Bezvodé balzámy – trumfnou pleťové krémy, nebo ne?
Dlouho mě lákalo vyzkoušet přírodní kosmetiku na pleť, ale měla jsem strach. To, co jsem používala, fungovalo. Nechtěla jsem znovu skončit s obličejem plným pupínků jen proto, že jsem chtěla vyzkoušet něco nového. Kosmetiku na pleť nekupuji v obchodech už dlouho – to, co jsem používala, bylo vždy od kosmetičky, která ty moje pohromy způsobené na první pohled atraktivní nebo levnou kosmetikou vždycky léčila.
V létě nám ale dorazil Balm Balm. Protože jsem připravovala všechny popisky, věděla jsem o ní první poslední. A moc mě lákalo ji vyzkoušet – při nejhorším budu zase od své kosmetičky poslouchat, co jsem to zkoušela za blbiny.
Nejvíce mě lákal bezvodý balzám na obličej. Proč? Popravdě, nikdy předtím jsem žádný balzám na obličej neměla v ruce. Používala jsem jen krémy. Nevěděla jsem, jak vypadá, jak se s ním pracuje, jestli mi bude sedět – prostě jsem to riskla a objednala.
Co je to bezvodý balzám?
Bezvodý balzám je směs nejčastěji bambuckého či kakaového másla a různých olejů. Jak název sám napovídá – neobsahuje žádnou vodu. Hodí se na všechny typy pleti, stačí ho použít mnohem méně než krému a díky éterickým olejům krásně voní.
Bambucké/kakaové máslo a oleje – no tak to jsem zvědavá, blesklo mi hlavou, když jsem udělala objednávku. Abyste pochopili, když jsem zkoušela oleje na pleť z drogérie, většinou to dopadlo katastrofou a dlouhou dobu jsem byla přesvědčená o tom, že oleje na pleť pro mě jednoduše nejsou.
První dojem? Malinký balzámek s výraznou vůní
Po pár dnech mi přišel Ladybio balíček a já rychle hledala balzámek. „Cože? To je tak malinký?“ podivila jsem se, když jsem uviděla krabičku. Vím, že obsahuje 30 ml, jenže mé reálné představy o velikostech se od skutečnosti velmi liší.
Byla jsem zvědavá. Rychle jsem ho vybalila z krabičky a otevřela. A to tak divoce, že jsem na sebe kousek vylila. Začínala jsem být zoufalá – mini balzámek, který teče jako voda? Co to sakra je? Venku zrovna panovaly třicítky a já si říkala, že se musel roztopit po cestě. Dala jsem ho do ledničky, ale stejně jsem raději napsala naší Renči na backoffice, jestli je to normální. Když mi potvrdila, že jo, zůstal už celé léto v ledničce.
Jak vypadá balzám na obličej?
Obličejový balzám má většinou balzámovou konzistenci. Záleží však na teplotě okolí – může se více rozpustit, nebo naopak ztuhnout. Barva se u každé značky liší – zrovna Malý šípkový zázrak Balm Balm je bílý. Můžou se v něm objevit malé hrudky (což je většinou ztuhlé bambucké máslo, které roztaje).
Konzistence bezvodých balzámů
Všechny bezvodé balzámy jsou směsí másla a různých olejů. Teplota na ně působí úplně stejně jako třeba na máslo, které vyndáte z ledničky. Pokud jsou v chladu, jsou pevnější – pokud se vystaví horku, roztopí se a tečou. Pokud máte v koupelně tepleji, nebo tam máte sušičku, je lepší nechat balzám v ledničce – minimálně přes léto určitě.
