V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Lanolin: Co to je a proč ho v kosmetice nechceme?

Slovo lanolin na první pohled vypadá celkem nevinně. Je to přírodní surovina, která je často využívaná v kosmetice pro své pozitivní vlastnosti. Údajně je tato látka velmi blízká lidskému kožnímu tuku, a proto ho naše pokožka velmi dobře snáší. My ho ale v kosmetice nechceme! Proč?

lanolin-v-kosmetice 

Co je to lanolin?

Lanolin je v podstatě vyčištěný tuk získaný z ovčí vlny. Je to hustá, mastná látka žluté barvy, kterou přirozeně vylučují mazové žlázy ovcí. Úkolem lanolinu je chránit tato zvířata před nepříznivými povětrnostními podmínkami. V zásadě funguje jako hydroizolační vrstva, a proto i když ovce stojí hodiny na vzduchu, nedojde u nich k prochladnutí. 

Lanolin a alergické reakce

V kosmetickém průmyslu byl lanolin přidáván zejména do hydratačních krémů.Názory na něj se ale liší, a to již od 60. let, kdy postupně přibývalo alergií na lanolin v kosmetických přípravcích. V lanolinu totiž byly objeveny stopy pesticidů, které farmáři používali při ošetřování rostlin. Tyto látky pak ulpívaly na vlně jejich ovcí a dostávaly se dále do kosmetiky, do které byl přidáván lanolin. S tímto problémem se potýkáme dodnes. 

Nebezpečný lanolin v kosmetice

I v případě, že jsou ovce na pastvě a živí se trávou nebo vojtěškou bez jakýchkoliv chemických postřiků, velkým nebezpečím je přímé ošetřování jejich kůže a vlny proti parazitům a roztočům. 

Ovce jsou proti škůdcům ošetřovány opět pesticidy!

I kdyby vlna, ze které se získává lanolin do kosmetiky, nebyla takto ošetřena proti parazitům přímo na ovci, vyděsí vás pravděpodobně další fakt: Při zpracování vlny jsou také používány pesticidy!  

Lanolin a akné

Ano, i za vznik akné někdy může lanolin. Kosmetika s lanolinem na pokožce sice vytváří ochrannou vrstvu, ale dochází také k ucpávání pórů a následnému vzniku nevzhledných červených pupínků. Pokožka se červenými pupínky a akné snaží bránit něčemu, co na ni zkrátka nepatří.

Nejméně problémů s akné působí čistý lanolin, který byl přímo získán z ovčího rouna. Vzhledem k hojnému používání pesticidů je ale většinou dále upravován. Čím dál tím častěji je pak používán čištěný lanolin. Můžeme tedy vybírat ze tří možností — syntetický lanolin, čistý lanolin se stopami pesticidů, upravený lanolin, který ale ucpává póry a způsobuje tvorbu červených pupínků.  

Ovce potřebují svůj lanolin

Jak již zmiňujeme výše, ovce svou vlnu s lanolinem potřebují jako ochranu před nepříznivým počasím. Většina ovcí se totiž pase na otevřených loukách, mnoho z nich dokonce v horských oblastech, kde je místní půda ve většině případů zatravněna a používána právě pro pastvu různých hospodářských zvířat.

Oděvní a textilní průmysl tedy nejsou pro ovce žádnou výhrou. Nejenže jim farmáři vezmou jejich jediný „svetr“, který je zahřívá a chrání, ale mnohdy je vlna z ovcí získávána velmi hrubým způsobem. Hluboké řezné rány jsou zcela běžným poraněním, se kterým se za svůj život setkají miliony ovcí.

Austrálie je dokonce známá pro mrzačení ovcí praktikou zvanou mulesing, která spočívá v odříznutí velkého množství kůže v oblasti kolem konečníku a ocasu. Tímto postupem se lidé zbavují vrásčité kůže a vlny, do které by se jinak zachytávaly výkaly. Miliony mláďat ovcí plemene merino zažívá v důsledku mulesingu obrovskou bolest, před kterou se marně snaží uniknout. Hojení tak rozsáhlých ran zpravidla trvá měsíce.

Jak tedy chránit pleť v zimě?

Otázkou tedy je, jak můžeme ochránit svou pleť v zimních měsících, aniž bychom museli kupovat kosmetiku s touto nevhodnou surovinou? Ve skutečnosti existuje celá řada bio kosmetiky bez lanolinu, která hravě ochrání vaši pleť před nepříznivými povětrnostními podmínkami. 

Pro ideální ochranu vaší pleti i v zimním období vsaďte například na přírodní oleje. Existuje jich spousta a můžete si vybrat přesně typ oleje, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti. Oleje se snadno vstřebávají, neucpávají póry a nedráždí pokožku. Navíc vytvářejí film, který vaší jemné pleti zajistí dokonalou ochranu před zimním počasím.

https://www.ladybio.cz/balm-balm-univerzalni-balzam-krasy/

https://www.ladybio.cz/balm-balm-lehky-oblicejovy-olej-s--kadidlem/

https://www.ladybio.cz/balm-balm-sipkovy-balzam-maly-zazrak/