V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Opalování od A do Z

V obchodě vás zaujaly nádherné meruňkové letní šaty. Dokonalost sama! Ale jakmile si je obléknete, krása šatů zanikne na tvarohové pokožce a vy víte, že jimi může okouzlovat jen opálená žena. Hnědá pokožka je krásný doplněk, který sluší každé ženě. Tedy pokud bere opalování s mírou.
 
Opalování je děj, kdy je pokožka vystavena ultrafialovému záření. Tím se aktivují melanocyty ukryté ve spodní vrstvě pokožky. Ty vyprodukují melanin, který je nám pak okem znám jako opálení. Různé barvy kůže má na svědomí různé množství a druh melaninů. Zbarvení lze v nepatrných odstínech změnit stravou a pitným režimem, nicméně v této oblasti hraje významnou roli genetika. Druh pigmentu také udává barvu očí a vlasů.

jak_se_dobre_opalit

Druhy pigmentu jsou tři:

  • polymer eumelanin - hnědočerné zbarvení pokožky charakteristické pro černovlásky a brunetky,
  • feomelanin - červenohnědé zbarvení zrzek,
  • v mozku neuromelanin.

Že jsem zapomněla na blondýnky? Světlovlasí lidé nemají specifický melanin, ale vyznačují se nízkou hladinou hnědého neumelaninu. Stářím klesá hladina černého neumelaninu, a proto dochází k šedivění vlasů.

Schopnost pokožky odolávat slunci známkujeme tzv. fototypem pokožky. Je to rozdělení po-kožky podle množství kožního pigmentu v těle. Fototypy se tvořily po tisíciletí jako součást vývoje lidstva. Jako nutnost přizpůsobit se daným přírodním podmínkám. Dnes jsou předávány geneticky. Čím světlejší vlasy, oči a pokožka, tím je fototyp pigmentace nižší.

Druhy fototypů a chování na slunci

I Nápadně světlá pleť, rezavé vlasy, velké množství pih, modré oči. Při pobytu na slunci se prakticky vždy spálí, opálí se jen do červena, kůže nezhnědne.
II Světlá pleť, pihy řídké, světlé vlasy, modré, zelené či šedé oči. Opalují se do červena, často se spálí.
III  Světle hnědá pleť, hnědé až tmavé vlasy, hnědé oči. Dobře se opalují, málokdy se spálí, spálení mírné.
IV Tmavá pleť, velmi tmavé vlasy i oči. Prakticky nikdy se nespálí.
V Velmi tmavá kůže, tmavé až černé vlasy (kůže indiánů či arabské populace). Nikdy se nespálí.
VI Nejtmavší typ. Nikdy se nespálí.


 
Proces, při kterém se uvolňuje melanin, se nazývá melanogeneze, a ten se v těle děje proto, aby chránil pokožku před škodlivým zářením. Celé opálení si představte jako obranné štíty pokožky.

Tento způsob ochrany však nestačí. Sluneční záření je silnější, a pak jsou tu ty různé pigmenty a snížené hladiny. Proto musíme pokožku chránit před sluncem dalšími kroky. Buď si pořídíme opalovací krém, který škodlivé ultrafialové záření pohltí, anebo krém, který záření odráží. V prvním případě tímto způsobem fungují všechny krémy, které koupíte v drogériích. Obsahují složky jako kyselina paraaminobenzoová (PABA), avobenzon, deriváty kyseliny skořicové, benzofenony nebo anthraniláty. Jde o koktejl chemických složek, které v kombinaci s různými parabeny, alkoholy a parfémy naši pokožku poškozují.

Druhým způsobem ochrany je fyzická ochrana. Na tomto principu fungují dvě důležité složky - oxid titaničitý a zinečnatý. Krémy s těmito složkami seženete ve specializovaných obchodech, například jako LadyBio. Objevují se zejména v kosmetice s čistým přírodním původem. Princip ochrany spočívá v tom, že nepohlcují UVB paprsky, ale odráží je. Oxidy jsou běžně k dostání i samostatně. Opalovací krém si tak můžete vytvořit sami doma.  

