Jak na svůj největší fuck up můžete být vlastně ještě hrdí?

Na jaře jsem prozkoumala novou oblast výroby a projektového řešení. Z nouze ctnost se ale nekonala - o kvalitní řešení nemá zájem tolik lidí, jako o lacinou výplň z řepky. Selhala na tomto poli přírodní kosmetika? Nebo my? 

nejvetsi_fuckup

Nemáme rádi zapáchající dezinfekce určené na pokožku rukou, které jsou teď všude. A tady je příběh, jak to bylo s jejich výrobou...  

Když se na jaře začaly zavírat hranice, lidé v panice vykupovali potraviny. Z regálů obchodů postupně mizela mouka, těstoviny, rýže a maso...slavné osobnosti a mladí čeští návrháři, dobrovolníci, babičky a chráněné dílny si sedli k šicím strojům a všichni šili roušky. Médii se prohání hashtag #rouskyvsem a slogan "Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.". Roušky propaguje Aňa Geislerová, Petr Ludwig a o tom, jestli právě nečelíme konci stávající civilizace, pochybujeme vlastně všichni. 

A my v Ladybio.cz a Goorganic.cz první týden...máme naprostý pokles. Jdeme skoro na nulu a začínáme se bát. Z čeho zaplatíme výdaje? Výplaty? Budou teď klientky toužit po drahých přírodních krémech, rtěnkách nebo se celý spotřebitelský trh smrskne na poptávku po životních nezbytnostech? Ani bychom se tomu nedivily. 

Druhý týden karantény se nicméně u nás téměř vše vrací do normálu. Expedujeme to, co normálně. Díkybohu. Čísla jsou mírně nižší než bez pandemie, zatím ale jedeme dobře. 

Cítíme strmý nárůst poptávky i po předmětech, které nejsou každodenní potřeby. V Evropě se nedá několik týdnů sehnat vitamín D, Echinacea, Vitamín C, Paralen, Ibalgin. Roušek je stále nedostatek. A vyprodané jsou i veškeré dezinfekce a dezinfekční gely na ruce. 

Já od prvního týdne karantény sedím zavřená doma, ve své improvizované domácí pracovně. Ne, protože by se mi nechtělo do práce, ale schůzky mám téměř výhradně onlinové, do kanceláře se točím pouze kontrolovat expedici. A jinak se věnuji novému projektu. Od podzimu 2019 mám nachystanou novou vlastní značku. 

Doma sedí i jedna kolegyně, proto, že se jako silný astmatik bojí dojíždět každý den vlakem 50 km do práce. Kdyby se nakazila, je to pro ni fatální. Já řeším, že výrobu dezinfekčních gelů, které původně měly sloužit jako doplněk k menstruačním kalíškům (pro čištění rukou před aplikací, například na veřejném WC), prostě musím uspíšit. Novou značku mám už přece ready, tak proč je nevyrobit pod jejím jménem? 

Nikde ale nemohu za boha sehnat alkohol. Státy EU mají vývoz zakázaný.

Nikde nemůžu sehnat obaly. Nedostatek kosmetických obalů nás brzdí i jinak. Nemáme dodávky z Austrálie, Ameriky, Anglii vypadávají klíčové bestsellery. V Indii se přestávají vyrábět hennové barvy na vlasy, protože je lockdown. Maloobchod na našich dvou e-shopech je tím poznamenaný, ale klíčové velkoobchodní dodávky a vztahy s našimi obchodními partnery trpí výrazně víc. Trnu hrůzou, doufám, že je stávající situace dostatečnou omluvou. 

V Evropě jsou kosmetické obaly na zhruba měsíc prakticky nesehnatelné. Doprava ale kromě šíleného zpoždění na hranicích (a to i se Slovenskem - jen tam “padly” dvě velké logistické firmy během měsíce. Ostatní společnosti nicméně zažívají boom a odmítají zakázky. Zásilkovna má například perfektní organizaci - ostatně má skvělé a schopné (a ženské) vedení je relativně OK.). Čekat na obaly, když potřebujete vyřídit zakázky za několik milionů, je šílené. Z těch několika milionů totiž většinu spolknou firemní režie a náklady na dávno objednané a někdy už i prodané zboží, zaměstnance a i stát….

Čína nefunguje a doprava z Číny trvá minimálně 3 týdny. Je celkem 12x dražší. To je moc. Gely potřebujeme naplnit teď hned!

Co s tím? 

WHO oficiálně vydává recept na svůj chemický dezinfekční gel, kterému se vydává certifikace v takzvaném zrychleném režimu a několik výrobců do toho jde. Celkem je to nakonec přes 30 firem. U nás v ČR to ovšem nejde tak rychle, protože zde platí takzvaný Chemický zákon a jedinou výjimku ve zrychleném režimu získává pouze receptura WHO, v ČR pojmenovaná jako Anti Covid. Obsahem je mimo jiné glycerín, v obrovských množstvích získávaný z řepky od Agrofertu. Některá města již rozdistribuovala laciné chemické dezinfekce svým obyvatelům. Babiš zadává výrobu svým firmám a spekuluje se, že důvod, proč v České republice nedostali výrobci výjimky na jiné receptury jako všude jinde v EU pro rychlou výrobu dezinfekcí, ale proč se stále trvalo na chemickém zákonu, je z čistě politických důvodů (a umožňuje několika lidem následný kvalitní byznys, jelikož se dezinfekce uzákoňuje jako povinný doplněk provozoven všech podniků).

Certifikace biocidů dle chemického zákona jinak spadá pod přetížené Ministerstvo zdravotnictví, kde toto celé schvalují dva lidé. Certifikace se přiznám, mi dala docela zabrat a rozhodně to nebyla procházka růžovou zahradou. Ale máme ji, a vlastně i jako jedni z prvních..ty nervy a milion telefonátů za to stály. A to celé s vlastní recepturou, která nemá s velkovýrobou ani s řepkou nic společného.  

Proč mi konkrétně vadí složení jiných gelů, sprejů apod.?  

My jsme během března vyvinuli skvělé složení. Troufám si tvrdit, že špičkové. Navíc máme certifikaci biocidního dezinfekčního účinku od Ministerstva zdravotnictví ČR a náš gel je plně kompatibilní s legislativou EU. Nebýt v ČR Chemického zákona, máme oficiální virucidu dle ECHA a dle oficiálního vývoje. Respektive v EU toto o našem gelu tvrdit můžeme, v ČR ne. 

Nejedná se jen o směs éterických olejů nebo o obyčejný alkoholový gel...Ten náš je 100% Netoxický. Víte, proč Anti - Covid tak smrdí? Protože (a vcelku logicky v “krizi”) se pro jeho výrobu používají různé druhy alkoholu - zejména starý, potravinářský líh. My si denaturujeme líh sami, tak, aby netoxicita zůstala zachována. Gel je vyráběný podobně, jako kdybych tvořila ten nejkvalitnější krém na ruce. Ten by stál přece úplně stejně, obsahoval by stejně kvalitní pečující látky. Gel je celkově šetrný (ačkoli je to biocid), voní po citronové trávě a  obsažený hyaluron pečuje o pokožku rukou. Vyrábíme stále v ČR, přese všechny překážky! Výtažky z růže (= phenetyl) pomáhají efektivně potlačit zápach alkoholu. Velikostí vydrží více jak měsíc každodenního používání a vejde se do každé kabelky a batůžku. A krém na ruce navíc po jeho použití již není potřeba... 

Faktorů, které určují cenu přípravku, je z hlediska tvorby tohoto konkrétního produktu několik: 

  • Vybičované ceny v logistice, obalech, zavřené fabriky (nejenom v Číně) ovlivňují cenu, byť na startu korunově, nejvíce. 

  • Státní zakázky velkých chemických firem, zakázky do průmyslu a potravinářství ovlivňují náklady z rozsahu, které my jako malá, udržitelná výroba přírodky nikdy nemůžeme překonat. Naším cílem je prodávat tolik, abychom existovali, ale ne příliš, protože to již nemůže korespondovat s naší představou udržitelné a ekologické firmy. 

  • Ošklivé obaly, které byli tím jediným, co se v rámci chystaného timingu dalo sehnat - neovlivňují přímo cenu, ale ovlivňují poptávku po produktu. 

  • Rozdíl mezi Antimikrobiální složkou a dezinfekcí je takový, že produkty typu éterický olejíček s aloe vera nechrání proti ničemu - nebo respektive, jasně že něco dělají. Ale bez klinického testování, bez oficiální certifikace, to nemohou tvrdit. A když chcete věci dělat ofiko, musíte je prostě dělat pořádně. 

A proto některé gely a dezinfekce stojí pár kaček. Buďto nejsou dezinfekcí nebo splňují některý z parametrů celého příběhu výše. 

dezinfekcni_gel

Jak na svůj největší fuck up můžete být vlastně ještě hrdí? 

Výroba gelů je v těchto časech pro nás vlastně úplně zbytečnou zátěží. Říká se, že žádné podnikání nemůže být úspěšné bez dokonalého timingu. A já s tím musím souhlasit. Dodávám pouze, že podnikání musí být také férové a na všech stranách výnosné. 

My jsme vyrobili produkt se suverénně nejhorším obalem, ale suverénně nejlepším složením. A o to mi vlastně vždy v Ladybio šlo. Dělat věci doopravdy a nezabalovat je do naoko přitažlivých pojmů, jako je zero waste, eko sláma a pocit, že nákupem brčka ze skla zachráním planetu. Ne, že by snad Anti - Covid neměl hnusný obal. Ale u výrobku naší cenové kategorie to zákaznice bude řešit. Můj gel je produkt, který jsem vyhodnotila jako správný z mnoha důvodů - ale který je smutně mimo dnešní dobu a kde jsem se netrefila. 

Jak nám teď můžete pomoci? 

Už víte, proč ho mít? Protože nesmrdí a nahradí do jisté míry krém na ruce. A je opravdovou hygienickou pomůckou v těchto časech, která nemá žádné vedlejší účinky jako jiné ochranné pomůcky, jejichž použití se tak diskutuje. Mytí rukou je narozdíl od zakrývání úst od nepaměti základem potlačení šíření infekcí a nevyžaduje žádnou profesionální aplikaci, gel je použitelný v běžném životě. Navíc jako v případě pouhé roušky nechrání především ty ostatní, ale hlavně vás. 

Zakupte si náš gel pro sebe nebo pro členy vaší rodiny. Překvapí vás tím, jak moc je voňavý a fajnový na ruce. Pomůžete nám tak dál se věnovat tomu, co doposud - již od roku 2015 propagovat pro dívky a ženy cestu přírodní kosmetiky, se zdravým rozumem, v čistě ženském týmu. A věnovat se dále třeba kalíškům a rtěnkám. 

Chceme, aby jej všichni milovali tak, jako my, holky z Ladybio, když jsme je ručně vyráběly, štítkovaly, zkoušely a testovaly. A bezmezně věřily, že děláme jen to nejlepší, v kvalitě, na jakou jsme zvyklé. Koupíte zde.