Balzám Balm Balm se mi povedlo otestovat ve všemožných teplotách. Balíček mi dorazil v těch největších letních vedrech, co si umíte představit. A balzám v podstatě tekl. Na podzim jsem s ním letěla do Jižní Ameriky, přežil cestu letadlem i trek divočinou, kde teploty klesaly k –5° C. Několikrát zmrznul a znovu se rozpustil – a víte co? Přežil. Jen jsem si ke konci používání všimla, že když byl rozpuštěný, oleje pravděpodobně vylezly nahoru a máslo se udrželo dole. Takže pokud se vám rozpustí na úplnou vodu, doporučuji ho promíchat (třeba párátkem) a strčit ztuhnout do ledničky.
https://www.ladybio.cz/balm-balm-sipkove-serum-maly-zazrak/
https://www.ladybio.cz/balm-balm-sipkovy-balzam-maly-zazrak/
https://www.ladybio.cz/balm-balm-cistici-olej-maly-zazrak/
Co u mě vyhrává – balzám na obličej, nebo pleťový krém?
Pleťový krém známé všichni. Má běžnou konzistenci, některé krémy jsou hutnější, některé jemnější – ale liší se především tím, že krém obsahuje vodu – kdežto balzámy mají místo vody oleje.
Na první pohled se může zdát, že krémy (které obsahují vodu) jsou pro pleť lepší, protože pokožka se musí hydratovat. Ale pleť sama o sobě vodu zvenčí nepřijme – pokud by to uměla, stačilo by ji pravidelně omývat vodou. Pokožka neumí „pít“ vodu, přijímá jen tu, kterou ji dáváte zevnitř – pitným režimem, zeleninou a ovocem.
Balzám na pleť se hodí pro všechny typy pleti – záleží na tom, co ohledně pokožky řešíte, pak jen vybrat balzám, který obsahuje vhodné oleje. Tím, že neobsahuje vodu, se nekazí tak často a není potřeba používat mnohdy drastické chemické konzervanty. Místo nich balzám často obsahuje éterické oleje. Balzámu stačí nanést menší množství než krému. A tak i na první pohled mini balzámek vydrží stejně dlouho, nebo dokonce déle než obyčejný krém.
Jak správně používat balzám na obličej?
Balzám se nanáší na vlhkou pokožku (ne na suchou, jako je zvykem u běžného krému). Buď ji navlhčíte obyčejnou vodou, nebo – což doporučuji – pomocí tonika nebo květové vody. Opravdu stačí jemně. Proč? Balzám se do vlhké pokožky mnohem lépe vpije.
Za mě vyhrává balzám. I když je na první pohled mastnější, krásně se vpije do pokožky a nechá ji hebkou a skvěle hydratovanou. Mívám často problém, že po mastnějším krému se mi dělají pupínky, po jemnějším krému lišeje. Balzám mi tohle nedělá ani v zimě.
Jak vybrat bezvodý balzám podle typu pleti?
Pokud nevidíte radu v popisku, podívejte se na složení a vždy vybírejte podle olejů, které balzám obsahuje.
Pro normální pleť můžete vyzkoušet téměř cokoli – záleží na vaší zkušenosti s různými oleji. Pro mastnou a aknózní pleť vybírejte z balzámů, které obsahují antibakteriální oleje – tam patří třeba tee trea, šalvěj, levandule, aloe vera, konopný olej, šípkový olej, olej z hroznových jader. Pro suchou pleť naopak balzámy, které obsahují oleje „těžší“ s kyselinou olejovou – kokosový, makadamový, mandlový či meruňkový. U citlivé pleti se vyhněte éterickým olejům, které ji můžou dráždit.
U mě bezvodé balzámy vyhrály na plné čáře a ke krému se jen tak nevrátím. Hlavně jsem se otrkala, zjistila jsem, že i já můžu mít kosmetiku na olejové bázi, a dokonce se poslední měsíc zkouším odličovat arganovým a ricinovým olejem. A pleť jen kvete.
A co vy? Vyzkoušeli jste balzámy? Vedou u vás, nebo jste zůstali u krémů? Dejte nám vědět do facebookové skupiny Jsem Ladybio.