V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Co je to šelak a proč nemá mít v kosmetice místo?

Jakoby přes noc se šelak stal nedílnou součástí naší manikúry – nejen v kosmetických salonech, ale často i doma. Díky svým vlastnostem a faktu, že je produktem samotné matky přírody, se o něm smýšlelo jako o možném „náhradníkovi“ akrylu a UV gelu. Vše se zdálo být fajn. Až do roku 2009, kdy ho North American Contact Dermatitis Group zařadila na seznam látek, které mohou na lidské pokožce vyvolat alergickou reakci.

co-je-to-selak

Co je to ten šelak? Nebo shellac?

Šelak (nebo anglicky shellac) je přírodní pryskyřice, živice (vysoce viskózní organická kapalina), která se získává z výměšků malého, červeného broučka červce lakového. Tento konkrétní hmyz totiž pomocí zvláštního sekretu (šelaku) chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Šelak umí vzdorovat kyselinám, působením světla tvrdne a bod varu má 80–120 °C.

Jaké jsou výhody šelaku?

  • Fyziologicky nezávadný,
  • biologicky odbouratelný,
  • nemá žadný zápach,
  • není jedovatý,
  • je to přírodní lepidlo.

Kde všude šelak najdete?

Šelak můžete najít ve složení rtěnky, řasenky nebo laku na vlasy. Ale 100% na něj narazíte, pokud se vydáte na manikúru do salonu. Když se řekne šelak, jako první vás pravděpodobně napadnou právě nehty. Vypadá podobně jako lak na nehty. Rozdíl je však v tom, že manikérka pak vrstvu podobnou laku nenechá jen zaschnout, ale vytvrdí ji pod UV lampou. Díky šelaku nehty působí zdravě, upraveně a „nalakované“ vydrží cca 14 dní. Bez škrábanců, bez slupování, bez nutnosti cokoli opravovat. Navíc nejsou tak nepřirozeně tlusté jako gelové či akrylové nehty. Jenže něco za něco...  

Když je šelak tak účinný, proč mu říkáme ne?

Není „vegan friendly“: U nás nenajdete žádné kosmetické produkty, které by obsahovaly látky získávané ze zvířat. To je první naše „ne“ pro šelak.

Obsahuje látku methylpyrrolidone: Jedná se o chemikálii, která byla už v roce 2001 přidána na seznam toxických látek, které mohou poškozovat reprodukční systém člověka.

Tvrzení laku pod UV lampou nám neprospívá: UV záření se venku za stálého mazání opalovacím krémem s faktorem alespoň třicet vyhýbáte, abyste zabránila předčasnému stárnutí kůže a pigmentovým skvrnám. Solárium je pro vás sprosté slovo, ale na manikúře své ručky dobrovolně vsunete do UV lampy? A navíc – co když chcete dostat vrstvu šelaku dolů? Tady se neobejdete bez acetonu. V dlouhodobém horizontu aceton způsobuje řídnutí nehtové ploténky a může ji i poškodit.

Vyberte si módní vegan netoxické laky na nehty

Vyrobit 100% přírodní lak na nehty zatím není možné, ale chytré a uvědomělé hlavy přišly s novou generací laků na nehty ze světa přírodní kosmetiky. Jsou vegan, neobsahují až deset toxických látek jako běžné laky na nehty, nabízejí skvělé krytí a výdrž, efekt gelových nehtů a také módní barvy — od nude, přes temné, až po svítivé či třpytivé. Podívejte se například na 9-Free laky na nehty Glossworks (neobsahují 9 běžných toxických látek jako jiné laky na nehty).

https://www.ladybio.cz/glossworks-9-free--lak-na-nehty-9ml/

https://www.ladybio.cz/glossworks-netoxicky-odlakovac-100-ml/

https://www.ladybio.cz/glossworks-9-free-bb-podkladovy-lak-na-nehty-9-ml/