V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Jak jsem tvořila bylinkové šampony a malý herbář jejich účinků

Podzim 2020 byl velmi zajímavý, a to nejen pro mě. Koronavirová atmosféra pohltila celý rok, celý svět. Odpoutat se od tohoto tématu je dost obtížné, a proto se o to ani nebudu snažit. I LadyBio „korokrize“ zasáhla — obchodně i emočně. navzdory všemu jsem ale dál šla za cestou splnění si svého snu. Svou značku Veronica Organics rozšířit o řadu přírodních bylinkových šamponů. Měla jsem velkou zásobu malých lahviček, ve kterých nabízím i své Dezinfekční gely, a tak jsem měla alespoň jeden krok z realizace vyřešený. Jenomže přivést na svět šampon není jen tak.

Bylinkove_sampony

Stejné lahvičky, ve kterých jsou Veronica Organics šampony a Dezinfekční gely, jsou i zbrusu nové ricinové oleje. Ty totiž na českém trhu chybí (co se týče kvality) a navíc jsem obrovským fanouškem OCM čištění pleti (Oil Cleansing Method).

Zvolila jsem kvalitní mycí složku

Tedy jak se tvoří přírodní šampony? Začneme bodem prvním — ústřední je vybrat kvalitní přírodní mycí složku. Vždy jsem byla spíš fanouškem cukerných tenzidů, a nikoliv těch kokosových, na trhu nejběžnějších. Jaké jsou jejich výhody?

  • Procházejí BIO certifikací.
  • Jsou k pokožce a vlasům velmi jemné.
  • Šetrné jsou i pro alergiky, seboreiky, ekzematiky

Jenomže velice málo pění. Proto jsem nakonec zvolila cocamidopropyl betain, který se vyrábí z kokosového oleje, a doplnila jsem jej dvěma cukernými tenzidy Coco a Decyl D-glucosidy. Tuto kombinaci nedoporučuji pouze silným alergikům. Nedoporučuji jim ani nic s obsahem éterických olejů nebo bylinek (snad kromě vanilky). Všem ostatním bude vyhovovat skvěle. Popravdě řečeno, šamponů pouze s cukernými tenzidy je na trhu naprosté minimum.

Kvalitní konzervace je tvořena antimikrobiálními výtažky z růže

Pokud přírodní kosmetika obsahuje jakoukoliv vodovou složku (to je mimochodem třeba i Aloe Vera) musí se zakonzervovat. To na první pohled může evokovat nešetrné nebo chemické procesy, ale konzervace se dá vyřešit šetrnou přírodní cestou. V přírodní kosmetice se nekonzervují jen oleje, balzámy, vosky, éterické oleje, sypké směsi a hydroláty (protože obsahují zbytkový alkohol). Není třeba také konzervovat kosmetiku, která má airless balení, například jako přírodní make-upy Cosm´etika. Pro šetrné konzervování šamponů jsem vybrala látku phenetylalkohol, kterou už možná znáte z mých dezinfekčních gelů. Je to silně antimikrobiální přísada velmi vhodná pro konzervaci kosmetických přípravků. My ji konkrétně získáváme ze silic růže. Nachází se ale i v jiných rostlinných silicích — například v hyacintech, pomerančových květech nebo v pelargoniích. Už je vám asi jasné, proč se éterické oleje konzerovat nemusí. Má zkrátka přirozené „sebekonzervační“ vlastnosti. Phenethy alkohol prochází BIO certifikací a mimo konzervace přináší kosmetice jemnou vůni růží.

Jak na správné pH u kosmetiky?

Osobně nejsem fanouškem takzvané alkalické kosmetiky, pH kůže je totiž mírně kyselé. V začátcích mé „kariéry” v přírodní kosmetice jsem dostala docela nepříjemné kázání od jedné majitelky pražské kosmetiky. Snažila jsem se jí prodat krémy a jako argument jsem použila „má správné pH, mírně kyselé”. Vysvětlila mi, že krev je zásaditá a že v případě používání kosmetiky s nakyslým pH by padl organismus do acidobazické nerovnováhy. Och! Takové věci slyšet a nemoci argumentovat! Paní mě vyprovodila z prodejny. Hladinu pH u mých šamponů upravuje sůl a kyselina mléčná. Dbejte na to, aby pH vaší kosmetiky korespondovalo s tím, co vaše kůže skutečně potřebuje.

Jak_jsem_tvorila_sampony

Co dále kompozice šamponů obsahují?

Arganový olej

Každý šampon obsahuje bohaté množství arganového oleje pro extra pružnost a výživu vlasů. Arganový olejíček je maximálně univerzální a maximálně funkční složkou kosmetiky, která koresponduje s přirozenými potřebami kůže jako je optimální tvorba mazu. Ne silná a ne nedostatečná. Patří mezi ty nejdražší, nejluxusnější a někdy i, žel bohu, nejvíce páchnoucí oleje :-) Arganový olej se zpracovává ručně v Maroku berberskými ženami. Arganový olej je výborný i v kuchyni. Je právě tou výživnou ingrediencí, ze které lidské tělo může získat z přírody to, co potřebuje. Marocké ženy mají silné a krásné vlasy! Pokud jste někdy na vlasy zkoušela čistý arganový olej, víte, že se poměrně rychle vstřebá a dělá s vlasy i vlasovou pokožkou zázraky. Vlasové vlákno nasaje olej a vzniklý film ho chrání. O pokožku se pak starají vitaminy A, E a F. Ačkoliv můžeme polemizovat o stabilitě vitaminů v olejích (a k tomuto se nemohu vyjadřovat, jelikož nejsem vystudovaný chemik a biolog), v duchu filosofie přírodní kosmetiky si raději na vlasovou pokožku aplikuji čisté suroviny bez ropných derivátů. Vitamin E je silný antioxidant a díky tomu může chránit například i před UV zářením.

Panthenol

Pružnost je jeho druhé jméno. Znáte jej typicky z reklam na opalovací přípravky a přípravky po opalování. Panthenol zpomaluje stárnutí pokožky a je účinnou prevencí proti tvorbě vrásek. Působí jako hydratační, zklidňující a regenerační složka. Z reklam na šampony a vlasovou péči jej zase typicky můžete znát pod názvem „Provitamin B5”. Alergie na tuto látku je poměrně vzácná. Z vlastní zkušenosti doporučuji cucací tabletky s panthenolem. Sliznice je pak hladká, obalená, a v krku už vás nebude bolet. Panthenol také snižuje míru vyčerpání. V případě šamponů se používá pro zacelení vlasového vlákna, konečků, proti vypadávání vlasů. Je také skvělým zvlhčovadlem.

Tajemna_sila_bylinek

Tajemná síla bylinek zasazená do složení šamponů

Po hotové koncipaci jemného mycího a vyživujícího složení jsem přidala bylinky z našich luhů a hájů a přidala výtažky voňavých éterických olejů. Ten nejúčinnější a správně fungující přírodní šampon dělá i správná kompozice — v překladu to, že nemícháte bylinky a éterické oleje halabala, ale hledáte mezi nimi souvislosti. A ctíte kontraindikaci. Protože oficiálně nemůžeme veřejně napsat, že bylinky, oleje a další přírodní složky léčí, napíšu vám jen to, co se o těchto bylinkách říká. Můj článek tak v žádném případě netvrdí, že šampony mají nějaké účinky, pouze to, co o bylinkách najdete v herbářích.

Kopřiva

Kopřiva je rumištní bylina rostoucí tam, kde žije člověk. Obsahuje neskutečnou nálož vitamínů, tříslovin, chlorofylu a minerálů. Vitamín C, železo a hořčík mají v kopřivě nejvyšší zastoupení. Od babiček možná znáte kopřivový výluh na vlasy. Kopřiva upravuje činnost vlasových mazových žláz, vlasy se mastí optimálně, protizánětlivé účinky zase pomáhají normalizovat pokožku i z hlediska lupů a svědění. Možná i díky vysokému množství křemíku pomáhá s tím, po čem my dlouhovlásky často toužíme nejvíce: silné vlasy a rychlý růst.

Černý bez

Kdo by jej neznal? Já jsem ho už jako malá holka sbírala na naší zahradě z bohatého keře. Obsahuje velké množství vitamínu A a C, antimykotické a antibakteriální vlastnosti, rutin — ten je skvělý na problémy se žílami. Černý bez dodává vlasům lesk a krásně voní. My jej máme v kombinaci s bergamotem. Skvělý je na suché i zatížené vlasy, které potřebují refresh. Velmi dobře také zklidňuje vlasovou pokožku.

