Konopná kosmetika - univerzální lék?
V dobách hladomorů a hospodářských krizí, bylo významným zdrojem potravy. V chudých oblastech Indie je dodnes přidáváno do pražené pšenice a rýže. V Africe se mele do jídla dokonce i malým dětem. Obsahuje vitamíny, minerály, esenciální mastné kyseliny a látky, které se přirozeně nevyskytují v žádné jiné rostlině na světě. Ba co víc, dokáže léčit i neduhy, se kterými si západní medicína mnohdy neví rady.
Mnozí mají konopí zafixováno jako něco společensky nepřijatelného, škodlivého, spojovaného s drogově závislými a lidmi na okraji společnosti. S faktem, že účinek nadměrného množství THC na centrální nervovou soustavu nemusí být pro každého to pravé ořechové, se přít nelze. Pokud se to ale nepřežene, stává se konopí téměř univerzálním lékem a skvělým přídavkem do kosmetických výrobků.
Konopná kosmetika řeší řadu problémů s pletí - akné, ekzémy, mastnotu, dehydrataci
Co vše konopí a jeho semena obsahují:
- Esenciální mastné kyseliny - životně důležité látky, které si tělo není schopno samo vyrobit
- Omega-3 (kyselina linolenová) a Omega-6 (kyselina alfa-linolenová) - konopí obsahuje tyto kyseliny v poměru 1:3, což je poměr, který je naším tělem vyžadován pro správné fungování, ať už jde o příjem potravy, trávení, vyměšování, rozmnožování, regulaci a ochranu nervového systému, kardiovaskulární funkce, spalování tuků a cukrů či imunitu
- Kanabinoidy - látky vyskytující se v přírodě pouze v rostlinách konopí
- THC (tetrahydrokanabinol) má analgetické vlastnosti - tiší bolest zvyšuje chuť k jídlu a snižuje pocit nevolnosti umí působit na nádorové buňky a ignorovat ty zdravé má neuroprotektivní vlastnosti - chrání nervovou soustavu
- CBD (kanabidiol) má protizánětlivé, anxiolytické, antipsychotické a antidepresivní vlastnosti narozdíl od THC není psychoaktivní - nezpůsobuje změny v lidském vědomí
- CBC (kanabichromen) má antibakteriální, protizánětlivé, analgetické a antidepresivní vlastnosti stimuluje růst mozkových buněk
- CBN (kanabinol) má analgetické a protirakovinné vlastnosti usnadňuje usínání
- Vitamíny — A: podporuje tvorbu zrakového pigmentu, D: je důležitý pro metabolismus vápníku a fosforu v těle, E: antioxidant
- Minerály vápník, hořčík, draslík a železo
Konopná kosmetika - skvělý parťák pro vlasy, pleť i rty
Existuje několik druhů konopí. V kosmetice se nejčastěji využívají semena konopí setého, která obsahují minimální množství THC - psychoaktivní látky. Navíc orgány EU dbají přísně na dodržování normy, která předepisuje maximální množství THC 0,2 %, a tak se nemusíte bát, že by kosmetika vyráběná z konopí měla vedlejší účinky nebo byla návyková. Konopná kosmetika zahrnuje velkou škálu výrobků. My jsme pro vás připravili výčet těch nejčastěji užívaných, spolu s tím, co od nich očekávat, ke komu nebo k čemu se hodí nejlépe, jak je používat, či jak si je můžete vyrobit sama v pohodlí domova.
Šampony s konopím
Jsou vhodné pro všechny druhy vlasů, také pro vlasy barvené a po trvalé. Obsahují za studena lisovaný konopný olej, který vašim vlasům dodá krásu, zdraví, lesk a sníží jejich lámavost. Obnovují vlasová vlákna a pečují o pokožku hlavy. Pomáhají při vypadávání vlasů, nadměrné tvorbě lupů, podráždění a svědění pokožky či při projevech seborey (kožní onemocnění).
Konopné kondicionéry
Při pravidelném používání konopných kondicionérů, jsou vlasy zdravější, pevnější a živější. Látky obsažené v konopí totiž vlasy vyživují, hydratují, tvarují, dodávají jim lesk a objem.
Pleťové krémy s výtažky z konopí
Jsou svou skladbou určeny především pro výživu, ochranu a hydrataci pleti. Krémy s konopnými výtažky se dobře vstřebávají, jsou antibakteriální a dokáží pleť léčit. Každý typ pleti samozřejmě potřebuje jinou péči. Na výběr tak máte z krémů denních, nočních, očních, hydratačních, regeneračních, krémů na ruce a nohy a spousty dalších.
https://www.ladybio.cz/ere-perez-sos-papajova-marmelada-30-g/
Mezi další konopné výrobky mající hydratační, antibakteriální, protizánětlivé či léčivé vlastnosti patří pleťové vody, odličovače, regenerační a ošetřující masky, konopné oleje, balzámy na rty, konopná mýdla, sprchové gely, intimní a lubrikační gely.
Pokud by vás ani jeden z konopných výrobků nabízených na trhu přece jen neoslovil, můžete si vyrobit doma například konopnou mast, známou pro její všestranné využití. Uvidíte, že se doma nenajde jediný člen vaší rodiny, kterému by konopná mast nepomohla. Konopnou mast využije vaše pubertální dítko s dramaticky vypadajícím obličejem postiženým akné, manžel vracející se z tělocvičny s vymknutým kotníkem, i babička s bolavými zády. Výroba je sice zdlouhavá, ale výsledek stojí za to. Proč? Dáte do ní totiž kus sebe!
DIY mast z konopí
K výrobě konopné masti můžete zvolit několik základních surovin. Asi nejpoužívanější je kvalitní vepřové sádlo. Použít ale můžete také bílou či žlutou lékařskou vazelínu, máslo, kokosový či jiný tuk.
- 0,5 litru sušených konopných listů, květů, případně i očištěných kořenů rozdrtíme a nasypeme do 0,75 litru rozpuštěné, asi 80°C teplé základní suroviny a necháme 3 hodiny macerovat.
- Po vychladnutí necháme 2 týdny odpočinout na temném a chladném místě.
- Po uplynutí této doby znovu zahřejeme na 80° C a znovu 3 hodiny macerujeme
- Odstavíme a necháme opět odpočívat v chladu a temnu další 4 týdny, po kterých naposledy směs rozehřejeme a přefiltrujeme přes jemné plátno.
- Plníme do čistých, suchých nejlépe tmavých skleněných nádobek. Skladujeme v chladnu a temnu.
- Takto vyrobenou mast můžeme skladovat až po dobu šesti měsíců.
Konopná mast a její účinky
Po konopné masti můžete sáhnout při popáleninách, odřeninách, pohmožděninách, řezných ranách, zánětech a otocích žil, menstruačních a revmatických bolestech, migrénách, bolestech hlavy, při léčbě oparů, lupénky, atopickém ekzému, bolestech zad a svalů, výronech kotníků, hemeroidech, plísních nohou, kuřích ok či zarostlých nehtů. Při zánětech průdušek, bolesti v krku a astmatu je vhodné konopnou mast použít ve formě obkladu.
Poznámka na závěr: S používáním vepřového sádla samozřejmě z etických důvodů nesouhlasíme, nehledě na to, že kvalitní rostlinný tuk se do pleti vstřebá mnohem lépe a zcela. Doporučujeme tedy použít bambucké máslo, kokosový olej, či jiný přírodní tužší tuk.