Kosmetický přípravek nebo dezinfekce – kde jedno končí a druhé začíná?

Žijeme ve velmi dynamické době, které se musíme, chtě nechtě, přizpůsobovat. To se nevyhnulo ani mně a nastalá situace kolem nového typu koronaviru mě donutila urychlit výrobu produktu, který byl původně plánován až na léto 2020. Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Během úzké spolupráce s farmaceuty, chemiky a vědci v laboratoři jsem zjistila nepřeberné množství fakt, která bych s vámi ráda sdílela. Věřím totiž, že vám mohou pomoci nejen v době COVID krize.

Hydratacni-antibakterialni-gel-na-ruce

Ráda bych zde řekla, že následující článek obsahuje pouze fakta zjištěná během výroby tohoto konkrétního dezinfekčního gelu. Jelikož jsem nezkoumala veškeré jemu podobné produkty na trhu, není tento článek lékařským, farmaceutickým ani spotřebitelským doporučením. Článek je obsahově pravidelně revidován mými drahými přáteli — třemi farmaceuty, čtyřmi chemiky a vývojovou laboratorní manufakturou, ve které gel za přísně hlídaných podmínek vyrábíme.

Gel vyráběný pod značkou Veronica Organics jsem původně vymyslela jako doplněk pro dezinfekci menstruačních kalíškůVšechny jeho složky jsou​ rostlinného původu (kromě ethanolu získaného v laboratoři pomocí kvasinek*). Gel má přesně stanovené procento účinné látky, aby efektivně působil proti plísním, kvasinkám a bakteriím. všechny potřebné certifikace,​ aby mohl být prodáván jako dezinfekce na legislativně náročném českém trhu. 

* A přesto všechno se jedná o 100% přírodní kosmetiku  

Není gel jako gel

Vyznat se v tom, co si vlastně chci nebo nechci nanášet na ruce, nemusí být vůbec tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Gely určené k čištění rukou mohou mít totiž hned několik přívlastků — antibakteriální, dezinfekční, anti-..., čisticí,​ atd.​ 

Jak se tedy vyznat v tom, co je skutečně dezinfekce a co jen honosně pojmenovaná kosmetika**? Zde je potřeba se seznámit s pojmem „biocidní přípravek” a také s tím, jak jej definuje směrnice EU č.528/2012.

**Uvádím kosmetiku, ačkoli legislativně se o kosmetiku již nejedná. Pojem přírodní kosmetika je klasicky nutné certifikovat u jedné z mezinárodních agentur, věnujících se tomuto tématu. Pokud o sobě někdo tvrdí, jako třeba my, že vyrábíme opravdu z udržitelných surovin a přírodní cestou, je na vás, zda mu uvěříte v době, kdy není čas a prostor se certifikacím věnovat (pokusím se na tomto zapracovat během následujících týdnů a dalších šarží. Přeci jen teď nebyl čas, ztrácet čas). 

Biocidní přípravek je jakákoli látka nebo směs ve formě, v jaké se dodává uživateli, skládající se z jedné nebo více účinných látek (nebo tuto látku/látky obsahují či vytvářejí), určených k ničení, odpuzování a zneškodňování jakéhokoliv škodlivého organismu, k zabránění působení tohoto organismu nebo dosažení jiného regulačního účinku na tento organismus jakýmkoliv způsobem jiným než pouhým fyzickým nebo mechanickým působením. Toto je v podstatě ta nejdůležitější informace, kterou potřebujete při výběru správného gelu na ruce vědět. 

Veškeré gely s přívlastkem anti- nebo ​dezinfekčn​í prodávané v ČR musí projít certifikací vyžadující přesně stanovené a schválené účinky konkrétního produktu. Pokud gel certifikaci získá, stává se biocidním přípravkem​.​ Gely, které tuto certifikaci nemají a rády se schovávají za přívlastky antimikrobiální​ nebo čisti, nejsou​ dezinfekcí v tom pravém slova smyslu a spadají pod kategorii kosmetických​ přípravků.​ 

Co je to antimikrobiální prostředek?

Antimikrobiální je prostředek působící proti infekčním patogenům — např. antibiotika. Takový prostředek nesmí žádným způsobem poškozovat lidský organismus, ale zároveň musí působit alespoň proti dvěma mikrobiálním patogenům. Co to znamená v kosmetice? Gel s antimikrobiálním účinkem může působit proti plísním, virům, bakteriím i parazitům. Proti čemu a jak moc takový gel reálně účinkuje, však zůstává ve většině případů otázkou, na kterou umí málokdo odpovědět. 

„Myjte si pravidelně ruce”, říkají. Ale čím?

Ze všech stran se na nás valí nepřeberné množství návodů a doporučení, jak si mýt správně ruce. Čím si je ale mýt, o tom nikdo moc nemluví. Abychom se mohli správně rozhodnout, jaký typ přípravku na mytí potřebujeme právě teď, je třeba něco vědět o virech.

Co je to virus? Virus je velmi malý nebuněčný organismus obsahující bílkoviny a některou z nukleových kyselin (DNA nebo RNA). Důležité je vědět, že kapsidu viru (bílkovinné pouzdro), jsme schopni narušit běžným mýdlem bez jakéhokoliv „anti" přívlastku. Prostě a jednoduše, aktuálně potřebujeme mít v koupelně nebo u sebe něco, co dokáže narušit plášť viru. Zároveň nám ale nebude způsobovat alergie nebo problémy s imunitou vyvolané častým používáním. 

