V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Jak správně zavést menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek je dámská ekologická hygienická pomůcka. Můžete ji používat až 10–15 let. A šetříte tak životní prostředí i svou peněženku.
Kalíšek se zavádí do pochvy, kde sbírá menstruační krev. Musí se vyprazdňovat podle toho, jak silná je menstruace – doporučujeme dvakrát až pětkrát denně nebo po čtyřech až dvanácti hodinách. Často kalíšek stačí vylít ráno a večer ve sprše. Někomu představa vylívání krve nevadí, jiným může připadat nechutná. Ale nenechte se odradit. Není to tak hrozné, jak to zní – ona totiž menstruační krev sama o sobě nezapáchá. Ten zápach, který znáte z vložek nebo tamponů vzniká rozkládáním krve. A protože se krev v kalíšku nerozkládá, nezapáchá. Přečtěte si, jak kalíšek správně zavést a vyndat.

jak_zavest_menstruacni_kalisek

První zavedení kalíšku může být zapeklité, ale praxe dělá mistry

Zavedení menstruačního kalíšku — stručný návod pro rychlíky

1. Zkouška nanečisto: vyzkoušejte si kalíšek ještě před menstruací.

2. Vyvaření kalíšku: 5 minut ve vodě, kalíšek musí plavat. Zbavíte ho všech bakterií, které se mohly objevit.

3. Skládání kalíšku: nejjednodušší varianta – tvar písmene C. Tzn. zmáčknout k sobě a přepůlit. Ale podívejte se i na další varianty skládání.

4. Zavádění: nejlépe v podřepu, zasuňte složený kalíšek. Rozevře se a přilne k poševní stěně.

5. Kontrola: jemně zatahejte za stopku. Když kalíšek nepůjde vyjmout, je správně zaveden a vy jste správně chráněná.

6. A je to – můžete sportovat, plavat, blbnout... Nebudete o něm vědět. :-)

Podrobný návod pro detailisty

Zavádění kalíšku si nejdříve zkuste nanečisto. Ještě před menstruací, abyste poznala, jestli je kalíšek na svém místě a správně rozevřen.

A teď naostro...

Pokud to jde, vyzkoušejte si kalíšek, když budete doma nebo když budete moct kdykoli odběhnout na toaletu a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Eliminujete tím zbytečný stres a nepříjemné pocity. Pokud máte obavy, že by mohl protéct, vemte si první den pro jistotu vložku nebo intimku. Ale uvidíte, že zůstane čistá.

Před každou menstruací kalíšek vyvařte ve vodě po dobu 5 minut. Měla byste to udělat pokaždé, když kalíšek kamkoli odložíte. Pokud jej používáte během menstruace, stačí ho jen vypláchnout horkou vodou a opět zavést. Při každé manipulaci s kalíškem mějte dobře umyté ruce.

Při zavádění si zkuste najít ideální polohu, doporučujeme v podřepu nebo s jednou nohou na stoličce nebo na vaně. Aby se lépe zaváděl, navlhčete ho vodou nebo použijte lubrikační gel na vodní bázi. Kalíšek přeložte napůl a uchopte jej mezi palec a ukazováček. Složený kalíšek zaveďte do pochvy. Až bude celý kalíšek v pochvě, můžete jej pustit. Kalíšek se sám rozevře, přilne k poševní stěně a vytvoří se podtlak. Ten zajistí, aby menstruační krev stékala jen a přímo do kalíšku. Zda je kalíšek správně zaveden, zjistíte tak, že jej jemně zataháte za stopku, která je na jeho konci. Pokud vám kalíšek nepůjde vyjmout, je správně zaveden a vy jste správně chráněná. 

Jak kalíšek skládat

Menstruační kalíšek můžete skládat různými způsoby. Nejjednodušší je složit ho do tvaru písmene C – v podstatě ho nejdříve zmáčkete a přitisknete horní okraj k sobě a pak přeložíte na půl. Ale až se budete nudit, můžete vyzkoušet i jiné varianty.

Vyjmutí menstruačního kalíšku 

Stručný návod pro rychlíky

1. Vyjmutí: stiskněte spodní část kalíšku – uvolní se podtlak a vytáhněte.

2. Vymytí: vymyjte horkou vodou a buď zasuňte zpět, nebo uložte.

3. Skladování: vždy v přiloženém látkovém pytlíčku nebo krabičce – ukládejte ho, až se úplně suchý. 

Podrobný návod pro detailisty

Při vyjmutí kalíšku je třeba zrušit podtlak. Stiskněte spodní část kalíšku, uvolní se a půjde vám krásně vytáhnout. Pak ho jen vymyjete horkou vodou a zavedete znovu.

Kalíšek skladujte v přiloženém látkovém pytlíčku či krabičce, než jej budete opět potřebovat. Ukládejte ho vždy až úplně suchý. Nezapomeňte jej před použitím vždy sterilizovat.

Menstruační kalíšek je skvělá investice - šetří peníze, nabízí pohodlí, čistotu a svěží pocit

Co dělat, když...

Ukážeme vám i několik krizových řešení, ale prosím myslete na to, že se běžně nestávají – jsou pouze pro vaše „co kdyby...“

... když kalíšek nejde vyndat
Než začnete stresovat, co jste pokazila, uklidněte se, kalíšek se „tam dole“ opravdu nemá kam ztratit. Na konci pochvy je děložní čípek, přes který nemůže nic projít. Pokud vám kalíšek nejde vyndat, zkuste se zhluboka nadechnout, několikrát zatlačit (jako když jste na velké) a uvidíte, že za chvilku nahmatáte stopku a kalíšek vytáhnete.

... když kalíšek protéká
Příčin může být více – kalíšek se nerozvinul, jak měl, je vysoko zavedený nebo je naopak zavedený moc nízko. Když vám začne protékat, nezahazujte ho – zkuste ho podruhé zavést trošku jinak – níž nebo výš, zkontrolujte, jestli se správně rozvinul a vznikl podtlak (viz výše). Nebo zkuste jiný typ skládání.

... když vám stopka zavazí 
Stopku můžete zastřihnout = zkrátit, kalíšku se nic nestane. Jen ji nezkracujte hned, protože se vám zdá moc dlouhá. Zkracujte ji až potom, co kalíšek „na živo“ vyzkoušíte.... když potřebuji kalíšek vymýt na záchodě v kabince
Vemte si s sebou do kabinky lahev s vodou a kalíšek vylijte a vymyjte vodou. Můžete ho také vytřít vlhčenými intimními ubrousky. A pak šup zpátky do pochvy. 
 
Už jsme vás přesvědčili, ale nevíte, jakou velikost nebo značku? Výhody a nevýhody značek najdete v článku Značky menstruačních kalíšků podle LadyBio. Nebo se podívejte, jak vybrat správnou velikost, recenze zákaznic nebo jak proběhlo první použití kalíšku u naší LadyBio Niki. 
 

Menstruační kalíšek doporučuje 7 ze 7 redaktorek magazínu LadyBio.