Můj soukromý návod na krásnou pleť: otevřeně a bez marketingu

Jak pleť ovlivňuje sám život.

Pokud máte pocit, že jste se s ošklivou pletí narodila, dovolím si vás přesvědčit o opaku. Já se narodila s pletí doslova porcelánovou a v pubertě jsem neměla jediný pupínek, a to ani před menstruací. Cpala jsem se mlékem, cukrem, čokoládou a kromě náhlého ztloustnutí v sedmé třídě, které připisuji školní šikaně, stresu, celiakii a problémům se štítnou žlázou, jsem pleť měla stále krásnou. Ale pak se něco změnilo. A stává se to mnohým ženám.

Jak to bylo v pubertě? 

Co mě trápilo v patnácti letech, tak to byla kila navíc. Ze strachu, jak se na mě budou kluci na gymplu dívat a pohybem, jsem zhubla asi deset kilo. Odpoledne jsem ale moc nejedla, a tak jsem se z toho ve druháku složila a prodělala mononukleózu. 

Ve dvaceti letech mi diagnostikovali celiakii. Nic hrozného, oproti jiným autoimunitním onemocněním, například Crohnovce nebo cukrovce. K tomu jsem ale měla problém se štítnou žlázou. Vysvětlily se tím určité potíže, kvůli kterým jsem jako dítě byla u všech doktorů za hypochondra. Například to, že jsem trpěla bolestmi kolen — později jsem se dozvěděla, že doktorka na revmatologii, která do mě od dětství cpala čtyři ibalginy denně, nevěděla, co to celiakie je. 

skin

Změna všeho přišla s lepkem

Vynechání lepku ovlivnilo moje vnímání a celkovou psychiku. Na čas se utlumily i deprese. Celkově však bylo pro můj organismus nasazení bezlepkové diety velkou ranou — během roku jsem nabrala dvacet kilo i přesto, že jsem víkendy trávila na horách jako instruktor, dennodenně jsem byla v posilovně, na józe, lezla jsem po stěnách, propadla boulderingu. Problém s váhou však nebylo jediné trápení.

Moje pleť byla hrozná. Organismus se začal detoxikovat přes kůži. V té době jsem již měla zkušenosti s přírodní kosmetikou a začínala v tomto oboru podnikat. Zkoušela jsem toho mnoho, ale tělo se dál zbavovalo šílených nánosů lepku přes pleť. Pokud jste někdy slyšeli, že bezlepkovou dietou zhubnete, tak pozor. Zhubnete pouze pokud dodržíte zásady zdravého jídelníčku. To znamená, že nesmíte lepek nahrazovat masem, mlékem a škroby. I tak totiž může bezlepková dieta vypadat. Ze začátku se vám chce brečet na každém večírku, když si ostatní dávají kebab a vy ždibete zeleninovou oblohu. Je to stres. A ze stresu máte tendenci sezobnout jakoukoliv bezlepkovou sušenku v dosahu. I tak ale máte pořád hlad. 

Jak si zanášíme těla a vystavujeme se hormonální nerovnováze

Korunu tomu všemu jsem dodala vysazením hormonální antikoncepce. Ve dvaceti letech jsem ji brala tři roky v kuse. Kroužek, náplasti, tabletky. Děsí mě představa, kolik toho napáchá v organismu dívkám, které ji berou mnohem, mnohem déle. Sice jsem po jejím vysazení neměla změnu chuti na sex, ani se mi nezměnily preference pro výběr partnera, ale začala jsem mít problém s děložním čípkem. Pravidelně jsem krvácela po styku i během cyklu. Ten trval někdy i šedesát dní. A to se projevilo na mé pleti. Mé tělo bylo tři roky utlumené a vše, co by jinak vyšlo ven postupně, se teď nekontrolovatelně dralo na povrch. Akné a hormonální změny letěly přes mou kůži a vagínou z těla pryč. 

