V Hradci Králové otevíráme nový organický salon s filosofií Clean Beauty!

Fungují babské rady, jak oddálit menstruaci?

Náročný meeting v práci, státnice, svatební noc nebo už zmiňovaná dovolená. Existuje tolik situací, kdy se nám měsíčky vážně nehodí. Většina z nás se v určitém období svého života asi setkala s umělými metodami na oddálení či vynechání menstruace. Ale my vám ukážeme, že by to mohlo jít i jinak než s prášky. Nebo si myslíte, že jste první generací, která řeší oddálení měsíčků? 
 
jak-oddalit-menstruaci
 

Poradíme, ale 100% účinek bohužel nečekejte

Ráda bych vám slíbila stoprocentní účinek, ale v tomto případě na každého funguje něco jiného. Záleží třeba na tom, jestli a jak dlouho jste používala antikoncepci. Nebo na tom, jak celý váš cyklus funguje či jestli máte pravidelnou menstruaci. I tak vás ale chceme inspirovat, abyste vyzkoušeli i jiné cesty než ty s chemií. A třeba objevíte něco, co bude fungovat právě vám. Tak jdeme na to.  

Jak oddálit menstruaci pomocí jídla

Co jíst, aby měsíčky přišly později? Podívejte se, které potraviny a bylinky patří mezi „babské rady“ na oddálení menstruace. 

Prášek z kořene lékořice
Užívání lékořicového prášku k oddálení menstruace je podle všech referencí jedním z nejlepších „přírodních léků“. Lékořice interferuje s hormony, které jsou přítomné v ženském těle, a v důsledku toho zpomaluje měsíční periodický cyklus. 

Jak na to? Smíchejte 3 až 4 gramy lékořicového prášku s rýžovou vodu a dobře promíchejte. Ujistěte se, že v nápoji nejsou žádné nerozmíchané hrudky. Takto vytvořenou směs pijte každý den po celý týden před očekávanou menstruací.
 
Semínka koriandru
Oblíbená ingredience thajské či indické kuchyně je dalším z přírodních bojovníků proti nechtěné menstruaci. Semínka koriandru totiž ovlivňují hormony, a proto mohou menstruaci oddálit. 

Jak na to? Na 20 gramů koriandrových semínek si připravte 2 šálky vody. Smíchejte a vařte 10 minut na mírném plameni. Až se polovina původního obsahu vody odpaří, máte hotovo. Takto vytvořený nápoj pijte každý den po celý týden před očekávanou menstruací.
 
Citron
Patří mezi jednu z nejznámějších potravin na oddálení menstruace. I když jsem se dočetla, že některým oddálil menstruaci až o týden a zaručeně funguje, já piju vodu s citronem každé ráno a menstruaci mám pěkně pravidelnou. Taky dejte pozor, abyste to s citronem nepřehnali a neosypali se. 

Jak na to? Tři dny až týden před menstruací pijte 1 až 3× denně vodu z jednoho citronu (nebo snězte půlku citronu). Šťáva z citronu může být i oslazená cukrem nebo naředěná vodou. Pokud by se to nepovedlo a menstruaci byste dostali, i tak by měla být slabší.
 
Meloun
Chladivé vlastnosti melounu patří mezi další „babské rady“ na oddálení menstruace. Meloun obsahuje velké množství vody a pomáhá při ochlazování těla. Hlavně v létě, kdy se tělo nadměrně přehřívá, může nakumulovaná energie spustit menstruaci mnohem dřív, než ji očekáváte. Právě vodní meloun by vás měl před takovou nepříjemnou situací uchránit a ještě ji o pár dní posunout. 

Salátová okurka
Podobně jako vodní meloun mají i okurky schopnost ochlazovat organismus. Díky vysokému obsahu vody jsou schopné tělo hydratovat a odvádět z něj přebytečné teplo. Konzumace dvou okurek každý den po celý týden před očekávaným prvním dnem menstruace by vám měla zajistit posunutí menstruace o několik dní.
 
Zelené fazolky
Dalším z „oddalovačů“ menstruace jsou zelené fazolky. Říká se, že jejich konzumace nejenže dokáže znatelně zeslabit krvácení, ale některé ženy dokonce v daném měsíci nemenstruují vůbec. 
 
Bylinky
Také ve vás názvy Pastýřská kabelka a Řezník koště evokují pohádkové postavičky? Faktem je, že se jedná o bylinky, které dokáží v těle snížit průtok krve a zeslabit menstruační krvácení nebo menstruaci úplně eliminovat. 

Co dalšího by mohlo oddálit menstruaci?

  • želatina
  • malinové listy
  • kořen Angelika
  • mrkev
  • papája
  • banán
  • tamarind
  • ocet  

Co dělat a čemu se naopak vyhnout?

Když potraviny a bylinky, které můžou pomoct oddálit menstruaci, podpoříte ještě třeba cvičením, efekt se může být ještě lepší, než očekáváte. 

Cvičit, cvičit, cvičit

Pomocí pravidelného cvičení (zejména cviků na posíleni pánevního dna) se můžete nejen zbavit nepříjemných menstruačních bolestí, ale také menstruaci oddálit. Když mluvíme o cvičení, nemyslíme tím, že se musíte potit ve fitku vedle testosteron stříkajících mladíků. Bohatě bude stačit jogging, plavání nebo třeba jóga. Je fakt, že ženy s malou nebo žádnou fyzickou aktivitou jdou komplikacím s menstruačním cyklem vyloženě naproti. Není výjimkou, že se u nich menstruace objevuje nepravidelně nebo naopak víckrát do měsíce.  

Vydržte to chvíli bez koření

Při pokusech o oddálení menstruace se vyhněte silně kořeněným pokrmům. Vůbec nejhorší je dát si něco velmi pikantního. Pikantní potraviny zvyšují průtok krve a mohou s vaší menstruací udělat pravý opak — spustit ji. Dál se vyhněte se česneku a černému pepři.

A hodně pijte

Aby se vám povedlo oddálit menstruaci, je nezbytné ochlazovat tělo a regulovat průtok krve. Obyčejná čistá voda dokáže obojí. Proto zkuste pít více než obvykle a chvíli to vydržte bez kafe.
 

Vyzkoušeli jste? Zabralo to? Dejte nám vědět a můžeme spolu vyhodnotit, která metoda je ta nejlepší. :-)