Kokosový olej a jeho vlastnosti a využití v kosmetice, v kuchyni i při hubnutí
Kokosový olej je všestranný, téměř univerzální. Je výborný k vaření, v kosmetice, ale do výčtu můžeme zahrnout boj s obezitou i podváhou, zdravější a silnější zuby, protože pomáhá vázat vápník, silnější imunitu, zdravější trávení, boj s kvasinkami, hydrataci, boj s akné a lupénkou.
Jak se kokosový olej vyrábí a který je nejkvalitnější?
Kokosový olej je rostlinný tuk, který se získává lisováním kokosového "masa", té vnitřní bílé jedlé části kokosu. Takový kokos vyroste na kokosovníku ořechoplodém. První, co bychom měli u kokosového oleje vědět je, že jej nelze dělit na panenský a extrapanenský (i když se to na etiketách často uvádí). Pod názvem „virgin“ najdeme nerafinovaný olej bez chuti, pod názvem „pure“ nerafinovaný s typickou kokosovou chutí, a pak rafinovaný.
Často se setkáte s názorem, že kokosový olej není pro naše tělo zdravý. Ano, je z 90 % tvořen nasycenými mastnými kyselinami, což asi podlomilo kolena mnoha zdravě žijícím lidem. Není to tak špatné, jak by se mohlo zdát. Nasycené mastné kyseliny tvoří krátké řetězce. To znamená, že v optimální míře se neukládají v podobě podkožního tuku, ale naopak ho pomáhá spalovat. Samozřejmě vše je potřeba brát s mírou.
Další jeho unikátní vlastností je, že obsahuje kyselinu laurovou. Je to přesně ta kyselina, která umožňuje použití kokosového oleje v kosmetice, protože v suchém stavu má mýdlovou konzistenci. Samotná je mírně toxická a dráždí sliznice, ale ve správném poměru je skvělá do kosmetiky nebo saponátů. Srovnatelné množství této látky má i palmový olej, proto se dá snadno nahradit tím kokosovým. Kokosový olej téměř neoxiduje – dlouho vydrží bez lednice, protože obsahuje asi 1,7% polynenasycených mastných kyselin.
Kokosový olej se nejčastěji využívá k vaření
Kultury třetího světa, které se stále drží svých tradic, konzumují kokos a kokosový olej denně. Zejména proto, že je snadno dostupný. U těchto lidí odborníci vysledovali, že je nepostihují civilizační choroby ani obezita. Osobně si nemyslím, že je to zásluha jen kokosového oleje. Podobné národy a kmeny si tvoří domácí výrobky bez obsahu pesticidů. Bezmasá jídla převyšují nad masitými. V kombinaci s dostatkem pohybu a prakticky nulovým stresem, jsou účinky takového životního stylu vidět okamžitě.
Kokosový olej se v minulosti získával ručně, dnes už je ale taková metoda téměř nevyužívána. A když náhodou najdete ručně zpracovaný olej, pekelně si připlatíte. Takto získaný olej je nejkvalitnější, investice se určitě vyplatí. Další a cenově dostupnější metoda je lisování za studena. Během výroby se nepoužívají žádné chemikálie, ani se olej nevaří, takže nepřichází o své vlastnosti. Získávání oleje pak probíhá dvojí cestou – suchou a mokrou metodou. Suchá znamená, že kokosové "maso" se nasuší a v lisech se vylisuje. Mokrá metoda znamená, že "maso" se namele a získá se z něj kokosové mléko. Olej se pak vyselektuje fermentací, centrifugou nebo enzymatickými procesy. I při těchto metodách se občas použijí vyšší teploty, ale ne takové, aby poškodily unikátní vlastnosti.
Méně kvalitní kokosový olej se získává rafinací, kdy kokosové „maso" ještě před sušením prošlo čistícím procesem - rafinací. Poté nastupuje bělení, dezodorizování vysokými teplotami. Takový kokosový olej si nezachová mnoho svých vlastností, a proto se k jejich zvýraznění použije hydroxid sodný, který odstraní mastné kyseliny. Nevím, jestli takový olej nazývat olejem, ale spíše se hodí termín hmota. Tato hmota se pak zkupuje ve velkém do chemických kosmetických výrobků. Neovlivní barvu ani vůni a ještě se mohou ve složení pyšnit slovem kokosový.
Jak rozeznat kvalitní kokosový olej?
Určitě jej kupujte v menším množství. Pokud si koupíte kilo oleje za 90 korun, už to samo o sobě napovídá o méně kvalitním oleji. Nebojte si připlatit. Stojí to za to. Přírodní a dobrý kokosový olej voní jako kokos, má mírně nažloutlou barvu a hlavně se neprodává po kilogramech. Využijte specializované obchody, jako například LadyBio, kde je vysoká kvalita zaručena.
Kosmetiku s BIO kokosovým olejem najdete i v našem eshopu.
https://www.ladybio.cz/moi-vert-prirodni-deodorant-60ml/
https://www.ladybio.cz/balm-balm-starter-kit-organicke-pece-na-oblicej/
https://www.ladybio.cz/ere-perez-make-up-ovesne-mleko/
Základní kámen přírodní kosmetiky
Kokosový olej je pro kosmetiku skvělé řešení. Používá se do opalovacích krémů, ale jako samotný opalovací krém jej nepoužívejte. Jeho UV filtr na pokožku nestačí, tady doporučuji používat v kombinaci s malinovým olejem, který má SPF 20-50, podle kvality. Kokosový olej zastupuje hydrataci a stejně jako aloe vera zklidňuje podráždění. Je dobrý do opalovacích krémů, ale také po opalování.
Na co ale UV filtr samostatného kokosového oleje stačí, je ochrana vlasů před silným sluncem. Dá se použít jako kondicionér. Ochrání vlasy a zároveň zacelí konečky. "Obyčejné" šampony jsou vyráběny tak, aby odstranily z vlasů co nejvíce mastnoty. Pokud výběr šampon příliš neřešíte nebo problematice nerozumíte, své vlasy poškozujete. Dochází k přesušení, což se projevuje krepatěním. Tento stav vlasů pak většinou řešíme balzámy nebo postřiky na olejové bázi. A jsme zpět u oleje. Kromě toho, že byste měli použít přírodní šampon, doporučuji před každým mytím do konců vlasů vetřít kokosový olej a nechat chvilku působit. Vyhněte se pokožce hlavy, suchost vlasů je hlavně v konečcích a mnoho oleje u pokožky pak má z následek ztrátu objemu. Olej nanášejte vždy před umytím, a pak použijte přírodní šampon, který nepřesušuje vlasy a odstraní pouze přebytečný olej.
Zázračný účinek má také na pokožku. Viděla jsem videa, kde se slečna od kořínků vlasů až po chodidla denně natírala kokosovým olejem. Byl nadšená z toho, jak byla její kůže hydratovaná, bez šupinek, vypnutá a čistá. Jediné, co může být překážkou, byla mastnota. Doporučovala natřít se olejem před koupelí a nechat chvíli působit.
Věděli jste, že každá pokožka tvoří na svém povrchu tenký film, který ji chrání před volnými radikály, alergeny, špíně a nebezpečnými částicemi? Tvorba vrstvy zabere několik hodin. Pokud se myjete dvakrát denně, váš ochranný film nemá mnoho šancí chránit pokožku. Lékaři doporučují se mýt obden, dokonce až jednou za tři dny (což asi nezatrnulo pouze mě). K ochraně přirozené vrstvy při mytí doporučuji přírodní mýdla s kokosovým olejem.
Nejspíš vás překvapí, že kokosový olej můžete použít k prevenci a ošetření akné. Nejideálnější je pro suchou a namáhanou pokožku. Mluvím o loktech, patách a kolenou. Já osobně používala kokosový olej na suchá místa na rukou, která ani nesvědila, ani nečervenala, prostě se tvořila. Kokosový olej kůži hydratoval a zjemnil.
Když jsme u pokožky, kokosový olej můžete použít jako odličovač makeupu. Popere se i s voděodolnými líčidly. Myslím, že je skvělou alternativou odličovačů, protože odličovače často obsahují alkohol a pokožku vysušují. Proto je potřeba dále použít krém nebo sérum na napnutou pleť. Pokud se odlíčíte kokosovým olejem, zároveň aplikujete i hydrataci a pnutí tak vůbec nenastane. Rozloučíte se i se šupinkami na obličeji.
Kokosový olej ocení i muži při holení. Muži používají mýdla, krémy nebo pěny na holení. Přípravků je hodně a mají mnoho společného - alkohol, parfémy a vše, po čem musí nanést krém. Je to stejné jako s těmi odličovači, prostě místo pěn na holení nabídněte muži kokosový olej.
Úžasný je také jako krém na ruce a jako prevence před jaterními skvrnami. Léčí také záděry. Kokosový olej se vstřebává do hloubky pokožky, kde regeneruje buněčnou strukturu. Navíc obsahuje vitamíny A, C a E a ty jsou známy svými účinky porážející stárnutí buněk. Díky jejich vlastnostem bude vaše pokožka pružná, mladistvá a hydratovaná.
Žena se zajímavým pravidlem krásy
Četla jsem rozhovor se ženou, která měla jedno velice zajímavé pravidlo. Nenanáší na sebe nic, co se nedá sníst. Myslím, že za úvahu to stojí. I co se týče třeba zubní pasty. Nanášíme ji na místa, které snadno vstřebávají látky, a tak do těla dostáváme velké množství chemikálií jen pouhým vmasírováním při čištění zubů. Kokosový olej je antibakteriální, to už víme. Zároveň bělí zuby. Účinky nejsou tak markantní jako u peroxidu nebo u citronů, ale nepoškozuje sklovinu a ještě zastoupí stejnou funkci jako zubní pasta. Do jisté míry dokáže i léčit zubní kaz. Ideálně jej smíchejte třeba s mátovým olejem. Samozřejmě, když se zeptáte svého zubaře, může mít jiný názor.
Kokosový olej je v kosmetice zázračný. Nahrazuje mnoho syntetických složek a přidává něco navíc. Naučila jsem se „kokosák“ dávat do dezertů a ten samý používám i na obličej. Mám velmi problematickou pleť s akné, ale kokosový olej, i přesto, že je mastný, vyrovnává mou pleť. Navíc zahojí ranky po akné - promastí je a nevytvoří strupy. Já osobně můžu olej jen doporučit.