Tři roky mi bylo permanentně špatně, protože jsem nedokázala pravidelně jíst. Byla jsem vysílená, nemohla jsem se pořádně hýbat ani soustředit. Nebylo to pouze lepkem. V mém životě se toho dělo spoustu, ale byla to ta nejsilnější událost z hlediska životosprávy. Dalším významným faktorem byl stres. Stres je spouštěč mnoha nepříjemných i vážných procesů. Jako malé mi stres a špatná strava pravděpodobně narušily fungování štítné žlázy, spustily celiakii a způsobily hormonální nevyrovnanost a tloustnutí.  

jak_mit_hezkou_kuzi

Víno a Morava

Téma alkoholu nebudu vůbec rozebírat. Všichni víme, proč a jak škodí. Stejně jako cigarety, nedejbože drogy. Studovala jsem v Brně a byla pěkný divoch. Přes den jsem se mazala přírodní kosmetikou a kromě politiky a ekonomie jsem studovala bylinky a oleje. Přes noc jsem řádila. Víno miluji pořád. Každá víme, co alkohol udělá druhý den s pletí. Věřím však, že pokud nejste notorik, tak tělem rychle proletí narozdíl od každodenního přísunu hormonální antikoncepce, lepku, mléka a škrobů. Pokud fungují správně játra, ledviny a lymfa, všeho se zbavíte. Nemocné a ucpané tělo ale ne. 

Dotkla jsem se zlehka lymfy. To je další kapitola. U lymfy se vracíme zpět ke konzumaci mléka, které zahleňuje. Možná od svého lékaře často slyšíte, že během nemoci byste měli vynechat mléko. Mléko sice v podobě laktózy a kaseinu živiny obsahují, ale při nemoci zatěžuje organismus a jde proti antibiotikům. Po mléku mám neuvěřitelně silné akné, jako celiak mám totiž k této nemoci intoleranci laktózy. Když začínáte s bezlepkovou dietou, dobrý lékař vám doporučí pro rychlejší uzdravení střeva mléko úplně vynechat a již se k němu nevracet. 

Prozkoumejte svoji lymfu. Že neteče tak, jak by měla, poznáte podle otoků a pocitu těžkých nohou. Dříve jsem se ptala, proč mám obličej jako malé čuňátko a proč nemám hubené nohy jako jiné holky? Proč mi mravenčí nohy? Jeden čas jsem chodila na lymfatické masáže každý týden. Možná finančně pro spoustu lidí extrém, ale já tyhle chvíle potřebovala a jen díky nim se nějakou dobu moje tělo drželo nad vodou. Péče o lymfu mi pomohla odbourat tvrdnutí těla po sportu, kterému jsem se začala ve dvaceti čtyřech letech hodně věnovat jako kompenzaci stresu z práce, studia a podnikání.  

jak_mit_krasnou_plet

Role pohybu

Cestování bylo dlouhou dobu mým největším ventilem. Od určitého stupně podnikání začíná být ale stále více a více stresující neustále myslet na práci 24/7 a snažit se u toho ještě bavit. Podnikatelé se vyznačují od jiných lidí významnou dávkou flexibility ve svém uvažování, jistou nekonvenčností. Stejně jako ostatní lidé ale potřebují naplňovat ty samé životní potřeby — dostatek klidu, lásky, kvalitní stravy, spánku. To vše vám v podnikání často chybí. A u mě se podnikání od začátku prolínalo s mými osobními potřebami. Nebyla jsem od toho odosobněná. 

Pracovní schůzky se mi dařilo aktivně zapojovat do mých cestovatelských aktivit. A to i v Americe, Austrálii, Asii, v Praze i v Brně. A spolu s velkou mírou cestování ovlivňoval jiný druh života i moji pleť. Létání ani změny teplot a tlaku pleti nesvědčí. 

Detoxikace a co jsem vyzkoušela

Vyzkoušela jsem téměř vše — veganství (považuji ho za velmi šetrný způsob stravování), RAW stravu, paleo, keto (i přesto, že sacharidy nutně potřebuji a od malička se mi hnusí syrové maso). Bezlepkovou dietu dodržuji na 100 %. Občas se mi podaří se ošklivě otrávit, ale to kvůli špatně označeným potravinám. 

