100 let výročí republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?

Proč ženy 20. let nosily rovné střihy šatů a kratší vlasy? Proč v šedesátkách frčely barvy? Co způsobilo osmdesátkovou oblíbenost šusťáků a šíleností? Naše republika v nejbližších dnech oslaví své 100leté výročí. Ale dneska vám průřez stoletím ukážu z jiného pohledu. Pojďme se podívat, jak se během posledních 100 let proměnily trendy krásy.
 
promeny_krasy
 

Proč se trendy neustále proměňují?

Trendy vždy udávali naši idolové – nejoblíbenější herečky, zpěváci, zpěvačky či kapely. Všechny ženy tak kopírovaly styly Adiny Mandlové, Marylin Monroe, Twiggy či v devadesátkách Kurta Cobaina.

Pokud si minulé století rozdělíme na desetiletí, téměř v každém se nám vybaví typický módní trend. Ať už je dán líčením, typem účesu, nebo složením šatníku. A vždy je reakcí na aktuální dobu i náladu společnosti. 

Například po 1. světové válce nastalo období ženské emancipace, ženy chtěly mít lepší postavení ve společnosti, vzdělávat se a cestovat – což se odrazilo i v módních trendech. Ženy si rády zkracovaly vlasy, začaly se výrazněji líčit a v oblíkání se staly hitem kalhoty nebo kratší šaty rovného „pánského“ střihu. Nebo se podívejme na 50. léta. Celá Amerika byla zamilovaná do Marylin Monroe, jejích výrazných rudých rtů, kočičích očí a ženské postavy. Postupně se stala idolem žen z celého světa. Ale v tehdejší ČSR tolik vidět nebyla. Proč? U nás s rokem 1948 přišel „vítězný“ únor a nastal tvrdý komunistický režim plný politických procesů a nesvodoby. Nový „západní“ módní styl u nás nebyl vítán, každý pokus o elegantní oblékání či výraznější líčení byl zavržen jako kapitalistický návyk. Ideálem byl styl pracující ženy – košile, pracovní kalhoty, šátek. 

Podívejme se, jak vypadalo líčení a účesy v jednotlivých dekádách. A začneme zpříma – 2minutovým průřezem celého století.
 
Jak se měnily koncepty krásy v posledním století?
 

 

20. léta – Coco Chanel a „malé černé“ 

Poválečná doba znovuzískané svobody dovolila uvolnění i v líčení a účesech. Přišel boom filmu a všechny ženy začaly kopírovat styl svých oblíbených hereček. Počáteční trend světlých rtů i očí s nevýrazným make-upem začalo nahrazovat výraznější líčení, ve kterém se začal dávat důraz na oči i rty zároveň. Používaly se výrazné tekuté linky, teňounké obočí namalované tužkou a výrazné, syté rty – v rudých, švestkových či hnědých odstínech. 

Prim začaly hrát mužské prvky. Ženy začaly nosit kalhoty, saka, oblíbený byl rovný střih šatů, kde se prsa, pas i boky ztrácely. A vlasy se výrazně zkracovaly. Hitem byly krátké, uhlazené vlasy, které zvýrazňovaly dlouhý krk. 
 

30. léta – všechny chtějí být tak krásné jako Adina Mandlová

Ideálem krásy byla jednoznačně herečka Adina Mandlová se svou štíhlou siluetou s ženskými křivkami. Sukně se znovu prodloužily a pas se vrátil na své místo. Nezbytným doplňkem byl klobouček – nejlíp šmrnovně na stranu.  

Co si z looku 30. let pamatujete jsou určitě vlasy. Tehdy frčely krátké vlasy s tzv. poskládanou vlnou. Obočí je tenké, malované do půlkruhu. Důraz se kladl na nepřirozené dlouhé a husté řasy, a proto se není čemu divit, že svět poprvé spatřil i voděodolnou řasenku.  
 

40. léta – skromnost a elegance

40. léta v ČSR byla především ve znamení protektorátu, kde se měla role ženy znovu proměnit. Nyní se měly stát matkami a pracovní silou – povinnosti jim tedy zůstaly, ale práva se změnila. V líčení, účesech i oblékání tak převládala skromnost a elegance. 

