Nehormonální antikoncepce: porovnání pesarů Femcap a Caya. Který si vybrat?

Ženská bariérová antikoncepce, aneb pesar od A do Z

„Čím dál častěji se setkávám se ženami, které se rozhodly vyměnit hormonální antikoncepci za jinou, šetrnější alternativu. Přibírání na váze, zavodnění, návaly horka, trombóza, nevolnosti, podráždění, nervozita, zvětšená prsa, bolest prsou či nepravidelná menstruace. Takový výčet by dal na tři strany nicméně to nejsou všechny nežádoucí účinky hormonální antikoncepce."

Pesar přitom představuje formu ženské nehormonální antikoncepce, která funguje na podobném principu jako mužský kondom. Jedná se o bariérový antikoncepční prostředek, jehož úkolem je zabránění nechtěnému početí. Stále více žen dává přednost právě nehormonálnímu typu antikoncepce, který je k tělu daleko šetrnější a nezanáší ženský organismus zbytečnou chemií, která může mít řadu vedlejších účinků. Pesar je určen k zavádění hluboko do pochvy, kde má zabránit proniknutí spermií do dělohy. V současné době existuje vícero druhů této antikoncepce, díky čemuž si každá žena dokáže najít přesně takový typ, který jí bude nejvíce vyhovovat.

Nehormonální antikoncepce pesar diafragma

Při užívání HA si ani neuvědomujeme, jak dlouho ženy hormonální antikoncepci užívají

Nejedená se o týdny, či měsíce, ale roky až desetiletí. Taková délka užívání není doporučována u žádného jiného léku, tak proč u antikoncepce? V nejmenším není prospěšná pro vaše tělo, nemluvě o vaší peněžence. Právě hormonální antikoncepce vede dospívající dívky k první návštěvě gynekologa. Když se nad tím zamyslíme, můžeme to této antikoncepci připsat jako malé plus. Nejčastěji se jedná právě o pilulky a díky nim začnou mladé dospívající dívky navštěvovat pravidelně svého doktora.

Hormonálních antikoncepcí je několik, ať to jsou pilulky, kroužky, náplasti nebo tělíska, vše funguje na stejném principu. Všechny tyto prostředky proti početí obsahují hormony, které brání přirozenému uvolňování ženských přirozených hormonů z těla a tak šálí mozek, který si myslí, že jeho tělo je gravidní. Tím zastaví výdej hormonů a nedochází k ovulaci. Vajíčko tak nedozrává a neuvolní se z vaječníku. Proto je potřeba vždy v určitém čase přestat HA užívat, aby došlo k dozrání a uvolnění vajíčka. Dále zahušťuje hlen v oblasti děložního čípku, aby byl těžko překonatelný pro spermie a celkově zpomaluje všechny procesy v těle, které napomáhají k transportu vajíčka do dělohy. Už víme, proč má tato metoda 99% úspěšnost.

Hormonální antikoncepce tak jde proti směru velkého množství přirozených procesů našeho těla

Některým ženám se představa, že jsou běžné procesy v těle jsou uměle ovlivňovány, zastavovány nebo měněny příčí, a proto se obrací na nehormonální alternativy. Jako první volba padne na kondomy, které mají stejnou účinnost a ještě ke všemu mají velké plus, a to je jejich ochrana před pohlavně přenosnými chorobami. Pro první styk s novým partnerem jsou opravdu nezbytností. Pesar se určitě hodí primárně pro použití se sexuálním partnerem, ke kterému máme důvěru. Většina mužů (ale i žen) právě ve vztahu variantu kondomu odmítá, protože, co si budeme povídat, snižují požitek z pohlavního styku. Kondomy narušují intimitu mezi sexuálním spojením partnetů a určitou spontánnost milování. Naštěstí pro ženy dnešní doba nabízí i další alternativy, o kterých se stále nemluví až tak moc, ale jsou stejně účinné jako pánské kondomy.

/glyde-kondomy-strawberry/

/esp-veganske-kondomy-natural-12-ks/

/esp-veganske-kondomy-large-3-ks/

 

Určitě jste se setkala s názvem pesar nebo bariérová antikoncepce

Často, zejména v zahraničí, se také používá název diafragma. Na našem trhu se máme aktuálně dva takové pesary. Jejich účinnost spočívá v zavedení hluboko do vagíny až k čípku, kde tvoří mechanickou zábranu spermií. Účinnost se pohybuje na 96%, pokud pesar ale použijete v kombinaci se správným spermicidním gelem, vyšplhá se jejich účinnost až na 98%. Vzhledem k jejich umístění nenarušují pohlavní styk, nechávají odkryté poševní stěny, a tak zvyšují prožitek. Pesar lze zavést i s několikahodinovým předstihem a nosit jej můžete 20 až 40 hodin. Jsou vyráběny z kvalitního silikonu, takže se nemusíte obávat alergie na latex. Při správné údržbě je jejich životnost dva roky i více.

/contragel-green-spermicidni-gel/

/pesar-caya-nehormonalni-antikoncepce/

/caya-spermicidni-gel/

 

Historie pesaru

První zmínky o dámské bariérové antikoncepci pochází z roku 1838 . O vznik pesaru se zasloužil Američan Wilde , který přišel s nápadem vytvořit první dámskou antikoncepci. Původně byl vyráběn z řady materiálů zahrnujících porcelán, gumu i umělou hmotu . Postupem času prošly pesary řadou vývojových změn, kdy se měnily nejen materiály, ale i tvary jednotlivých modelů. Poslední variantou jsou pesary vyrobené z lékařského silikonu , které jsou zdravotně nezávadné a na používání velice pohodlné.

O pesarech ve stručnosti:

Pesary na první pohled připomínají malý gumový klobouček s pevnějším okrajem. Obecně se dělí na dva typy: pesary vaginální a cervikální. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších druhů nehormonální antikoncepce, na kterou se spoléhá stále větší počet žen a dívek napříč všemi věkovými kategoriemi. Ačkoli je pravda, že zavádění a celkové používání pesaru chce trochu cviku, většina žen si na tuto formu antikoncepce velmi rychle zvykne a používání dostane do ruky. Použije-li se pesar v kombinaci se spermicidním gelem, který sníží pohyblivost spermií, dosahuje stejně vysoké spolehlivosti jako klasická hormonální antikoncepce.

Pesary se rozdělují do dvou skupin:

 • vaginální (pesar Caya)
 • cervikální (pesar FemCap)

Pesar Caya diafragma

Pesar Caya se vyrábí z lékařského silikonu a je k dostání pouze v jedné univerzální velikosti. Používat jej mohou všechny ženy a to i ženy po porodu nebo ženy se zakloněnou dělohou.

Jeho úkolem je pokrýt celé děložní hrdlo a děložní čípek, díky čemuž nedojde k proniknutí spermií do dělohy a následnému oplození. Vaginální pesar Caya by měl být pokaždé kombinován se spermicidním gelem a účinnost této antikoncepce se pohybuje v rozmezí od 94 - 96 %. Použití je velice snadné – pesar se nejlépe zavádí ve dřepu, vleže nebo s jednou nohou na stoličce. Zavádět by se měl nejpozději 5 minut před pohlavním stykem, po něm by měl v těle ženy zůstat minimálně 6 hodin a nejpozději by měl být vytažen 24 hodin po styku. Poté je potřeba jej vyjmout a opláchnout v teplé mýdlové vodě. Každý pesar Caya je prodáván v krabičce, která slouží jako ochrana pesaru i jako hygienický obal, proto je dobré udržovat i krabičku v čistotě.

Caya připomíná svým tvarem mističku, která se zavádí až k čípku, kde se zapře za vaginální klenbu. Na svém obvodu má silnější kroužek, který se nejen přizpůsobí přesně vašemu tělu, ale díky mírnému podtlaku se udrží na svém místě. Mistička je tvořená tenkou membránou, která zabrání vniknutí spermií do dělohy. Pesar Caya můžete zavést několik hodin před stykem, ale vždy doporučujeme nejpozději do 15 minut před stykem doplnit pesar i o spermicidní gel.

Pesar Caya byl vyvinut v Americe, ale jeho výroba se dostala k našemu sousedovi do Německa. Výroba se kvůli potřebě mít k dispozici kompatibilní produkt neomezila pouze na pesar a tak můžeme u stejné firmy sehnat i spermicidní gel Caya. Pesar Caya se nedoporučuje používat bez tohoto spermicidního gelu kvůli zvýšení jeho účinnosti. Velikost pesaru je 7,5 x 6,7 cm.

 

Díky tenké membráně a pevnějšímu kroužku nemusíte řešit velikost. Přizpůsobí se jak mladé dívce, které ještě nerodila, tak i ženě po porodu.

Nejspíš už vás napadla otázka jak se takový pesar vyjme. Caya je opatřena malou úchytkou, za kterou ji bezpečně uchopíte a vyjmete.

Pokud musíme čekat 6 hodin, k čemu nám pak je spermicidní gel? Na to je jednoduchá odpověď. Caya gel spermie nehubí, pouze omezuje jejich hybnost, jejich schopnost se hýbat. Gel je mírně kyselý, a to se spermiím moc nelíbí, ovšem pro poševní prostředí a mikroflóru je skvělý. Svým složením tvoří příznivé podmínky, a díky tomu brání i průniku bakteriím a virům. Takže slouží i jakási prevence. Pozor ale to neznamená, že vás pesar Caya nebo spermicidní gel ochrání před pohlavně přenosmými chorobami.

