V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Ultimátní průvodce světem přírodních mýdel

Přírodní mýdla pro zdraví i krásu

Dovedete si představit život bez mýdla? Asi jen těžko. Zkuste si někdy spočítat, kolikrát jej denně použijete. A teď s rukou na srdci si přiznejte, kolik z nich je skutečně kvalitních? Ač to možná na první pohled nevypadá, nekvalitní mýdla mohou více uškodit, než pomoci, například přesušením pleti. Udělat radost kvalitním mýdlem můžete nejen sobě, ale také svým blízkým – na výběr máte celou slušnou plejádu nejrůznějších značek, vůní a typů přírodních mýdel.

Prirodni-tuha-mydla

Kde se vzalo, tu se vzalo

Mýdlo pravidelně jej používala už Kleopatra, nicméně za jeho velkou propagaci ve smyslu hygieny vděčíme až římskému lékaři Galenosu, který jej ve 2. století n. l. začal vychvalovat, kudy chodil. Díky němu se začalo mýdlo ve velkém používat k osobní hygieně a co více – jeho výroba začala být právoplatným řemeslem. Velký boom mýdel nastal ve 14. století, kdy se na evropský trh dostala kvalitní mýdla ze Španělska a Itálie.

Mýdlo v Čechách

A jak to vypadalo s mýdlem v českých zemích? Jejich výroba byla doménou výlučně českých hospodyněk až do 17. století, kdy i u nás vzniklo mydlářství jako řemeslo. Asi nejúspěšnějším mydlářem u nás byl George Smitch, z jehož podniku se před 1. světovou válkou stala největší továrna na mýdla u nás. Jak to tak ale chodí, 2. světová válka zamávala s celým světem a mýdlové fabriky nevyjímaje – celá rodina Smitchova byla odsunuta a jejich slavný podnik byl zestátněn. 

Tekuté nebo tuhé mýdlo?

Jak je to u vás doma s mýdlem? Kupujete tekuté nebo tuhé? Pravda, asi velká většina z nás už používá modernější a tím i oblíbenější tekuté mýdlo, před staromódním tuhým. Jenže ač to tak nevypadá, výrazně lepší v mnoha směrech je tuhé mýdlo a to zejména v jeho přírodní podobě. Pokud nevěříte, jděte si přečíst do koupelny na obal tekutého mýdla, jaký chemický koktejl může chemické tekuté mýdlo obsahovat. Od agresivních pěnidel, přes parabeny až k propylen glykolu, EDTA a PEGům. Složení chemického mýdla může způsobit nemalé škody – vysušení, podráždění pokožky a mnohé další nepříjemné komplikace v případě zejména dermatologických potíží. Uritě proto doporučujeme, zaměřit se na přírodní tekutá mýdla nebo na mýdla přírodní a tuhá. 

Pamatujte, že chemické mýdlo neškodí jen Vám, ale i malým dětem a samotné přírodě. Při výrobě chemických mýdel dochází k jejímu znečišťování špatně odbouratelnými látkami. Většina mýdel také obsahuje živočišné složky. Ovšem nežijeme už v 20. století a používání živočišných tuků pro výrobu mýdel je značně přežité a zbytečné! 

Speciální exotická a tradiční mýdla — proč byste se o ně měli zajímat?

Africké černé mýdlo

Jak poznáte přírodní africké mýdlo? Zaručeně podle jeho barvy – je černé jako bota. Jak jinak, když se vyrábí v západní Africe, konkrétně v Ghaně a Nigérii? Konzistencí je poměrně tuhé, ovšem nikoli zcela tvrdé. 

Výroba afrického černého mýdla

Černé mýdlo je vyráběné místními domorodci pomocí tradičních technik a to bez jakýchkoli chemických nebo dokonce živočišných produktů. Z čeho a jak se tento africký zázrak vyrábí? Jak asi tušíte, obsahuje nejrůznější přírodní složky, které se najdou v okolí, jako je bambucké máslo, banánové listy a větve, kakaové boby, popel z palmových listů a mnohé další složky podle toho, kde se konkrétně mýdlo vyrábí. 

Proč je dobré?

Černé mýdlo je doporučováno především pro problematickou pleť. Dále udělá nemalou službu také u suché kůže. To ovšem není stále všechno. Použít jej můžete také k odlíčení make-upu, nebo dokonce jako přírodní suchý šampón a kondicionér 2v1.

Marseillské mýdlo

Tak trochu legendou mezi mýdly je marseillské mýdlo, které je tradičně vyráběno výhradně z kvalitních olejů (min. 72%). Jak asi tušíte, i v tomto případě se jedná o 100% přírodní produkt, který neobsahuje žádná barviva a syntetické přísady. 

Výroba marseillského mýdla

Marseillské mýdlo není žádnou novinkou – jeho výroba a složení, které se mimochodem přísně dodržují dodnes, byly právně uzákoněny už v roce 1668. Suma sumárům existují celkem dva druhy marseillského mýdla a to mýdlo s olivovým olejem (poznávací znamení zelená barva) a mýdlo s palmovým nebo kokosovým olejem (poznávací znamení krémová barva). Kromě toho se do marseillského mýdla také přidává mořská voda ze Středozemního moře, dále také uhličitan sodný a louh v podobě hydroxidu sodného.

Proč je dobré?

Kdo a proč by si měl přírodní marseillské mýdlo pořídit? Například lidé, kteří mají problém s přecitlivělou pokožkou. Ocení jej také všechny správné hospodyňky, protože je skvělé pro praní jemného a dětské prádla. Marseillské mýdlo může nahradit například zubní pastu, můžete ho použít jako dezinfekci a také vyčistí mnohé fleky na oblečení. Velmi často se marseillské mýdlo využívá také na úklid.
Jak poznat, že je palmový olej získáván ekologicky, bez ubližování přírodě i zvířatům? Soustřeďte se na produkty, které obsahují tzv. certifikovaný palmový olej. U něho máte jistotu, že pochází z volného sběru (sbírají jej domorodci, často ženy), nebo je pěstován na ekologicky udržitelných plantážích konkrétní značky.

Kastilské mýdlo

Co si představit pod pojmem kastilské mýdlo, které má svůj název podle neméně známé oblasti Kastilie ve Španělsku? Jak jinak, se jedná o čistě přírodní produkt, jehož stěžejní složkou je olivový olej a další přírodní oleje.

Výroba kastilského mýdla

Kastilské mýdlo se vyrábí už od 12. století. Jeho výroba není nijak komplikovaná. Tajemstvím celého úspěchu je při procesu zmýdelnění, kdy se louh leje do dalších přísad, ne naopak. Co si máte ale představit pod strašidelným slovem „louh“? Jedná se o hydroxid sodný spolu s destilovanou vodou.

Proč je dobré?

V čem je kastilské mýdlo dobré oproti ostatním? Hlavní výhodou je fakt, že se hodí pro všechny typy pleti a převážně opět pro citlivou a suchou. Není výjimkou, že se také používá na výrobu mnoha pracích prostředků, šamponů, čisticích prostředků nebo přípravků pro děti. 

Přírodní mýdla na vlasy a „no poo"

Slyšeli jste někdy o tuhém šampónu? Pokud ne, rádi Vás s ním seznámíme. Oproti tekutým šampónům má tuhý přírodní šampón hned několik výhod. V první řadě je díky své kompaktnosti skladný a ideální pro všechny ty, kteří rádi cestují. Jen si dovolíme upozornit, že přechod z tekutých šamponů na tuhé může být doprovázený krátkým obdobím mastnějších vlasů. To je ale otázka chvilky, než si vlasy zvyknou na jiné mycí látky a především na jiné pH při mytí - mýdla ze své podstaty mají zásadité pH. Pro některou pokožku, zejména citlivou, s lupy, suchou a podrážděnou, může být toto pH šampuku nebo mýdla na vlasy problém.

Naše pokožka je přirozeně mírně kyselá a právě mírná kyselost udržuje pokožku zdravou. Díky tomu, že zachováváte správné pH přípravků, které nanášíte na tělo a vlasy, pomáháte udržovat ochranný film a zdraví kůže. Pokud si nejste jistá tím, že je šampuk pro vás doboru volbou, zůstaňte u tekutých šamponů, které mají pH mírně kyselé.

Přírodní umývání vlasů může mít i podobu NO POO. V tomto případě doporučujeme umývání třeba pomocí jílů. Vyzkoušejte, zda Vám tato metoda sedne. Někomu vyhovuje naprostá volnost a ekologičnost umývání vlasů a také fakt, že na celé tělo i vlasy stačí trocha jílu nebo lávové země. Někomu nevyhovuje nižší mycí schopnost NO POO metod. Opět chvilku trvá, než si vlasy a vlasová pokožka zvyknou, tentokrát na nižší mycí schopnost jílů (nebo sody nebo octa) a upraví se mazotok a reaktivita vlasové pokožky.