V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?

Milé maminky a babičky, vím, že chcete pro svoje nejmenší to nejlepší. A také vím (jsem taky máma), že nemáte čas číst sáhodlouhé litanie o kosmetice pro miminka (těch je na internetu kvadrilión), takže tento článek bude velmi specifický: praktický a vycházející z mé zkušenosti. Jdeme na to.

BIO-kosmetika-pro-minika-novorozence

Pokožka novorozenců se skládá ze stejných vrstev jako ta dospělá, ale je pět krát tenčí a nevyvinutá

Dětská pokožka je citlivá. To ví všichni. Nabídka dětské kosmetiky proto není marketingový tah, ale cesta, jak těm našim drobečkům vybudovat silnou imunitu. V čem je dětská pokožka jedinečná?

  • Má pět vrstev jako dospělácká, ale je pět krát tenčí,
  • mazové a potní žlázy se teprve vyvíjejí (proto se miminka nepotí a mají horší termoregulaci), dětská hydrolipidová vrstva má jinou strukturu než dospělá, proto jsou děti náchylnější k suché pokožce a dehydrataci,
  • pokožka se vyvíjí až do šesti let, do tří let je velmi citlivá na UV záření, skladbu potravin, kosmetiku, prací prostředky apod.,
  • mezi kožními buňkami dětské kůže jsou větší mezery než u dospělé, proto do ní snadněji pronikají škodliviny.

Citlivost a jemnost kůže miminek přímo nabádá, abychom si vybavili koupelnu arzenálem olejíčků, krémů, pudrů a balzámů. Opak je pravdou. Co dětská pokožka potřebuje, je zejména šetrnost. Z vlastní zkušenosti vím, že miminku do tří měsíců stačí čtyři přípravky — mýdlo, olej, čaj a krém na opruzeniny. Za dárkové sady a balíčky pečující kosmetiky poděkujte, ale nechejte si je na později.

Novorozenci se v první fázi života učí přežít. I když leží v postýlce zabalené do peřinky jako vánočky, svádějí boj, učí se přizpůsobit, adaptovat. Stejně jako jejich kůže. Nechejte ji co nejvíce prostoru vytvořit si vlastní obranný systém. Pozorujte ji, pomáhejte jemnými přípravky a rázně zakročte, až když se objeví problém. 

„Ty ji koupeš jen jednou týdně? Zbláznila ses?”

Šokovaný výraz mé mamky mi na chvíli vnukl myšlenku, že jsem krkavčí matka zanedbávající dítě, ale víte co? Dělala jsem správně. Děti se rodí s ochranným filmem, mázkem, odborně vernix caseosa. Ano, takové to bílé mazlavé, co kazí naivní představu všech, co si myslí, že se děti rodí růžové, suché a jemňoučké. Tento mázek má však velmi zásadní vliv na zdraví pokožky. Hydratuje, zvláčňuje, je bohatý na antioxidanty, vitamíny A a E, lipidy a obranné látky proti mikrobům a bakteriím. Ideálně by se neměl umývat alespoň 24 hodin. Jedině tak nabízí pokožce dostatečnou ochranu v prvním týdnu života. Mázek se doporučuje po porodu jen setřít a zbytek vmasírovat jako tělové mléko. Miminko je chráněné, krásně voní „miminkovstvím”, což pomáhá mamince tvořit mléko. Pokud to ve vaší porodnici dovolí, neváhejte a neumývejte prcka. V jiném případě požádejte alespoň o bonding bez umytí. Dvě hodiny jsou pořád lepší než nic.

To byla jen taková zajímavost, kterou, bohužel, ne všechny můžeme využít. Pokud rodíte v porodnici, která se řídí zvyklostmi osmdesátých let (a že jich ještě je), můžete pro zdraví pokožky svého drobečka dělat následující:

  • poprvé koupat miminko ve vaničce až po týdnu. Během prvních dnů umývejte jen ručičky, chodidla, zadeček za pomocí vlhké plenky,
  • koupel by neměla trvat déle než 5 minut,
  • voda by měla mít 37°C (vanička se zabudovaným teploměrem stojí kolem tři sta korun),
  • nepřidávejte do vody žádnou kosmetiku (pokud neřešíte nějaký problém s pokožkou), můžete do vody přidat hrnek heřmánkového nebo řepíkového čaje. Na vlasy také nepoužívejte žádnou kosmetiku,
  • vodu z pokožky ručníkem nestírejte, ale spíše ťupkejte, aby voda sama nasákla do ručníku. Tření dráždí pokožku,
  • po prvním týdnu života koupejte miminko maximálně 3 krát týdně, ve třetím měsíci můžete koupat častěji.

 
Já jsem svou holčičku v prvních týdnech koupala jen v heřmánku. Pak jsem si vzala na pomoc hypoalergenní mýdlo pro miminka a pořídila jsem ho i pro to druhé, co se za pár měsíců narodí.

„Ten můj miláček má lupy jak strouhanku”

Stroupky ve vlasech, které připomínají lupy, mamky u miminek řeší velmi často. Nejde o lupy, ale o seboroickou dermatitidu, která je způsobená zvýšenou činností potních žláz. Není to nic vážného, většinou stroupky samy vymizí. Budou vás ale hodně štvát. Budete mít chuť vzít škrabku a tu škaredou slupku sloupnout. Neuděláte to, ale možná u kojení neodoláte a budete se je snažit seškrábnout nehtem. To taky nedělejte! Můžete poškodit vlasové kořínky a určitě podráždíte citlivou kůži na hlavičce. Co tedy s tím?

Postižená místa vydatně promazejte panenským olejem — kokosovým, mandlovým nebo slunečnicovým. Na hlavičku nasaďte bavlněnou čepičku a klidně ji tak nechejte celý den. Pokud vám to vadí, tak alespoň půl hodiny před koupáním. Zrohovatělá kůžička změkne, a tak ji budete moci snadněji vyčesávat dětským měkkým hřebínkem. Masáž hlavičky pomůže s prokrvením a obnovou kůže. Mějte trpělivost, než se kůže na hlavičce uzdraví, může to nějaký ten měsíc trvat.

Pokud ale stroupky vytvářejí tlustou souvislou vrstvu, poraďte se s pediatrem.

Znáte zázračný krém na opruzeniny?

Nehezké a bolavě vypadající opruzeniny jsou strašákem každého rodiče. Když jsem hledala a ptala se po spolehlivém krému, odpovědi se tak různily, že jsem z toho nebyla vůbec chytrá. Tady totiž platí jasné pravidlo: každé dítě je jiné a každému pomáhá něco jiného. U nás doma  naštěstí zabodoval hned na první dobrou klasický Bepanthen. Později jsem zkoušela různé přírodní i méně přírodní krémy, ale nepomáhaly. U sousedů Bepanthen nezabíral, za to dětský zásyp ano. Zkrátka, musíte zkoušet. Doporučuji však ve složení hledat zinek, ten pomůže téměř vždy.

Když pominu opruzeniny, čím dalším pečovat o pokožku? Nejlepší jsou panenské oleje — nejvhodnější je kokosový, mandlový nebo slunečnicový. Zvláčňují a obsahují vitamíny a minerály, které nejen vyživují pokožku, ale také pomáhají vytvářet přirozený kožní film. Nebo speciálně vytvořené krémy pro miminka, které respektují specifičnost jejich pokožky. Z přírodní kosmetiky doporučuji mou oblíbenou značku Balm Balm.

Ještě chci připomenout, že o pokožku se nestará jen kosmetika. Za zdraví pokožky může strava a vhodné oblečení — nejlépe přírodní materiály (bavlna, mušelín, bambus, pozor však na vlnu, ta může způsobit alergii).

Opalovací krémy pro miminka nejsou zbytečnost

Krémy na opalování obecně patří mezi kosmetiku, ve které se objevuje nejvíce chemie. Jsou v nich látky, které se dokážou usídlit v organismu, často pocházejí z ropy a některé jsou dokonce hořlavé. A tak některé maminky raději miminka opalovákem nemažou, ale schovávají je ve stínu. Jenomže škodlivé UV paprsky pronikají látkou i sklem a dokážou se odrazit od kamenů, písku, fasád, betonu a vody. Miminko tedy ve stínu není dostatečně chráněno! Vybrat vhodný opalovací krém přitom není žádná věda. Nejsnadnější cesta je navštívit e-shop nebo obchod s přírodní kosmetikou (jako jsme například my). Přírodní opalovací krémy neobsahují umělá barviva, petrochemické látky, parfemace ani agresivní konzervanty. Základ naopak tvoří rostlinné oleje a minerály, které na pokožce vytvoří pečující film, přes který UV záření nepronikne. Chcete vědět více o dětských opalovacích krémech

Kůže miminek a dětí je na UV záření mnohem citlivější než u dospělých, protože melanocyty jsou méně aktivní a nedokáží se účinně bránit.

Miminka nepotřebují velké sady kosmetiky. Potřebují hlavně jemnost a jednoduchost, která chápe jejich specifické potřeby. Nikdy neuděláte špatně, když budete pokožku mazat mandlovým olejem a do vaničky místo pěny do koupele přidáte heřmánkový čaj. Opruzeninám nejspíš nezabráníte, ani vyrážkám z jídla a stroupkům ve vlasech. Ale vždy budete mít po ruce přírodní péči, která pomůže. Bez chemie, bez obav.  

Autorka článku

Niki-Pavlikova-Copywriter

Niki

Nemůžu se nabažit čerstvého horského vzduchu a radosti z vlastnoručně zasazených rostlinek. Miluji čaj a silnou kávu. Pomalu propadám józe a nadobro jsem propadla cestování. Lépe mi to píše než mluví, a proto věčně datluji do klávesnice nebo plním papír inkoustem.

Těším se na každou kosmetickou novinku, knihu i film. Jsem vizuálně založený člověk, proto si užívám výhledů, obrázků a barev. Ale nejvíc ze všeho beznadějně miluji svou dcerku Nefeli.