Co je cassia a proč stojí za to ji vyzkoušet?
Cassia, často mylně označovaná jako neutrální henna, není ani neutrální, ani henna. Ani není zcela bezbarvá. Má velmi podobné účinky, ale přeci jen je v něčem výjimečná.
Cassia obovata neboli senna obovata se velmi podobá barevné hennové směsi. Stejně jako ona tvoří po smíchání s vodou směs konzistence bláta a voní po spařeném seně. Primárně se používá jako perfektní přírodní kondicionér (nebo výživná maska). Blondýnkám však může vlasy lehce zesvětlit a vytvořit přirozený zlatavý nádech. Ale pozor – opravdu jen blondýnkám. Brunetky a tmavovlásky mají smůlu, ty se budou muset spokojit s perfektním kondicionérem. Řekneme si to ještě jednou – žádná z přírodních barev vlasy nezesvětluje. Opravdu ani jedna – ani henna, ani indigo ani cassie.
Cassia se pěstuje v Indii, Egyptě a Núbii. Její listy se suší a drtí na prášek zelené barvy (stejně jako henna nebo indigo). Mimo ozdravení vlasů působí i proti plísním kůže. Je antibakteriální, antimykotická a působí proti:
- roztočům,
- mikrobům,
- svědění hlavy
- ekzémům,
- léčí psoriázy.
Jak casii použít?
Z krabičky vybalíte zelený prášek. Rozmíchejte ho v misce s horkou vodou, ve které udržíte ruku. Směs postupně napatlejte na celou hlavu, pak z vlasů vytvořte drdůlek a nasaďte si koupací čepici nebo si hlavu obalte potravinovou fólií. Aby byly vlasy pěkně v teple, zabalte je i do ručníku. Cassii nechte působit minimálně 60 minut, ale na hlavě ji můžete nechat i několik hodin nebo přes noc. Do směsi můžete přidat bylinky, my rády používáme skořici nebo perníkové koření. Paprika například ladí výsledný efekt mírně do zlata. Experimentům se meze nekladou, studnicí inspirace jsou čaje - heřmánek pro blondýnky, černý čaj pro brunetky. Jako přídavek do směsi je vhodný hřebíček, víno, šípkový a ibiškový čaj i citrusová šťáva.
Cassia dodává vlasům zdravý lesk a látky důležité pro regeneraci. Nevpíjí se do vnitřní struktury vlasu jako chemická barva, ale důkladně ho obalí. Vyplní drobné mezery - praskliny, roztřepení - narušený vlas je tak zacelený a posílený. Tím vlasy získávají nejen pružnost a lesk, ale i objem.
Cassia jako nejlepší přírodní kondicionér
Tak schválně, kolikrát jste si povzdychla nad reklamou, kde modelka hodí krásnou zdravou hřívou vlasů? Koupila jste si jeden kondicionér, tam zase masku – ale pořád ten výsledek není stejný jako na obrazovce. Vsadíme se, že ta modelka to nemá z chemické kosmetiky, ale používá cassii. Tak zvaná bezbarvá henna může za to, že jsou vlasy krásně hebké, lesklé a hladké. Navíc blondýnkám dodá neskutečný zlatavý nádech.
Nemusíte se obávat, že vám s dříve chemicky barvené vlasy chytnou nádech do modra nebo zelena – jak se dočtete níže, naopak se doporučuje jako kúra při přechodu na přírodní barvení. A ještě prozradíme, že vás vyjde levněji než maska v obchodě.
Přecházíte z chemické barvy na hennu?
Když jste si vybrala přírodní barvení, je dobré si nejdříve projít ozdravnou kúrou – cyklem s cassií. Přírodní hennové barvy totiž na chemicky ošetřené vlasy špatně chytají. Proč? Chemie barví „zevnitř“ – naruší strukturu vlasu a barva pronikne dovnitř. Vlasy jsou tak poničené, můžou být suché a lámavé. Přírodní barvy naopak obalují každý vlas zvenku a chrání ho. Aby tak hennová barva krásné přilnula a byla výrazná, musí být struktura vlasu neponičená a zdravá. A to zajistí právě cassia.
Pokud jste se barvila chemií dlouho, doporučujeme tři vrsty cassie alespoň v rozestupu měsíce a až poté nanést hennu. Nebudete tak hned z prvního barvení zklamaná, naopak se vám vlasy uzdraví a budou pěknější než kdy dříve.