V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Boom přírodní kosmetiky: Jen marketing, nebo změna myšlení?

To, že přírodní kosmetika zažívá v poslední době boom, je jasné. Všude, kam jen oko dohlédne, na nás vyskakují reklamy na přírodní kosmetické přípravky. Ženám, maminkám, babičkám a ani mužům už dávno není jedno, co na svou pokožku patlají. Je to však jen otázka image, nebo jde skutečně o změnu životního stylu?
 
prirodni_kosmetika
 
Jako autorka článku se musím přiznat: „Poslední dobou doslova ujíždím na lžičce panenského kokosového oleje jako čistidla zubů. Následuje nanesení bambuckého másla na místo mého předraženého hydratačního krému od luxusní značky. Vše samozřejmě v BIO kvalitě. Ano, na začátku jsem si připadala cool a všechno nakoupila po vzoru jedné influencerky na YouTube. Ale s odstupem času musím konstatovat, že to fakt funguje. Ty zuby jsou bez povlaku a takto hebkou pleť už jsem neměla, ani nepamatuji.“

Pryč jsou doby, kdy zákazník vzal do ruky první šampon nebo tělové mléko, a aniž by se podíval na etiketu, šoupl ho do nákupního košíku. Nic naplat, je potřeba mít na paměti, že s čím pokožka přijde do kontaktu, to vstřebá. Když si pak člověk uvědomí, že pokožka se tak stává vstupní bránou našeho těla, je volba přírodních kosmetických produktů celkem jasná. Protože takový koktejl, který vznikne na konci dne z chemických látek v krémech, antiperspirantech, šamponech či mýdlech, není zrovna lákavý. 

Sepsali jste si někdy seznam všech látek ve všech přípravcích, které během dne používáte? Zkuste to. Možná zjistíte, že je toho opravdu dost, co vaše pokožka spořádá. Nezapomeňte ani na antiperspiranty s hliníkovými solemi a váš oblíbený balzám na rty. 

Je bio a přírodní kosmetika jen marketingový tah?

Trend přírodní a bio kosmetiky není jen otázkou životního stylu. Stále se najde celá řada odpůrců, kteří za pojmy eko, bio, veganské , přírodní nebo organické  vidí  jen dobře promyšlený marketingový tah. Bohužel jim musíme dát trošku za pravdu. Ano, marketingový trik, jak přilákat zákazníky, to v dnešní době určitě je.  Zejména pokud se podíváme na tzv. Produkty Greenwashingu. Ale naštěstí to není jediný důvod, proč stoupá obliba přírodní a bio kosmetiky. Mrkněme se na to podrobněji.

Představte si, že ráno zpozorujete suchou pokožku na rukou. Doma však máte jen pár věcí. Mezi ně patří olivový olej, máslo a parafínový materiál z ropy. Co byste si na ruce namazali? Každý si může vybrat toho svého favorita. Tím posledním zmíněným je nám dobře známá vazelína. Dali jste jí přednost před ostatními?

Dneska mnoho zákazníků ani nepřekvapí, že vazelína je běžnou součástí kosmetických přípravků. Za posledních 100 let se stala nepostradatelným pomocníkem nejen při výrobě kosmetiky. Přesto i vazelína se na trhu zrodila s otázkou: „Jak vydělat na odpadním produktu, který vznikal při těžbě ropy?“  

/ere-perez-zelene-povzbuzujici-serum-30-ml/

https://www.ladybio.cz/balm-balm-cistici-olej-maly-zazrak/

Chemik Robert Chesebrough doporučoval vazelínu k použití na rány a popáleniny. Nakonec však vyšlo najevo, že nemá žádný lékařský účinek. Pomáhá v hojení popálenin tím, že po namazání na ránu zamezuje pronikání mikrobů do rány a brání vysychání. Jde tedy o marketingový tah, nebo chytré řešení na vícero problémů?

Po staletí si lidé brali z přírody to nejlepší. Již Egypťanky nedaly dopustit třeba na hennu, kterou si barvily vlasy. Nejznámější je Kleopatra, která jí měla velmi v oblibě. Nasekané kopřivy a odvary z bylin znaly už naše pra pra pra babičky a hojně je využívaly. Vidíte, dneska jsou to běžně používané přípravky. Hennu najdeme v drogeriích stejně jako kopřivový šampón.

Fakta o přírodní kosmetice:

  • je vyrobena z přírodních složek; 
  • obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů a hydratačních látek;
  • neobsahuje ropné  látky na bázi silikonů;
  • neobsahuje chemické konzervační látky ani chemické  barvicí látky;
  • jako vonné složky slouží éterické oleje;
  • neměla by být testována na zvířatech. 

Zdraví a kosmetika

Chemické přípravky v kosmetických výrobcích mohou vést i ke zdravotním problémům. Sloučeniny hliníku, parafín, propylenglykol, sodium benzoate a jiné chemické látky v malém množství určitě neuškodí, avšak v každodenních dávkách mohou způsobit nemalé zdravotní komplikace či alergické reakce.

Lidský otisk na planetě se odráží i v přírodní kosmetice

Volba přírodních produktů není pouze otázkou zdraví. Jde také o životní otisk, který po sobě zanecháme. V čem budou žít naše děti? Jaká bude planeta za 100 let? Budou mít naše děti a jejich děti dostatek pitné vody a zdravého jídla? I když se to na první pohled nezdá, i to souvisí s kosmetickými přípravky. 

Přírodní kosmetika využívá látky z rostlin tak, jak je příroda vymyslela. Jednoduše nevyužívá jejich změněné chemické složení. Díky tomu je přírodní kosmetika biologicky odbouratelná. Navíc je často balena do obalů z kukuřičných škrobů, které vypadají jako plast. Také u ní nevznikají zbytečné obaly, což podporuje zero waste smýšlení. 

Chemické produkty zanechávají svou stopu v přírodě nejen při jejich používání, ale také při samotné výrobě. Pokud jsme si na začátku kladli otázku, zda jsou přírodní produkty otázkou image, nebo jde o životní styl, můžeme říci, že vlastně obojí je správně. 
Podle všeho trend této kosmetiky nespočívá jen v image a společenském zařazení. Jde ruku v ruce se změnou našeho myšlení a uvědomění si, že naše zdraví ovlivňuje vše kolem nás. Není to jen jídlo, ale celá řada okolností, které mají vliv na kvalitu lidského života. V podstatě nejde o to, že ze dne na den změníte celý svůj život. Ale začnete si vybírat, co s vámi rezonuje. Zásadní změna se dá udělat už v tom, že přestanete podporovat výrobky, které nejsou v souladu s vašim přesvědčením. 



https://www.ladybio.cz/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

Proto se dá říci, že přírodní kosmetiku si vybírají ti z nás, kterým není jedno jejich zdraví a směr, kterým kráčí naše chování vůči přírodě. Záleží jim na zachování čistého životního prostředí pro další generace. Přírodní kosmetické přípravky mají v oblibě lidé, kteří jsou si vědomi své odpovědnosti za svou životní stopu, kterou na planetě zanechají.

Nakonec je jedno, jak to vše s přírodní kosmetikou začalo. I kdyby to byl jen marketingový tah. Je dobré, že se lidé ptají a zajímají o dané téma. Pokud vše okolo přírodní kosmetiky přivede další lidi k zamyšlení, co vše používají a jaký to má efekt na jejich životy a životy dalších generací, je to určitě dobrá zpráva.

Jaký názor na věc máte vy? Je přírodní kosmetika pouze dočasným trendem, nebo se za tím skrývá pomalý návrat k ochraně přírody a našeho zdraví? Podělte se o svůj názor ve skupině Jsem ladybio – my jsme zvědavé. :-)