Jako zdravý člověk brzy ucítíte jakoukoliv změnu v jídelníčku, pokud jste poctiví. Jak poznáte, že změny, které jste ve svém jídelníčku udělali, jsou správné? Prostě tak, že vám bude lépe. Vynechání mléka, kávy, sóji, alkoholu a masa z mého jídelníčku jsem viděla hned. Rychle na sobě vidím i účinky stravování dle principů čínské medicíny. Lepek je u mě jasný nepřítel. Jeho vynecháním se můj patologický nález a protilátky v krvi dostaly do normálu, střevní kličky se obnovily a věřím, že mě nečekají žádné komplikace spojené s celiakií, jako například neplodnost, cukrovka nebo rakovina tenkého střeva.

plet

Kosmetická část a rady na závěr

Co aktuálně používám a jak vypadá moje kosmetická rutina? Ustálila jsem se na poměrně pravidelném čištění pleti olejovou metodou. Ráno a večer nanesu jemnou masáží olej, který mi zrovna přijde pod ruku. Většinou si beru produkty, kterým bude končit trvanlivost z LadyBio. Jsem vcelku skromná. Protože velkou část mé práce zabíralo hodnocení nových produktů, neměla jsem prostor zkoušet cokoliv jiného. Rukama mi prošlo neskutečně mnoho značek. A kromě několika, které mi způsobily alergickou reakci, byly všechny přípravky velice šetrné. Ty nešťastné tři značky jsme na LadyBio nikdy nepřidali. 

Po ošetření olejem, který stahuju z obličeje mokrým ručníkem, žínkou nebo plátýnkem, následuje květová voda. I zde poměrně dost experimentuji. Čas od času provedu peeling, ale do velké míry ho zastává jiná má kosmetika nebo mechanické stírání oleje plátýnkem — mušelínovým ručníkem. Je mi jedno, jestli se mažu olejem, sérem nebo krémem. Dbám pouze na to, aby mnou aktuálně používané přípravky spolu ladily.  Nijak zvlášť nevyužívám síly bylinek, éterických olejů ani výtažků. 

Vsázím spíše na pravidelnost a na to, že moje pleť byla historicky nejkrásnější vždy na dovolené, kde jsem se vůbec nemazala. Má pleť vždy získala zpět svou vlastní přirozenou ochranu.

Doma se nelíčím, ale nemyslím si, že by make-up pleti škodil. Pokud se pohybujeme ve vodách přírodní kosmetiky, pigmenty jsou sice pro pleť nános, ale jsou velmi šetrné. Miluju rtěnky — mám je všude. Letos je ale skoro vůbec nepoužívám. Až moc často pracuju z domu. Chudák partner, ten rtěnky miluje! :-)

Nemyslím si, že by se různé kosmetické značky navzájem tloukly. Ricinový olej od jedné a krém od druhé dohromady nenapáchají žádné škody. Intuitivně cítíte, co k sobě ladí a co ne. A ve složení se orientujete výborně. Víte, proč míchání zeleného jílu s kyselinkami asi bude pro pleť moc abrazivní. Vnímáte své vlastní tělo a jeho potřeby, jeho pulzaci. Je to jako s jídlem — nepřejíte se buřty s čokoládou, ale nic nebrání tomu si jeden den dát opékačku a druhý kakao. Buďte ke své pleti vnímavá a hýčkejte ji. Pokud vám nesedí rychlé střídání značek, nedělejte to. 

Naučte se rozumět svému tělu. Podívejte se zpětně na svůj život a nakreslete si životní milníky. Co se kdy změnilo? V jakých obdobích svého života jste ztloustla nebo zhubla? Všímejte si gynekologických problémů. Kdy nastávají? Je v nich pravidelnost? Pozorujte svoji pleť, podívejte se na staré fotky. 