Levandule

Levanduli můžeme s ledovým klidem zařadit i k éterickým složkám — věřte, že v přírodní kosmetice má jakákoliv složka několikerý význam. Může zajišťovat vůni, konzervaci, propustnost ostatních látek, emulgaci, pojivost, zvlhčení, může vysušovat i dezinfikovat (byť pak to již není kosmetika). Krom toho, že levanduli můžete jíst (sdílím názor, že šetrná kosmetika neobsahuje nic, co by se nedalo sníst), je extrémně vonná ingredience. Jako téměř všechny složky v mých šamponech zklidňuje tělo i mysl, citlivě stimuluje k lepší náladě a pomáhá při nespavosti. Toto jsou všechno účinky, které levanduli přisuzují bylinkáři. Dále levandule odhání otravný hmyz (proto se přidává do přírodních repelentů) a zdobí zahrady.

Lopuch

Podle mé babičky lopuchový kořen zklidňuje vyrážku a podobně jako kopřiva podporuje růst vlasů. Vzhledem k platné legislativě na území EU nemohu prohlásit, že tyto účinky skutečně má, protože nemám provedeny žádné klinické studie. Tradičně se ale lopuch spojuje právě s tímto, proto se objevuje ve složení zklidňující kosmetiky různých značek. Jako s mnoha čistými bylinnými složkami v přírodních produktech i zde si dejte pozor při aplikaci na barvené a jakkoliv chemicky upravované vlasy. U lopuchu nejsou známy žádné silné kontraindikace ani negativní účinky.

Vrba

Vrba je úchvatný a silný strom, který hrál důležitou roli už ve starověku a u pohanských kmenů. Ačkoliv křesťanství ji spojovalo s čarodějnicemi, vrba je známá z lidového léčitelství ve spojitosti s léčením horečky a nachlazení. Aspirin a Acylpyrin jsou léky, které obsahují jednu a tu samou složku pocházející z vrby. Vrbové výtažky ředí krev a tlumí bolest. Vrba má svoje kontraindikace, takže pozor! Celkově zklidňuje a, jak říkají výrobci rostlinných tinktur fytoterapeuti, pomáhá ženám při menopauze a lidé s úzkostmi.

Lifestyle_vanilka_jil_bez

Éterické oleje dodávají aromaterapeutický rozměr

Éterické oleje mají dvě tváře — tu, kterou volíme při aromaterapii, a tu, na kterou si alergici musejí dávat pozor. Éterické oleje mohou způsobit alergii nebo alergickou reakci — pokaždé nebo třeba jen výjimečně jednou za život. Síla a účinky éterických olejů jsou mi velmi dobře známé a v mých šamponech nesměly chybět. Zvolila jsem ale velmi šetrné dávkování, méně než 0,1%. Vybrala jsem vysoce kvalitní éteráky. Co to znamená? Že jsem si zjistila, kde a jak rostly rostliny, odrůdu, jak a kde se zpracovaly. Mít lokální kosmetiku s éterickým olejem z levandule je báječné, ale levandule z Provence bude mít dozajista lepší kvalitu. Stejně jako je kvalitní červené moravské víno kyselé a je z něho cítit tón alkoholu, raději si dám kvalitné červené z Chile nebo z Itálie. V případě moravských vín s láskou a tradicí zůstanu u těch bílých, oranžových a růžových. Kvalitních aromaterapeutů je málo a já si nedovoluji tvrdit, že patřím mezi ně. Proto jsem se při jejich výběru radila s odborníky. Pomohli mi s kombinací i množstvím.

Jaké éterické oleje jsem použila?

Citronová tráva

Voňatku citronovou možná znáte pod jejím dalším názvem — citronela. Voní svěže a podobně jako citron. Přidala jsem ji i do svých Dezinfekčních gelů. Citronová tráva se v asijské kuchyni běžně používá k vaření. Miluju ji v kari a asijských polévkách. V květináči udělá velkou parádu, provoní celý balkon a odpudí dotěrný hmyz. Doporučuji čaj z citronové trávy. Je lahodný a relaxační, a já mám vždy pocit, že jsem ve voňavé sauně :-). O citronové trávě se říká, že působí detoxikačně, stimuluje koncentraci a je blahodárná pro celý zažívací systém.

