Historie antikoncepce aneb jak ochrana proti početí mapuje čas
Proti nechtěnému početí se lidé chránili již dávno před námi – byť ne vždycky úspěšně. Nejspolehlivější metodou proti otěhotnění je sexuální abstinence, kterou ale dokáže vydržet jen málokdo. A proto na světě vznikla antikoncepce, jejíž počátky se mapují daleko do naší historie.
Úplně první antikoncepční ochranou byl kondom vyrobený z rybích a zvířecích střev, jehož zrod se datuje k roku 1640. Od té doby ale uplynulo hodně času a v řekách proteklo mnoho vody. Pojďme se společně podívat, jak antikoncepce datuje čas!
Kondomy a jejich vývoj
Kondomy představují úplně první způsob ochrany, kterou používali muži. Od úplně prvních kondomů naštěstí uplynula spousta času. Kondomy ze zvířecích střev postupně nahradily kondomy gumové, které se vyráběly od roku 1844 a často se recyklovaly pro další použití, jež byly následně vytlačeny kondomy latexové, s nimiž se můžeme setkat i dnes. My v LadyBio dále rozlišujeme kondomy na vegan a nevegan - což ve zkratce znamená pouze to, že vegan kondomy neobsahují kasein. A také dbáme na co nejnižší obsah chemikálií.
Dámská ochrana – pesar
Ačkoli se proti otěhotnění chrání ženy, až do roku 1838 byl tento úkol na mužích, kteří museli používat kondomy. V tomto roce ale Američan Wilde vytvořil první dámskou antikoncepci – pesar. Jedná se o bariérovou metodu ochrany proti početí, která má podobu gumového kloboučku. Ten se nasadí na děložní čípek, kde zabrání průchodu spermií až do dělohy.
Nitroděložní tělísko
Další variantou dámské ochrany proti nechtěnému početí je nitroděložní tělísko. S tímto nápadem přišel již v roce 1909 Richard Richter, který tělísko vyrobil ze střeva bource morušového. O několik let později – konkrétně v roce 1920 - německý gynekolog Gräfenberg, toto tělísko doplnil o drátek vyrobený z tzv. německého stříbra stříbra – tedy slitiny mědi, niklu a zinku.
Ačkoli se jednalo o novou metodu, jak zabránit početí, dočkalo se nitroděložní tělísko odsouzení pro riziko zánětlivých komplikací. Následně se tělíska začala vyrábět z plastu, objevily se i varianty vyrobené z mědi. Současná nitroděložní tělíska mají tvar písmene T a zavádí se přímo do dělohy.
Základy hormonální antikoncepce
V současné době je nejpoužívanější formou ochrany hormonální antikoncepce. Zázračné pilulky, na jejich účinnost se spoléhá mnoho žen a dívek. Základy pro hormonální antikoncepci byly položeny na přelomu 50. a 60. let, přičemž úplně první antikoncepční pilulka byla schválena roku 1960.
Je pravda, že se velice snadno užívají a slibují i řadu dalších výhod, ovšem ne vždy je tou nejlepší cestou - cesta plná hormonů, kterými si řada žen a dívek svá těla zanáší i několik let.
Moderní současnost
Trendem současné doby je kombinovat nehormonální antikoncepci se spermicidními gely fungujícími na principu chemického ničené spermií. Nemá žádné vedlejší účinky a doporučuje se používat zároveň s dámskou antikoncepční ochranou – pesarem. U nás na LadyBio samozřejmě naleznete ekologické přírodní varianty běžných spermicidních gelů.
Pohodlná metoda proti početí – antikoncepční náplast
Jednou z variant kombinované antikoncepce je i antikoncepční náplast představující velice pohodlný způsob, jak se může žena chránit proti otěhotnění. Zajímavostí je, že účinnost těchto náplastí je údajně ještě vyšší, nežli účinnost hormonální antikoncepce. Principem náplasti je zabránit ovulaci, čehož je docíleno působením dvou hormonů – gestagenu a estrogenu. Ke vstřebávání hormonů dochází přes kůži, což ženu chrání před zažívacími problémy. Účinnost náplasti se udává v horizontu 24 hodin, kdy se z náplasti do krevního oběhu ženy uvolní hormony v ní obsažené.
Vaginální kroužek
Vaginální kroužky se vyrábí z vysoce elastické umělé hmoty. Jedná se o formu antikoncepce, u které žena nemusí užívat pilulky a nemusí tak pamatovat na pravidelnost. Kroužky obsahují estrogeny a gestagenu, což jsou dva hormony zabraňující dozrávání vajíček. Na rozdíl od náplasti jsou hormony vstřebávány poševní sliznicí. Při správném zavedení žena přítomnost vaginálního kroužku necítí, manipulace s touto antikoncepcí je velice snadná a pohodlná. Účinnost kroužku je srovnatelná s hormonální antikoncepcí, výhodou navíc je, že ani partner o přítomnosti kroužku během pohlavního styku vůbec neví.