Novinka! Fíkové želé

Make-upy

2 položek celkem
ere-perez-make-up-s-quinoou
989 Kč

Lehký vegan makeup na vodní bázi Lehká až střední kryvost Tekutá nemastná...

1417
Jjrm0rns
1 129 Kč

Ovesný makeup pro šťavňatý vzhled Krémová konzistence, příjemná textura Střední...

1419

Jak vybrat make-up

Přirozený, zkrášlující, jako druhá kůže. To jsou první tři slova, která si vybavíme, když se zamýšlíme nad tím, jaký by měl make-up být. Ale chceme od něj ještě více — aby držel co nejdéle, aby nezatěžoval pokožku (ba naopak, zlepšoval ji), aby se snadno nanášel, dlouho vydržel, byl za příjemnou cenu. Jak se ale vyznat v nabídce make-upů a vybrat si ten správný?

Přírodní, minerální a chemický make-up

Nejdříve se podíváme na složení. Trh nabízí celkem tři druhy make-upu: přírodní, minerální a chemický. Chemický make-up je typický pro nabídku konvenční kosmetiky. Dobře kryje, dobře drží, dobře voní. Ale často obsahuje látky, které jsou komedózní (ucpávající póry). Pleť se pod ním potí a mastí. Za příjemnou vůní a dlouhotrvajícím efektem stojí syntetické látky, které pronikají hluboko do pokožky a zanechávají tam stopy v podobě toxinů. Silikony se dokonce dostávají do krevního řečiště, kde působí jako hormonální disruptor. Odtud mohou pramenit problémy s plodností. V chemických make-upech můžete také najít Isopropyl alkohol — mimo jiné hořlavé změkčovadlo používané v ofsetovém tisku a automobilovém průmyslu. Umělé UV filtry se taktéž zarývají hluboko do pokožky a toxiny z nich se mohou ukládat například v lymfě. Pleť, která je dlouhodobě zatěžována chemickým make-upem, vyžaduje intenzivní péči — pravidelně odličovat, čistit a detoxikovat. Spousta práce a rizik, nemyslíte? Známe příjemnou cestu, jak sjednotit pleť.

Například přírodní make-upy nabízejí také dobrou kryvost a dlouhodobý efekt. Častěji jim ale chybí atraktivnější vůně. To proto, že neobsahují umělé parfemace. Přirozená vůně, která je většinou těžší, vychází z přírodních ingrediencí. Například český přírodní make-up Cosm´etika Summer voní mandlemi. Vůně je však jen chvilkovou záležitostí. Ihned po zapracování do pokožky po ní není stopy. Základem přírodních make-upů jsou rostlinné oleje a extrakty a naturální vitamíny. Kromě sjednocení barvy pleti a zakrytí nedostatků nabízejí přírodní make-upy péči téměř totožnou s výživou pleťových krémů. Pleť i pod velmi dobře krycím přírodním make-upem dýchá, je hydratovaná, zklidněná a chráněná před UV zářením.

Minerální make-upy patří do rodiny přírodní kosmetiky. Základ tvoří minerály z nerostů. Jsou lehké, dobře sjednocují pleť a neobsahují zbytečnou chemii. Rizikem je ale minerální make-up s mastkem (talc). Ten při dlouhodobém užívání ucpává póry. Může také obsahovat azbestová vlákna, která jsou nebezpečná. V tak malém množství samozřejmě nehrozí žádná újma, ale mastku je dobré se vyhnout v každém případě.

Make-up podle typu pleti

Jakmile si ujasníte, jaký typ make-upu chcete pro svou pleť, zaměřte se na specifické požadavky vaší pleti. Potřebuje hydratovat? Zmatnit? Zakrýt silné akné? Nebo jen lehce sjednotit barvu? Make-up podle typu pleti dělíme na:

  • Tuhý make-up v tyčince na první pohled vypadá jako velký korektor, a v podstatě takový i je. Velmi dobře kryje nedostatky a uhlazuje pórovitou pleť. Rychle a snadno se nanáší. Je vhodný pro problematickou pleť.
  • Tekutý make-up se nejčastěji objevuje ve skleničce či tubě. Je řídký, lehký, dobře se roztírá a nabízí několik stupňů krytí. Může se vrstvit. Vhodný je pro všechny typy pleti, nejvíce pro normální, suchou, zralou a citlivou pleť.
  • Krémový make-up je stejně jako tekutý make-up k dostání nejčastěji ve skleničce nebo tubě. Dobře se zapracovává a má o něco lepší krycí vlastnosti. Vhodný je zejména pro problematickou pleť.
  • Kompaktní make-up vypadá jako pudr — je to lisovaný prášek v pouzdře. Má hustou dobře krycí konzistenci, která nejvíce vyhovuje problematické a mastné pleti. Není příliš vhodný pro zralou a suchou pokožku, protože může zvýrazňovat vrásky a šupinky.
  • Pěnový make-up si oblíbí zejména pleť, která nepotřebuje mnoho krytí. Našlehaná konzistence sjednotí tón pleti a dodá ji hedvábný vzhled.

 

Bez kosmetického štětce nebude výsledek dokonalý

Ano, make-up snadno a rychle nanesete jen prsty. Ale je to plýtvání a výsledek nikdy nebude tak dobrý jako zapracování kosmetickým štětcem nebo houbičkou. Na zapracování make-upu doporučujeme vybírat ze štětců se středně dlouhými štětinami s kulatou rovně nebo šikmo střiženou hlavou. Kratší štětiny a houbičky jsou ideální k práci s hutnějšími make-upy, aby se lépe dostal do pórů a vrásek.

Na LadyBio dáváme přednost hypoalergenním syntetickým vláknům z recyklovaných a recyklovatelných materiálů. Příkladem jsou například kosmetické štětce na make-up Ere Perez s nylonovými vlákny. Rukojeti jsou vyrobené z kukuřičné pryskyřice a objímky z recyklovaného kovu.

 

Přečtěte si v LadyBio magazínu:

4 typy líčení, bez kterých se neobejdete

Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace

Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší

Jak a čím se dělá permanentní make-up?

Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?

Jednoduchý návod, jak čistit kosmetické štětce

Minerální make-upy patří mezi TOP pleťová líčidla

Minerální make-upy, jak už název napovídá, obsahují minerály, které vyživují pokožku, dodávají ji vitamíny a stopové prvky, chrání ji před okolními vlivy a vytvářejí přirozený look.

Jsou vhodné zejména pro mastnou a smíšenou pokožku, protože velmi dobře absorbují mastnotu, nevytvářejí mapy, nezalézají do vrásek a mají matující efekt. Pokud od make-upu požadujete extra výdrž, zafixujte ho transparentním pudrem, doporučujeme například Ere Perez kukuřičný pudr.

Nejlépe se nanášejí kabuki kosmetickým štětcem nebo multifunkčním štětcem. V LadyBio nabídce najdete štětce z eko a recyklovaných materiálů.

Přírodní tekutý make-up na bázi vody je nejvhodnější pro suchou pleť

Složení tekutých make-upů je založené na zvláčňujících látkách, které zjemňují pleť a dodávají ji vlhkost. Konzistence je velmi jemná a dobře se přizpůsobuje pleti. Nemusíte se proto bát zvýrazněných šupinek nebo suchých míst.

K perfektnímu nanesení používejte kosmetický štětec na make-upy, multifunkční štětec nebo houbičku. V naší nabídce najdete štětce z eko a recyklovaných materiálů.

S krémovým přírodním make-upem nešlápnete vedle

Krémové make-upy se vyrábějí nejčastěji v lahvičce nebo v tubě. Mívají různý stupeň kryvosti a vyrábějí se pro různé typy pleti. Krémové make-upy v LadyBio nabídce mají hedvábnou konzistenci, velmi dobře se zapracovávají a přírodní složení je založeno na rostlinných výtažcích.

K perfektnímu nanesení používejte kosmetický štětec se širokou hlavou nebo multifunkční štětec. V naší nabídce najdete štětce z eko a recyklovaných materiálů.