5 tipů, jak začít s přírodním barvením
První barvení přírodními barvami je tak trochu dobrodružství. Přesně nevíte, jak to dopadne a těšení se střídají obavy. Každá z nás vychází z jiné pozice – některé jste se ještě nebarvily vůbec a s barvením úplně začínáte, některé jste se doposud barvily chemickými barvami a některé jste si vlasy odbarvovaly na blond. 5 kroků však máme společných. Jak začít s přírodním barvením?
1) Je důležité vědět, jak přírodní barvy barví
U henny ani hennové barvy vám bohužel nikdy nemůžeme říct, jak přesně chytne. Výsledek jednoduše nepoznáte, dokud ho samy neotestujete. Ale pomoct vám mohou 2 věci. Henna ani hennové barvy vám nikdy vlasy nezesvětlí a výsledný odstín záleží na vaší barvě vlasů. Jak to myslím? Představte si, že na své vlasy přikládáte látku takové barvy, kterou jste si vybraly. Ale ta látka je jemná, průsvitná – vytvoří s vaší původní barvou vlasů zcela nový, unikátní odstín. A čím více kusů látky přiložíte, tím sytější odstín získáte. To znamená, že opakovaným barvením budete dosahovat sytějšího a sytějšího odstínu.
Pokud máte blonďaté, světlé a jemné vlasy, počítejte s tím, že odstín henny bude výraznější, sytější a zbarví se více do zrzava. Naopak pokud jsou vaše vlasy tmavší, henna se zbarví lehce do červena či vytvoří červené odlesky na sluníčku. Na tmavé, černé vlasy pak nemusí zbarvit vůbec.
U již namíchaných hennových barev je to podobné – jen při přechodu z blond na tmavě hnědou nebo černou to trvá déle, protože je třeba vícekrát vrstvit vybraný odstín.
Henna na blonďatých, světle hnědých, jemných vlasech sytě září, brunetky naopak získají odstín do červena nebo odlesky na sluníčku.
2) Vyměňte chemické šampony a vlasový styling za přírodní
Nedělá to dobrotu kombinovat chemické šampony a vlasový styling s přírodními barvami. Vlasy nabarvené hennou či hennovou barvou samozřejmě můžete umýt chemickým šamponem a pravděpodobně se nic nestane. Ale jde o to, že chemické šampony obsahují silikony, na které přírodní barva špatně chytá. Proto je dobré alespoň 3 týdny před přírodním barvením chemii nahradit přírodou. A taky, proč bychom se snažily vyhnout chemii v barvách, když bychom dennodenně používaly chemické šampony i styling? To moc nedává smysl. Změna nám vítr v peněžence neudělá a vlasům to jen pomůže.
TIP LADYBIO
Před hennováním si umyjte hlavu přírodním šamponem. Pak nabarvěte vlasy podle návodu. Hennu z hlavy smývejte jen vodou (žádný šampon), nakonec jen naneste přírodní kondicionér a opláchněte.
3) Proveďte kúru s cassií
Pokud se barvíte chemickými barvami nebo vlasy zesvětlujete peroxidem, vždy doporučujeme minimálně 2–3× provést kúru s cassií. Cassia je rostlina, která nebarví, ale dodá vlasům potřebnou regeneraci. Struktura vlasu poničená chemickými barvami či odbarvováním – díky cassii se ozdraví. Henna či hennová barva pak lépe chytne. Navíc si tak můžete jednoduše a beze strachu vyzkoušet, jak vám to s přírodní barvou půjde. S cassií, hennou i hennovými barvami se pracuje velmi podobně. Je to také zelený prášek, který se míchá s vodou, směs se nanáší na vlasy a nechává působit. Plusové body u nás cassia dostává právě za „barvení nanečisto“.
A mimochodem, i když s barvením teprve začínáte a žádnou chemii jste nepoužívaly, je fajn vlasy na barvení připravit a ozdravit je pomocí cassie.
4) Máte strach z výsledku? Jednoduše přírodní barvu otestujte
Žádný stres při čekání na výsledek s nabarvenou hlavou. Hennovou barvu můžete před barvením otestovat a získat představu, jaký odstín čekat.
Jak na to?
- Z pytlíku si odsypte trošičku prášku hennové barvy.
- Připravte směs podle návodu – smíchejte s vodou, příp. nechte odstát.
- Vemte chomáč vypadaných vlasů ze svého kartáče na vlasy.
- Chomáč vlasů nabarvěte dle návodu a počkejte si na výsledek.
- A je to – máte odstín, který můžete po barvení očekávat.
5) Dvoufázové barvení – výraznější odstín a větší jistota, že barva správně chytne
Technika dvoufázového barvení se hodí pro všechny – začátečníky, ostřílené hennařky, pro ty, které chtějí dosáhnout tmavých a černých odstínů, i pro dámy, které zakrývají šediny. Dvoufázové barvení má 3 varianty a můžete si vybrat, která pro vás bude nejlepší. Začátečníci můžou zkusit kteroukoli, ale měli by vždy začít kúrou s casií. Ostřílené hennařky už vědí, co je pro jejich vlasy nejlepší a která varianta jim sedí. Těm, které chtějí dosáhnout tmavých až černých odstínů, stejně jako dámám, které kryjí šediny, doporučujeme dvojku – podložení hennou – či trojku – vrstvení 1 odstínu.
1. Cassia + henna či hennová barva: Nejdříve proveďte kúru s cassií – díky ní vlasy zregenerují. Až pak naneste hennu či hennovou barvu. Uvidíte, že vám pěkně chytne.
2. Henna + hennová barva: Nejdříve použijte hennu – položíte tak základ a vlasy krásně ozdravíte. Až pak naneste hennovou barvu. Ale nezapomeňte – henna se vymývá pomaleji než ostatní barvicí bylinky, proto se barva může vymývat lehce do zrzava. Při dalším barvení se pak rozdíly smažou.
3. Vrstvení jednoho odstínu: Vyberte si odstín a pořiďte si 2 krabičky. Barvu pak naneste stejným postupem, dvakrát po sobě. Pamatujete na to, jak jsem přirovnávala přírodní barvení k vrstvení poloprůsvitných látek na sebe? Čím sytější barvu chcete, tím více zkuste vrstvit. Některé z nás chytne na poprvé dokonale, jiné až v druhé či třetí vrstvě.
Barvení hennou či hennovou barvou není žádný mýtus. Jsou to barvy, které fungují a při dodržení postupu vám chytnou hned na poprvé. Na hlavě působí stejně dlouho jako chemické barvy – stačí hodinka. Jsou to barvy, kterými se barvili už staří Egypťané i Římanky, proč by neměly fungovat zrovna vám?