Krásným opálením se může chlubit i žena s bledou pletí jako Sněhurka. Jen vědět, jak na to!

Co znamená SPF

Opalovací krémy se pyšní faktory ochrany. Od SPF 0 až po 100+. SPF je zkratka z anglického spojení „sun protection factor“ a číslo u něj udává schopnost pohlcovat sluneční paprsky. Jaký faktor potřebujete, to je u každého individuální. Nicméně SPF 15 pohltí 93 % paprsků a pak SPF 25 96 % paprsků a SPF 30 pak 98 % paprsků. Tyto údaje nám prozradí zajímavý marketingový tah. Když SPF 30 pohltí 98 % paprsků, kolik procent pohltí slibovaný SPF 50 nebo SPF 100? Mno, je to jednoduchá matematická rovnice. Nepohltí ani tolik paprsků jako spíše vašich peněz a účinek bude stejný, jako když si koupíte SPF 30. Zkrátka SPF 50+ a více je lákadlo pro starostlivé maminky a ženy, které nic neponechávají náhodě a svou rodinu chrání před rakovinovým bujením ze slunce.

Úzkostlivé schovávání se před sluncem ani nadměrné vystavování se sluníčku není prospěšné. Pokud se jako já seznamujete se sluníčkem už na jaře, letní opalování vám nebude dělat problémy. Horká a zarudlá kůže citlivá na dotek je strašákem na každé dovolené. Pokud to přeženete, objeví se puchýřky a boláky. Tento stav nastane asi 4 hodiny po opalování. Sluneční záření, nebo-li fotochemická reakce, poškodí buňky v pokožce, dojde ke vzniku reaktivních kyslíkových radikálů. Ty aktivují zánětlivé procesy a poškozování DNA. Tělo se začne okamžitě bránit a na postižené místo nahromadí krev, která velkou rychlostí proudí. Proto máme pocit, že nám místo tepe bolestí. Celý tento proces má pak velmi tenkou hranici ke vzniku rakoviny kůže.  

Schovávat se před sluncem?

Stejně jako celodenní smažení se na slunci, je i přehnaný strach ze slunce škodlivý pro vaše zdraví. Za normálních okolností se v kůži pod slunečním zářením vytváří vitamín D. Vitamín D, který se nám vytvoří pomocí sluníčka, naplní naši denní potřebu vitamínu D z 80 - 90 %. Zbytek vitamínu D bychom měli přijmout z potravy (mléko, rybí tuk, játra, vejce). Proč je vitamín D tolik důležitý? Pomáhá totiž ke vstřebání vápníku a fosforu – látek významných pro kosti. Možná si říkáte, že je to fráze, které jsme slyšeli od maminek, když jsme nechtěli pít mléko. Ale je to tak. Pokud trpíte nedostatkem vitamínu D, začnou vám měknout kosti. U dětí se objeví křivice, začnou se vám více kazit zuby (osteomalacie). To ovšem není to jediné, co vitamín D dokáže. Také pomáhá v kombinaci s dalšími procesy v těle ve zdravém fungování srdce. Pozor, teď se dostáváme do konfliktu s informacemi, kterými jsme krmeni dnes a denně, pomáhá proti nádorovým onemocněním.

Během vědeckého bádání vědci došli k závěru, že vitamin D má velký význam v regulaci genů. Chřipkové onemocnění, pokud bychom měli zajít dopodrobna, je horší, než si většina z nás myslí. Zaháníme ho čajem, odpočinkem a prášky, ale věděli jste, že virus chřipky rozkládá geny? Jak se proti tomu bránit? Pohybem v přírodě a na slunci. Protože vitamín D přes léto pozitivně stimuluje naši imunitu a posílí ji na tolik, aby nás ochránila po celou zimu. Napadlo vás zaběhnout do lékárny a koupit vitamín D v kapkách nebo tabletách? Hned vás zarazím! Takové vitamíny jsou chemické a dávkování je často přehnané. Náhražky raději vraťte do regálu a vyrazte na procházku. A zahoďte krémy se SPF vyšším jak 50+.  

