Čistíte si jazyk?
Pokud je vaším vrcholem ústní hygieny čištění zubů dvakrát denně, jsme na tom pravděpodobně všichni docela podobně. Ačkoliv zubní hygienici tvrdí, že čištění jazyka není nezbytným krokem pro zdraví úst narozdíl od samotného čištění zubů a používání zubních nití, existují důkazy, které ukazují, že pravidelné čištění jazyka vám může pomoci se zapáchajícím dechem a dalšími nepříjemnostmi. Pokud si začnete drhnout i jazyk, přinejmenším budete mít z vašich úst opravdu čistý pocit. Přinášíme pár důvodů, proč je čištění jazyka fajn nápad plus pár tipů jak na to, pokud jste této očistě nakloněni.
Jaké jsou výhody čistění jazyka? Jeho pravidelné čištění odstraňuje toxiny a bakterie, které způsobují nepříjemný zápach z úst a problémy v ústní dutině. Také si přitom masírujete chuťové pohárky a zlepšujete chuť. Neméně důležitým faktorem je, že odstraňuje povlak z jazyka a redukuje zubní plak.
Ústa jsou domovem milionů bakterií, což samo o sobě není problémem
Ústní dutina je domovem milionů bakterií, které si tam každou minutu žijí svým životem. Jejich přítomnost sama o sobě potíže nedělá, naopak vám můžou dělat dobrou službu. Potíž je v tom, že občas tyto bakterie nepěkně voní. Většina z nich žije anaerobně, což znamená, že ke svému životu nepotřebují přísun kyslíku. Právě takové ale vydávají chemické látky, které způsobují následný zápach.
Jak moc jsou tyto bakterie cítit, záleží na situaci. Zhoršit se to může např. po jídle, kdy se tyto bakterie živí zbytky a produkují více odpadních látek, stejně jako vám může být více cítit z pusy, pokud máte sucho v ústech a dlouho jste nic nepili. Sliny neutralizují činnost bakterií a omezují jejich růst, dehydratace tedy může problém zhoršit.
Bakterie, které způsobují špatný dech, jsou většinou nepatogenní, tedy nezpůsobují žádné zdravotní problémy. Někdy je ovšem špatný dech známkou probíhající infekce. Pokud máte nateklé nebo krvácející dásně, uvolněné zuby nebo se vám bolestivě žvýká, měli byste to řešit se svým zubařem.
Jak si vlastně čistit jazyk? Popadněte škrabku nebo zubní kartáček a pusťte se do práce
Čištění jazyka je v podstatě snadné, po vyčištění zubů si vezměte zubní kartáček nebo škrabku a jednou až dvakrát denně si jazyk vyčistěte. Pokud máte silnější dávicí reflex a ježdění hlavičkou kartáčku vám nedělá dobře, zkuste škrabku, která je mnohem subtilnější. Na čištění zubů a jazyka můžete používat ten samý kartáček, protože se vám sliny a bakterie při čištění stejně v puse mísí, takže si nemusíte pořizovat další extra kus navíc.
Až budete mít vybraný nástroj, vyplázněte jazyk, co to jen půjde, a škrábněte ze zadní části jazyka směrem dopředu ke špičce. Netlačte však příliš tvrdě, bežná síla bude stačit. Je dobré kartáček nebo škrabku po každém průchodu ústní dutinou opláchnout, abyste si zase všechno nezanesli zpět. Komu se i tak bude při čištění jazyka dělat špatně, zkuste se rozptýlit a soustředit se na něco jiného nebo jazyk vyplázněte o něco méně.
Pokud byste radši přece jenom nepřišli s vaším životem na jazyku do styku tváří v tvář, můžete použít ústní vodu. Některé jsou určené pouze na osvěžení dechu, některé jsou vyložené léčivé a pomáhají s různými potížemi od krvácejících zubů až po záněty.
Ať už používáte kartáček nebo škrabku, po skončení je řádně opláchněte
Jediné, co musíte udělat, je opláchnout je stejným způsobem, jako byste oplachovali kartáček po čištění zubů. Pokud si chcete být opravdu jistí a udělat něco navíc, můžete nástroj na chvíli ponořit do ústní vody.
Zubní kartáček byste měli vyměňovat každé 3 nebo 4 měsíce, takže pokud používáte škrabku, můžete ji vyměňovat stejně často, byť vydrží mnohem více než kartáček. Jedinou výjimku tvoří chvíle, když jste nemocní nebo bojujete s jakoukoliv infekcí. Pro zachování svého uzdravení je nutné dentální pomůcky vyměnit za nové.
Pokud si nejste jistí, že jste jazyk dostatečně dobře vyčistili, vodítkem je jeho barva
Pamatujte, že čisté neznamená 100% bez bakterií. Jazyk a ústa bývají běžně "špinavé", pro tuto část těla je to normální. Chcete-li vědět, jestli vaše usilí o vyčištění jazyka bylo úspěšné, podívejte se na jeho barvu. Měla by to být krásná masitě růžová. Pokud váš jazyk hraje různými barvami od bílé přes žlutou až po divné odstíny nazelenalé, ale výše zmíněná růžová mezi nimi není, může se jednat o zbytek nečistot, které pravidelným čištěním jazyka dostanete dolů. Pokud divné barvy na jazyku přetrvávají, ukazuje to na nějaký zdravotní problém, který se řeší změnou životního stylu, změnou jídleníčku a pomocí doplňků stravy.
S čím vám může pravidlené čištění jazyka pomoci
- Zapáchající dech. Zápach z úst je způsobený především bakteriemi na jazyku. Předpokládalo se, že čištěním zubů se udržují zdravé dásně dosahují svěží dech. Ve skutečnosti je to jazyk, který je důležitý, protože čištěním zubů se snižuje zápach dechu o 25 % a čištěním jazyka se snižuje zápach dechu o 75 %.
- Zubní plak. Některé nedávné vědecké studie ukázaly, že mikroorganismy nacházející se v horní části jazyka jsou možným zdrojem bakterií zubního plaku. Proto pravidelné čištění jazyka uchovává jazyk čistý a růžový, ale také přispívá ve velké míře k redukci zubního plaku.
- Chuť. Naše chuťové buňky jsou složité struktury, předávají pocity chuti do mozku. Existují chemické látky v potravinách, které musí být rozpuštěné ve slinách dřív, než budou moci vstoupit do chuťových pohárků a stimulovat nervová zakončení. Tyto chuťové buňky nereagují správně, pokud je jazyk zanesený a my poté ztrácíme chuť na jídlo. Pokud je jazyk čistý, jsme schopni pocítit jemné chutě.
- Zdraví. Jazyk je vždy považovaný za klíčový ukazatel onemocnění. Slouží jako diagnostický prostředek na indikaci mnohých zdravotních problémů. Čistý růžový jazyk je považovaný za ukazatel dobrého zdraví.