V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Proč na LadyBio nenajdete mořské houby?

Čím dál častěji od vás dostáváme dotazy, kdy do naší LadyBio nabídky přidáme mořské menstruační houby. Jsou přírodní, mají přirozené antibakteriální účinky a ženy si je chválí. Tak proč otálíme?
 
Morske_houby_menstruace

Chrání před infekcemi, mykózami a bakteriemi. Kdo ale ochrání houby?

V kosmetice se nabízejí dva druhy hub — žluté a hnědé. Oba druhy mají stejný původ, jen ty hnědé jsou čištěné ručně a zachovávají si maximum přirozených minerálů. Ty žluté jsou čištěné důkladněji, a proto ztrácejí charakteristickou hnědou barvu, ale také 65–70 % původních minerálů.
 

 Mořské houby se k očistě těla využívaly tisíce let. V posledních letech zažívají comeback.
 

V jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 120 litrech mořské vody. Díky tomu mají přirozené antibakteriální vlastnosti, které chrání před mykózami a infekcemi. Díky tomu se mořské houby už tisíce let využívají pro osobní hygienu. Slouží jako mycí houby na tělo, masážní houbičky na pleť a v posledních letech i jako varianta menstruačních tamponů.

Na českém trhu jsou menstruační houby už několik let, ale do širšího podvědomí se dostávají až dnes. Houba se podobně jako tampon zavede do pochvy, kde sbírá menstruační krev. Použitá houba se vymyje a může se použít znovu. Ženy si nejčastěji chválí komfort při nošení, extra savost, 100% přírodní původ a životnost minimálně půl roku. U negativních zkušeností převládá zejména obtížnější zavádění/vyndávání a čištění. 
 

Existuje 5 000 druhů mořských hub, ale pro péči o tělo je vhodných jen 15 druhů.
 

Mořské houby jsou vícebuněční živočichové, které se živí planktonem. A tím odpovídáme na otázku, proč je v naší nabídce nenajdete. Snažíme se na LadyBio vybírat vegan kosmetiku a doplňky, a protože houby jsou vlastně zvířátka a ne rostliny, v naší nabídce pro ně není místo. Žijí na útesech 5–60 m pod mořskou hladinou a 80 % z nich žije u Floridy a v Mexickém zálivu. V Evropě se vyskytují zejména u řeckých ostrovů. I když je ruční sběr (vlastně lov) náročný, lovci se snaží o maximální šetrnost.

Sbírají se jen houby větší 5 cm a zanechává se kořen, který má extrémní schopnost regenerace. Houba rychle doroste, a tak se může opět sklidit. Ale i když je lov zakázán v chráněných oblastech, klademe si otázku, jak moc se lov mořských hub kontroluje? Jaké jsou kvóty? Kdo zaručuje šetrný sběr a jak se kontroluje kvalita? Mořské houby totiž mohou být infikované. Mnoho otázek, které nás zneklidňují. 

Za infekci mořských hub si můžeme sami

Znečišťování oceánů a moří je kapitola, která snad jednoho dne skončí dobře, ale prozatím jsou prognózy tragické. A mají neblahý vliv i na mořské houby. Ty byly už v 19. století masivně infikovány. Zotavily se z toho, ale další ataky přišly ve 40., 70. a 90. letech minulého století a poslední velký úhyn byl v roce 2001. Za nemoci mohou přírodní vlivy (plyny unikající skrz mořské dno, mineralizované gejzíry, oteplení mořské vody, hurikány a bouře), ale ve větší míře díky znečišťování vod. Houby nejsou schopny filtrovat chemii, a proto hynou.

Bez mořských hub se v koupelně hravě obejdeme

Mořské houby se využívají k hygienické menstruaci, ale nejsou jedinou možností, jak ji ekologicky a zdravě řešit. Stejnou práci šetrnou k vám i k přírodě perfektně zvládají menstruační kalíšky, látkové vložky, tampony a vložky z bio bavlny.

Houby se také používají k péči o tělo. Minerály a dezinfekční účinky šetrně čistí pokožku a vyživují pleť. Podobné a další účinky má například konjac houbička, která pochází z kořene stromu.

Mořské houby mají nepopiratelné příznivé účinky pro tělo, ale cena za ně je pro nás příliš vysoká. A nemluvíme o „měně“, ale o ceně za živočišný druh. Jak se na lov mořských hub díváte vy? Pojďme o nich diskutovat do Facebookové skupiny Jsem LadyBio.