Bergamot

Bergamot navozuje dobrou náladu, uvolnění (psychické i fyzické), tlumí křeče (ideální volba při bolestivé menstruaci). Podle herbáře má antiseptické, antimikrobiální a antibakteriální účinky, dobře se po něm usíná. Dokonce se píše, že snižuje cholesterol a pomáhá regenerovat játra. Bergamot je kříženec mezi pomerančem a citronem a vypadá jako zkrabatělá limetka! Věděli jste to?

Citron

Stejně jako se rannímu detoxikačnímu drinku z citronu a teplé vody přisuzují přímo zázračné účinky v podobě nastartování celého organismu (v zimě, prosím, pijte vodu jen teplou, doporučuji to dle zásad čínské medicíny), tak v podobném duchu můžeme uvažovat o účincích čisté citronové éterické silice. Imunita, lymfatické cesty, uvolnění, čerstvost a možná inhalace jsou pojmy, které s citronem spojujeme nejčastěji.

Vanilka

Vanilku miluji ve všech jejích podobách! Vanilkové svíčky, parfémy, smoothie, zmrzlina... Neuvěřitelně mě uklidňuje a nabíjí smyslností. Nejvíce se cítím sexy, když jemně voním vanilkou! Nebo když peču domácí moučník, vůně teplého těsta se prolíná kuchyní a můj muž ve mě rázem vidí ženu opatrovatelku. Vanilka pochází z Mexika a řadí se mezi orchideje, věděli jste to? Lze ji kombinovat téměř se vším, od kávy a kakaa po citrusové plody. Vanilka by měla působit afrodiziakálně a zklidňovat. Naleznete ji často v produktech bez parfemace — pro její jemnost a kosmetické účinky. Alergici se jí většinou nemusí bát.

Meduňka

Je podobná kopřivě a podobně se využívá. Byť na ní mám kontaktní alergii, její vůni zbožňuji. Meduňkový čaj patří mezi mé oblíbené. Moje babička ji pěstují vedle máty, libečku, petržele a pažitky a celý rok z těchto bylinek vaří. Účinky meduňky znáte všichni: traduje se, že jde o silný adaptogen proti stresu, dobře se po ní usíná a slyšela jsem, že se zkoumají její antivirotické účinky. Meduňková limonáda v létě osvěžuje a podobně osvěžuje i kosmetika s meduňkou.

Kvůli obsahu éterických složek nechávejte šampony v temnu. Ostatně veškerou kosmetiku s éterickými oleji (proto se „éteráky“ prodávají v tmavé lahvičce).

Krasne_vlasy

Bonusová složka! Jemně abrazivní, čisticí a detoxikační zelený jíl

Zelený jíl pochází z Evropy a má bohatou léčitelskou tradici. Dnes si můžete dopřát jílové zábaly lázních i doma. Tělové a vlasové zábaly, masky, kondicionéry, krémy, sruby, pasty na zuby, emulze… Zelený jíl je báječná univerzální detoxikační ingredience plná blahodárných minerálů. Ekzematická pokožka často báječně reaguje na jílovou terapii, stejně tak jako se jíl užívá při revmatických obtížích, pro detoxikaci, na podporu žilního systému, pro stimulaci lymfy.

Terapii jílovými zábaly jsou známé už stovky let a ani současná medicína ji neopomíjí.

Jíly (zelené, bílé, hnědé, červené) vznikly tak jako jiné zeminy rozkladem rostlin a živočichů, a působením živlů. Jílem léčili Egypťané, Avicenna, Kneipp nebo Galén. Používaly se tradičně na obklady. Dokonce se i konzumuje. Podle moderních výzkumů má vliv na střevní mikroflóru. Tomuto tématu se věnuje úžasná kniha „Zdravá střeva”. Mimo jiné se v ní dočtete, proč je důležité konzumovat půdní bakterie. A také proč nám v dnešní sterilní době chybí spousty střevních bakterií.

Ve zkratce — jíl absorbuje vše „špatné”. Báječně se tak hodí jako čisticí složka do šamponů. Jeho šetrný abrazivní účinek zbavuje vlasy stylingového nánosu od laků až po vlasové pasty.