Tyto potraviny zhoršují pach potu
Anglicky se tělesnému zápachu říká BO, neboli body odor. Každý z nás se potí jinak, někdo intenzivněji, někdo méně. Obecně platí pravidlo, že čím více se člověk potí, tím lépe funguje v jeho těle zdravá látková výměna. Například lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou, se vždy budou potit méně, jejich organismus je totiž zpomalený a nefunguje, jak má.
Pocení se nebraňte
Pocení je totiž znak zdravého těla. Existují však lidé, kteří mají s pocením problém. Potí se více, než ostatní, a jejich pot také často více zapáchá. Existuje ale řešení, které může pomoci tělesný zápach minimalizovat a snížit tak své BO.
Jaké jídlo může za nepříjemný pach potu?
O tom, že česnek nebo cibule nám způsobí zápach z úst, všichni víme. Ale co tělesný zápach? Víte, že jej ovlivňuje skladba potravin, které jíme?
- Potraviny obsahující síru: Brokolice, zelí, květák, česnek, cibule… Všechny tyto potraviny zintenzivňují tělesný zápach. Řešením je ponořit tyto potraviny na chvíli do horké vody se špetkou soli. Vliv na pach těla se minimalizuje.
- Červené maso: Pokud konzumujete maso, buďte si jisti, že vysoký obsah aminokyselin v červeném masu zvyšuje vaši neatraktivnost pro druhé pohlaví. Tento výzkum prováděli dokonce čeští vědci a výsledky byly publikovány v roce 2006 v Chemical Senses.
- Na studii 30 žen, které neužívaly hormonální antikoncepci, se zjistilo, že pokud tyto ženy držely 2 týdenní bezmasou dietu, zápach jejich podpaží byl pro muže značně atraktivnější.
- Alkohol: Přílišné pití alkoholu není dobré nikdy. Zajímavým faktem ale je, jak moc zvyšuje náš tělesný pach. Alkohol je ve své podstatě pro tělo jed. Tělo při jeho odbourávání metabolizuje alkohol v játrech (podobným způsobem tělo metabolizuje cukr, když dáte dítěti plechovku Coly, je to stejné, jako jedna Plzeň) a zbytek vylučuje přes póry. Odtud odporný pach alkoholiků.
- Ryby: „Ryba voní jako ryba." U konzumace ryb nebo mořských plodů se může projevit porucha trimetylaminurie. Mimo ryb se to týká i konzumace vajec nebo jater. Chyba je v poruše metabolismu glycinu, trimetylamin je poté vylučován tělesnými tekutinami a způsobuje zápach rybiny.
- Sladké jídlo, nebo naopak nedostatek sacharidů: Není cukr, jako cukr. Zdravé cukry (z ovoce, dopoledne z brambor, pohanky, atd.) tělo potřebuje. Nebraňte se proto za každou cenu jejich konzumaci. Pouze omezte přílišný přísun bílého cukru celkově a sacharidů dopoledne.
Deodorant nebo antiperspirant? Jaký je mezi nimi rozdíl?
Jednoduše řečeno deodoranty působí na pokožce, antiperspiranty pod pokožkou. Deodoranty eliminují zápach potu, antiperspiranty zabraňují výskytu potu.
Na první pohled by se mohlo zdát, že antiperspiranty nabízejí lepší řešení pocení, ale je tady jedno obrovské ALE. Antiperspiranty obsahují tak malé molekuly, že se dostávají pod pokožku a tam blokují potní žlázy, aby pot nevystoupil na povrch. A tady právě nastává ten problém. Kam tedy pot, který obsahuje toxiny, putuje? Logicky si hledá úložiště někde jinde. Tento nepřirozený proces se pak může projevit například zhoršením akné, padáním vlasů, kožní vyrážky, podráždění... V horším případě se toxiny začnou usazovat v lymfatickém systému nebo v jiné tělní soustavě.
Deodoranty eliminují zápach potu tím, že napadají bakterie, které zápach způsobují. Zároveň však eliminují i samotné pocení, takže se nemusíte obávat nehezkých mokrých koláčů v podpaží. Tím, že deodoranty operují na pokožce, nezatěžují organismus.
https://www.ladybio.cz/moi-vert-prirodni-deodorant-60ml/
Není deodorant jako deodorant. Jak vybrat ten správný?
Jestli chcete udržet své tělo čisté a bez chemie, logicky dáte přednost deodorantům. Ale i tady na vás čekají úskalí. Běžné deodoranty s chemickým složením často obsahují látky (parabeny, alkohol, ftaláty), které zatěžují pokožku alergeny, přiliš ji vysušují, způsobují zarudnutí nebo pálení. Přírodní deodoranty naopak nabízejí pečující a jemné složení založené na esenciálních olejích, rostlinných máslech, panenských olejích, gelu z aloe vera a minerálních solích. A výběr je opravdu široký. K dostání jsou přírodní deodoranty krémové, kuličkové, krystalové, ve spreji...
- Kuličkové - roll-on deodoranty vypadají na první pohled jako běžné "kuličkáče". Naberou tenkou vrstvu deodorantu a nabízejí rychlé a pohodlné nanesení.
- Sprejové - přírodní deodoranty ve spreji mají pumpičkový rozprašovač. Nejsou jako běžné spreje, protože ty obsahují chemické aerosoly, které jsou zátěží jak pro pokožku, tak pro životní prostředí.
- Krémové - tak jak napovídá název, krémové deodoranty se nanášejí podobně jako pleťový krém. V kelímku se vám nabízí hutná konzistence, kterou prsty rozetřete do podpaží.
- Tuhé - vysunovací tuhá tyčinka obsahuje opět rostlinná másla a panenské oleje, éterické oleje a výtažky z bylin. Nanášení je velmi snadné a pohodlné.
Přírodní deodoranty americké značky Honestly pHresh mají tak důmyslně propracované složení, že nejen úspěšně eliminují pach a do jisté míry redukují pot, ale zároveň omezují růst chloupků!
Dalším úskalím pro někoho může být vůně a účinnost. Přírodní deodoranty nikdy nebudou vonět jako ty chemické. Přírodní deo hrají ovocnými, bylinkovými a květinovými vůněmi v natural podobě. Kdo je zvyklý na chemické pseudo-rostlinné vůně, může být nepříjemně překvapen. Kdo miluje vůni čerstvě natrhaných květin, čichá ke kávě a voní mu vše, co roste, bude z přírodních olejů nadšen. Také je dobré vědět, že přírodní deodoranty neudrží podpaží suché 24 hodin denně. Před vlhkosti vás žádný přírodní deodorant neochrání. Je tedy na vás, jestli dáte přednost komfortu s možným negativním důsledkem pro pokožku, nebo vsadíte na šetrnost vykoupenou občasným osušením podpaží papírovým kapesníčkem.
Zajímá vás téma deodorantů, ale v článků jste nenašli odpovědi na některé své otázky? Zeptejte se nás na našem Facebooku, ve skupině Jsem LadyBio nebo na e-mailu ladybio@ladybio.cz