Pinkwashing - růžová kontraproduktivní propagace?

20. 11. 2015
Přispíváte na charitu? Pravidelně posíláte finanční částky ať už na dětské domovy, útulky pro zvířata, staré lidi, Afriku, nebo cokoli jiného? A máte z toho dobrý pocit? Fajn. To není nic proti ničemu. Ale napadlo vás někdy, že existují i firmy a značky, které se na vaší dobrosrdečnosti s chutí napakují a vůbec jim to nepřijde zarážející?

Příklad pinkwashingu: klamání v rámci boje za rakovinu prsu

Pinkwashing, kontraproduktivní propagace, LadyBio
Jedna "kauza" za všechny. Tzv. "pinkwashing" - klamání v rámci boje proti rakovině prsu. Jde vlastně o to, že jednou za čas trh a média zaplaví šílenství růžových stužek. Nabízí vám je jako brože, přívěsky na klíče, seženete tričko s hrdým logem růžové stužky, koupíte hrníček, boty, náramek, cokoli. Jelikož se všichni rakoviny bojíme a v poslední době to vypadá, že se tahle nemoc stává novodobou metlou lidstva, která má na svědomí pomalu víc lidí, než obě světové války dohromady, snažíme se automaticky podporovat všechny podobné aktivity, které na nebezpečí upozorňují. Rakovina prsu je hrozná! Co když potká přímo nás osobně? Musíme přispět na všechny ty statečné ženy, které se léčí, vyléčily, nebo nedejbože nemoci podlehly.
 
Takto přemýšlí většina z nás automaticky. Obrana. Pomoc. Informovanost o tom, co způsobuje rakovinu a o její léčbě. O všech těchto věcech přece musíme mluvit co nejvíc! Jenže... Opravdu věříte tomu, že celý tenhle růžový business je tak křišťálově čistý, prodchnutý duchem sdílnosti a soucitu a nikdo si na tom nenamastí kapsu...?

Kosmetické značky používají ingredience ovlivňující vznik rakoviny

Tak se zkuste zamyslet se mnou a obyčejným selským rozumem si pojďme celou věc zhodnotit z hlediska kosmetického. V našich končinách máme růžovou stužku spojenou s pochodem proti rakovině prsu. Jednou za rok se hromada známých osobností oblékne do růžového trička (které si samozřejmě za nemalý peníz koupí) a s úsměvem od ucha k uchu pochoduje skrz Prahu a má úžasný pocit, kterak právě přispěli na dobrou věc a díky jejich platbě za tričko a procházce hlavním městem zachrání svět.
 
Napadlo vás ale, jak velký je to celé nesmysl? Kosmetická značka, která ve svých produktech používá ingredience, u nichž je vědecky potvrzeno, že mají přímo vliv na vznik rakoviny, se pak zviditelňuje pomocí podobných aktivit? Přispějte na boj proti rakovině a u toho se namažte naším krémem, který sice není úplně košer a díky němuž možná tu rakovinu vážně dostanete... Ale ač nemocné, přesto budete krásné a sexy díky našim zkrášlovadlům! Oh, jak dojemné.
 
Možná by nebylo od věci zjistit, kolik lidí by se rakovině vyhnulo, kdyby podobné firmy přestaly vyrábět kosmetiku úplně a lidé by na sebe díky koktejlovému efektu nevrstvili tolik chemikálií... Nebylo by ironické a smutně vtipné, kdyby se počty vyrovnaly a výskyt rakoviny prsu by se přímo úměrně snížil tomu, kolik lidí by přestalo používat tuto nebezpečnou kosmetiku...?

Nenechte se lakovat na růžovo

Pinkwashing se tak stal mezinárodním termínem "lakování na růžovo". Nebo jinak řečeno - vymývání mozku růžovou stužkou, která podporuje boj proti rakovině na výrobcích, které obsahují rakovinotvorné látky. Možná, že díky svým výrobním cenám, které u chemické kosmetiky tvoří pár Kč (u té přírodní je to mnohem, mnohem více), lze část zisku investovat do zviditelnění problému rakoviny, prevence, lékařské i psychologické péče a snad i výzkumu. Nikdo nedokáže stoprocentně říci, co vlastně rakovinu způsobuje. Její definice je jako nemoc špatného životního stylu. Kouření, stres, špatná strava, přemíra alkoholu, permanentvní únava, přemíra chemie kolem nás...rakovinu vyvolávající složky v běžné kosmetice, konzervanty, uzeniny...přesto jí onemocní i lidé, kteří se těmto věcem snaží co nejvíce vyhnout. Ucpaná lymfa, genetika? Čert ví. Otázkou je, co jí způsobuje. Možná kombinace všeho. Proč se ale těmto věcem nevyhýbat, když MŮŽEME. Udělat pro sebe alespoň toto minimum. Vědomé používání nebezpečné chemie, která poté dfinancuje boj proti něčemu, k čemu velmi pravděpodobně přispívá, je začarovaný kruh.
Líbil se vám článek? Sdílejte jej.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 22 každý den
Neváhejte se s námi poradit
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín

Jak správně čistit pleť?
Objevte nové a zdravější cesty čištění pleti
Jak správně čistit pleť?
Kokosový olej je neuvěřitelně všestranný
V kuchyni, v kosmetice i při hubnutí. Kokosový olej toho umí hodně
Kokosový olej je neuvěřitelně všestranný
Jojobový olej - esence krásy a zdraví
Úžasně všestranný, hydratační, léčivý a pro všechny typy pleti a vlasů
Jojobový olej - esence krásy a zdraví
Vše o menstruačních kalíšcích
Z čeho se vyrábí? Jak jsou spolehlivé? Kolik ušetřím? Máme odpovědi!
Vše o menstruačních kalíšcích
Jak na domácí samovyšetření prsu
Čím menší nádor najdete, tím rychleji s ním zatočíte. Tutoriál, jak ho najít, najdete v článku. A taky návod, jak na domácí samovyšetření prsu.
Jak na domácí samovyšetření prsu
Opalování od A do Z
Vše, co byste měli vědět o opalování, aby vaše kůže okouzlovala létem ještě před zimou.
Opalování od A do Z
Recenze na kartáček Miswak
Zubní kartáček a pasta v jednom? To jsem musela vyzkoušet!
Recenze na kartáček Miswak
Posilování pánevního dna - lepší sex a léčba inkontinence
S NatraTone je lepší sex a nulová inkontinence
Posilování pánevního dna - lepší sex a léčba inkontinence
Hebké paty k pomilování
Stydíte se za své tvrdé paty? Máme bojový plán, jak se jich nadobro zbavit.
Hebké paty k pomilování
Vegan kosmetika
Proč je veganská kosmetika považována za tu nejkvalitnější?
Vegan kosmetika
Proč je palmový olej tak nenáviděný?
Palmový olej má mnoho skvělých vlastností. Bohužel, jeho pěstování často vede k destrukci životního prostředí. Snahy aktivistů však přinášejí ovoce.
Proč je palmový olej tak nenáviděný?
Ricinový olej - elixír krásy
Krásnější vlasy, pleť, nehty, řasy... Ricinový olej se kompletně postará o krásnější a zdravější vzhled
Ricinový olej - elixír krásy
Proč jsou opalovací krémy zlo?
Nejsou 'opalováky' jako 'opalováky'. Jedny z nich mají nepěkné vedlejší účinky.
Proč jsou opalovací krémy zlo?
Cassia je nejlepší přírodní kondicionér
Tak jako se u nás pro zvýraznění blond vlasů používá heřmánek, ve světě se využívá Cassie. Rozšířila se z Asie a dodnes si ji pletou s Hennou, možná proto ji často najdete pod názvem Neutrální Henna nebo Bezbarvá Henna. S Hennou ale nemá nic společného.
Cassia je nejlepší přírodní kondicionér
Proč nejste dost vlhká? Aneb poševní suchost
Suchost poševní sliznice postihne v životě každou ženu. Často o tomto problému nemluví, protože je to pro ně choulostivé a obtížné. Nakonec se cítí nejistě a rozpačitě a to může ovlivnit jejich sexuální život.
Proč nejste dost vlhká? Aneb poševní suchost
Neem nebo-li nimba. Olej nebo raději prášek?
Kosmetika z nimbového stromu vám svými blahodárnými účinky vykouzlí obdivný výraz. Jestli jste o nimbě neboli neeem neslyšeli, nebo o něm víte jen velmi málo, přicházíte o studnici řešení různých kožních i vlasových problémů. 100% přírodní olej nebo prášek z nimby řeší zejména problematickou pleť (akné, mastnou pleť, ekzém), ale jejich účinky jsou téměř univerzální pro každou část těla.
Neem nebo-li nimba. Olej nebo raději prášek?
Jak na bolestivou menstruaci
Rady a tipy na vyléčení bolestivé menstruace. Bez léků, bez hormonů.
Jak na bolestivou menstruaci
Opožděná menstruace - aneb jak menstruaci vyvolat přírodní cestou
Chystáte se na dovolenou, nebo je pro vás období PMS příliš těžké a chcete ho co nejrychleji překonat, nebo se menstruace prostě nedostavila? Chcete nejdříve zkusit přirozenou cestu?
Opožděná menstruace - aneb jak menstruaci vyvolat přírodní cestou
Proč máte na svůj parfém alergii a jakým složkám se vyhnout
Ženy s velkým “žet” vědí, že ta správná vůně umí zatočit s vlastní náladou i s partnerem. Pečlivě vybírají vůně a ingredience, aby prádlo, jídlo, domov i ony samy neodolatelně voněly. Stále častěji však přibývá lidí, kteří mají na parfémy alergii. Proč tomu tak je a jak vybrat parfém, který alergii nevyvolá?
Proč máte na svůj parfém alergii a jakým složkám se vyhnout
Přírodní oleje na pleť
Láká vás tajemství krásné a pružné pleti bez vrásek? Poradíme vám jaký přírodními oleji na pleť vybrat přesně pro váš typ pleti!
Přírodní oleje na pleť
Najdete nás na Facebooku