Všechny bychom chtěly být šťastné, vyrovnané, veselé, zdravé, fit a naplněné. Čistota pleti souvisí s harmonií v hlavě. 

Aktuálně zkoumám možnosti tradiční čínské medicíny a životního balancu. Rovnováha mezi osobním životem a prací mě chrání před výkyvy. 

Slíbila jsem, že tohle pojednání o krásné pleti bude bez marketingu

A tak vám sem přidávám kosmetiku, která mi dlouhodobě vyhovuje. Pokud vás zajímá proč, klidně mi napište. Používejte hlavně to, co vás baví, každá značka a produkt jsou jedinečné. Nemyslím si, že mnoho žen zůstává věrných jedné značce celý život. Zkoušení a vývoj jsou naprosto přirozené a my ženy milujeme nakupování kosmetiky a nových věcí :-)

1. Ricinový olej Veronica Organics, který jsem sama vyrobila. Používám ho k odlíčení a čištění pleti a stírám ho mušelínovým ručníkem.
2. Používám teď i svoje šampony Veronica Organics. 
3. Jo, i svůj antibakteriální gel. Mám ho v autě a v kabelce. Myslím ale, že až příště budu chtít mít něco podobného pro sebe, nevyrobím si toho tolik za statisíce :D 
4. Nejlepší odstín make-upu na tento podzim:
5. Miluju výrazné rtěnky a stačí mi jako hlavní prvek líčení. Pak už stačí jen make-up, něžná tvářenka, řasenka a upravené obočí.
6. V létě mi ke sjednocení pleti stačil jen tento korektor. Nic víc, ani make-up, ani pudr.
7. Moje nejoblíbenější květová voda je ta z růže.
https://www.ladybio.cz/ere-perez-make-up-ovesne-mleko/
https://www.ladybio.cz/balm-balm-ruzova-voda---100-ml/

https://www.ladybio.cz/ere-perez-rtenka-s-olivovym-olejem/
8. Základní výživa na moje vlasy před mytím: ke kořínkům máslo od Antonína .B, na konečky jeho ceramidové sérum. Po umytí do vlasů koktejl místo tužidla, vyfoukat do hladka a objemu nebo nechat volně uschnout v případě, že chci pružnější vlny, a na závěr sprej.
9. Tento květinový parfém mi vedle Diora sedí nejvíc: Walden See the moonlight
10. Kalíšky střídám, mám jich doma asi osm.
11. Nejlepší mazací prevence při stresových mykózách (a když to drhne) je Good Clean Love. Kdo vyzkouší, nechce nic jiného.
12. Na noc se teď mažu obyčejným máslem od Suntribu (kokos a argan)
https://www.ladybio.cz/good-clean-love-lubrikacni-gel-proti-zanetum-a-mykozam-temer-naha/

https://www.ladybio.cz/suntribe-prirodni-telove-maslo-s-kokosem-a-arganovym-olejem-150-ml/
https://www.ladybio.cz/antonin--b-intenzivni-medove-maslo-30-ml/

Autorka článku: Veronika Lonská, CEO LadyBio a Goorganic

Jsem bohém, cestuji po světě a starám se o svoje značky přírodní kosmetiky, moje holky a zákaznice v LadyBio! Přírodní kosmetika je moje celoživotní vášeň. Před třemi lety proto vzniklo LadyBio a já začala budovat svoji firmu. Firmu snů s cílem ukázat ostatním ženám, že přírodní kosmetika má SMYSL. Miluji přírodu, ráda se koupu nahá v noci, lezu po skalách a v zimě nevyndávám z kufru auta lyže. Zbožňuju křišťálově průzračnou vodu i červené víno. Projekt LadybBo buduji s myšlenkou, že ať už jsi jakákoli, jsi tady a teď a jsi dokonalá ve své přirozenosti i nepřirozenosti a nejdůležitější ze všeho je, aby jsi byla šťastná!

 veronika-z-ladybio

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení