Spermicidní a antikoncepční gely

Spermicidní a antikoncepční gely. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Na českém trhu ve většině případů narazíte na spermicidní gely. I když spermicidní vůbec nejsou. Pojem „spermicidní" totiž zobecnil všechny podobné antikoncepční vaginální gely, přestože je mezi nimi rozdíl. 

Spermicidní gely a gely se spermicidním účinkem hubí spermie

A tím je řečeno to hlavní. Složení takových gelů obsahuje látky, které narušují buněčnou membránu spermií a tím je hubí. Na českém trhu se objevuje převážně spermicidní gel, který obsahuje látku benzalkoin chlorid, který se mimo jiné objevuje v repelentech, konzervantech, nebo kapalinách k obrábění kovů. Může být dráždit, vyvolat svědění, pálení a nepříjemné pocity, které kazí prožitek z milování, které cítí žena i muž. Také může způsobovat vysychání poševní sliznice, což v neléčených případech může skončit infekcí, kvasinkami a dalšími nepříjemnostmi.

Antikoncepční gely fungují jako mechanická zábrana mezi spermiemi a vajíčkem

To je hlavní vlastnost antikoncepčních gelů. Mají velmi hustou konzistenci, kterou spermie jen velmi obtížně překonávají. Navíc složení obsahuje látky, které spermie fatálně oslabují. Tyto dvě vlastnosti antikoncepčních gelů (v našem e-shopu jsou to Caya diafragma a Contragel) z nich dělají účinnou ochranu před otěhotněním.

Jaká je spolehlivost antikoncepčních a spermicidních gelů?

Spermicidní a antikoncepční gely se zavádějí do pochvy. Celou aplikace usnadňují dávkovače podobné tyčinkám k zavedení tamponů. Mohou se také přidat na kondom, ale vytvořené jsou zejména jako podpůrná antikoncepční pomůcka k pesarům (značka pesaru a spermicidního/antikoncepčního gelu nemusí být stejná). Spojení antikoncepčního gelu a pesaru zvyšuje spolehlivost na 98 %.

Nedoporučujeme používat pouze spermicidní nebo antikoncepční gel jako jedinou metodu zabránění otěhotnění. Samotný spermicidní nebo antikoncepční gel snižuje ochranu před početím pod 70 %. Vždy je kombinujte s další nehormonální antikoncepcí.