Jak se správně opalovat

Pravidelným a umírněným pobytem na slunci snížíte riziko vzniku rakoviny a vaše kůže bude zdravě a dlouhodobě opálená. Dvacet minut denně nejenže naplní denní potřebu vitamínu D, ale připraví pokožku na týdenní dovolenou u moře. Může se tát, že 20 minut vám přestane stačit a z nedočkavosti z krásné bronzové barvy budete chtít strávit na slunci delší dobu. Pokud je na to vaše pokožka připravená, není to problém. I tak ale poslouchejte své tělo! Pokud se začne objevovat zčervenání, oblékněte se nebo se přesuňte do stínu. Časem si vytvoříte dokonalý režim a opálená pokožka vám vydrží i během podzimu.  

7 tipů, jak podpořit opálení

1. Používejte kvalitní opalovací krém. Dejte přednost přírodnímu složení, které chrání a vyživuje pokožku.
 
2. Natřete se olejem. Pokud nevěříte krémům, můžete použít jakýkoliv olej, nejlépe panenský olivový. Je úžasně všestranný, hodí se i k opalování. Dále můžete vyzkoušet kokosový nebo avokádový. S oleji je to snadné, pokud si doma pěstujete bylinky, nebo rádi experimentujete, stačí do oleje přidat hojivé bylinky jako tea tree, heřmánek, neemový olej, panthenol, kopřivu, aloe vera nebo levanduli v kombinaci se zinkem nebo titanem nejen že odráží paprsky, ale dokáží také léčit choroby jako lupénka nebo ekzém. Ricinový olej, kokosový olej to vše je skvělá alternativa opalovacích krémů

https://www.ladybio.cz/balm-balm-lehky-oblicejovy-olej-s--kadidlem/

https://www.ladybio.cz/oils-of-heaven-darkovy-set-5-x-5-ml/

https://www.ladybio.cz/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

3. Rovnoměrně se otáčejte. Doporučuje se otáčet o čtvrt otáčky každou půlhodinu. Začněte na zádech a pomalu se otáčejte přes bok na břicho.
 
4. Střídejte pobyt na slunci a ve stínu. 15 minut na slunci, 15 minut ve stínu.
 
5. Vyhýbejte se slunění na poledním slunci. Je obecně známo, že slunce mezi 11. a 15. hodinou je nejagresivnější. Nejlepší je ranní slunce. Pokud jste u moře a chcete si přispat, podobně jako ráno se opálíte na pozdně odpoledním sluníčku, tedy po 18. hodině. 

6. Pravidelně obnovujte opalovací krém. I voděodolný krém se smyje, setře nebo zmizí s pocením. Každé dvě hodiny se proto znovu natřete.
 
7. Používejte zklidňující tělové mléko. Po opalování se šetrně bez drhnutí pokožky umyjte a vyživte pokožku tělovým mlékem bez parfémů a alkoholů. Vsaďte na aloe vera, nikdy nezklame.  

Zlaté pravidlo: Při pohybu se rovnoměrně opálíte. Jen pamatujte na správný opalovák a plavky. 

Předávkovala jsem se opalováním 

„Předávkování" opalováním poznáte snadno. Kůže bude vysušená a začne se loupat. Taková pokožka chce relax. Kvalitní krém a chvilku pobytu ve stínu. Během opalování dodržujte pitný režim. Při slunění se potíte a zároveň ani nemáte fyzickou zátěž. Pocit žízně bude dlouho spát a bolest hlavy se dostaví okamžitě. Krásná pokožka je tvořená dobrým pitným režimem.   

