Jednoduchý návod, jak poznat pravou přírodní kosmetiku
Zájem o přírodní kosmetiku stále roste. Bohužel se na této vlně zkouší svést i značky, které si na čistě přírodní kosmetiku pouze hrají. Naučíme vás pár triků, jak 100% přírodní kosmetiku poznat jedním rychlým mrknutím.
Základním poznávacím znamením jsou certifikáty
Přírodní kosmetika obsahuje pouze přírodní složky. Ale jak je poznat? Nejjednodušší je řídit se certifikáty. Stačí se podívat na obal a máte jasno. Bohužel nevýhodou je, že mnoho značek s přírodní kosmetikou certifikačním procesem zatím neprošlo. I když je složení jejich produktů čisté jako lesní studánka, odznáček nemají.
CPK – certifikát CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) uděluje nezávislý kontrolní orgán Kontrola ekologického zemědělství o.p.s. (KEZ) české přírodní kosmetice. Podmínkou pro získání certifikátu je používání pouze přírodních surovin. Produkty nesmí obsahovat syntetické látky a složky škodlivé pro lidské zdraví.
CPK bio – striktnější odnož certifikátu CPK navíc vyžaduje obsah přírodních surovin pocházejících z kontrolovaného zemědělství v množství nad 20 % z celkového složení.
Ecocert – největší certifikační společnost, která působí mezinárodně, vznikla ve Francii. Aby produkt dostal certifikaci, musí obsahovat minimálně 95 % přírodních surovin. Výrobky označené certifikátem Ecocert nesmí obsahovat parabeny, syntetické parfémy, silikony a další nežádoucí látky.
BDIH – certifikát pocházející z Německa. Mimo požadavky na přírodní složení klade důraz na ekologické pěstování surovin a ochranu zvířat.
Vegan – certifikát uděluje britská nezisková organizace Vegan Society, která byla založená na podporu filozofie a životního stylu veganství. Kosmetické produkty označené ochrannou známkou Vegan nesmí obsahovat žádné živočišné složky a zároveň nesmějí být v žádné fázi výroby produktu testovány na zvířatech.
Leaping Bunny – mezinárodní certifikát Leaping Bunny neboli česky ‚skákající zajíc‘ zaručuje, že výrobek ani jeho jednotlivé ingredience nebyly v žádné fázi zpracování testovány na zvířatech.
Cruelty Free – certifikát uděluje společnost PETA produktům vyrobeným v USA. A zajišťuje, že výsledný produkt ani jednotlivé ingredience nebyly v žádné fázi zpracování testovány na zvířatech a zároveň nesmí obsahovat žádné suroviny živočišného původu.
https://www.ladybio.cz/antonin-b-ceramides-enriched-desert-serum/
https://www.ladybio.cz/ere-perez-rasenka-s-mandlovym-olejem/
https://www.ladybio.cz/balm-balm-sipkove-serum-maly-zazrak/
Když chybí certifikát, přichází na řadu složení
Pokud kosmetika nemá žádný certifikát, nezbude vám než otočit lahvičku a začít zkoumat složení. Můžete narazit na krém s extraktem z aloe vera nebo vlasový šampón s arganovým olejem. Jedna přírodní složka ale přírodní kosmetiku nedělá (jak se nám bohužel někteří výrobci snaží podsunout). Důležité je kompletní složení produktu.
Které látky nemají v přírodní kosmetice místo?
Jeden rychlý pohled vám bude stačit k tomu, abyste poznali, zda je kosmetika opravdu přírodní. Pokud najdete v ingrediencích některou z těchto složek, o přírodní bio kosmetiku se nejedná.
- Ropné deriváty — Bývají součástí krémů i balzámů na rty. Najdete je pod názvy jako vazelína, petrolatum, paraffinum liquidum nebo mineral oil. Jde o levný vedlejší produkt ropného průmyslu, který se v kosmetických přípravcích používá ke zvláčnění pokožky.
- Parabeny — Syntetické konzervační prostředky, které jsou označovány za možnou příčinu vzniku rakoviny. Odhalíte je jednoduše pod názvy metylparaben, etylparaben, propylparaben a butylparaben.
- Silikony — V šampónech a pleťových krémech můžete narazit na silikony, které se používají ke zjemnění vlasů a pleti. Na vlasech ale vytvářejí vrstvu, která vlasy zatěžuje a ty pak těžknou. Na pleti zase vzniká neprodyšný film. Silikony se schovávají pod názvy s koncovkou -cone, -conol nebo -xane, nejčastěji Dimethicone, Cyclopentasiloxane a Cyclomethicone.
- SLS (sodium lauryl sulfate) a SLES (sodium laureth sulfate) — Syntetická pěnidla bývají součástí šampónů a sprchových gelů. SLS a SLES jsou původně čisticí prostředky (např. Jar na nádobí), které se postupně dostaly i do kosmetiky. Pění, odmašťují a čistí. Ale také vysušují a vyvolávají alergické reakce.
- PEG — Složky, které mají za úkol zvýšit propustnost kůže pro další látky. Protože se ve složení kosmetiky s PEG nachází další chemie, vyšší vstřebávání určitě není nic příznivého.
- Parfémy — Syntetické vonné látky mohou vyvolávat alergie nebo podráždění kůže. Ve skutečné přírodní kosmetice je nikdy nenajdete.
Rada na závěr: Látky ve složení se vždy řadí podle množství od nejvyššího, tzn. čeho je v produktu nejvíc, to najdete na začátku.
Trocha chemie ano? Ne!
Výrobci a prodejci kosmetiky, která je přírodní jen názvem, se občas ohánějí argumentem, že bez kapky nebo spíš několika velkých kapek chemie to nejde. Teď už jim neuvěříte. Každá chemická složka je nahraditelná tou přírodní. Bez chemie to jde, a moc dobře.
Chystáte se zkoumat certifikáty a složení kosmetiky ve své koupelně? Pokud nakupujete na LadyBio, nemusíte. Kvalitu kosmetiky pečlivě hlídáme. Žádný silikon, PEG ani paraben nám neunikne.
Čtěte dál:
Čím se liší levná a drahá přírodní kosmetika?
Nikoleta neboli Surová dcérka: O veganství, raw stravě a cestování
Ere Perez: Nejočekávanější dekorativka léta je konečně u nás!
Kajakářka Amy Hilgertová: Příroda je přirozenější, ale musí fungovat