Nadužíváním dezinfekčních prostředků totiž může způsobit obojí — alergie i oslabenou imunitu. Na povrchu i v hloubi naší kůže totiž nežijí jen mikroorganismy, které nám dělají zle, ale také spousta takových, které nás chrání a starají se o naše zdraví. Dezinfekce funguje asi jako kobercové bombardování za války. Ničí všechno špatné, ale za cenu ztráty i toho dobrého. Takže s rozumem. Nejste chirurg, aby každé vaše mýdlo muselo mít přívlastek antibakteriální (pokud jste, radši mějte jedno v zásobě). 

Popraskané a vysušené ruce? Ne nutně! 

Pokud se o sebe chce v těchto dnech člověk opravdu dobře a zodpovědně starat, je jasné, že se k nějaké formě dezinfekce musí uchýlit několikrát denně. Před případnými onemocněními se sice chrání, ale pokožka trpí. Proto jsme do gelu značky Veronica Organics přidali složky, které maximálně uleví nejen vaší kůži, ale třeba i nosu. Gel Veronica Organics je nejen skvělým dezinfekčním, ale také pečujícím pomocníkem díky těmto složkám:  

 • Hyaluron: Látka, která na sebe váže vodu (až tisícinásobek své hmotnosti, má transportní funkci vody do hlubších vrstev pokožky) a hydratuje tak pokožku. Ten v našem gelu je vysokomolekulární, tedy ten, který najdete v luxusních hyaluronových sérech proti vráskám. Hyaluron vytváří na povrchu ochrannou vrstvu, která chrání oděrky a další drobná poranění). 
 • Rostlinný glycerin:  Látka, která pomáhá vázat vlhkost a dosáhnout tak maximálního účinku. Vlhkost udržuje ve vrchních vrstvách pokožky.  
 • Olej z citronové trávy: Olej bohatý na antioxidanty bojující v těle s volnými radikály. Voní příjemnou citrusovou vůní.
 • Fenethylalkohol: Látka, která se přirozeně nachází například v růžích, pelargoniích nebo hyacintech. Má příjemnou květinovou vůni a významně tlumí zápach etanolu. Zůstává na pokožce i dlouho po aplikaci. 
/veronica-organics-prirodni-dezinfekcni-gel-na-ruce-100-ml/ 
https://www.ladybio.cz/veronica-organics-hand-sanitary-gel-4-1-100-ml/
https://www.ladybio.cz/veronica-organics-set-prirodnich-samponu-pro-objem/

Mám citlivou kůži, trpím ekzémy. Je gel vhodný i pro mě?

Jednoznačně ano. Gel značky Veronica Organics byl vyvinut tak, aby nedráždil žádný typ pokožky. Na rozdíl od běžné dezinfekce v něm nenajdete dráždivé složky a´lá TEA, karbomer nebo PEG.  

Veronica-Organics-Dezinfekcni-Antibakterialni-gel-na-ruce (15)

 

Za jak dlouho dezinfekce působí?

Oficiální doba spojená s účinky biocidních přípravků atestovaných na patogeny uvedené níže je následující:

 • 30 vteřin — je třeba pro narušení kvasinky nebo bakterie,
 • 60 vteřin — je třeba k narušení viru,
 • 20 minut — je třeba, aby vás přípravek zbavil plísní.

Veronica-Organics-Dezinfekcni-Antibakterialni-gel-na-ruce (2)

 

Proč investovat do kvalitního dezinfekčního gelu?

Následující výčet je jen zlomkem toho, k čemu v těchto dnech potřebujete „neagresivní” dezinfekční gel:

 • aby vám nerozežral ruce pokaždé, když jedete MHD,
 • aby vám vydezinfikoval ruce předtím, než sáhnete na volant v autě, po tom co navštívíte poštu nebo než podáte mezi dveřmi nákup babičce,
 • abyste nenarušili pokožku ručiček vašich dětí**​ ​, když je vezmete na procházku,
 • abyste ochránili domácího mazlíčka při společném hraní.

** Vzhledem k legislativě nemohu prohlásit, že konkrétně náš výrobek Veronica Organics Dezinfekční gel na ruce je určený pro děti. Naopak, tento typ přípravků se nedoporučuje k přímému použití dětem do 3 let.  

Jaká je cena produktu, který teď potřebuje každý?  

Jen pro vaši představu je k dnešnímu dni cena mezinárodní přepravy dvanáctinásobná oproti průměru před krizí. Cena lihu, který nelze vyvážet ani dovážet, je osminásobná. Zpoždění mezinárodních přepravců je aktuálně týden až 14 dní. Výroba kosmetických obalů je nyní zpožděna oproti normálu naprosto neuvěřitelně (30 dní a více), a když už seženete obaly, neseženete víčka. Ale business je business a lidskost zase lidskost. Proto jsem cenu nechala na stejné úrovni, která byla v plánu, kdyby žádná krize nebyla. Samozřejmě​ se cenou nedostanu na úroveň obřích firem s miliardovými obraty a velkovýrobou, ale to ani nechci. Musela bych totiž úplně pošlapat filozofii značky Veronica Organics — být lokální, udržitelná, tvořená a podporovaná spokojenými zaměstnankyněmi1000 našich lahviček gelu je určeno pro pečovatelky o seniory. 

Veronica-Organics-Dezinfekcni-Antibakterialni-gel-na-ruce (20)

 

Veronika-Lonska-CEO-LadybioVaše Veronika, CEO LadyBio a zakladatelka Veronica Organics

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení