Přírodní zubní pasty splní to, co běžné pasty jen slibují. V čem je jejich síla?
Na začátku to byla jen pasta na zuby. Bílá hmota, která vyčistila zuby a dodala důležité minerály. Ale postupem času, kdy se kosmetický průmysl stal byznysem, se zubní pasta stala kapitolou sama o sobě. A jak to dnes bývá, ne všechny zubní pasty splňují to, co slibují. Některé dokonce mohou ublížit… Jak tedy vybrat zubní pastu, která bude mít to, co očekáváte?
Viděli jste tu reklamu na zubní pastu pro muže? Taky vás v tu chvíli napadlo, v čem jsou mužské zuby tak odlišné, že vyžadují speciální péči? V ničem. Je to jen marketingový tah, jak přilákat novou skupinu nakupujících. Stejně jako další reklamy, které slibují hollywoodský úsměv už jen tím, že si pastu dáte na umyvadlo. Řada zubních past dnes obsahuje takový mix látek, které na první pohled vypadá profesionálně, ale ve výsledku je to jen přehnané množství zbytečností a, bohužel, někdy i škodlivostí.
Ošemetné složení zubních past
Pasty obecně jsou ze 40 % vytvořené z vody, z 50 % brusných prostředků neboli abraziv a z 1-4 % pěnidel s příchutí, pojidly, barvivem a fluoridem. To, co pasty od sebe odlišuje jsou pak ostatní látky. Abraziva působí na zubní sklovinu a odstraňují zubní povlak a skvrny. Většinou jde o uhličitan vápenatý, oxid křemičitý nebo hydrogenfosforečnan vápenatý. Čím více a větších takových látek, tím je efekt silnější. Pozor při výběru, pokud máte citlivé zuby.
Další důležitou složkou je fluorid. Sodný, cínatý, aminifluorid a monofluorofosforečnan posilují odolnost skloviny vůči sníženému pH. Testy prokázaly, že zubní pasty s fluoridy snižují při pravidelném používání vznik kazů až o 30 %.
Pak tady máme řadu látek, které doplňují vitamíny, minerály, chrání před paradontózou, osvěžují dech, působí antibakteriálě, snižují citlivost zubů a chrání před zubním kamenem. V zásadě se jedná o látky, které můžete nahradit ve stravě bohaté na vitamíny a minerály. Sníst misku šťavného ovoce je přece daleko příjemnější než si jít vyčistit zuby. Pokud tedy netrpíte vážnějšími problémy, vyberte pastu s nejmenším obsahem těchto látek.
Mohou zubní pasty za hormonální nerovnováhu?
To, co ze zubních past udělalo koktejl chemických látek, jsme my - zákazníci. Přejeme si totiž, aby zubní pasty dobře chutnaly, pěnily a měly ty fajn barevné pásky. A právě pěnidla a dochucovadla jsou v zubních pastách to, čemu se snažíme vyhnout. Nemají čistící ani pečující efekt. Jsou v pastách tedy zcela zbytečně.
Pěnidla jsou zastoupena většinou látkou SLS, které však u citlivých osob může způsobit větší výskyt aftů. SLS navíc v kombinaci s dalšími umělými látkami mohou vytvořit nebezpečnou sloučeninu nitrosamin, která je vědci považována za silně rakovinotvornou. Chuťovými přísadami jsou umělá sladidla, která déle vydrží, ale vyrábí se uměle a s původní chutí máty, ekapyptu nebo meruňky nemají nic společného. Jde pouze o imitaci. Dalším strašákem jsou konzervanty, které bývají agresivní a řada lidí, je na ně alergická. Jde o takzvané Éčka. Triclosan a parabeny, které vytvářejí “tu správnou” konzistenci mohou za narušení funkce štítné žlázy. Čím více takových látek, tím větší koktejlový efekt. Může vám to zadělat na akné, koutky, popraskané rty, suchou pokožku, slabé vlasy, lámavé nehty nebo hůře, zavodněnost, usazení na ledvinách, narušení funkce štítné žlázy a hormonální nerovnováhu.
Díváte se teď na svou zubní pastu s mírnou nechutí?
Studujete složení a přejete si, aby tam žádá sladidla, pěnidla a dochucovadla nebyla? Pokud berete kosmetiku vážně a chcete od ní jen to, co slibuje, sáhněte po přírodních zubních pastách.
V čem jsou přírodní zubní pasty jiné?
Mají srovnatelný efekt s klasickými pastami, ale chemické látky jsou nahrazeny přírodními extrakty. Jejich největší obsah tvoří abraziva a voda, dále pak antibakteriální látky například z lišejníku isladského, minerály a éterické oleje. V žádném případě v nich nenajdete chemická pěnidla SLS ani parabeny a konzervanty. Upozorňujeme, že tyto pasty jen velmi málo pění, ale díky abrazivům, které cítíte jako jemný písek, budete mít zuby čisté a dásně ošetřené. A také se pobavíte.
Jak se projíst k bílým zubům
Mylně se řada lidí domnívá, že ve středověku měli lidé špatné zuby a ve třiceti už skoro žádné neměli. Naopak. Archeologické nálezy potvrzují, že naši předci měli výborný chrup. A to bez stovek druhů zubních past, které máme k dispozici my. Je to tím, že jejich strava byla bohatá na abraziva. Ano, ta abraziva, která se dnes snažíme uměle vytvořit. Teprve až s příchodem novověku s „vybranějším” stravováním (avšak chudší na abraziva), se chrup populace zhoršil.
I dnešní cestovatelé jsou ohromeni tím, jak kmeny domorodců uprostřed pralesa mají dokonalé zuby, které jim kdekdo závidí. Jejich strava je jednoduchá bez umělých aditiv a k čištění jim stačí tráva, popílek nebo kokosový olej. Inspirujte se jejich zubní hygienou a pomozte si k bílým zubům:
- Zeleninu a ovoce jezte nejčastěji v syrovém stavu. Stáhnou ze zubů zubní plak a kyseliny zuby vybělí.
- Vnitřní strana banánové slupky (ano to bílé) také velmi dobře čistí zuby. Stejný účinek má i bílá část citronové kůry. U citronů ale opatrně! Citlivé zuby by mohly bolet.
- Bio kokosový olej zuby nejen vyčistí, ale i vybělí. Navíc sníží riziko zánětů dásní.
- Jedlá soda patří mezi profláknuté tipy. Ale opatrně! Nepoužívejte častěji jak třikrát týdně. Při nadměrném užívání může poškodit sklovinu.
- Překvapivě dobře působí i kurkuma. I když zuby zabarví do žluta, po vypláchnutí jsou bělejší. Navíc má skvělé antibakteriální vlastnosti.