Výhoda pesaru Caya je, že může sloužit dočasně jako menstruační kalíšek. Ale berte to jako nouzovou situaci. Pokud dojde k jeho naplnění tekutinou, začne prosakovat.

Výhody pesaru Caya:

 • nemá vedlejší účinky
 • vydrží několik let
 • nevysušuje sliznici
 • lze jej používat i v době menstruace
 • nezpůsobuje alergické reakce
 • lze jej používat i se zakloněnou dělohou
 • Caya je měkoučká a přizpůsobí se každému tělu

Nevýhody:

 • lze používat pouze se spermicidním gelem

Pesar FemCap

Druhým pesarem je cervikální klobouček Femcap. Stejně jako Caya tvoří mechanickou zábranu spermiím a brání tak jejich vstupu do dělohy. Svým tvarem připomíná námořnický klobouček s delší zadní stranou. Nasazuje se na samé ústí děložního čípku, proto označení cervikální (cervix = děložní čípek). Pesar FemCap je rovněž vyráběný z lékařského a zdravotně nezávadného silikonu. Je vyráběný ve třech velikostech, přičemž každá velikost je vhodná pro jiný typ žen – vybírá se podle toho, zda již žena rodila nebo ne. Pesar FemCap nesmí používat ženy se zakloněnou dělohou. Tento typ pesaru se na rozdíl od Cayi nasazuje těsně na děložní čípek, což už chce trochu cviku a zručnosti. Měl by se zavádět nejpozději 15 minut před plánovaným pohlavím stykem, po kterém by měl v těle ženy zůstat minimálně 6 hodin a maximálně 48 hodin. Doporučuje se kombinovat se spermicidním gelem, není to však na rozdíl od Cayi povinnost.

Je vyráběn z kvalitního zdraví nezávadného silikonu a to ve třech velikostech:

S - 22 mm, malý pesar, který je určen pro dívky a ženy, které ještě nerodily a nebo pro ženy, které nerodily vaginální cestou.

M - 26 mm, středně velký pesar používají ženy, které sice nerodily vaginálně, ale během porodu se porodní cesty otevřely na minimálně 3 cm. Dále je pak doporučován pro ženy, které potratily v 2. týdnu těhotenství a později.

L - 30 mm, veliký pesar používají ženy po porodu vaginální cestou, nebo ženy, které sice rodili císařským řezem, ale během porodu se otevřely na 3 cm a více. Jak jste pochopila tady už je potřeba znát velikost, pokus chcete mít jistotu není problém navštívit lékaře a nechat velikost zjistit, zároveň vám může odpovědět na dotazy, nebo pomoci s prvním zavedením.

I pesar Femcap se doporučuje používat se spermicidním gelem.

/pesar-femcap-26-mm/

/pesar-femcap-30-mm/

/pesar-femcap-22-mm/

 

I v tomto případě je doporučován jeden konkrétní spermicidní gel a to Contragel Green. Nanáší se do prohlubně i na zadní, prodlouženou, stranu kloboučku. Opět se jedná o gel, který snižuje hybnost spermií, tedy je nehubí. Je šetrný a prospěšný pro oblast pochvy, je mírně kyselý, takže tvoří optimální prostředí pro vaginální mikroflóru a může tak sloužit jako prevence před některými nepříznivými bakteriemi. Ale nejedná se o 100% ochranu před pohlavně přenosnými chorobami. V případě potřeby je ale možné používat jak spermicidní gel Caya tak Contragel Green.

Vyjímání:

Pro pohodlné vyjmutí je Femcap je opatřen malým poutkem, za který zaháknete ukazováček a souvislým tahem vyjmete. Při prvním pohybu ucítíte mírné odlepení od čípku, podobně jako při otevírání sklenice. Tento mírný podtlak je příznivý hlavně pro udržení kloboučku na svém místě a není nijak škodlivý. Nestlačuje váš čípek ani ho nedoformuje.

Femcap se stejně jako Caya nechává na svém místě minimálně na 6 hodin po styku. Je to z úplně stejného důvodu. Jde nám hlavně o zabránění početí.

Výhody pesaru FemCap:

 • nemá vedlejší účinky
 • nevysušuje sliznici
 • vydrží několik let
 • nezpůsobuje alergické reakce
 • na lékařském silikonu se nemnoží bakterie lze používat i bez spermicidního gelu (ale nedoporučujeme)

Nevýhody:

 • nelze používat při nízkém čípku a menstruaci
 • zavádění je náročnější, než u Cayi
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení