zubů se žvýkají čerstvé listy, ale to je spíše u domorodců, kteří o rostlině vědí více. My si můžeme sehnat zubní prášek.

Na začátku jsme si řekli, že kromě bakterií a virů dokáže Neem odolávat i hmyzu. Proto zmiňuji klíšťata. Sama jsem se setkala s několika lidmi, kteří nemohli používat spreje, deodoranty či antiperspiranty kvůli přecitlivělosti na chemické látky či parfémy. Do přírody chodili s obavami, protože nemohli použít repelenty. V jedné diskuzi jsem narazila na debatu, že nimbový olej používají právě jako přírodní a šetrnou náhražku chemických repelentů.

Pro doplnění informací bychom si měli říct, kdo nesmí užívat Neem. Mluvíme o vnitřním užívání jako pití odvaru nebo užívání kapslí. Neem by neměli užívat lidi, kteří užívají léky na ředění krve, snižuje účinky heparinových injekcí. Dále jsou to nastávající maminky. Může poškodit plod, dokonce může dojít k samovolnému potratu. Pokud se pokoušíte o miminko, na Neem zapomeňte. Působí jako přírodní antikoncepce. Pozor, toto platí i pro muže! Neem snižuje šukru. Pokud nejste zběhlí v ajurvédě, šukra je semenná tekutina, ve které se nachází spermie.

Nimbový olej

Nimbový olej se získává studeným lisováním plodů. Složky v něm obsažené se nazývají nimbim, nimbidin, nimbidol, gedunin, sodium nimbinate, quercetin, salannin a azadirachtin a obsahuje mastné kyseliny jako kyselina olejová, stearová, palmitová, linoleová a další, která blahodárně působí na hydrataci pokožky. Obsahuje vitamín E a esenciální aminokyseliny. Pro nás nechemiky je to jen přehled názvosloví, nicméně tyto látky nám právě pomáhají v léčení, zlepšování a předcházení problémů. Má velmi silnou až nepříjemnou oříškově-česnekovou vůni a barvu od světle až tmavě hnědé. Jedná se o panenský olej. Pokud vás od koupě odradí zakalení nebo usazeniny na dně lahvičky, je dobré vědět, že právě tento kal je nejvzácnější a nejúčinnější složka v celém oleji. Napoví nám také něco o jeho zpracování. Pokud je kalný, máte větší šanci, že jste narazili na kvalitní a šetrný přípravek. To neplatí jen u oleje z Nimby, ale o všech olejích, či ovocných nebo zeleninových šťávách.

Nimbový olej Neem Sunita Passi

Nimbový olej si získal svoji popularitu v dermatologii, používá se i na vlasy, nehty i k masážím. O akné, oparech, ekzémech, lupénkách už jsme mluvili, ale léčí záděry, spálenou pokožku, hojí jizvy, strie i jaterní skvrny. Nejzajímavější je, že si dokáže poradit i s nemocí známou jako vitiligo. Jde o onemocnění v češtině zvané "depigmentace pokožky". Stabilizuje hladinu melaninu v těle. Právě nedostatek melaninu stojí za tímto onemocněním. Po několika měsíčním užívání se postiženým podařilo zastavit šíření těchto skvrn, někteří se nechali slyšet, že se dokonce v malé míře daly i na ústup. Myslím si, že toto nadšení by s námi Michael Jackson asi nesdílel.

Když pomáhá na takovou řadu nemocí, pomůže třeba i na rakovinu kůže? I na tuto problematiku jsem se otočila a dohledala jsem recenze lidí, kteří potvrdili, že potíráním se olejem se jejich stav zlepšil a po několika měsících se nádorové onemocnění viditelně zmenšilo. Jenom bych chtěla dodat, že rakovinové onemocnění je závažné a není dobré jej brát na lehkou váhu. Vše řádně prokonzultujte s lékařem a určitě jeho rady nezavrhujte.

No a pak jsem si vzpomněla na lidi, kteří trpí bradavicemi. Bradavice jsou velmi nepříjemné, nevzhledné a často bolí. Hlavně se rychle šíří, možná i rychlostí světla. Doktor může jednu po druhé vyřezávat, vypalovat dusíkem, anebo celý život hledáte tu jedinou mateřskou, jejímž odstraněním vyřešíte všechny ostatní. To se nemusí podařit, protože bradavice může být pod povrchem kůže. Tušíte správně. Nimba to natře i těmto nezvaným hostům. Nejenže po aplikaci léčí, ale brání i jejich návratu a hlavně látky z oleje se vstřebávají do kůže a najde i onu mateřskou bradavici.

Složky obsažené v nimbovém oleji obsahují zvlhčující látky. Proto je vhodný pro masáže pokožky hlavy. Vyléčí tak tvořící se lupy a zároveň dodává vlasům lesk a pružnost. K doplnění lepšího efektu, po nanesení oleje použijte nimbový hřeben. Je hladce opracovaný, navržený a sestavený z nimbového dřeva. Hodí se na rozčesávání mokrých, zacuchaných a kudrnatých vlasů. Nimbové dřevo má antibakteriální účinky a zabraňuje elektrizování vlasů. Díky svému povrchu rovnoměrně nanese oleje v po celé délce vlasu. Vlasy se tak regenerují na celém povrchu a zabráníme tím i krepatění vlasů. 

Nimbový hřeben Neem Sunita PAssi

A pozor, pokud se štítíte nebo děsíte vší, stejně tak jako Neem odpuzuje klíšťata, odpuzuje vši i blechy a všechny broučky, kteří si dělají zálusk na naše vlásky. Samotný olej může mít nepříjemnou vůni, proto jako prevenci proti vším přidávejte několik kapek do vašeho šamponu.

Vhodný je i jako prevence vašeho čtyřnohého mazlíčka. Ale pozor, nesmí váš mazlíček tento olej požít. Pokud mu chcete ošetřit ránu, vždy ji přelepte nebo převažte, aby nedošlo k olízání oleje.

Používání nimbového oleje je bezpečné, nicméně pokud jej používáte zevně, nikoliv vnitřně. Je důležité si přečíst koncentraci. Při vaginálních potížích se doporučuje přidat až 5 kapek oleje do intimního mycího gelu.

Nimbový prášek

Nimbový prášek se skládá ze 100% nasušených a namletých nimbových listů a oblíbený je hlavně mezi dospívajícími. Taková pleťová maska z nimbového prášku nanesená na pleť proniká do hloubky kůže a absorbuje všechen přebytečný kožní maz. Díky tomu také zabraňuje vzniku černých teček. O prášku můžeme říct, že je čistě přírodní, bez barviv, konzervantů, parfémů. Pokud trpíte alergií na chemické složky v běžně dostupné drogérii, je tento prášek vhodný právě pro vás. Navíc si nemusíte lámat hlavu tím, jaký typ pleti máte. Je naprosto vhodný pro každou pleť. Stejně jako olej je antibakteriální, a tak zabíjí bakterie a viry způsobující akné, lupénku, ekzémy a šetrně léčí postižená místa. Nimbový prášek je také dobrý pro léčbu neštovic. Jistě si pamatujete bílý pudr, který se nanáší na boláky. Na stejném principu pracuje i nimbový prášek a ještě k tomu zabíjí viry, hojí bez jizev a hlavně zabraňuje svědění. Opět pozor u malých dětí, aby nedošlo k požití. Stejně jako olej, jedná se o silnou koncentraci a je vyráběn pro zevní použití.

Nimbový prášek Akamuti

Na pleť nanášejte v podobě masky nebo zábalů. Během aplikace odpočívejte. Jakmile začnou látky z prášku působit, ucítíte nastupující teplo. Může se také stát, že po aplikaci budete mít červený obličej. Jde ale o žádoucí prokrvení pokožky, během kterého dochází k odplavování nečistot. Při pravidelném používání symptomy odezní. Proto také doporučuji nanášení spíše ve večerních hodinách, nebo pokud nemáte v plánu někam vyrazit. Může se také stát, že se stav pleti zhorší. Některé procesy v pleti totiž nejdou zastavit a použití neemové masky proces urychlí. Naštěstí pak rychle začne proces čištění a hojení.

Nimbová pleťová maska
10 g prášku smíchejte s vlažnou vodou a promíchejte v hladkou pastu. Naneste na obličej a nechte 5 minut působit. Důkladně omyjte a opakujte 3x týdně. Pro lepší účinek nanášejte masku na vyčištěnou pleť a po aplikaci ošetřete hydratačním krémem.

Zábal na vlasy
Stejně jako olej můžeme prášek použít na vlasy. Řeší problém s lupy i s rychle mastícími se vlasy. Umíchejte řidší pastu a tu nanášejte na vlasy. Nechte působit 5 minut a následně opláchněte ideálně přírodním šampónem. Postup opakujte 1x - 2x týdně.

Na rány a škaredé škrábance
Neemovým práškem lze léčit i otevřené rány. Zde ale neplatí postup jako obvykle. Pasta z prášku se nesmí dostat do otevřené rány. Aplikujte ji kolem rány, aby se při oplachování nedostala do rány. Opakujte 2x-3x týdně.

Při míchání neemové pasty se nebojte experimentovat. Přimíchejte do ní růžovou vodou, léčivé rostliny jako aloe vera, heřmánek, nebo jejich vývary. Nebo využijte vaši bylinkovou zahrádku.

Nimba je zkrátka něco, co musíte vyzkoušet. Olej i prášek jsou skvělou volbou při řešení různých problémů. Olej můžete přimíchat do své kosmetiky. Prášek zase skvěle vstřebává kožní maz a při výrobě pasty nebo masky si můžete zahrát na chemika nebo babku kořenářku.

  napsala pavlina

 Pavlína

 

Narozena 1992
Lásku k přírodě zdědila po rodičích, která ji zavedla až k titulu Bc. z Ekologického zemědělství.
"O přírodní kosmetiku a zdravý životní styl jsem se začala zajímat díky mému boji s akné. Vybavení na pleť se prodražovalo, a tak jsem se začala pídit po alternativách. Dnes vím, které bylinky pomáhají zahnat různé problémy od nachlazení po problémy s pletí."
V týmu Ladybio je od jara 2017.

Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka