Nehormonální antikoncepce: porovnání pesarů Femcap a Caya. Který si vybrat?

26. 2. 2016

Ženská bariérová antikoncepce, aneb pesar od A do Z

"Čím dál častěji se setkávám se ženami, které se rozhodly vyměnit hormonální antikoncepci za jinou, šetrnější alternativu. Přibírání na váze, zavodnění, návaly horka, trombóza, nevolnosti, podráždění, nervozita, zvětšená prsa, bolest prsou či nepravidelná menstruace. Takový výčet by dal na tři strany nicméně to nejsou všechny nežádoucí účinky hormonální antikoncepce."

 
Pesar přitom představuje formu ženské nehormonální antikoncepce, která funguje na podobném principu jako mužský kondom. Jedná se o bariérový antikoncepční prostředek, jehož úkolem je zabránění nechtěnému početí. Stále více žen dává přednost právě nehormonálnímu typu antikoncepce, který je k tělu daleko šetrnější a nezanáší ženský organismus zbytečnou chemií, která může mít řadu vedlejších účinků. Pesar je určen k zavádění hluboko do pochvy, kde má zabránit proniknutí spermií do dělohy. V současné době existuje vícero druhů této antikoncepce, díky čemuž si každá žena dokáže najít přesně takový typ, který jí bude nejvíce vyhovovat.
 

Při užívání HA si ani neuvědomujeme, jak dlouho ženy hormonální antikoncepci užívají.

 
Nejedená se o týdny, či měsíce, ale roky až desetiletí. Taková délka užívání není doporučována u žádného jiného léku, tak proč u antikoncepce? V nejmenším není prospěšná pro vaše tělo, nemluvě o vaší peněžence. Právě hormonální antikoncepce vede dospívající dívky k první návštěvě gynekologa. Když se nad tím zamyslíme, můžeme to této antikoncepci připsat jako malé plus. Nejčastěji se jedná právě o pilulky a díky nim začnou mladé dospívající dívky navštěvovat pravidelně svého doktora.
 
Hormonálních antikoncepcí je několik, ať to jsou pilulky, kroužky, náplasti nebo tělíska, vše funguje na stejném principu. Všechny tyto prostředky proti početí obsahují hormony, které brání přirozenému uvolňování ženských přirozených hormonů z těla a tak šálí mozek, který si myslí, že jeho tělo je gravidní. Tím zastaví výdej hormonů a nedochází k ovulaci. Vajíčko tak nedozrává a neuvolní se z vaječníku. Proto je potřeba vždy v určitém čase přestat HA užívat, aby došlo k dozrání a uvolnění vajíčka. Dále zahušťuje hlen v oblasti děložního čípku, aby byl těžko překonatelný pro spermie a celkově zpomaluje všechny procesy v těle, které napomáhají k transportu vajíčka do dělohy. Už víme, proč má tato metoda 99% úspěšnost. 
 

Hormonální antikoncepce tak jde proti směru velkého množství přirozených procesů našeho těla.

 
Některým ženám se představa, že jsou běžné procesy v těle jsou uměle ovlivňovány, zastavovány nebo měněny příčí, a proto se obrací na nehormonální alternativy. Jako první volba padne na kondomy, které mají stejnou účinnost a ještě ke všemu mají velké plus, a to je jejich ochrana před pohlavně přenosnými chorobami. Pro první styk s novým partnerem jsou opravdu nezbytností. Pesar se určitě hodí primárně pro použití se sexuálním partnerem, ke kterému máme důvěru. Většina mužů (ale i žen) právě ve vztahu variantu kondomu odmítá, protože, co si budeme povídat, snižují požitek z pohlavního styku. Kondomy narušují intimitu mezi sexuálním spojením parnetů a určitou spontánnost milování. Naštěstí pro ženy dnešní doba nabízí i další alternativy, o kterých se stále nemluví až tak moc, ale jsou stejně účinné jako pánské kondomy.
 

Určite jste se setkala s názvem pesar nebo bariérová antikoncepce.

 
Často, zejména v zahraničí, se také používá název diafragma. Na našem trhu se máme aktuálně dva takové pesary. Jejich účinnost spočívá v zavedení hluboko do vagíny až k čípku, kde tvoří mechanickou zábranu spermií. Účinnost se pohybuje na 96%, pokud pesar ale použijete v kombinaci se správným spermicidním gelem, vyšplhá se jejich účinnost až na 98%. Vzhledem k jejich umístění nenarušují pohlavní styk, nechávají odkryté poševní stěny, a tak zvyšují prožitek. Pesar lze zavést i s několikahodinovým předstihem a nosit jej můžete 20 až 40 hodin. Jsou vyráběny z kvalitního silikonu, takže se nemusíte obávat alergie na latex. Při správné údržbě je jejich životnost dva roky i více.
jaky? pesar si vybrat?

Historie pesaru

První zmínky o dámské bariérové antikoncepci pochází z roku 1838 . O vznik pesaru se zasloužil Američan Wilde , který přišel s nápadem vytvořit první dámskou antikoncepci. Původně byl vyráběn z řady materiálů zahrnujících porcelán, gumu i umělou hmotu . Postupem času prošly pesary řadou vývojových změn, kdy se měnily nejen materiály, ale i tvary jednotlivých modelů. Poslední variantou jsou pesary vyrobené z lékařského silikonu , které jsou zdravotně nezávadné a na používání velice pohodlné.
 

O pesarech ve stručnosti:

Pesary na první pohled připomínají malý gumový klobouček s pevnějším okrajem. Obecně se dělí na dva typy: pesary vaginální a cervikální. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších druhů nehormonální antikoncepce, na kterou se spoléhá stále větší počet žen a dívek napříč všemi věkovými kategoriemi. Ačkoli je pravda, že zavádění a celkové používání pesaru chce trochu cviku, většina žen si na tuto formu antikoncepce velmi rychle zvykne a používání dostane do ruky. Použije-li se pesar v kombinaci se spermicidním gelem, který sníží pohyblivost spermií, dosahuje stejně vysoké spolehlivosti jako klasická hormonální antikoncepce. 
 

Pesary se rozdělují do dvou skupin:

 1. vaginální (pesar Caya)
 2. cervikální (pesar FemCap)
Pesar Caya, jak vybírat pesar, LadyBio

Pesar Caya diafragma

Pesar Caya se vyrábí z  lékařského silikonu a je k dostání pouze v jedné univerzální velikosti. Používat jej mohou všechny ženy a to i ženy po porodu nebo ženy se zakloněnou dělohou.

 
Jeho úkolem je pokrýt celé děložní hrdlo a děložní čípek, díky čemuž nedojde k proniknutí spermií do dělohy a následnému oplození. Vaginální pesar Caya by měl být pokaždé kombinován se spermicidním gelemúčinnost této antikoncepce se pohybuje v rozmezí od 94 - 96 %. Použití je velice snadné – pesar se nejlépe zavádí ve dřepu, vleže nebo s jednou nohou na stoličce. Zavádět by se měl nejpozději 5 minut před pohlavním stykem, po něm by měl v těle ženy zůstat minimálně 6 hodin a nejpozději by měl být vytažen 24 hodin po styku. Poté je potřeba jej vyjmout a opláchnout v teplé mýdlové vodě. Každý pesar Caya je prodáván v krabičce, která slouží jako ochrana pesaru i jako hygienický obal, proto je dobré udržovat i krabičku v čistotě.

 

Caya připomíná svým tvarem mističku, která se zavádí až k čípku, kde se zapře za vaginální klenbu. Na svém obvodu má silnější kroužek, který se nejen přizpůsobí přesně vašemu tělu, ale díky mírnému podtlaku se udrží na svém místě. Mistička je tvořená tenkovou membránou, která zabrání vniknutí spermií do dělohy. Pesar Caya můžete zavést několik hodin před stykem, ale vždy doporučujeme nějpozději do 15 minut před stykem doplnit pesar i o spermicidní gel.

Pesar Caya byl vyvinut v Americe, ale jeho výroba se dostala k našemu sousedovi do Německa. Výroba se kvůli potřebě mít k dispozici kompatibilní produkt neomezila pouze na pesar a tak můžeme u stejné firmy sehnat i spermicidní gel Caya. Pesar Caya se nedoporučuje používat bez tohoto spermicidního gelu kvůli zvýšení jeho účinnosti. Velikost pesaru je 7,5 x 6,7 cm.

Díky tenké membráně a pevnějšímu kroužku nemusíte řešit velikost. Přizpůsobí se jak mladé dívce, které ještě nerodila, tak i ženě po porodu.

Nejspíš už vás napadla otázka jak se takový pesar vyjme. Caya je opatřena malou úchytkou, za kterou ji bezpěčně uchopíte a vyjmete.

Pokud musíme čekat 6 hodin, k čemu nám pak je spermicidní gel? Na to je jednoduchá odpověď. Caya gel spermie nehubí, pouze omezuje jejich hybnost, jejich schopnost se hýbat. Gel je mírně kyselý, a to se spermiím moc nelíbí, ovšem pro poševní prostředí a mikroflóru je skvělý. Svým složením tvoří příznivé podmínky, a díky tomu brání i průniku bakteriím a virům. Takže slouží i jakási prevence. Pozor ale to neznamená, že vás pesar Caya nebo spermicidní gel ochrání před pohlavně přenosmými chorobami.

Výhoda pesaru Caya je, že může sloužit dočasně jako menstruační kalíšek. Ale berte to jako nouzovou situaci. Pokud dojde k jeho naplnění tekutinou, začne prosakovat. 

Caya_diafragma_ladybio
 

Výhody pesaru Caya:

 • nemá vedlejší účinky
 • vydrží několik let
 • nevysušuje sliznici
 • lze jej používat i v době menstruace
 • nezpůsobuje alergické reakce  
 • lze jej používat i se zakloněnou dělohou
 • Caya je měkoučká a přizpůsobí se každému tělu

Nevýhody: 

 • lze používat pouze se spermicidním gelem
 
Pesar FemCup, jak vybrat pesar, LadyBio

Pesar FemCap

Druhým pesarem je cervikální klobouček Femcap. Stejně jako Caya tvoří mechanickou zábranu spermiím a brání tak jejich vstupu do dělohy. Svým tvarem připomíná námořnický klobouček s delší zadní stranou. Nasazuju se na samé ústí děložního čípku, proto označení cervikální (cervix = děložní čípek). Pesar FemCap je rovněž vyráběný z lékařského a zdravotně nezávadného silikonu. Je vyráběný ve třech velikostech, přičemž každá velikost je vhodná pro jiný typ žen – vybírá se podle toho, zda již žena rodila nebo ne. Pesar FemCap nesmí používat ženy se zakloněnou dělohou. Tento typ pesaru se narozdíl od Cayi nasazuje těsně na děložní čípek, což už chce trochu cviku a zručnosti. Měl by se zavádět nejpozději 15 minut před plánovaným pohlavím stykem, po kterém by měl v těle ženy zůstat minimálně 6 hodin a maximálně 48 hodin. Doporučuje se kombinovat se spermicidním gelem, není to však narozdíl od Cayi povinnost.

Je vyráběn z kvalitního zdraví nezávadného silikonu a to ve třech velikostech:

S - 22 mm

- velký pesar, který je určen pro dívky a ženy, které ještě nerodily a nebo pro ženy, které nerodily vaginální cestou.
 

M - 26 mm

- velký pesar používají ženy, které sice nerodily vaginálně, ale během porodu se porodní cesty otevřely na minimálně 3 cm. Dále je pak doporučován pro ženy, které potratily v 2. týdnu těhotenství a později.

L - 30 mm

- veliký pesar používají ženy po porodu vaginální cestou, nebo ženy, které sice rodili císařským řezem, ale během porodu se otevřely na 3 cm a více.

Jak jste pochopila tady už je potřeba znát velikost, pokus chcete mít jistotu není problém navštívit lékaře a nechat velikost zjistit, zároveň vám může odpovědět na dotazy, nebo pomoci s prvním zavedením.

I pesar Femcap se doporučuje používat se spermicidním gelem.

I v tomto případě je doporučován jeden konkrétní spermicidní gel a to Contragel green. Nanáší se do prohlubně i na zadní, prodluženou, stranu kloboučku. Opět se jedná o gel, který snižuje hybnost spermií, tedy je nehubí. Je šetrný a prospěšný pro oblast pochvy, je mírně kyselý, takže tvoří optimální prostředí pro vaginální mikroflóru a může tak spoužit jako prevence před nekterými nepříznivými bakteriemi. Ale nejedná se o 100% ochranu před pohlavně přenosnými chorobami. V případě potřeby je ale možné používat jak spermicidní gel Caya tak Contragel Green. 

Vyjímání: 

Pro pohodlné vyjmutí je Femcap je opatřen malým poutkem, za který zaháknete ukazováček a souvislým tahem vyjmete. Při prvním pohybu ucítíte mírné odlepení od čípku, podobně jako při otevírání sklenice. Tento mírný podtlak je příznivý hlavně pro udržení kloboučku na svém místě a není nijak škodlivý. Nestlačuje váš čípek ani ho nedoformuje.
 

Femcap se stejně jako Caya nechává na svém místě minimálně na 6 hodin po styku. Je to z úplně stejného důvodu. Jde nám hlavně o zabránění početí. 

Použití spermicidního gelu contragel green
 

Výhody pesaru FemCap:          

 • nemá vedlejší účinky
 • nevysušuje sliznici
 • vydrží několik let
 • nezpůsobuje alergické reakce
 • na lékařském silikonu se nemnoží bakterie
 • lze používat i bez spermicidního gelu (ale nedoporučujeme)

Nevýhody: 

 • nelze používat při nízkém čípku a menstruaci
 • zavádění je náročnější, než u Cayi
Nehormonální antikoncepce

Srovnání pesarů Caya a Femcap: 

   Caya  Femcap
 Účinnost bez spermicidu  nedoporučuje se  96%
 Se spermicidem  96-98%  98%
 Velikost   univerzální  3 velikosti
 Maximální doba zavedení  24 hodin  48 hodin
 Nežádoucí tlak na čípek  ne, ale může být individuální   ne, ale může být individuální
 Tlak na močové cesty  ne, ale může být individuální  ne, ale může být individuální
 Při zakloněné děloze  může se používat  nelze používat
 Při menstruaci  ano, ale krátkou dobu  ne
 Opakované použití  ano  ano
 Životnost 2 roky 2 roky

 

Závěrečné shrnutí - Jak vybrat ten pravý pesar? 

Nechcete si své tělo zanášet hormony a spoléhat se jen na mužskou ochranu vám přijde rizikové? Pak si možná pohráváte s otázkou, jak správně vybrat vhodný pesar, díky kterému byste získala jistotu během vaší sexuální aktivity. Vybrat si pesar ve skutečnosti není tak složité, jak si mnoho žen a dívek myslí. Stačí se jen rozhodnout, zda chcete používat pesar vaginální nebo cervikální – zatímco vaginální pesary se zavádí velmi podobně jako tampony (mezi zadní část poševní klenby a výklenek stydké kosti), cervikální pesar se vkládá hluboko do pochvy na děložní čípek.
 

Praktické tipy pro používání pesaru

S ohledem na typ pesaru chce získat jeho používání cvik. Přinášíme vám několik užitečných tipů pro použití této nehormonální antikoncepce:
 
 • před použitím pesaru si důkladně umyjte ruce mýdlem a opláchněte je vodou
 • nezapomínejte si hlídat čas pro zavedení pesaru před pohlavním stykem
 • po pohlavním styku nevyjímejte pesar z těla minimálně po dobu 6 hodin
 • po každém použití pesar řádně vyčistěte a uschovejte na čisté místo

Jak pesar čistit?

Údržba pesaru není vůbec složitá. Po každém použití je třeba pesar umýt vlažnou vodou –  případně i mýdlem  – dobře opláchnout proudem čisté vody, důkladně osušit a uložit do krabičky, kde pesar zůstane čistý a připravený k dalšímu použití. Pokud chcete, můžete čas od času pesar vyvařit podobně jako menstruační kalíšek. 
 

Jak poznám, že je pesar Femcap/Caya nasazený správně?

Pokud si výrobek zakoupíte, pečlivě si přečtěte příbalový letáček. Před prvním stykem si několikrát vyzkoušejte zavedení. Zaveďte prsty hluboko do vagíny a pesar nahmatejte. Mírným tlakem vyzkoušejte jestli se nepohybuje. Pesar přitlačte co nejvíce k čípku a jeho umístění vyzkoušejte několikrát stažením svalů pánevního dna. Projděte se po bytě. Jestli necítíte pohyb, je pesar zavedený správně. Poud si nejste jistá, poraďte se se svým lékařem.

Kdy mohu pesar zavést?

Před pohlavním stykem můžete pesar zavést i několik hodin předem. Nezapomínejte na spermicidní gel - ten nanášejte bezprostředně před stykem. Nejpozději zaveďte tak dlouho dopředu, aby to nenarušilo průběh styku. 

Jak dlouho musí být pesar mimo tělo mezi dvěma použitími? 

Toto je velmi individuální. Doporučujeme respektovat svoje vlastní tělo a vyzkoušet, jaké pauzy potřebuje. 

Jak moc je zlé, když pesar zapomenu vyjmout?

Pesar musíte mít zavedený minimálně 6 hodin po styku. Jedině tak je zajištěna dostatečná ochrana před otěhotněním. Pesar Caya můžete mít zavedený až 24 hodin. Pesar Femcap až 48 hodin. Pokud si na pesar nevzpomenete ani během této doby. Vyjměte pesar jakmile si vzpomenete. Opláchněte jej teplou mýdlovou vodou a uložte do krabičky. Dbejte na to, aby se situace neopakovala, riskujete tak zánět močových cest nebo pochvy.

Mohu používat s pesarem i kondom?

Ano. Vzhledem k tomu, že pesar nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi, jeho použití s kondomem se dobře doplňuje. Doporučuje se ovšem přidat více spermicidního gelu, kdyby došlo k protržení kondomu o pesar.

Zavedený pesar se pohybuje. Co s tím? 

Pesar musí po zavedení pevně držet na svém míste. Nesmí se otáčet, ani nijak pohybovat. Pokud se tak děje, což je zejména u pesaru Femcap, zvolila jste špatnou velikost a musíte si opatřit větší pesar.

Z čeho je Femcap vyroben a kde se vyrábí?

Pesar Femcap je vyroben z měkkého antialergenního silikonu a je vyráběn v USA. Schválen byl Ústavem pro konrolu portravin a léčiv. Pesar Caya je vyráběn v Německu a je také z hypoalergenního lékařského silikonu. Jedná se o schválené a oficiální antikoncepční pomůcky. 

Potřebuji ke koupi pesaru lékařský předpis?

Ne. Používat pesar navíc můžete v jakémkoli věku. 

Mohu používat pesar během menstruace?

Pesar Caya můžete použít během menstruace, pesar Femcap ne. 

Jak pečovat o pesar?

Po rozbalení a po každém použití doporučujeme pesar omýt teplou mýdlovou vodou. Ideálně použijte intimní mycí gel. Osušte a uložte do krabičky. Krabičku udržujte v čistotě a suchu stejným způsobem. 

Jak dlouho mohu pesar používat?

Pokud správně udržujete pesar, pak je jeho životnost až 2 roky. Pokud se pesar protrhne nikdy jej znovu nepoužívejte a kupte si nový.

Co když nemohu pesar vyjmout?

Pokud se vám nedaří pesar vyjmout, zvojte polohu v dřepu. Pesar se tak dostane blíže k vaginálnímu vstupu a bude snazší jej uchopit, několikrát zatlačte jako při nouzovém vyjímání tamponu, menstruačního kalíšku či NatraToneru

 
Pokud se vám naše srovnání pesarů a povídání o výhodách nehormonální antikoncepce líbilo, pošlete článek kamarádkám, ukažte jej své dceři nebo sestře. Nevýhod hormonální antikoncepce je mnoho a její používání je diskutabilní. Narozdíl od ní je použití pesarů při dodržení pravidel hygieny, času vyjmutí a při kombinaci se spermicidním gelem naprosto bezpečné a spolehlivé. 
Vytisknout stránku Poslat odkaz na e-mail
Proč nakoupit na ladybio.cz?
Vzorečky ke každé objednávce
Zdarma
Platba kartou, převodem nebo na dobírku
On-line, okamžitě a hned
Jsme tu pro Vás online 8 - 15 každý všední den
Neváhejte se s námi poradit - zavolejte nebo napište
Balíček Vám rádi pošleme i na Slovensko nebo po Evropě!
Prosíme - dejte nám ale vždy vědět předem

Magazín
Jak správně fénovat vlasy?
Pár triků promění spalující fénování v profesionální tvarování účesu
Jak správně fénovat vlasy?
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Žít podle principu hygge znamená na jedné straně dělat věci jednoduše (vzpomeňte si třeba na skandinávský bytový design), na straně druhé si dopřát ještě jeden kousek dortu navíc, i když byste neměla...Místo (pro nás Čechy tak typického) stěžování si na vše a všechny se zkuste radovat z maličkostí!
Hygge — vše co potřebujete vědět o trendu zaplavujícím celou Evropu
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Prožijte mystickou změnu ke krásnějšímu já
Relaxujte u zimního rituálu krásy
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Máme pro vás připravenou paletu odstínů a tipy pro líčení
Jste zimní typ? Víme, jaké líčení vám sluší
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Přírodní inspirace balení dárků je tady! Zjistěte, jak je zabalit hezky a ekologicky
Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Vlastně stačí málo, aby byly vaše vlny plné života a sexy hravosti
Jak pečovat o kudrnaté vlasy?
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
I letos jsme pro stylovou inspiraci sestavili luxusního vánočního průvodce. Tak vybírejte...
Co komu pod stromeček? Tipy na vánoční dárky 2019 jsou tady
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
Neera očista organismu odplavuje kila, toxiny a dodává lehkost a energii
Bestseller v hubnutí — přírodní detoxikační kúra NEERA
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Do tří měsíců miminka si vystačíte jen se čtyřmi věcmi — a jedna z nich ani není kosmetika
BIO kosmetika pro novorozence — co budete opravdu potřebovat?
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dopřejte svým vlasům bohatství podzimní sklizně
Vyrobte si svůj vlastní šampon inspirovaný podzimní sklizní
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Rozhovor s blogerkou, Youtuberkou a zejména inspirativní osobností
Dewii: „Na vegan komunitě mě štve..."
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Perioda může vyvolat takový stres, který může způsobit bolesti podbřišku
Pohodlná eko menstruace bez bolesti
Velký přehled přírodních certifikátů
Jak poznáte, která kosmetika je skutečně přírodní?
Velký přehled přírodních certifikátů
Podléháte Greenwashingu?
„Zelené vymývání' má za hlavní úkol klamat zákazníka
Podléháte Greenwashingu?
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Jak vám může zelený jíl pomoci při akné či celulitidě, se dozvíte zde.
Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Pocení je důkazem zdravého těla. A eliminování jeho zápachu slušnost
Tyto potraviny zhoršují pach potu
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Ano, olejem se odličovat může i mastná pleť
Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Znovuzrození vitality a temperamentní barvy. Co dalšího bude IN v kosmetice?
Podzim 2019: Líčení s výrazným akcentem a regenerace
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Limitka od Cosm´etika se přizpůsobuje jako chameleon
Nedaří se vám vybrat správný odstín make-upu?
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Projděte si náš bojový plán, jak se zbavit zrohovatělé kůže na nohou
Nestyďte se chodit bosá. Zbavte se tvrdých pat už nadobro
Heureka