Opalovací krém vs. přírodní opalovací krém

Četli jste někdy zadní etiketu opalovacího krému? Motá se vám z toho jazyk jako po třetí sklence vína? Nedivím se. Orientuje se v tom pouze chemik s dlouholetou praxí v kosmetice. Proč si kupujete zrovna tento krém? Protože voní, tónuje pokožku, krásně se roztírá, neteče a vstřebává se jedna báseň. Tyto všechny vlastnosti krémům dodávají umělé parabeny, parfémy, alkoholy, rozpouštědla a ropné deriváty. Zní to strašidelně. Většina těchto látek je hořlavá! Opravdu si koupíte krém, který se může vznítit?

Ale co teď? Chceme přijímat vitamín D ze slunce a vyvážené stravy, ale máme citlivou po-kožku a přímé slunce nám ubližuje. Pokud máte světlou pleť a chcete strávit prázdniny v Tunisu, je vždy dobré se něčím chránit. Zvolte ale vždy přírodní opalovací krémy, které pokožku nedráždí. Nezapomínejte na zdravý jídelníček. Pokud se stravujete ve fastfoodech tučnými a smaženými jídly, bude vaše pokožka reagovat na slunce jinak, než kdybyste si užívali čerstvé sezónní potraviny.
 

S opalováním začněte s předstihem a pomalu. Na jaře si užívejte prvních paprsků na procházkách. Stačí 10 minut denně. Ještě se vyhněte celovíkendovému opalování. Ozónová vrstva je po zimně tenčí než v létě. Jak začne slunce nabírat na síle, prodlužte slunění na 20 minut. Získáte krásnou barvu ještě před prvním letním dnem. Největší chybou je, se celé jaro schová-vat před sluncem, pak koupit dovolenou a první den na pláži sebou plesknout na písek a snažit se osmahnout alespoň o tři odstíny hnědé. Už první noc však takoví horlivci stráví zabalení do mokrého prostěradla jako lék na spáleniny.

I když pokožku zvykáte postupně, dodržujte „střídavé opalování“. Střídejte pobyt na slunci s pobytem ve stínu. A také pamatujte na to, že voda, písek, světlé zdi, kamení i cesta, dokážou odrážet paprsky.

Co obsahují přírodní opalovací krémy?

Zejména využívají přírodní minerální filtry - zinek a titan. Nevstřebávají se do kůže, ale tvoří na pokožce jemný filtr odrážející sluneční paprsky. Nevýhodou je horší roztíratelnost, protože po rozemletí minerálů jsou zrníčka poněkud velká. To je jedna ze špatných vlastností chemických opalovacích krémů. Výrobci dokáží namlet částice tak jemně, že se dostanou do organismu.

Jaký je rozdíl mezi chemickými a minerálními filtry? Ty chemické často obsahují rakovinotvorné látky, které přijímáme kůží rovnou do těla. Jejich hlavním úkolem je pohlcovat UV záření, kde chemickou reakcí přemění UV záření na teplo. Produkují volné radikály, které narušují buňky. Například oxybenzon dokáže narušit hormonální rovnováhu. Tělo takové látky ani nedokáže vyloučit, protože je geneticky nastavené na vylučování látek biologického původu.  

Jak poznat kvalitní přírodní opalovací krém?

Zapomeňte na slovíčko BIO. Dnes ho používají všichni, a tak formulka BIO bere dobré slovo i těm, kteří se opravdu o něco snaží. Hledejte slovíčka „s minerálními filtry“, „Lichtsschutzfilter“ a podobné variace.  

Takže si to všechno pěkně shrneme:

K našemu životu je vitamín D velice nezbytný a 80 % naši denní potřeby pokryje dostatečný pobyt na slunci. Kvůli strachu z rakoviny se ale spousta lidí slunci vyhýbá, a pak trpí chřipkami nebo slabými kostmi. Jiní lidé se bojí, že se při pobytu na slunci spálí, a proto sáhnou po opalovacích krémech. Teď už víme, že jejich složení pokožce ubližuje a spíše náš strach z rakoviny ještě umocní. Proto je nejlepší pokožku na slunce postupně zvykat a přes léto sáhnout po kvalitním opalovacím přírodním krému.