Nehormonální antikoncepce — ideální volba pro zdraví ženy

20. 7. 2018

Chránit se před otěhotněním hormonální antikoncepcí je snadné a pohodlné. V posledních letech se však od ní ženy odklánějí. Mnohým hormonální antikoncepce zpomalila lymfatický systém a zapříčinila celulitidu a zavodnění organismu. Způsobila migrény, deprese, vaginální suchost, snížila chuť k milování. Vedlejších účinků je dost, proto ženy čím dál častěji hledají spolehlivou nehormonální antikoncepci.

Nejoblíbenější nehormonální antikoncepce

Lupnout do sebe jednu minilentilku denně nebo si jednou za měsíc nalepit náplast je nesmírně pohodlné. Nemusíte se bát, že erotickou chvilku narušíte zaváděním pesaru, spermicidního gelu nebo oblékáním pána do kondomu. Ale jak jsem psala v úvodu, u hormonální antikoncepce známe možnosti vedlejších účinků a ne každá žena je chce podstoupit. Pokud patříte mezi ně a nechcete své tělo zaplavovat cizími hormony či narušovat jeho přirozené procesy (nebo už máte hormonální antikoncepce plné zuby), zvolte si jednu z několika moderních cest nehormonální antikoncepce. Jsou osvědčené, ženami oblíbené a s mizivým rizikem vedlejších účinků.

Pesary — jak dlouho vydrží a jak se zavádí

Pesary patří mezi bariérovou antikoncepci, což už nám napovídá, že vajíčko je před spermiemi chráněno bariérou, překážkou. Zavádí se před pohlavním stykem a výrobci doporučují ho nechat zavedený ještě šest hodin po milování. Úspěšnost pesarů je 96 %, ale použitím spermicidního gelu se dá zvýšit na 99 % . Díky tomu jsou pesary stejně spolehlivé jako hormonální antikoncepce.
 
Pesary vypadají jako gumové kloboučky nebo vaničky. A protože se snadno zavádí, jsou spolehlivé, můžou se používat opakovaně a při správné péči vydrží minimálně dva roky, patří mezi nejoblíbenější druhy nehormonální antikoncepce. Vyrábějí se z lékařského silikonu (podobně jako menstruační kalíšky), čímž je zaručena zdravotní nezávadnost. 

V našem obchůdku Ladybio najdete dva druhy pesarů

Pesar FemCap — Cervikální pesar FemCap se vyrábí z lékařského silikonu. Nasazuje se na děložní čípek a brání spermiím vniknout do dělohy. Výrobce doporučuje zavést pesar alespoň 15 minut před milováním a nechat jej zavedený ještě šest hodin po styku (nejdéle však 48 hodin). Nemá žádné vedlejší účinky, neobsahuje alergeny, netlačí na čípek a je určený k opakovanému použití. Pro zvýšení spolehlivost doporučujeme používat i spermicidní gel.

Pesar Caya — Je vhodný pro všechny ženy. Taktéž je vyrobený z lékařského silikonu a vzhledem připomíná vaničku. Jeho účinnost je srovnatelná s kondomy. Zavádí se podobně jako tampon a zavádět jej můžete v dřepu, v leže nebo s jednou nohou na stoličce. Výrobce doporučuje zavést pesar Caya pět minut před stykem a nechat jej zavedený nejméně 6 hodin (nejdéle však 24 hodin). Vždy použijte i spermicidní gel. 

Přečtěte si podrobné porovnání pesarů Caya a FemCap.

Jak fungují spermicidní gely

Spermicidní gely mají kořeny v dávné historii, kdy si ženy ve starověku zaváděly do pochvy houbičky nasáklé octem nebo citronem. Princip zneškodnění spermií uvnitř vagíny zůstává i v dnešní moderní době. Jen se místo octu nebo citronu používají jiné látky. Složení spermicidů je pro spermie jako jed, ale už jen jejich samotná konzistence spermiím ztěžuje průchod porodními cestami. Spermicidní gely bývají husté, gelové nebo krémové. V takovém prostředí spermie se nedokážou pohybovat.

Gely se zavádějí přímo do pochvy, většinou pomocí dávkovače. Působit začínají během pěti minut, doba tak akorát, aby se nevytratilo kouzlo spontánnosti. Spermicidy jsou ve formě krémů, gelů, čípků, globulí nebo pěny. Jejich výhodou je široká dostupnost bez nutnosti lékařského předpisu. Jsou k dostání v lékárnách, drogeriích i erotických obchodech. Účinnost spermicidů je 98 %. Chrání před početím, ale výrobci uvádějí i jistou obranu před bakteriemi a viry. Nechrání však před pohlavními chorobami! 

Chemické versus přírodní spermicidy

Tak jako u většiny kosmetiky či léčiv, najdeme u spermicidních krémů chemické i přírodní varianty. Ty chemické mohou obsahovat látky, které způsobují alergické reakce nebo při dlouhodobém používání suchost pochvy. Jde zejména o spermicidní gely, u kterých je vyzdvyžena i funkce coby lubrikačního gelu. Přírodní kosmetika naštěstí myslí i na tuto stránku a nabízí gely s přírodním složením, které udržuje zdravou mikroflóru vagíny.

 

Vegan kondomy jdou na dračku

Možná by vás překvapilo, jak moc oblíbené vegan kondomy jsou. Patří mezi nejprodávanější zboží. Pochvalu nesklízejí jen u těch, kteří si zakládají na přírodním složení, ale nedají na ně dopustit ani ti, kteří složení kosmetiky neřeší. Jsou spolehlivé, jemné a šetrné.

Pokud o vegan kondomech slyšíte prvně, možná jste se lehce uchechtli: „To se jako dají íist?“ Podobnou reakci měla moje kamarádka. Pravda je úplně někde jinde. Když se podíváme do historie, zjistíme, že první kondomy se vyráběly ze zvířecích střívek. Dnešní kondomy se už vyrábějí z latexu, ale i tak mohou obsahovat živočišnou látku kasein, který se získává z kravského mléka. Kasein se do kondomů přidává proto, aby byly hladké a jemné. Další látky jako barviva nebo příchutě mohou být testovány na zvířatech, což je také proti vegan filozofii.

Vegan kondomy vypadají stejně jako konvenční kondomy, jen nabízejí nulové riziko alergické reakce na chemické látky a navíc nejsou testovány na zvířatech ani neobsahují živočišné látky. Barviva a dochucovadla vegan kondomů pocházejí z rostlinných výtažků, například z mrkve nebo červeného zelí.

 

Nitroděložní tělíska a další nehormonální antikoncepce

Nitroděložní tělíska

Tělíska mají tvar písmene T a zavádějí se do dělohy (provádí gynekolog). Vyrábějí se z plastu nebo kovu a mohou být hormonální i nehormonální. Ty nehormonální mívají životnost až 12 let a obsahují měď, která se v děloze vylučuje a tím zabíjí spermie. Organismus tělísko vnímá jako cizí předmět, vetřelce. Snaží se ho z těla vypudit tím, že k němu pošle bílé krvinky. Ty sice tělísko nezničí, ale pohltí spermie, které kolem tělíska přirozeně proplouvají. Účinnost tělísek je 99 % a patří mezi nejspolehlivější metodu antikoncepce.

Nitroděložní tělíska však s sebou nesou rizika. Podotýkám, že riziko je nízké, ale měla byste o možných vedlejších účincích vědět:

  • zvýšené riziko infekcí,
  • bolesti břicha,
  • zvýšená tělesná váha,
  • zárůst tělíska do stěny dělohy,
  • protrhnutí děložní stěny,
  • bolesti hlavy a migrény,
  • změny nálad,
  • nepravidelná menstruace.

Otázkou je také toxicita mědi. Výrobci i gynekologové tvrdí, že jeho množství v tělísku není pro tělo toxické, ale jsou známy případy, kdy se citlivější ženy mědí přiotrávily. Pokud totiž mají v těle větší množství tohoto prvku, například ze zubních korunek, potravinových doplňků či minerálních látek, může dojít k otravě.

Pokud přemýšlíte nad nitroděložním tělískem, poraďte se s více gynekology. Podle mě jde o větší zásah do těla, o kterém byste měla mít co nejvíce informací a jistotu, že je pro vás vhodnou cestou řešení antikoncepce. 

Plánování mateřství a s tím spojená volba antikoncepce, je v dnešní době aktuální snad pro všechny ženy. Pokud si udržujete zdravý životní styl, zajímáte se o přírodní kosmetiku a vyhýbáte se všem umělým látkám, které narušují přirozenost, nejspíše sáhnete po nehormonální antikoncepci. My v Ladybio takové volbě také fandíme, ale zdůrazňujeme, že rozhodující je vaše zdraví, pohoda a doporučení odborníků.

 
 

Přečtěte si dále:

 

Autorka článku

Nikiniki (2)
 
Nemůžu se nabažit čerstvého horského vzduchu a radosti z vlastnoručně zasazených rostlinek. Miluji čaj a silnou kávu. Pomalu propadám józe a nadobro jsem propadla cestování. Lépe mi to píše než mluví, a proto věčně datluji do klávesnice nebo plním papír inkoustem. Těším se na každou kosmetickou novinku, knihu i film. Jsem vizuálně založený člověk, proto si užívám výhledů, obrázků a barev. Ale nejvíc ze všeho beznadějně miluji svou dcerku Nefeli.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Vybrat si organický parfém jen podle popisků? Jde to. Přečtěte si, jak...
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Přečtěte si recenzi na epilační sadu Nadirah s cukrovou pastou
Testujeme: Zvládla jsem s epilační sadou Nadirah „celé léto bez chloupků“?
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Kolagen má omlazovat a vyhlazovat vrásky. Ukázalo se, že pravda je jiná
Už jste to četli? Kolagen nepomáhá...
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Přečtěte si recenzi na přírodní parfém a objevte nečekané spojení esencí
Testujeme: Jak voní přírodní parfém See the Moonlight od Walden?
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Jaká je pravda o SPF ochraně přírodních olejů? Tohle vás nepotěší...
Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Jak ji změnilo veganství a proč dala zelenou přírodní kosmetice?
Svět očima youtuberky Tess Kratochvílové
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Máte barvu pleti a vlasů jako Rachel z Přátel? Tyto barvy vám sluší
Kosmetické nutnosti pro jarní typy
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
Jak to udělat, abychom se i pletí s vráskami mohly chlubit?
Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Rozhovor s majitelkou LadyBio, s Veronikou, který si prostě chcete přečíst
CEO Veronika: Otevřeně o LadyBio. O začátcích i fuck-upech
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Mají sice příznivé účinky pro tělo, ale jsou dva pádné důvody, proč na LadyBio nepatří
Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?
Ponořte se do tajů květových vod
Je pro vaši pleť lepší růže, nebo heřmánek? Přečtěte si, jak používat květové vody
Ponořte se do tajů květových vod
Heureka