Relaxujte u zimního rituálu krásy

16. 12. 2019

Vánoce jsou opředeny starými tradicemi, oslava Nového roku zase přináší předsevzetí. Ačkoliv jsou dnešní vánoční svátky spíše o trávení chvil s rodinou, dárcích a výzdobě, zimní svátky jsou také skvělou příležitostí nových začátků, konců a zrození. Pokud i vy chcete zažít něco neobyčejného, co se bude týkat vás samotné, vyzkoušejte rituál krásy – prozkoumá vaše nitro, otestuje limity i vůli a pomůže otevřít cestu něčemu novému.

Rituál krásy, který vám v následujících řádcích popíšu, vyžaduje upřímnost, soustředění, ponoření se do svého nitra, překonání pohodlí a třeba i několik dní klidu. Není to jeden z těch rituálů, u kterých stačí zapálit svíčku, odříkat slova a za hodinu je hotovo. Důležitou podmínkou úspěšného provedení rituálu krásy jsou alespoň dva dny. Dva dny, kdy se věnujete sama sobě. Nemusíte být v karanténě od ostatních, jen je potřeba najít si čas na tři kroky, které musíte podstoupit sama.

Rituál krásy fáze uvědomění

1.fáze: „Uvědomění“

První fáze může trvat třicet minut i čtyři hodiny. Krok uvědomění vám pomůže ujasnit si, co chcete změnit, co proto musíte udělat a jak to můžete udělat. Najděte si příjemné místo ke psaní — u stolu, na posteli, u okna — a obklopte se hezkými, oblíbenými věcmi.

U mně by to vypadalo asi takto: Na stole by byla aromalampa, květiny, můj oblíbený náramek, šálek dobré kávy, album s fotkami a oblázky z výletů. Oblékla bych si svůj oblíbený svetr a parfém. Pokud máte zrcátko, nastavte ho tak, abyste se v něm viděla.

 3 otázky, na které najít odpověď:

  1. Co mám na sobě ráda?

    Doplňková otázka: Dokážu to ocenit kdykoliv v běžném životě, nebo jen když se musím zamyslet?

  2. Co na sobě nemám ráda?

    Doplňková otázka: Jak to můžu konkrétně změnit a co pro to udělám?

  3. Jak mě vnímají ostatní?

    Doplňková otázka: Chci, abych tak byla vnímaná? Pokud ne, jak to konkrétně můžu změnit a co pro to udělám?

Na každou otázku si upřímně odpovězte na papír. Zahloubejte se do sebe, podívejte se na sebe cizíma očima. Pomůžou vám vzpomínky na rozhovory s přáteli i střety s cizími lidmi, esemesky i to, co jste se o sobě dozvěděli zprostředkovaně. Otázky se týkají vašeho těla i duše (vlastností, chování, komunikace).

První fáze je nejtěžší, protože vyžaduje totální upřímnost, sebekritiku a schopnost se oprostit od sebeklamů a sebepodceňování. Možná vás některé otázky zavedou k nepříjemným myšlenkám, ale i ty je potřeba zpracovat a vyrovnat se s nimi. Nebraňte se ničemu. Napadají vás další otázky, které vnímáte jako důležité? Také si na ně odpovězte. Rituál krásy není uniformovaný. Přizpůsobte si ho, aby vám seděl jako ulitý.

Zápis můžete v průběhu psaní dotvořit kresbičkami, hesly a myšlenkami, které vás v průběhu napadnou. Všechny poznámky si dobře uschovejte a mějte je u sebe po celou dobu rituálu. Těm, co mají slabší vůli, doporučuji nosit poznámky i několik dní po skončení rituálu.

Rituál krásy fáze metamorfóza

2. fáze: „Metamorfóza“

Přichází druhá fáze, která je už příjemnější. Může následovat ihned po první fázi, nejpozději ale druhý den večer. Metamorfóza je symbolem pro rozloučení se se starým a přivítání nového prostřednictvím koupele.

Odličte se, odlakujte si nehty, sundejte všechny šperky (pokud můžete). Připravte si teplou koupel, zapalte si svíčky nebo aromalampu a do koupele přidejte éterický olej, který milujete.

Připravte si také olejovou směs na tělo po koupeli, například smícháním olivového oleje a éterického oleje z levandule. Vyberte takové oleje, které máte ráda. Můžete vybírat z široké nabídky — malinový, kokosový, melounový, arganový... I éterických olejů vhodných pro ošetření pokožky je velké množství — levandulový, mandarinkový, manuka, kadidlo, zázvor… Důležité je, aby vám výsledná vůně i konzistence seděla jako druhá kůže.

Jak se zrodí „nové já“

Vlezte si do vany a nezapomeňte mít na očích zápis z fáze uvědomění. Relaxujte, odpočívejte, myslete jen na sebe, na svá přání, tužby, svou krásu vnitřní i vnější a změnu, které chcete dosáhnout. Voda z vás symbolicky smyje vše, co má být odplaveno. Z vany či ze sprchy vycházejte uvolněná, nabitá odhodláním a pevnou vůlí. 

Rozpusťte si vlasy a prsty je rozčešte. Pomalu a s láskou. Týká se přání změny i jich? Řekněte jim to. Podobně jako afirmace, vyřčená přání mají větší sílu než ta nevyřčená.

Namíchaný tělový olej naneste na celé tělo. Nespěchejte. Vnímejte každý kousek těla, dívejte se na sebe s láskou a zvědavostí. Nevynechejte žádné místo a sáhněte i tam, kam běžně tělový olej ani krém nenanášíte — mezi prsty, chodidla, kotníky, za uši, zátylek…

Během druhé fáze buďte opět obklopená příjemnou a nerušenou atmosférou.

Rituál krásy fáze výprava

3. fáze: „Výprava“

Výprava je poslední fází a časově i fyzicky nejnáročnější. Jsem si ale jistá, že si ji užijete. Výprava — skutečná cesta, výlet — symbolizuje cestu od přání k realizaci, která pomůže upevnit rozhodnutí. Výpravu si naplánujte a podstupte zcela sama – v přírodě bez lidského kontaktu a měla by trvat alespoň tři hodiny.

Vyrazte na svou výpravu s novým předsevzetím a přáním. Pokořte překážky, kterým byste se obyčejně vyhnula — potok, kopec, sráz, hustý les. Neposlouchejte žádnou hudbu, jen své srdce a přírodu. Běžte na místo, kde jste ještě nikdy nebyla, dovolte si ztratit se. Pokud se na to cítíte, zasprintujte si, přelezte spadlý strom, nasaďte vysoké tempo. Ať vaše cesta připomíná dobrodružství, ne vycházku. Dívejte se kolem sebe a najděte po cestě místo, které vám připadá zvláštní.

Na tom místě vytvořte svůj památník změny. Naskládejte na sebe kameny, z větví spleťte hnízdo, vyšlapejte do sněhu ornament, z listů na zemi vytvořte spirálu. Myslete na sebe, na svou změnu. Nebraňte se žádným emocím. Jste tady sama, svobodná. Pobrečte si, zazpívejte, smějte se, jak už dlouho ne, zatancujte si. Nikdo vás neuvidí. Není důležité, jestli dílo vydrží věčně nebo jen hodinu – důležité je, abyste tvorbu procítila a osvobodila mysl. Vraťte se domů jako žena, kterou chcete být.

Od této chvíle je vaše staré já minulostí. Poznámky z fáze uvědomění mějte u sebe — dejte si je do peněženky, na noční stolek, vytvořte si z nich nástěnku, abyste nepolevila ve svém snažení.

Rituály nám pomáhají prožít mystickou zkušenost, která v nás zanechá zvláštní emoce a pomohou nastolit nový začátek. Nejde o to, jestli přesně dodržíte jednotlivé kroky. Přizpůsobte si je. Důležité je intenzivní emoční prožití.

Krásné Vánoce!

Autorka článku

NikiNiki Pavlíková
 
Nemůžu se nabažit čerstvého horského vzduchu a radosti z vlastnoručně zasazených rostlinek. Miluji čaj a silnou kávu. Pomalu propadám józe a nadobro jsem propadla cestování. Lépe mi to píše než mluví, a proto věčně datluji do klávesnice nebo plním papír inkoustem.
 
Těším se na každou kosmetickou novinku, knihu i film. Jsem vizuálně založený člověk, proto si užívám výhledů, obrázků a barev. Ale nejvíc ze všeho beznadějně miluji svou dcerku Nefeli.
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Vybrat si organický parfém jen podle popisků? Jde to. Přečtěte si, jak...
Jak si vybrat parfém bez toho, abyste ho „očuchali“
Heureka