Ideálem krásy byly ženské křivky, útlý pas, oblé boky a poprsí. Delší vlasy a širší sukně. Protože ženy neměly k dispozici mnoho látek na nové šaty, které si tehdy často šily samy, velkou roli hrály doplňky – knoflíčky, límečky, umělé květiny či brože. Jedny šaty tak pokaždé dostaly jiný vzhled. 

Velmi populárními se staly natáčky a dlouhé navlněné vlasy. Tenké obočí se začínalo ztlušťovat a ustupovalo se od obloučku k lomenému, přirozenému tvaru. Pomalu začínaly frčet „kočičí oči“ a stále oblíbené byly rudé rty. Aby vše ladilo, nehty se také lakovaly načerveno. 
 

50. léta – retro ve světě, ideál pracující ženy v komunistické ČSSR   

Zatímco ve světě frčel rockenroll, elektroswing, barevné látky, ideál Marylin Monroe s kočičíma očima a rudými rty či Audrey Hepburn s prodlouženým obočím, u nás vše zabrzdil komunistický režim. Pokud o sebe žena více pečovala, byla prohlašována za kapitalistku. Nová móda v ČSSR nebyla vůbec vítána. A líčení či účesy jakbysmet. Líčení tak bylo jemné, decentní. Vše se ale změnilo s přicházejícími 60. léty.
 

60. léta – Rebelové a barvy

S postupným uvolňováním komunistického režimu se rozvolnila i společnost a trendy z USA konečně dorazily i k nám. Jak to ve „zlatých šedesátých“ vypadalo? Stačí si vzpomenout na film Rebelové – přesně tak se totiž oblíkalo, česalo i líčilo. Prim hrály pastelové barvy, nafoukané účesy, tupírování, laky na vlasy, šátky ve vlasech a lesky na rty. 
 

70. léta – zvonáče a tupírování

Zvonáče, boty na platformě, roláky, modrý denim, hnědá a béžová kůže, semiš, třásně... Na vlasech frčela trvalá, nebo se nosily rovné vlasy – natupírované, se zvedlými konečky, takže účes vypadal jako „zvoneček“. Líčení bylo velmi barevné, ale oproti osmdesátkám ještě jemné. Na rtech pak převažovala meruňková a hodně, hodně lesku.
 

80. léta – disco, barvy, experimenty a šílenosti

Jinak se osmdesátky nazvat nedají. Netuším, kdo vymyslel, že bude moderní šusťáková souprava, zářivé legíny nebo odvážné kombinování nejrůznějších barev. Ale v líčení to bylo ještě zajímavější. Oblíbené byly výrazné, barevné až reflexní stíny – a úplně nejoblíbenější bylo použití několika barev najednou. Třeba zelené, růžové a modré. Na vlasech pak frčela trvalá, nakrepované vlasy, culík na stranu, hodně, opravdu hodně se tupírovalo.

Typická mladá slečna 80. let měla duhové oči, culík na stranu a přes vlasy sportovní čelenku, lízátko v puse a chodila s klukem, který nosil magneťák na rameni. 
 

90. léta – Nirvana, Kurt Cobain a Beverly Hills 

Devadesátky už si většina z nás pamatuje. Polovina z nás jela v „grungy“ stylu po vzoru Kurta Cobaina. To znamená dlouhé, rozpuštěné, rovné vlasy s mokrým (až mastným) vzhledem, tmavé linky na horním i dolním víčku a světlé rty. Na krku se nosil takový ten upnutý černý náhrdelník, který vypadal jako vytetovaný. Na druhou stranu těch stylů se objevovalo víc a víc. Pořád ještě letělo disko a nosily se zvony, barevné řasenky i lesky na rty.
 

Nové století – jsi krásná taková, jaká jsi

Po přelomu století se začal stupňovat důraz na přirozenou krásu. A trend pokračuje až do dneška. Na hlavě si můžete vytvořit téměř cokoli, ale oblíbené jsou přirozené vlny, ležérní drdoly i ofinky. Obočí se vytrhává do přirozeného, nepravidelného tvaru. (Přečtěte si článek: Jak vytvarovat obočí do přirozené krásy?) Idolem není jeden typ postavy, ale vsází se na „normální holky“, přirozenost, nestylizovanost a heslem jednoznačně je, že každá žena je krásná taková, jaká je. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení